Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neden türk malı desteklemiyoruz

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Goflet tarafından paylaşıldı.

1. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    merida türk malı değik taiwan malıdır

sedona,kron ise kadroları uzakdoğuda üretiliyor.birleştirmesi burda yapılıyor..üzerlerinde Türk malı tek bir komponent bile yok.

Oğuz Kara, Bora, cedrick41 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    cogu bısıklet parcası orada uretılıyor ama sonucta turk malı dıye satılıyor uretım orada sonucta scott trek nerde uretılıyor bılmıyorum ama onların amerıkada uretıldıgını sanmıyorum ama alırken amerıkan malı dıye alıyoruz

burak altınsoy bunu beğendi.
  3. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    doğru ancak bahsettiğiniz markaların ar-ge leri ülkelerinde yapılmakta ..sadece üretim uzakdoğuda..senelerin getirdiği know-how ve malzeme-alaşım teknikleri bulunmakta...katalogdan kadro seçip ürettirmiyorlar açıkçası.

4. Cem Helimoğlu

Seviye:
    haklısınz ama onlar o sevıyeye gelırken bızımkılerın asamasından gecmıstır mutlaka bız destek olsak bence bızımkıler onuı yakalar ve gecer bıle sızcede oyle degıl mı
    ama zaman alır bıraz o kesın bız gorurmuyuz bılmıyorum

burak altınsoy bunu beğendi.
  5. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    zaten bizim için herşey toz pembe, biz herşeyi yaparız.

her marka bi seviyeye ulaşmak için 0dan başlamıştır. sedona, kron bunlar 5-6 yıllık markalar, şuanda trek scott veya specialized marka kadrolar ile yarışabilecek ne teknolojileri vardır nede bütçeleri. fakat her geçen sene yaptıkları kârları tekrar üretime harcarlarsa ileride diğer büyük firmalar gibi kaliteli üretime başlayabilirler, fakat şuan değil.

burak altınsoy ve Komando_Turk bunu beğendi.
  6. Cem Helimoğlu

Seviye:
    doğru dıyon kardes mtb yarışlarına katılma fırsatım oldu scott bır tarafa cadır acıyor giant bır tarafa ama bızım sedona kron bırsey yok zoruma gıdıyor

umutkahraman ve burak altınsoy bunu beğendi.
  7. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Olay çadır reklam falan değil...
    Olay bir işe başlandığı zaman sürdürülebilirliğini sağlamak ve artan bir kalite çizgisinde kalabilmek... Tıpkı Sedonanın yapmaya çalıştığı gibi.. Ama burda sadece istek yetmiyor Türkiyedeki ekenomik sarsıntılar Türk üreticiyi her alanda vuruyor. Ürün gecikiyor malzemeler yetişmiyor doğal olarak da Scott, Giant gibi markaların pazar payı büyüyor...

8. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Şimdi herkes tabi ki yerli üretimi veya yerli markaları desteklemek ister ama bu olayı size kısaca şu şekilde özetleyebilirim, sırf yerli malı diye Tofaş kullanmayı kaç kişi BMW veya Mercedese tercih ederki? Keşke Tofaş'ta onların seviyesinde olsa, onlara alternatifler üretebilse de bizde seve seve kullansak. Ancak maddi durumu müsait olan büyük çoğunluk tabi ki daha yüksek teknoloji ile üretilen daha konforlu daha performanslı ürünleri tercih edecektir.. Şu an farklı bazı büyük markaların bile aynı fabrikadan çıkan bir sürü kadroları var piyasada özellikle alt serilerde..
    Bunun yanında mesela bisiklet kariyerime başladığım zamandan beri Sedona eldiven kullanırım çokta memnunum. Hem uygun fiyatlı hem de işlevsel aynı zamanda da görsellikleri güzel ürünler..
    Birde mesela kız arkadaşıma bisiklet alacağım zaman fazla düşünmeden Sedona 711 almıştım.. Fiyat- performans ve tabi beklentileri karşılama konusunda gayet başarılıydı ancak üst seviye kadrolarda bencec o başarıyı henüz tutturamadılar ancak bu ilerlemeyi sürdürebilirlerse önümüzdeki senelerde herşey çok daha farklı olacak gibi görünüyor.. İnşallah da olur..

9. ahmet centeli

ahmet centeli Aktif Üye

Seviye:
    valla persembe günü merida almaya diye gittim aslı bisiklete sedona 781 aldım geldim
    bence destek olursak yerli firmalarımız arz talep doğrultusunda kendilerini geliştireceklerdir
    çok kaliteli oldugunu düşünüyorum bisikletimin
    yerli mallarına destek...

burak altınsoy ve Komando_Turk bunu beğendi.
  10. kayhan

kayhan Misafir

küreselleşmenin bir anlamıda iş bölümü. bazı ülkeler bazı ürünlerde uzmanlaşıyor. taiwan da bisiklet parçaları üzerinde uzmanlaşmış. giydiğimiz gömleğin pamuğu abd den yediğimiz domatesin tohumu avrupadan geliyor. Bence Türk malının tanımı yeniden yapılmalı. ben bir tanım yapayım siz de geliştirin sevgili bisikletçiler. Türk Malı: Türkiye kanunuları altında faaliyet gösteren, sahibinin veya büyük ortağının Türk vatandaşı olup Türkiye'de ikamet eden ve Türkiye devletine vergi ödeyen firmaların pazara sunduğu mallara Türk Malı denir. Geotech, sedona, bianchi Türk malıdır. Bisiklet parçalarını Türkiye'ye ithal ederken gümrük vergisini TC Maliyesine öder, montaj için kullandığı işgücü istihdam yaratır ve yaptığı bütün faaliyetlerden elde ettiği kar üzerinden yine Türk devletine vergi verir. Türk devletide elde ettiği bu gelir ile halkının çıkarlarını korumaya çalışır. bir Patagonya firması ise elbette bisikletlerini Türkiye'ye sokarken, Türkiye'de dükkan tutup personel istihdam edip satarkende Türk devletine vergi verir. Ama ana vergi olan kurumlar vergisini Patagonya devletine öder. Yani bir anlamda patagonya halkına çalışır. Tofaş örneği ise iyi bir örnek değil. bir: tofaş artık piyasada yok, iki tofaş zamanında ithalat serbestliği yani tam rekabet yoktu.

bir düşünür"" düşünce özgürlüğü düşündüklerini söyleyememek değil, düşünememektir". demiştir. demek istediğim önyargılardan ezberden kurtulup değişen dünya ve ülke koşullarına göre değer yargılarımızı ve doğrularımızı tekrardan gözden geçirelim.

bir noktada şu Türk ürünleri kullanmak kalite ve güvenlikten ödün vermek anlamına gelimiyor artık. patagoyalıda taiwan dan getirip montaj yapıyor Türk'de. ama Türk firmaları büyüdükçe tasarım için daha büyük bütçeler ayırıyor.

Artık Türk kelimesi bize kalitesizliği uydurukluğu bizden adam olmaz abi laflarını çağrıştırmamalı. benim yaptığım koyu milliyetçilik değil kendi halkına saygı duymaktır. bizden adam olur demeyeceğim, adam olduk bile zaten adamdık.

11. ozan_gurkan

ozan_gurkan Aktif Üye

Seviye:
    neden desteklenmiyo biliyomusun
    çin malı nedense ondan.
    anlaşıldımı.

12. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    aslı bisiklet önce bir burnundan kıl aldırmaz tavırlarını bıraksın müşteriye böcek gibi bakmasın. sonra destek olunur.
    Kısacası esnaflığı bile beceremeyenler dünya markası olamaz.

Fırat Ayanyan bunu beğendi.
  13. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Bahsettiğiniz bisiklet firması Türkiyedeki bisiklet firmalarına mal satıyor. Eğer bizim gibi son kullanıcıya mal satsalar o firmalara ne satacaklar, yani o tavırlar tamamen duygusal. Türk firması, ama son kullanıcıya hiç hitap etmiyorlar.

O firmadan mal alan bisiklet firmalarından alış veriş yapıyoruz. Taksit yapıyorlar, müşteriye müşteri gibi davranıyorlar, hatta indirim bile yapıyorlar. Ama malın asıl ithalatçısı hem burnundan kıl aldırmıyor, hem indirim yapmıyor, hem taksit yapmıyor.

Neden destek olacakmışım, hiç de destek olmam. Çünkü destek=kazıklanmak oluyor.

sonEr´´ bunu beğendi.
  14. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ben her zaman kaliteyi tercih ederim.Türk malı aldığımda (kalite olsa tercih ederim) Aldığım ürün bozulduğunda her türlü zararlı çıkacağımı ve hiçbir şekilde niyetlerin karşılıklı olmadığını bildiğim için asla tercih etmem.Buda benim kişisel düşüncem.

cedrick41 ve Ercx bunu beğendi.
  15. Cem Helimoğlu

Seviye:
    tabı yerlı malı dıyerek de sımartmamak lazım senelerce bızı tofasla renault ıle kandırdılar buna da fırsat vermemek lazım benım ısımden gecem ıns bır gun sedonada bu sevıyey gelır ben bunu ısterım bızımkıler tofas almasaydı oda rekabet ıle buyur gıderdı belkıde kım bılır

16. Cem Helimoğlu

Seviye:
    tabıkıde kalıte terrcıh edılmelı benım sımdı ben demıyorum neden scott alıyonuz kron alın dıye ılerde oyle bı sevıyey gelırkı bızımkılerde yakın kalıtede olur o zman turk malını tercıh edrız hep beraber

bu arda ılgılendıgın ıcın tesekkur ederım kardes kollar yakında elımde olur ıns heyecanla beklıyorum

17. Cem Helimoğlu

Seviye:
    becerırler ıns beceremezler ısede kendılerını kaybeder uzulurun sahsen ama sonucta bızde bısıkletsız kalmayız alırız scott gıant trek keyfımıze bakarız

18. kayhan

kayhan Misafir

çok doğru Türkiye de tüketicinin hakları pek yok. amerikada bir trek le sorun yaşadığınızda çözerler. ama inanki amerikada bir geotech ya da sedona satılıyo olsa bu markalarla ilgili bir sorun yaşadığınızda da çözerler. çünkü anayasaları bireylerin yani vatandaşların haklarını, şirketlerden ve kurumlardan daha üst düzeyde tutuyor.

sonuçta ülkemizde bireylerin kişisel hak ve özgürlükleri geliştikçe malımızı korumamız da daha kolay olucaktır.

MertSayın bunu beğendi.
  19. iskender şerit

iskender şerit Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hangi Bisiklet donanım parçaları türk malıki. %90 shımano kullanılıyor.

20. burak altınsoy

burak altınsoy Kıdemli Üye

Seviye:
    valla kardeş haklısın haklı olmasına ama...senelerdir bisiklete binerim henüz trek fx 7.3 e bir alternatif bulamadım yerliler arasında....varsa o ayarda bi yerli söle onu alalım...amerikan yada herhangi başka bi mal konusunda ne saplantımız var nede ısrarımız...bu bisikleti alırken çok aradım açıkçası....

Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.