Neden oluyor? Yardım!!!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar bisikletimi aldığım günden itibaren arka teker sol taraftan sürekli olarak kadroya değiyor. Düzelttiriyorum, yine aynı ve yine aynı. Nereden baksanız 5 kere aynı problemi yaşadım ve neden olduğu çözemedim. Dün aynı problemi bir daha yaşadım. Bisiklet şimdi öyle bekliyor. Böyle bir kronik sorun neden yaşanabilir? Daha önce benzer bir durumla karşılaşan oldu mu? Tecrübe edenlerden yardım ve fikir rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Scudo

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
bir kere benimde öyle olmuştu akort ayarları ile ilgili demişlerdi

ömer korkmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
258
Göbeği kadroya bağlayan somunları iyi sıkınız. Kadroda bir yamukluk varmı kontrol ediniz. Jantınızda bir yamukluk varmı kontrol edebilirsiniz. Eğer bunları yaptığınız ve kontrol ettiğimiz halde aynı ise göbek somunlarını değişitirebilirsiniz. Tabi mandallı değil ise mandallıysa mandalları değiştebilirsiniz. Kolay gelsin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok teşekkür ederim arkadaşlar. İşin ilginç tarafı bisikleti yeni almış olmam. Sıfır bir üründe bu tip sorunların yaşanması markaya olan güvenimi sarsıyor doğrusu.

BurakE

Üye
Tepki
18
Marka ve modeli öğrenebilir miyim acaba ? Yeni bisiklet alacağımda fikir edinmek için soruyorum ...

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Erdem Ş.
Arkadaslar olabilecek olasiliklari yazmislar. Bir olasilik ta ben ekleyeyim.
Eger hazne milinin uclarindaki bos kalan kisminin uzunlugu, kadronun göbege baglandigi kisminin kalinligiyla ayni veya daha fazlaysa, ne kadar sikarsaniz hic fayda etmez. Pedala yüklenince teker sol tarafa döner.
Bunun iki sebebi vardir.
1. Hazne mili cok bisikletin o bölgedeki kalinligina göre cok uzundur.
2. Genellikle hazne mili ortali takilmadigindandir. Yani iki taraftaki uclarin uzunlugu ayni degildir.

Cözüm: Önce emniyet mandalini cikarip kontrol edin, eger benim bahsettigim durum ise. Hazne milini ortali takin.
Sonra araya ince bir pul koyun denemek icin.
Eger böyle cözülüyorsa, pul pratik olmadigi icin, hazne milinin ucunu törpüleyin(kisaltin)
(link)

Bu resimde neyi kastettigimi izah etmeye calistim. Ben sadece sol tarafi cizdim, Ama sorun diger tarafta da olabilir.
Basarilar.

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Olay çözümlendiği için belirtmek istedim. Hem bana yol gösteren arkadaşlarıma bir teşekkür hem de benzer durumu yaşayan arkadaşlarıma yardımcı olmak mahiyetinde... Adı gereksiz bir bisiklet tamircisine gittim ve bana ürün satmaktan başka dertleri olmadığından başka bir bisikletçiyi denedim. Bu noktada Rahmanlar Sahilindeki Şirin Bisiklete çok teşekkür ediyorum. Kendilerini aradım ve yukarıda bahsettiğim sorunu yaşadığımı ve neden olabileceğini sordum. Bana bisikleti getirin bir görelim dediler. Götürdüm. Oradaki beyefendi, seri numarasını alalım göbek milinin yenisini göndersinler,telefon numaranızı bırakın,gelince ararız,geldiğiniz zaman montajı yaparız bu sorun çözülür dedi. Meğerse, bu modelde göbek mili boşluklu olan üretimler çıkıyormuş. Garanti süresi de geçmediği için değişim ücretsiz oluyormuş. Göbek mili boşluklu olduğu için tekerleğin yönü sürekli olarak kayıyormuş.

Bana buradan yardımcı olmaya çalışan herkese ve Şirin Bisiklete teşekkürler. Bisikletçimi bulduğum için ayrıca sevinçliyim.

Saygılar.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
tam göbektendir ( arka hazne ) diyecektim baktım sorun giderilmiş sizin adınıza sevindim her zaman işi bilen birilerine götürün bisikletinizi mahalle tamircileri yeni model üretimler konusunda yetersiz olabiliyorlar çünkü

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Erdem Ş.
Sorunun cözüldügüne sevindim. Fakat göbek milindeki boslugu anlamadim. Sag ve soldaki bilyalar iki taraftan konik yataklarin arasinda! Sadece bilyalar dönebilecek kadar bosluk var. Normal olarak elle SIKILARAK kontralandiktan sonra tekerin 1 mm. bile dönmemesi lazim. Eger hazne tarafinda bir hata varsa, yeteri kadar egim yoksa oynayabilir. Biraz aciklayabilirseniz sevinirim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ihtiyar

Anladığım kadarıyla açıklamaya çalışayım. Üretim sırasında göbek içinden milin geçmesi için bırakılan boşluk 3mm iken mil kalınlığı 1,5 mm olduğundan ne yaparsak yapalım, istediğimiz kadar sıkalım olmuyor ve teker genel olarak illa sola çekiyor. Bunu üretici daha önceden gelen tespitlerle fark edip bu durumla karşılaşıldığında direkt olarak uygun mili gönderiyor ve sorunu çözüyormuş. Üretim hatası nedeniyle kıvranıyormuşuz anlayacağız. Ama malın arkasında durmak da önemli. Baştan çok attım tuttum ama dediğim gibi çıkmadı. Helal olsun diyorum üretici firmaya.

Umarım net olarak açıklayabilmişimdir. Kusura bakmayın tam profesyonel olmayınca izahat zayıf kalıyor.

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
konuyu okuyunca başımdan geçen benzer olayı ve ilginç çözümümü anlatayım dedim:)
sedona borla bisikletime 2.30 lastik taktım. kadroya fazla geniş geldiği için aynı belirttiğiniz yerden sürtüyordu. pır pır pır lastik dişlerinin kadroya sürtme sesi geliyordu. ne yapsam ne etsem dedim. bisikleti hergün şehir içi kullanıyordum. sabah gidip akşam geliyordum 1 er saat. araziye mi giriyorum? hayır. bisikleti çılgınlar gibi sola yatırıyor muyum? hayır. elime falçatayı aldım soldaki tüm dişlerin 3 te 2 si kadarını kesip kısalttım :D yazık ettim lastiklerede tabi. ama ne yapayım, daha da lastik alcak maddiat yoktu ve sorunu o şekilde çözmüş oldum :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ahmet can baydar

Ahmet Bey,

Gerçekten çok ilginç bir çözüm olmuş, ama ne yalan söyleyeyim, ben aynı performansı sergilemekten çekinirdim. Ne deyim, helal olsun.