Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neden yarık sele değil.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Altın Sikke tarafından paylaşıldı.

1. Altın Sikke

Altın Sikke Programmer

Adı:
    Doğukan S.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ortası yarık seleler hakkında her zaman iyi şeyler düşünüyordum hatta almayı düşünüyordum..
    Fakat biraz yabancı ve Türk kaynaklı sitelerde araştırma yapınca sizinle paylaşmak istedim.

Sağlıkta ayıp olmaz..
    Kırmızıyla işaretlenmiş bölgeler tam cinsel organın üzerine geliyor rahatlık sağlamak yerine, parça olmayan kısımda (yarıkta) basınç artıyor ve böylelikle organın üzerinde baskı ve sağlık sorunlarına neden olabiliyor ' muş.

Peki vücudumuzun her hangi bir yerinde kan basıncı düşerse ne olur?
    Şöyle düşünmek lazım olayı ; çok dar bir şort giyindiğinizi ve yürüyüşe çıktığınızı düşünün şort zamanla kirlenen kanı tam olarak kalbe taşıyamadığı için oksijence zenginleşemeyecek ve zamanla orada kirli kan birikmesine neden olacak böylelikle kondisyonunuz daha çabuk düşecek ve daha çabuk yorulacaksınız..
    Üstelik gün sonunda bu kadar baskı sonucu daha fazla ağrı cabası.
    (Araştırmalarım bu yöndeydi kesinlik ifade etmez ama sizinle paylaşmak istedim..)

AltınSikke
    İyi forumlar..

2. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Terilemeyi nasıl yapıcaz hocam o yarık terletmiyor sanırım hava akımı oluşturuyor.

Gerçi bu anlattıklarınız biraz genel kişiden kişiyede farklılık gösterebilir onu da belirtmek gerekir. Yanlış yönlendirme olmasın değil mi.

Bu arada foto gözükmüyor tapatalk ta

Altın Sikke bunu beğendi.
  3. oktayakgoz

oktayakgoz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benim selede boyle ama sanirim havalandirma amacli yapilmis. Kisin idrar yollarinizi usutebilirsiniz. Bencede normal sele daha mantikli.

Kan basinci olayina gelince ayakta biskklet surmedikden sonra mutlaka bir yere basinc olacaktir.

Daha iyi arastirilmasi lazim bence

Altın Sikke bunu beğendi.
  4. Altın Sikke

Altın Sikke Programmer

Adı:
    Doğukan S.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bunlar benim araştırdıklarım kesinlikle doğrudur demiyorum zaten gelin tartışalım doğruyu bulalım diyorum.
    Teşekkürler @oktayakgoz @Taxonera :)

Emre Yönlüer bunu beğendi.
  5. Yağız Gökmen

Yağız Gökmen sen kapatma ben seni areyceğim

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    şuan fizik arione kullanıyorum pek bana göre bi sele değil kasık bölgesinde uzun sürüşlerde rahatsızlık veriyordu selle italia slr superflow aldım haftaya kullanıp farkı yazıcam bende merak ediyorum nasıl olacak :)

6. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    DeReM, kobalamin, Deniz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. Altın Sikke

Altın Sikke Programmer

Adı:
    Doğukan S.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Yağız Gökmen teşekkürler aslında en güzeli de zaten deneyip tecrübe aktarmak :)

Yağız Gökmen bunu beğendi.
  8. enqinHLC

enqinHLC Demir Atlı Süvari

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @Yağız Gökmen kullandıktan sonra yorumlardanız sevinirim. Bende bu şekilde bir sele almak istiyordum. Bunun orda kısmı baya geniş şekilde açık fakat düşünülen birşey vardır sonuçta.

Yağız Gökmen bunu beğendi.
  9. Yağız Gökmen

Yağız Gökmen sen kapatma ben seni areyceğim

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Altın Sikke @enqinHLC tabi ki bir iki sürüş yapıp olumlu olumsuz yorumları yazarım 135mm ve 145 mm olarak iki genişlik seçeneği var bütün alışveriş sitelerindeki yorumlarda millet öve öve bitiremiyor sele işi tamamen kör atışı bakıcaz :)

enqinHLC bunu beğendi.
  10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Sele çok kişisel bir tercih. Birine rahat olan sele, başka birine tamamen eziyet olabiliyor. O nedenle yorumlardan çok deneyerek sele almak gerekiyor.

Ortası yarık seleler için de aynı durum geçerli. Vücut yapısına göre bazı bireylerde kan dolaşımını rahatlatırken, kiminde damarlar yarıkların kenarına baskı yaptığı için dolaşımı zorluyor.

Bu nedenle rahat ettiğiniz seleyi seçmeniz önemli. Kendi vücut yapınıza uygun bir sele seçip, asıl baskıyı oturma kemiklerine verirseniz eğer uzun kilometreler boyunca rahat ediyorsunuz.

11. Aspirin

Aspirin Aktif Üye

Adı:
    Eyüp BOZKURT
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şehir bisikletinde sportourer x race gel flow kullandım bi süre pedli taytla kullanınca sorun yok ama pantolonla kullanınca sorun oldu daha sonra aynı markanın tur bisikleti için ürettiği yine ortası yarık zoo modelini aldım çok kullanamadım henüz ama rahat olacak sanırım.
    Bu arada sele işi kör atışı gerçekten denediğim 4. Sele bu

12. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hemeroide sahip biri olarak uzun süre bisikletin üstünde kalınca o bölgedeki kan akışının durduğunu farketmem üzerine yolun belli bölümünü belimi kaşık posizyonuna getirip o bölgeyi selenin dışına taşırarak ağrısız daha uzun mesafe katetmeyi başardım. şahsi fikrim daha az teması olan bir selenin daha sağlıklı olabileceği yönünde

13. kobalamin

kobalamin Kıdemli Üye

Adı:
    H.Onur
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @chnkrmz yazi icin tesekkurler.Ben de ortasi yarikli bir sele ariyordum bu yaziyla vazgectim diyebilirim.
    Ben de sele acisindan ve malum bolgedeki sikismalardan muzdaribim o yuzden bir care ariyordum.Bu yuzden bugun selenin acisini biraz asagi indirirerek(on ucu asagida arka ucu yukarida olmak suretiyle) denedim.Ve yola paralel olan seleye gore oturma ve rahatsiz olmama babinda daha iyi geldi.Seleyi one egerek,sandalyede otururken sandalyeye deyen kemik bolgemiz 'tuber ischiadicum' bolgesi ile oturabildim.Ekstradan malum bolgelere de baskiyi azaltiyor.Sele almadan once bi bunu dusunun derim

emrah9700 bunu beğendi.
  14. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hangi sele olursa olsun sürüşte her iki ya da üç dakika da bir üzerinden kalkmadığınız sürece rahatsızlık yaratır. Alışkanlık haline getirdikten sonra sele problem olmaktan çıkar. Bunu pedli tayt kullandığınızı varsayarak söylüyorum, kullanmıyorsanız altınızda pamukta olsa çaresi yok.

15. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Kişiden kişiye konfor değişir ancak kanın nerede toplanacağı değişmez herhalde.Benzer şekilde bir yazı ben de okumuştum.Yeni sele alacağım sırf o yazıdan dolayı bu tarz selelerden vazgeçtim.Bu da üstüne toz-biber oldu.

suatyurdum9 bunu beğendi.
  16. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Sele uyumu konusunda herkes çok farklıdır. Hiçbir yerde şu sele sizin için çok iyidir bunu kesinlikle alın denmez. Ve gerçekten çok farklı tipte seleler mevcut piyasada. Okuduğum tüm sele rehberlerinde ilk madde "deneyebildiğiniz kadar seleyi kendiniz deneyip kararınızı buna göre verin" yazıyordu.

Bu, orta delik konusunda da örneğin şu linkte bahsedilmiş;
    Buyer's guide to cycling saddles + 11 of the best
    1997'de Dr. Irwin Goldstein bir araştırma sonucu sıradan selenin o bölgedeki damarları ezerek kan dolaşımını engellediğini ve erkeklerde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabileceğiyle ilgili bir araştırma sonucu ortasında bir kanal bulunan seleyle bunun çözülebileceğini söylemiş. Bu konuyla ilgili tartışmalar hala sürüyormuş. Bunun kesin bir çözüm olduğunu kimse söyleyemiyormuş, ama "işe yarıyor!" diyen insanlar da olmuş. Mesela prostat problemi olanlar için ortası delik selenin faydası oluyormuş.
    Ve yazının en sonuna da şunu iliştirmişler, "ortası kesik veya kanallı seleler herkes için değildir" demiş, ve devam etmiş; farklı tipte seleler deneyerek hangisinin sizin için iyi olduğuna karar verin.

Otası delik seleyle benim de tecrübem oldu, specializedin bir selesini kullanmıştım birkaç ay modelini hatırlamıyorum. Uyuşmayı azaltmıştı, fakat resimde kırmızıyla gösterilen bölgeye daha fazla yük bindiğin için, orda da kemik var biliyosunuz, o kemiklerin ağrısını yaşamıştım bir süre. Birkaç kullanımdan sonra o ağrı azalır gibi oldu, ama yine de tam olarak geçmedi. Yani sadece baskı yiyen bölgenin yeri değişti, ben de memnun kalmamıştım.
    Sanırım memnun kalmamamdaki asıl sebep, selenin burun kısmının çok geniş olmasıydı. Ortasında kanal olan seleler mecburen normalden daha geniş olmak zorunda kalıyor.

Öte yandan bikeradar sitesinin en iyi seleler listesinin 4. sırasında da ortası delik olan San Marco Aspide bulunuyor
    Best road bike saddles

DeReM, kobalamin ve Altın Sikke bunu beğendi.
  17. Alizee

Alizee Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Seviye:
    bende makaledeki selenin aynisi vardi. gayet yumusak pompomdu fakat rahatsiz ve cirkindi. onu alttaki seleyle degistirdim.

fakat Selle royal inanilmaz sert ama nedense o kadar yormuyor. ped de kullanmiyorum ona ragmen rahatsizlik hissetmiyorum. acaba ortasinda kanal olanlar daha mi saglikli

18. kobalamin

kobalamin Kıdemli Üye

Adı:
    H.Onur
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhabalar,yukarida bahsettigim sele acisini indirdikten sonra bu pazar yaklasik 90km bisiklete bindim.Sonuc olarak iyiki açıyı indirmisim diyorum;indigimde agri yada tahris hissi yoktu sanki bisiklete binmemis gibiydim bu yuzden artik sele bakmayacagim.Yukarida da yazilmis,tabiiki bu kisiden kisiye degisir ancak sele almadan once aciyi dusurmeyi tavsiye ederim

19. ATALAY16

ATALAY16 Forum Bağımlısı

Adı:
    Fatih Mehmet ATALAY
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    terletme ve konfor olayını pedli taytla çözülebiliyor bence

Aazam bunu beğendi.
  20. Aazam

Aazam Aazam

Adı: