Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

neden kullanılmaz

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında alkan koca tarafından paylaşıldı.

1. alkan koca

alkan koca Aktif Üye

Seviye:
    yol bisikletlerinde neden hidrolik disk fren kullanılmaz? yol bisikletlerinde kaç kere gördüm önümde giden arkadaşım benimle aynı hızda gidiyordu hemen önümde aynı virajı ben frene bastım ve bisiklet yavaşladı ama onun yol bisikleti v fren tabiki yavaşlayamayınca virajıda alamadı ve yoldan savruldu kayalıklara doğru allahtan bir kaç sıyrıkla atlattı bu kazayı. Disk fren olsaydı daha dengeli bir frenleme yapamazmıydı ??????????????

2. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Yol bisikletinde frenler yeterlidir ama yol bisikletinde fren kullanmak biraz teknik ister.Yol bisikletinin sürücüyle birlikte ağırlık merkezi bisikletin ortasındadır.Dağ bisikletlerinde ağırlık merkezi arka tekerin üzerindedir.Tekniği zayıf olan yol bisikleti kullanıcıları kendilerini öne doğru atan g kuvvetine karşı koyamazlar ve yavaşlatamazlar kendilerini.

Güncel yol bisikleti frenleri çok güçlüdür.Disk frene ihtiyaç duyulmaz.Yol bisikletinde denge ve aerodinami çok önemli olduğundan,biir de yol bisikletleri çok hızlı giderler ve bisikleti durduracak fren diskleri ağır olur.Yol bisikleti kullandıysanız,sert inişlerden sonra jantı ellemeyiniz alev gibi olur.Koskoca jant o kadar ısınıyorsa,küçücük disk kor haline gelir.Seramik yüzey işlemeli karbon disk frenler deneniyor ama yol bisikleti için disk fren teknolojisi hala yetersiz.Biraz daha araştırma ve geliştirmeye ihtiyacı var.Bir başka neden de maşanın tek taraflı o kadar yük altına girmesi istenmez.

3. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    frenleme gücü olarakta disk'lerin birşey kattığını düşünmüyorum ben. toplamda ikiside aynı gücü sağlabilir ancak gücün ayarlanması gibi bazı değerleri frenler farklı olarak sunuyor. fark burada geliyor bence. mtbtr de öyle bir makale vardı. yabancı kaynaklı bir testten çevirme. ben oradan onu anladım.

alkan koca bunu beğendi.
  4. Emirhan Atasöz

Emirhan Atasöz Forum Demirbaşı

Seviye:
    SOnuçta Yol Bisikleti Dediğin Hafif Olur.
    Tutup'da 1kg lık vtes atarsan sen bsklete. Amaç Dışı Kalır.

5. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yol bisikletinde tekerler ince olduğu için ve hızlı gidildiğinden frenleme ve yol tutuş dağ bisikletlerine göre azdır. Yol bisikletinde ne kadar fren yaparsan yap, istersen tekeri kilitle yine kaymaya devam edersin bu yüzden hidroliğe gerek duyulmaz diye düşünüyorum.

HaliliOzturk ve alkan koca bunu beğendi.
  6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Güzel bir cevap ancak disk frenle ilgili atladığınız bir nokta var. Isınmaya karşı disk fren, jant frenine göre daha dayanıklı. Bir defa herşeyden evvel balatalar metal karışımdan imal edildikleri için plastik fren pabuçları gibi ısıya karşı o kadar duyarlı değiller. Ayrıca fren disklerinin 380 dereceye kadar ısındığını bir testte okudum daha evvel. Özellikle downhill binicilerinin yol bisikletçilerinden daha yavaş gitmediklerini düşünürsek ve onların çok daha ani fren yaptıklarını düşünürsek daha sağlıklı bir kıyaslama yapabiliriz.

Disk frenin güç olarak katkısı aslında hidrolik pistonlarının çapıyla alakalı bir durum, farklı çaptaki fren kolu ve kaliper pistonları sayesinde güç, fren kaliperine katlanarak aktarılıyor, bu da eldeki yorgunluğu azaltıyor.

Fakat yol bisikletinde buna gerek yok, çünkü herşeyden evvel disk frenin en etkili olduğu konu çamur konusu, yol bisikletinde bu derdiniz yok. Diğer taraftan yol bisikletinde lastiğin yere temas alanı çok düşük olduğu için frenin gücü değil, sizin de dediğiniz gibi frenleme tekniği ön plana çıkıyor. Ağırlık konusu ise pek bahane edilemez, malum bu aralar bisikletlere UCI sınırının üzerine çıkabilmek için ağırlık bağlayanlar var. Fakat yol bisikleti frenlerinin ne kadar kuvvetli olduğunu kullanmayan bilemez, ben bile 20 yıllık Shimano 600 frenlerim ile ön teker üzerinde bir kaç metre gidebiliyorum...

7. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    açıklama için teşekkürler hocam, fakat bir nokta: UCI sınırı nedir acaba?

Mustafa Volkan Koca bunu beğendi.
  8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    UCI sınırı, bisikletlerdeki hafiflik sınırı. Yol bisikletlerinde 6,8 kg'dan daha hafif bisikletlerin yarışmalarda kullanılması UCI tarafından yasaklanmıştır.

Mustafa Volkan Koca ve Adil bunu beğendi.
  9. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:

eyvallah, ellerine sağlık.

10. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
  11. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yanlış hatırlamıyorsam Lance Armstrong 'artık firmalar çok hafif bisikletler üretebiliyorlar , yol bisikletlerindede artık disk fren olmalı ' gibisinden bişeyler söylemişti. Yol bisikletinde disk fren kullanarak da 6.8 kg ağırlık tutturulabilir.