Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neden sırt çantası önerilmez

Konu, 'Giyim' kısmında Metin Öztürk tarafından paylaşıldı.

1. Metin Öztürk

Metin Öztürk Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben günlük gezinirken yani böyle 10-15 km civarı sırt çantası kullanmak istiyorum fakat DUUUR! :) şeklinde yorumlar gelmiş daha önceki konulara. Yabancı forumlarda turlara bakarsam herkeste bir sırt çantası , bisiklet filmlerinde de böyle. Yani çok daha pratik gibi tamir eşyalarını koyup , tişört ve diğer ıvır zıvırları taşıyıp , park esip markete vs girdiğimde çantaların derdine düşmemek. Nedense Türkiyede önerilmiyor gibi ..

2. Eray Topcu

Eray Topcu Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Uzun mesafede omuzlarımda ağrı yapıyor fakat 15 km ye kadar çok kullanışlı oluyor bende sırt çantası kullanıyorum

3. Murat Ekmekçi

Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    aman hocam, gece gece azar yersin, yapma :)

4. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    Çünkü genelde buradakiler normal sırt çantaları kullanıyor ve bu çantalar yükü doğrudan omuza bindiriyor. Bu yüzden bisiklet sürerken özellikle uzun turlarda ciddi ağrıya sebep oluyor. Fakat kampçılar için özel sırt çantaları var bel destekli modeller. Bu sayede yükü omuzlarınızdan alıyor ve bele yüklüyor. Böylece daha rahat ediyorsunuz. Fakat yaz aylarında olduğumuz için çantanın bir diğer eksisi de terleme. Hem göğsümüzün üst tarafları hem de sırt çok ciddi terler. Bu yüzden pek tavsiye edilmez çantalar. Ha 100 km'lik tur yapacaksındır toplamda tak çanta bence.(kamp için olanı diyorum) fakat çok uzun turlarda bence de bu olumsuzlukları çekmeye değmez. Millet bagaj kullanmasına rağmen tişörtü atleti çıkarıp üstü çıplak bisiklet sürüyor sıcaktan. Siz çantayla ne kadar gidebilirsiniz? :D

5. Cagkan Dur

Cagkan Dur Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    sirtin hava almadigi icin cabuk terleme yapip islanacak.
    icinde gereginden fazla malzeme varsa bir zaman sonra agirlik yapacak. bunlar eksi yonleri. tabiki kullanilir ama fazla buyuk ve genis olmamasi senin acindan iyi.
    en guzeli sele alti cantaya yama takimi vs koymak.
    forma varsa para telefonu ona koyarsin yoksa cebinde durur zaten matara suluk bisiklete takili baska birsey gerekmiyor

6. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çanta alınacaksa ve bütçeniz uygunsa sırta tamamen temas etmeyen, belli bir havalandırma sistemi olan çantalara bakmanızı öneririm.
    Sırta temas eden çantalar sırttaki terin kurumasını engeller bu da bir süre sonra rahatsız verir ya da hastalığa yol açabilir.

7. Salih Eroğlu

Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    bende şu var tavsiye de ederim bir çıkmaya 70-80 km gidiyordum önceki mtb bisikletimle.. üç litre su torbası var suyu doldurup bir gün önceden buz dolabına atıyor, buzluktaki buzlardan da atıyorum yolda süper oluyor.

ulaş kaya bunu beğendi.
  8. Emrah Şimşek

Emrah Şimşek Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Deuter superbike ve compact kullanıyorum.Gayet rahat.Hacmi geniş ve hafif eşyalar için ideal.Suluklu olduğu için matarayla da uğraşmıyorum.Ancak ağır eşyalar koyarsan,hangi sırt çantası olursa olsun omuzda ağrı yapar.

9. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Omuz ağrısı değil asıl mesele, ter yapması. Bagaj + heybe varken ne gerek var, anlamak güç.

10. Metin Öztürk

Metin Öztürk Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dediğim gibi kısa kullanıyorum şuan bisikleti 10-15 km gibi. Forma kullanmıyorum ve pratiklik açısından Sırt çantası düşünüyorum. Ayrıca bagaj - heybe kullanımında bisikletin manevra kabileyi azalacak denge sorun olabilir , hız gibi sıkıntılar var. Çanta benimle bütünleştiğinden bisiklete etkisi olmaz diye düşünüyorum. 65 ben + 1-2 kg çanta 67 kg gibi.

11. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Forma kullanmıyorsan ve sıradan pamuklu tişörtlerle idare ediyorsan, yaz aylarında oluşacak terleme sırt çantası ile hiç çekilmez (Gerçi normalde de çekilmez ya neyse).
    10-15 km. için ne gibi şeylere ihtiyacın olabilir ki? Yedek lastik, yama kiti, alyan takımı, pompa. Başka? Pompayı kadroya monte et, geri kalan ekipmanları da orta boy bir sele altı çantasına tık (şansın varsa yedek tişört bile sığdırırsın). Yeterli olur sana.

Benim düşüncem bu yönde.

12. Metin Öztürk

Metin Öztürk Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Telefon , cüzdan , anahtar , ıslak mendil , gözlük , ön far , fotoğraf makinesi ..

13. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sırt çantası ağırlığızın %10 unda fazla ise vucüda ve kalbe baskı uyguluyor ve ayrıca bende çok feci terletme yaptığı için sırt çantasına en fazla 2 kiloluk ağılık koyuyorum zaten 1 litresi su.

14. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Asıl kısıtlama çantadır, heybe değil. Heybe sabittir. Çanta, en kötü ihtimalle çantanın içindekiler yer değiştireceğinden dengeniz bozulur. Ayrıca sürüş esnasında serbest olmak gerekir. Sırtınızda yükle serbest olamazsınız.

15. Salih Eroğlu

Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ahmetçim kaliteli çantalar hem hava aldırıyor hem de içindekilerin yer değiştirmesi söz konusu değil kullandığım için en azından benim kullandığım gayet kullanışlı. fiyatı biraz yüksek gelebilir fakat dediğiniz gibi dandik çantalar gerçekten hem hava aldırmıyor hem de eziyetten başka birşey olmuyor.

16. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kaliteli orta hacimli bir çantayı tavsiye ederim, ne iri bir dağcı çantası nede ufacık camelbag tarzı çantalar.

15km tur dediğiniz, 45dk'nızı almaz çanta gereksiz bence ama 50km+ olduğunda gidilen rotaya bağlı olarak ihtiyaçlar değişecektir.
    Ben 100-150-200km'lik turlarımda ne olursa olsun sırt çantam ile giderim, sırt çantası taşımayı seviyorum. Arkadaşlar iç lastik, pompa alyan yeter diyor ama dünya hergün aynı şekilde dönmüyor malesef. Uzun bir tura tekde çıksam, ekip ilede çıksam herzaman kendimi idare edecek ekipmanım yanımda olur.

Evet, 2 adet iç lastik, yamanın yapamayacağı yarıklar veya sibop kaçakları için iç lastik şart, ayrıca değiştirdiğiniz lastiğin 10metre ötede yine patlamayacağının garantisini kimse veremez. Alyen seti, yankeski, kargaburun, pompa, çektirme klipsi, selpak, yedek zincir veya birkaç zincir baklası, zincir sıkma pensesi, yedek fren ve vites teli, 1 paket bisküvi, 1 paket karışık kuru yemiş, Yedek kıyafetler, güneş kremi, birkaç latex eldiven, çakı, basit ilk yardım gerekçleri ve mataralarımda sürekli dolu su, ve herzaman gideceğiniz rotayı bilen bir yakınınız olsun :D

Bu benim günlük uzun turlarımda yanımda taşıdıklarım, gerek yol bisikletimle çıkayım gerek mtb... Gerçekten çok ve gereksiz yük gibi gelebilir ama 127 saat filmini izleyen arkadaşlar bana hak verecektir. İzlemeyenlerede izlemelerini tavsiye ederim.

ulaş kaya, Ömer Ş. ve Salih Eroğlu bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  17. Onur Demir CE

Onur Demir CE Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yedek iç lastik cüzdan anahtar telefon ve su taşıyorum çantada. normal sırt çantası takıyorum ama ciddi miktarda omuzlara baskı ağrı vesaire sıkıntılı oluyor. aerodinamiği de biraz etkileyebiliyor direk sürüş kalitesini değiştiriyor. en kısa zamanda sırt çantası yerine suluk(2 tane olabilir) ve sele veya kadro altı çanta alın derim. hiç mi hiç önermiyorum (standart)sırt çantasıyla sürmeyi.

18. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:

Ben de premium rush 'tan özenmiştim :) Çok daha sportif de oluyor bence. Terletmiyor deniyor bisiklet çantaları . Acaba sırt çantasına olumsuz yorum yapanlar klasik çantaları kullanmış bu yüzden mi böyle yorum yapıyor? Konumuz bisiklet için yapılan bisiklet çantaları bu arada sanırım

Salih Eroğlu bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  19. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Filme göre sağlam kaliteli ve keskin bir testere de bulundurmamız lazım...

Şaka bir yana çok haklısınız tedbir ve hazırlıklı olmak daima iyidir bencede..

20. Metin Öztürk

Metin Öztürk Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Evet bencede daha sportif ve bisikleti bırakıp ayrılırken pratik . Lazım olan şeyler pompa iç lastik yama kitide olmayabilir her zaman. Benim bahsettiklerim bisiklet için özel üretim bisiklet çantaları