Neden profesyoneller trainer kullanır ?

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Prolar neden roller yerine trainer kullanır ? Sonuçta bu adamlar roller süremeyecek adamlar değil .

Bende hem roller hem trainer var . Nerdeyse 2 senedir trainer'ı kullanmıyorum . Aralıksız 2 saat roller kullanıyorum , her saatte 5 dk ara vererek 3 saat bindiğimde oldu.

Acaba sponsorlerle mi alakalı bir durum ? Sele ağrısı her ikisinde de var sonuçta .

Hoogerland'ın trainer'ı
https://pbs.twimg.com/media/BD8fBWlCMAA04l5.jpg:large

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/402782_337545316347447_1470348961_n.jpg

Scudo

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
daha dengeli oluyo antrenman uzun sürdüğü için roller olsa yorucu olur diye düşünüyorum

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Cem Unden

Örneğin burada amaç ne ? Kilometre doldurmak mı ? Antreman saati doldurmak mı ? Trainer'da yapacağınız antreman hiç bir zaman yoldaki antremanla aynı etki-tepkiyi vermez . Örneğin 3 saat trainer sürdünüz , ne yolda ulaşacağınız kalp değerlerine ulaşabilirsiniz , ne de harcadığınız kaloriye ? Watt değerlerine göre antreman yapıyorlar dediğinizde bu bisiklette powermeter yok gibi . Roller , yol şartlarını daha iyi karşılıyor bence ama adamlar bunu tercih etmiyor , görünüşte :)

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
tam emin değilim fakat düşüncem şu yönde...

bildiğiniz gibi yarış ya da antrenman esnasında yolda manevra sahamız çok geniş her an 1-2 metre sağa sola da kaçabilme şansımız var fakat rollerda böyle değil.her ne kadar pro olsalarda sonuçta insanlar olası bir dikkat dağınıklığı sonucu yarış öncesi vs. oluşabilecek sakatlıklardan çekindikleri için olduğunu düşünüyorum ben...

yucel gulesenoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
360
Bisiklet
Pinarello
cem bey valla çok merak ettiğim konulardan birisiydi bu, teşekkürler..

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bence trainer'ın tek mantıklı yanı direncin ayarlanabilir olması . Dirençde lastiği yıpratıyor. Ben yine de Roller tercih ediyorum ;dengeyi ve kadansı felaket geliştiriyor . Intervalleri de rahatça yapabiliyorum roller'da . Ayağa kalkmak ise yavaşlatıyor .Genelde bakarsak ikisi de sıkıcı . 3-4 saat sürmek ise adamı bunalıma sokar :)

Profesyonellerin trainer kullanmasına gelirsek , " yarış öncesi herhangi bir sakatlık durumu (düşme vs.) yaşamamak amacıyla " cevabı mantıklı geldi.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Cem Unden

Arkagöbek Cycleops' un powertap' ina benziyor.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@ihtiyar

Evet , olabilir . Sponsorlerden biri Cycleops'muş.

(link)

Bu aparatta bisiklet üstünde var zaten . Direk aynakola bakarak karar vermişim . :)
http://www.cycleops.com/components/com_virtuemart/show_image_in_imgtag.php?filename=resized%2FJoule_GPS_5040d83a7af86_370x370.jpg&newxsize=370&newysize=370&fileout=

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Roller için, dengeden kapladığı alana;gürültülü çalışmadan,yeterli sürüş direnci sağlayamamasına kadar bir dizi yorum var.Trainer ise,farklı direnç seçeneği,daha portatif oluşu,daha sessiz ve roller e göre az alan kaplamasıyla öne çıkıyor.

Trainer in tek eksisi,kapalı ortamda inanılmaz kirlilik yaratması.Sürüş esnasında direnç oluşturma aşamasındaki sürtünmelerden kaynaklı tüm lastik ve balata parçaları etrafa saçılıyor.Elbette açık havada bu bir sotun değil.

Bunlar genel özellikler.Profesyonellerin trainer'i kullanmalarının çeşitli sebepleri var.Bunlardan en önemlisi,roller in yeterli sürüş similasyonu sağlayamaması.Trainer ile bu daha kolay oluyor.

Prolar,sadece pedal çevirip enerji tüketen makinalar.Bir de denge sorunu yaşamak ve konsantrasyonlarını dağıtmak istemiyorlar.Öte yandan trainer'in pazardaki reklam değeriyle,rollerinki aynı değil.Örneğin "Tack" büyük bir sponsor ve bazı ürünleri binlerce dolar değerinde.Roller dediğiniz şeyi bir Cumartesi günü sanayi sitesinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sonuç olarak ben her ikisinin de faydalı olduğunu düşünüyorum ancak profesyonellerin tüm antrenmanlarını trainerle yaptıklarını söylemek ya da düşünmek yanlış olur.Zira bisiklet antrenmanı bisikletle yapılır:Budur.Onun içindir ki leylekler gibi sürekli ılıman iklimlerde göç ederler.Trainer yeterli olsaydı,takımlar yüz binlerce dolar maliyetleri üstlenerek,uzun soluklu kamplar yapmazlardı.

ibrahim ALBAY

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Giant
Derya Abiye Sonuna kadar Katılıyorum.

Bende Tacx i-Vortex Var aynı zamanda Rollerde var Rollerin bana kazandirdigi Rotasyon ve Dengeli sürmek Tranier Daha Profosyonel Rollerden Nedeni ise Rollerde Bir Tempo Tutturup 1 Saat Belki 2 Saat üzerinde Kalabiliyorsunuz ama Tacx Tranierler Konusunda Ciddi Çalışmalar Yapan Tacx Firması Softwareler Çıkartıyorki bunlardan Biriside Tacx Trainer software 4 Yolda Yapılan Zorluk Seviyelerini ve Drenci sana hissettiriyor Dolayısıyla Rollerdeki Kolay Sürüş Tranierde Biraz zorlu hale geliyor.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Derya Keçeci

Bu tarz fotoğraflar reklam kokuyor . Dediğiniz gibi TACX veya diğer firmalar çok gelişmiş trainer sistemleri üretiyorlar . Roller ise gariban işi . :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İlk başlarda roller kullanıyordum, söylendiği gibi denge ve sürüş tekniğini geliştirme açısından faydalı, fakat pro ların böyle bir ihtiyacının olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca 2 Tacx ve Elite marka 2 roller kullandım ikisinde direnç yokuş vs gibi düşük kadans yüksek güç antremanları için yetersizdi. Belirli seviyedeki güç değerlerine ancak çok yüksek kadans ile ulaşılabiliyor. Sprint vs zaten yetersizdi.
3 aydır ise computrainer tarzı bir kullanıyorum. Şu anda trainer yaptığım antremanlar eskiye nazaran çok daha bilinçli. Özellikle interval antremanlarında üretilen gücü görerek antreman yapmak antreman verimini oldukça artırıyor.
Bir de roller kullanırken devamlı konsantre olmak gerekiyor, bu yüzden roller ile yapılan antremanlar genellikle daha kısa oluyor..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İlk başlarda roller kullanıyordum, söylendiği gibi denge ve sürüş tekniğini geliştirme açısından faydalı, fakat pro ların böyle bir ihtiyacının olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca 2 Tacx ve Elite marka 2 roller kullandım ikisinde direnç yokuş vs gibi düşük kadans yüksek güç antremanları için yetersizdi. Belirli seviyedeki güç değerlerine ancak çok yüksek kadans ile ulaşılabiliyor. Sprint vs zaten yetersizdi.
3 aydır ise computrainer tarzı bir kullanıyorum. Şu anda trainer yaptığım antremanlar eskiye nazaran çok daha bilinçli. Özellikle interval antremanlarında üretilen gücü görerek antreman yapmak antreman verimini oldukça artırıyor.
Bir de roller kullanırken devamlı konsantre olmak gerekiyor, bu yüzden roller ile yapılan antremanlar genellikle daha kısa oluyor..

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
o zaman yeni başlayan ve yıldız kategorisindeki sporcular için roller;
prolar için de trainer...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Ben de her zaman trainer ı kullanıyorum ve tavsiye ediyorum.
Proların kullanma nedenine gelince, bence adamların denge antrenmasına gerek yok yapmaya kanımca ... Bildiğim kadarıyla üst seviye sporcu olup (dünya seviyesinde) roller kullanan pek görmedim. Görüşümce roller oldukça eski okul ülkemizde de eski antrenörler çok üzerinde duruyor, belki yeni başlayan birine faydası olabilir ama oturmuş bir sürücü için traniner ın daha faydalı olduğunu düşünüyorum.
Trainer roller a göre avantajları:
- Düşme riski yok
- Gerçekçi bir şekilde ayağa kalkarak sprint antrenmanı yapılabilir
- Antrenman yaparken dengeye dikkatinizi vermessiniz ve tüm enerji bacak performansına odaklanabilir.
- Daha kolay mola (tuvalet) vs verilir
- Daha az yer kaplar (genellikle)
- Roller da sadece vites ile şiddeti ayarlarsınız ancak trainer de (genellikle) şiddet ayarı yapılabilir artı vitesle de çok daha fazla şiddet olanığınız vardır, rollerda daha sert antrenman yapmak için hızı arttırmanız gerekir, ancak trainer in sertliğini ayarlayabilirek düşük hızda giderken de yokuş çıkar gibi sert antrenman yaparsınız (hem de daha sessiz olur)
- Daha az bakım ister ve daha az arıza yapar (gördüğüm bindiğim bir çok roller tamburu hoplama yapıyordu örneğin)
- Daha yüksek ve ağır şiddette antrenman yapılabilir.
- Sofistike watt ölçerler ve bilgisayar simulasyon programları uygulanabilir.
- Antrenman yaparken (daha kolay) ilginizi başka şeylere verebilirsiniz (film izleme gibi)
- Daha ağır antrenmanlar güvenli yapılır, çünkü kendinizi zorladıkça dikkatiniz dağılabilir ve roller üzerindeyken bu düşerek sakatlanmaya veya bisikletin zarar görmesine neden olabilir, trainerda böyle bir tehlike neredeyse yoktur.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Rollar ise yolda sürme hissine daha yakın olduğu için tercih edilebilir, bir yere kadar -daha eğlenceli- olarak kabul edilebilir. Denildiği gibi yeni başlayanların denge geliştirmesine belki yardımcı olabilir, ama bence gerçek zorlayıcı antrenman için trainer daha uygundur. Bir de direk bisiklet üzerine koyup sürülebildiği için yol bisikletçileri için daha pratik olabilir, ancak mtb kullanıcıları trainer da sadece arka cantı/lastiği değiştirmesi gerek ama roller da bu sorun haline gelebilir.

Tepki
13
İkisininde eşit sürelerde kullanıldığı varsayılırsa Trainerde daha hızlı gelişme sağlanıyor(en düşük zorluk hariç :D )