Neden iyi beslenmeliyiz? Lee Priestin bu fotoğrafına inanamayacaksınız.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@tayfur

Dostum bunu tüm dunya kabul etmiş durumda :) spor salonuna gelen ilk insanlar şöyle diyordu.

Hocam ben brad pitt tarzı vücut sahibi olmak istiyorum.

Gerçekten forumdaki bayan arkadaşlarımız ne dusunuyor bu konuda?

Brad pitt ilgi çekicimi sizce?

• Beğen
Tepkiler: tayfur
Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@gokhancan

bu kesinlikle doğru.
babam Antalya'da yaşıyor ve yaz-kış fırtına olmadıkça yüzmeye gidiyor erken saatlerde. bir ara abartıp Konyaaltı-Kaleiçi yapıyormuş hergün. Antalya'lı arkadaşlar yaklaşık mesafe hakkında bilgi verirse sevinirim.
Geldiğinde omuzlarının, kollarının, belinin görünümünü ve kanat tabir edilen kol altı göğsün yanlarını o zaman fotoğraflamadığıma çok üzülüyorum. çünkü bu adam 60 yaşında ve çevremdeki çok sayıdaki 20-30luklardan daha iyi görünüyordu.

az ağırlık çok tekrar
yediğine dikkat et, az ve sık ye

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Fonksiyonellik, ergonomi, performans, verimlilik vb. vb. vb. bunlar yanlızca bir makina için söylenmiş değil...

İnsan da;
fizyolojisiyle fonksiyonel,
anatomisiyle ergonomik,
zihinsel ve motor fonksiyonlarıyla performanslı bir oraganizma ve
bisiklete binerken de dünyanın en verimli ulaşım aracı...

Yani hepsinden lazım. Biraz kas, biraz bilinç, biraz sevgi, biraz saygı...
Sonunda ortaya çıkan şey = Çokça insan. :eek:

Yine de hep derim.
Kendime bir süs eşyası alacağıma, yiyecek birşeyler alsam daha akıllıca olur diye.
Ama, kullanılmayan enerji ve kullanılmayan vücut ta süs eşyası değilmidir oysa..:rolleyes: :eek:
Bil netice;
Fonksiyonellik, fonksiyonellik, fonksiyonellik...
Çalışan demir ışıldar. O demirin hangi işte çalıştığı ise ışıldamasına mani değildir.
Ne demiş atalarımız.
Boş oturma aylak çalış. (yaptığın iş para kazandırmasa da çalış) :)

Çalışırsan yemeyi hak edersin, yer sen çalışmayı hak edersin...

Benim felsefe seansı burada bitmiştir..

İsa Mutlu

Aktif Üye
Tepki
53
Resimlere dikkatli bakarsanız yağlı olan vücudun yağ tabakasının altı tamamen kas dolu. Bu adam daha önceden yapmış bu vücudu ve işi tembelliğe vurmuş. Ağırlık çalışmayı bırakınca vücut birkaç ayda yağ tulumuna döner. Ama ardından yine birkaç aylık çalışmayla eski halini alır. Çünkü sonuçta bu işin temeli atılmış durumdadır.
O adam vücudunu o hale getirene kadar kaç kutu yağ sökücü içti acaba aldığı protein takviyeside cabası. Bende bir ara gittim spor salonuna kilo vermek amaçlı. Salon sahibi Türkiye Şampiyonu olmuştu ve Dünya çapında dereceleri vardı vücut geliştirme alanında. Salona girerken harika fotoğrafları var kaslı falan. Birkeresinde duştan çıkarken gördüm onu aynı o fotoğraftaki adam gibi olmuştu (yağ bağlamış) ve çalışmak içinde eski azmi yoktu.
Bence sporu sağlık için yapmak en iyisi. Vücudunu aşırı geliştirenlerin sonu çoğunlukla şişmanlık olur.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@mutlu1984

İşte dostum yanıldığınız nokta bu :)

Bu mesajı yayınlama amacım sadece şuydu değişimin çok zor olmadığı.

Yalnız body building de bu döneme Bulk dönem denir. Kaliteli kas dokusu artarken biraz yağda bağlarsınız.

Sezon acılacağına yakın ( nisan ayının başı ) Definasyon dönemi başlar. Kardiovasculer çalışmalara, az ağırlık cok tekrarlı çalışmalara ağırlık verilir, beslenme yağ kaybı sağlamak amacı ile tekrar duzenlenir.

3-4 aylık süreç içerisinde yaptığınız kas dokusu piyasaya çıkar :)

Yanli anlayacağınız uzere madem ilginizi çekmiş. Kaliteli kas dokusunun oluşabilmesi için yağlı bir vücuda ihtiyaç var.

Yalnız buradaki bu resımın yayınlanma amacı bir şeyleri arkadaşlarımıza anlatabilmekti.

Yani basından beri tartılarla işiniz olmasın diyordum ve bu resım tartı ile aramız olmaması gerektiğini kanıtlıyor.

Obezite ve kilo kaybı yağ dokusundan yapılır. Bu resımın amacı buydu.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@jordansero

Hayır ben doktor değilim. Askerden geldikten sonra çeşitli sebeplerden dolayı askeriyede 70 kilodan 110 kilo fırladım ve askeriye dönüşü eski formuma dönebilmek için çok mucadele ettim.

İlk baslarda yaptıgım bir çok yanlış oldu ama sonra bir gün doktora gitmeye karar verdim. Cunku bu işi kendi başıma yapamayacağımı anlamıştım.

Ardından doktor gerekli testleri yaparak bir beslenme uzmanına gönderdi, beslenme uzmanıda beni bir body building salonuna yönlendirdi :)
Body salonu da fizyoterapistiminde olmasını gerektiğini söyledi.

Bu dört öğe arasında sıkıştım kısaca. Doktor, beslenme uzmanı, body building hocası, fizyoterapist.

Gerekli beslenme programları, egzersizler, kardiovasculer çalışmalar, ağırlık çalışmaları, beslenme hakkındaki bilgiler vb bu sayede bir çok bilgi edindim.

Uzun zamana yayarak 20 ay gibi bir sürede 30 kilogram saf yağ yakmayı başardım.

Bunun neticesinde biraz ara vermek zorunda kaldım maddi açıdan ve ruhsal açıdan yoruldum biraz :))

Burada yapılan yanlışlıkları gördükçe elimden geldiğince yazılar yazmaya çalıştım.

Geleneksel beslenme yapısı bozuk bir beslenme yapısıydı. Öncelikle anlatmak istediğim buydu.

Çünkü insan vücudunun düzgün çalışabilmesi ve en az zararı görmesi açısından beslenme egzersiz ve dinlenme hiçte önemsenemicek konulardı.

Saygılar.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@gokhancan

Belki söyledikleriniz başkalarına göre çeşitli sebeplerden dolayı %100 doğru ve ikna edici olarak gelmese de;
en azından 110 kg. dan 70 kg. a nasıl düşülebileceği,
düşültükten sonra nasıl tekrar kilo alınmadan durulabileceği konusunda
yaşayan bir örnek olmak bakımından bile çok anlamlı ve bir o kadar da kıymetli şeyler..

Bildiklerinizi, yaşadıklarınızı başkalarına faydalı olabilme bağlamında yazıp paylaştığınız için teşekkürler.

Konu açma ve mesaj yazma konusundaki performansınız bazı üyeler gibi benim de dikkatimi çekmeyi başardı.
Sizdeki bu enerji daima hayra vesile olur inşallah. :)

• Beğen
Tepkiler: gokhancan

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
Hocam bu işin tek zorluğu ruhsal yönü başka hiç bir zorluğu yok. Ruhsal yonu nedir?

Öyle her bulduğunuz yiyeceği her istediğinizde yiyemessiniz. Size verilen zaman dilimleri içerisinde yiyebilirsiniz. Programa uymak zorundasınız.

Her şeyi vaktinde ve programlı yapmak zorundasınız.

Uykuya özen göstermelisiniz.

Afedersiniz cinsel yaşamınızda etkileniyor bu durumda. Size verilen zaman zarfları içerisinde cinsel yaşantınızı surdurmek zorunda kalıyorsunuz.

Örneğin bir yere gittiğinizde beslenme programı içerisinde olduğunuzu söylüyorsunuz ve sizinle dalga geçebilen insanlar çıkabiliyor.

Yanınızda moral motivasyon destekçileri hep olmak zorunda.

Kendinizi moral açısından telkin etmelisiniz.

vs vs vs. Ama beslenme programına girmek insanları tanımak için iyi bir fırsat.

Sağlam moral motivasyon olmadan başarı oranı neredeyse sıfıra iner.

saygılar.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@fırat ayanyan

Öncelikle böyle birşey yok fırat. Öncelikle body building yapacaksan bu işin öyle özel bir formulu yok. Ancak steroidler var. Bunlar kullanılması tercih edilmeyen urunler. Body building öyle karşıdan gözüktüğü kadar kolay ve hafife alınacak bir dizi ağırlık antremanlarını içeriyor. Yani hiçte kolay ve basit değil.

Ama şayet başarılı olabilirsen gücün yüzde 300 oranında artarbu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Steroidler bir dizi hormondur adından anlaşılacağı üzere. Kesinlikle kullanılması önerilmez. Ancak bir dizi sporcular steroid kullanıyorlar. Nasılki doping engellenemiyorsa steroidlerde 1 senede gideceğin mesafeyi sana 3-4 ayda gitmeni sağlıyor.

Benim burada bisiklet sürücüsü arkadaşlarıma önereceğim antreman programları daha çok az ağırlık ve çoklu tekrarlar uzerine. Kasların hacmini geliştirmek yerine mevcut kas yapısını güçlendirmek ve direnç sağlamak.

Birde supplemenetler vardır. Buradan sporla uğraşan herkez supplemenet kullanabilir öncelikle bunu soyliyeyim. Supplementler ek besinlerdir. Antreman sonrası kullanılırlar. Genellikle yüksek ve kaliteli protein içeriyorlar. Kasların yapılanması için protein alımı son derece önemli.

O yüzden antreman sonralarında hemen hemen her sporcunun kas dokusunun tamir edilebilmesi için protein alımına özen göstermesi gerekir. Antreman sonrası oturup duzgun yemek yiyemessiniz. Bunun için supplement kullanımına özen göstermeniz gerekiyor. Tabiki bu sporcular için geçerli.

Bodybuilding butun sporların temelidir. Her branşa göre vücut geliştirilir.
Body building de Z bar, olimpik bar, dambell tarzı aletler ağırlıklı kullanılır.

Fitness ise daha çok makinelerin kullanıldığı ve bisiklet sporuna en uygun vücut çalıştırma biçimi.

Eğer çevik ve dinamik olmak istiyorum diyorsanız, az ağırlık çok tekrarlı çalışmalar ve fitness size öneririm.

Biraz ağır ama güçlü olmak istiyorum diyorsanız body buildingle uğraşabilirsiniz.

ayrıca merak etmeyin salona gittiğinizde size hemen antremana sokmazlar ( kaliteli bir salon ise) 1 ay boyunca boş aletler ve barlarla çalıştıtırlar. Çünkü hareketleri yapmasını çok iyi öğrenmeniz gerekiyor.

saygılar.

Hüseyin Gümüş

Daimi Üye
Tepki
116
Valla arkadaşlar biraz sert olacak sanırım ama o kadar boş şeylerden bahsetmişsiniz ki zoruma gitti açıkçası, Gökhan kardeşim sen ne kadar süre body yaptın ki Lee Priestin vücüdu hakkında yorum yapabiliyorsun
1. Bu adamların (Mr. Olimpia yada başka bir vücüt geliştirme yarışması) aldığı dopingi ve hormonu hiç kimse almıyor, aldıkları dopingler yüzünden çene yapıları değişiyor kellik başlıyor vb. uzayıp gider
2. Body boulding nankör bir spordur 1 hafta yapmaz ardından tekrar başlarsanız tüm vücüdünuzdaki kaslar ağrır.
3. Normal bir şekilde antreman yapan sıradan besinler ile beslenen insanlar asla ve asla bu hale gelemezler bunu unutmayın, her zaman spora başlayanlar ayy ne iğrenç ben böyle olmak istemem derler ( sen istesende olamazsın ))
4. Bu adamların kollarının ölçüsü 50cm. falan geliyor ortalama...
Bu konuda başka bir yorum yapmak istemiyorum
ha bu arada böyle definisyonlu kalabilmeleri için 1-2 gün su içmemeleri gerekiyor :)

bence bu konuyu silin :) yakışmıyor buraya böyle bir spor (spor bile değil aslında öyle olsa olimpiyatlarda yer alır ) yapan birisi bu foruma yakışmıyor :)

• Beğen

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@hgumus

İnsanlar yanlış anladı. Sizde yanlış anladınız. Bodybuilding bir spor bile değildir. Bütün sporların temelidir. Amaca uygun çalışılır zaten. Kas ağrılarının sebebi yıkılan kasların onarılmasıdır. Yabancıların keşfettiği No pain no gain bosuna değildir.

Ben burada lee priesti örnek vermedim. Kimseye gidip Vücudunuzu deli gibi geliştirin demedim. Zaten dedimki istesenizde yapamassınız.

Ama birde dedimki yağ yakmaya çalışıyorsanız bu örneğe dikkat ediniz.

Cunku aç kalıp yağ yakmaya çalışan insanlar var.

20 aydır bodybuilding ile ilgilendiğim süre içerisinde düzenli beslenerek ve hiç birşeyden mahrum kalmayarak 30 kg saf yağ 7 kg kas kaybı yaşadım. Kaybettiğim suyu hiç hesap etmiyorum bile.

Tek bir ek besin maddesi almadım. Steroid, fatburner, supplement bunları kullanmadım. Azimin önünde hiç bir engelde duramaz bunuda belirtelim.

Bu örnekteki amaç hangi dokuyu kaybetmemiz gerektiği idi(yağ dokusu). Şeftali suyu içip 5-6 saat antremandan bahsediliyordu burada.

Yıkılan kasların sonucunda vücudun enerji harcama kabiliyetinin gözle görülür biçimde azaldığı ( kas azlığı yağlanmaya davetiye cıkarır)

Zayıflayan kaslarımız sonucunda Six Pack denen kasların iç organların basıncına dayanamayarak bu bölgenin ileri doğru genişlemesi.

Yapılan her türlü yanlış karsılık, doğruya ulaşmanın zor olmadını anlatmaya çalıştık.

Dedimmi buradan alın bir bench sehpası, yatın 80-90 kilogam ağarlık takın baslayın deli gibi çalışmaya böyle bişeymi söyledik.

Bu bütün sporların temeli olan vücut inşaatı bakınız adı uzerinde Bodybuilding( Vücut inşaatı ) insan vücudunu yeniden şekillendirir. Hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Kuvvetiniz yüzde 300 oranında artar.

Bunlarda psikolojik etkiler. Plaja gittiğinizde kendinizi ilginc hissetmesiniz, fazla yağ dokusu sayesinde yaşlı gözükmez, bunalıma girmessiniz, kendinizi çok iyi hissedersiniz.

Aile içi ve iş yeri içerisinde kavgalarınız azalır. ( antreman esnasında stresin atıldığı )

İnsanlar sonuca kısa yoldan gitmek istiyor bende burdan gerçeği söyledim.

Hatta tekrar söylüyorum

Zannetmeyinki öyle ağarlık aldım deli gibi kas yapıcam. Bu iş için disiplinli beslenme lazım. Hayatın doğru duzgun idame edilmesi için iyi planlanmış beslenmeye bağlıdır.

ZAYIFLAMAKTA İSTİYOSANIZ, GÜCLENMEKTE İSTİYOSANIZ BU İŞİN TEMELİ BESLENMEDEN GEÇER.

ister bisikletçi olun, ister bodybuilding (bütün sporların atası) egzersizlerini yapın.

saygılar.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Şeftali suyu içip 5-6 saat antrenman tarzı bir antrenmandan bahseden benim gibi bu işleri yeni yeni öğrenen birisi değil aramızdaki nadir bisiklet profesyonellerinden Hakan Yazman'dı.

Tam da akşamki konuda dediğim gibi, fizyolojiyi yarım yamalak öğrenmişseniz, kendi öğrendiğiniz bazı kalıplaşmış yarım-doğrulara fanatik biçimde bağlanmışsanız böyle farklı farklı antrenman biçimlerinin farklı bünyelerde işe yarayabileceğini kavrayamazsınız.

Sevgiler.

Bütün sporların atası body building değildir, atletizmdir.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Gümüş

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@tayfur

Halk arasında vücut geliştirme, genellikle ya vücut güzelliği, ya da kısaca halter olarak bilinmektedir. Çok kişi de bu sporu zararlı, anlamsız olarak nitelemekte, hatta yapanla alay edecek kadar ileri gitmektedirler. Bu yanlış tutum, bilgisizlik ve kıskançlıktan ileri gelmektedir.
Vücut Geliştirme Sporu, bir başka tanımlama ile; Hareket Bilimi ( Kinesioloji ) kuralları içinde, bir programa bağlı olarak yapılan, aletli ve aletsiz egzersizlerle, vücudun geliştirilmesi, kuvvetlendirilmesi, kondisyon seviyesinin arttırılması, estetik ve esnekliğinin daha ileri derecelere getirilmesini sağlayan, metabolizmanın verimliliğini arttıran bir aletli ve aletsiz egzersileri içerir.

Yıllarca bu sporun faydaları ile ilgili gerek tıp otoriteleri gerekse ünlü spor ve bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda, vücut geliştirmenin bilimsel kurallara gore düzenli uygulandığı takdirde sağlığın altın anahtarı olduğu tespit edilmiştir.

Bilimsel ve düzenli vücut geliştirme ve spor için tüm bilgileri, en bilimsel ve geniş kapsamlı şekilde size anında sunarak toplum sağlığının sportif uygulamalarla en üst düzeylere getirilmesine yardımcı olacaktır.

İŞTE DOĞRULAR VE YANLIŞLAR:

YANLIŞ : Kasları anormal derecede şişirir, vücudu hantallaştırır.
DOĞRU : Düzenli ve bilimesel kurallarla yapıldığında kasları mükemmel derecede
çalıştırır, kuvvetlendirir, geliştirir, esneklik ve estetik kazandırır,

YANLIŞ : Uygulanması zor ve zahmetlidir, her yaşda yapılamaz
DOĞRU : Her yaşta, her yerde, zaman ve mekan farkı olmadan, istenen bir zamanda yapılabilir,

YANLIŞ : Vücut yağının atılmasında etkili değildir, insanın hareketlerini güçleştirir
DOĞRU : Hareketsizliği önler, hafif ağırlık ve çok tekrarlı hareket ve egzersizler arasında kısa dinlenme süreleri ile uygulandığında vücut yağını yakar, esneklik kazandırır.

YANLIŞ : Kalbin büyümesine neden olur.
DOĞRU : Düzenli ve bilinçli yapılan vücut geliştirme egzersizleri kalp kaslarının güçlenmesini, kan dolaşımını düzenleyerek, kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar,

YANLIŞ : Vücut sistemlerini zorlar, nefes almayı zorlaştırır.
DOĞRU : Göğüs kafesinin genişlemesini sağlayarak, daha iyi bir solunum kapasitesi kazandırır,

YANLIŞ : Diğer spor branşlarını uygulayanlarda verim düşüklüğüne sebep olur.
DOĞRU : Kondisyon çalışmalarının en önemli bölümünü oluşturur ve bütün spor branşlarının da temeli olarak kabul edilir,

YANLIŞ : Vücudun dengesini bozar ve konsantrasyon zorluğuna neden olur.
DOĞRU : Vücut hakimiyeti, denge ve konsantrasyonu arttırır,

YANLIŞ : Yapan kişinin kendini beğenme (narsizm) ve bencil duygularını arttırır, sinirli yapar.
DOĞRU : Kötü alışkanlıklardan korur veya bırakılmasını sağlar, kişnin kendine olan güvenini arttırır, sinirliliği ve stresi ortadan kaldırır.

YANLIŞ : Gelişme çağında boy uzamasını engeller.
DOĞRU : Düzenli yapılan egzersizler kas, bağ ve kemik dokularını kuvvetlendirerek, boyun uzamasına yardımcı olur. (Burda kendim parantez açıyorum çünkü bu çok yaygın, çok mantıksız bi dedikodu. Tesadüfe bakın ki bu dedikoduları da en çok benimsemiş olarak bu işi beceremeyen ve beceremeyecek olanları gördüm. Örnek Arnold'un boyu ya da diğer haltercilerin boyu, şampiyonumuz Naim Süleymanoğlu kısa boylu diye her ağırlık kaldıran kısa boylu mu oluyor? Basketbolculara, boksörlere bakın ağırlık çalışmadan top sürmekle mi yapıyor hepsi o vücudu demek ki spor faydalıdır hiçbir şeyi kısaltmaz ağırlık da sporun babası olduğuna göre...)

YANLIŞ : İleri yaşlar için tehlikelidir, bağ doku ve kas sakatlığına neden olur.
DOĞRU : İleri yaşlarda kas erimesini ve eklem rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur, kuvvet, kalıcı form ve daha genç görünüm kazandırır.

YANLIŞ : Hanımlarda erkeksi ve kaba görünüme neden olur.
DOĞRU : Hanımların genel estetik ve atletik yapı avantajları elde etmelerine yardımcı olur, selülit ve kilo verme problemlerini giderir, vücut bölümlerinin ayrı ayrı forma sokulması için en etkili spordur.

YANLIŞ : Vücutta görüntü bozukluklarına neden olur, hormon faaliyeti dengesini bozar.
DOĞRU : Duruş bozukluklarını giderme veya herhangi bir kaza sonrası rehabilitasyon çalışmaları için ideal bir spordur, vücutta önemli hormonların ( endorfin vs.) seviyesinin artmasına yardımcı olur.

YANLIŞ : Fizik tedavi ve rehabilitasyonlarda etkisi olmaz.
DOĞRU : Biomekanik özelliklere sahip olan ve sportif rehabilitasyon uygulama olanakları sağlayan vücut geliştirme makineleri, rehabilitasyon ve fizik tedavi gibi tıp bölümlerinin vazgeçilmez cihazlarıdır ve vücut geliştirme sistemleri de bu tür tedavilerin temelini oluşturmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Gümüş

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Body building spor değilmi??? Olimpiyatlarda yer almayınca spor olmuyormu??

Tırmanma bir spor değilmi?? Powerlifting spor değilmi??? Serbest dalış spor değilmi??

Adı üstünde Olympic Games yani olimpiyat oyunları.

Futbol spor olarak görülüyorda yukarıda saydıklarım spor değilmi??

Futbol bir oyun.Bana göre spor bile değil.

Triathlon ilk olarak 1974 te yapılmaya başlandı fakat 2000 yılına kadar olimpiyatlara dahil değildi.

2000 yılına kadar triathlon bir spor branşı değilmiydi??

Yani olimpiyatlar kesinlikle bir kıstas değil.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Body building tüm bireysel spor dalları arasında en muhteşem olanıdır. Heceleyim isterseniz MUH TE ŞEM. Ve sizlerin belli ki bu konuda en ufak bir öngörünüz dahi yok.

Çekiştirdiğiniz adam Lee Preist :D iyiki forum ingilizce değilmiş rezil olmuştuk aleme. O adam yalnızca 45 günde soldaki halinden sağdaki haline dönüşebiliyor ve yarışma sonrası yeniden kilo alıyor. KASITLI olarak alıyor. Niçin body ciler kasıtlı kilo alır ? Bunu siz araştırın. Ama önce profosyonelliğin anlamını bir araştırın. Kızları etkilemek için mi ? :D :D :D

Vücut geliştirme : Estetik + Simetri + Yağsızlık + Kas hacmi terimlerinden oluşur. Dikkat edin kas hacmi en son sırada. Ama standartlar o kadar yüksek ki 50cm değil 57cm kol standart oldu artık. Arnold 'da ta yıllar önce 57cm kol vardı. 154cm göğüs. Kasları geliştirmek ne işe mi yaradı : Adam yakında ABD başkanı olursa ne işe yaradığını daha iyi farkedersiniz. :)

Nasıl olimpiyatlar seçmelerinde 100m barajı varsa "10.35 di zannedersem" aynı şekilde bu işinde barajı var. Sporcular belli şeyleri yapmak zorunda. Kendi yapabilecekleri işte yağsızlık ve kas hacimleri diğerleri ise allah vergisi yani tıpkı Armstong 'un ciğerleri gibi doğuştan bu spor için özel yaratılman lazım. Kusursuz kas yapısı, perfect simetri ve uygun hormonel denge.

Her insanın lif sayısı işit değildir. Hormonel denegeleri de eşit değildir. Hepsinden önemlisi spor biliçleri de eşit değildir. Lütfen ama lütfen bu spor yalnızca steroid den ibaret demeyin. Steroid ler var ama yalnızca en son sırada gelen kas hacmini artırmak için vardır. Hatta burada bile genetik faktörler vardır. Lif sayın yeterice değilse kas hacmin belli bir sınırda durur. Istersen her gün 1 kg testesteron hormonu şırınga et vücuduna nafile.

En çok hangi sporcular steroid kullanır biliyor musnuz ? Uzun mesefe maratoncular, futbolcular, bisikletçiler. En erken kimler ölür biliyor musunuz ? Uzun mesafe sporcuları. Her spor dalı işin içine profosyonellik girdiğinde yapanı daha kısa sürede öldürür. Evet masa tenisi de buna dahil. Öyle yada böyle spor insanı bedenen ve zihinsel olarak stress altına sokar ve bitirir, tüketir. Bodycilere hiç acımayın, çoğu , profosyonellikleri denk düzeyde olan başka dalların sporcularından daha sağlıklıdır emin olun buna.

Son olarak bu dalın çok sevdiğim sporcularından birinin resmini ekliyorum.
Kevin Levrone.

İlk resim bundan 2002 den, yarışma resmi. 2005 de de böyleydi arkadaş :) İkincisi ile Hollywood'a transferi sonrasında kırmızı halı üzerinden geçerken yani son hali. :D Başka bir sporcu-beyaz perde masalı. Nedense hep body cilerden çıkıyor. Yalnız aradaki farka bakar mızınız. Tamam çalış çabala vs kasları büyüt ama bir insan nasıl bu kadar ufalabilir.

http://www.perfectpeople.net/photo-picture-image-media/Kevin-Levrone-361x600-134kb-media-14534-media-131518-1202394355.jpg

http://www.levrone.com/kevin/photo/images/kevrin-red-carpet.gif

• Beğen

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Steroid uzun mesafe sporcuları için hiç bir işe yaramaz. Uzun mesafe sporcularının oksijene ihtiyacı vardır büyük kas gruplarına değil.

Adamlar illegal olarak çoğunlukla epo kullanırlar steroid değil.

Ayrıca erken ölmeleri için hiç bir sebep yok.

Uzun mesafecilerde stres birikmez. Çünki adamlar yakıt olarak yağ kullanırlar.

Stres tam tersine kısa mesafecilerde ve patlayıcı kuvvet gerektiren branşlarda oluşur.

Sporcuların genel karakterine bakarsanız bunu çok rahat görürsünüz.

Fakat body çok çok farklı bir spor dalı. o resimde görülenler en az 12-13 senelik çalışmaların ürünü. Body de belli bir ölçüden sonra çok az gelişirsiniz. Sonra streoidler devreye girer.

kendimden örenk vereyim: triathlon yaparken oldukça küçük çelimsiz bir vücudum vardı kol ölçüm 33 tü göüs ölçüm 94-95 falandı.

Triathlona ara verip 8 ay sürekli ağırlık çalıştım ek besin olarak sadece düşük miktarda protein tozu kullandım. Fakat beslenmeme çok çok dikkat ettim.

Ciddi antreman lı 8 aydan sonra kolum 40 göüs ölçüm ise 107 ye çıktı kilom 65 ten 72 ye çıktı 72 kilo iken benchte max 110 kg basabiliyordum.

Triathlon yaparken vücudumdaki yağ oranı 7,1 di bu 8 ay sonunda 9 lara yükseldi.

Şimdi 2,5 aylık bir aradan sonra kol ölçüm 35 e düştü göüs ölçüm 98-99 lara geriledi.

bu her sporda böyledir bırakırsanız düşüşe geçersiniz.

Birde şöyle bir durum var kardiovasküler açıdan triathlon zamanımda sabah nabzım 40 civarlarında atıyordu fakat şuan 60-70 lerde :)

Dünyadaki en yararlı sporlar uzun mesafeli olanlardır. çünki kalp dolaşım sistemini en mükemmel derecede çalıştırırlar. Ve yakıt olarak vücudun temel yapı taşı olan protein değil yağ kullanılır...

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
@hgumus

Bu son cümle nedir ya?Foruma yakışmıyor gibierinden saçma sapan bir şey yazmışsınız.Saygısızlıktır bu.İnsanları bu şekilde yargılayamazsınız !!!

• Beğen

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
Şöyle bir incelediğimiz vücut geliştirme sporunun yağ yakımındaki önemi çok büyüktür.

Yukarıda bahsedilenlere ek olarak, Aerobik tarzı sporları yapacaksanız eğer

Kendi vücut ağırlığınız veya az ağırlık çoklu tekrarlar ile vücudunuzu çalıştırmanız gerekir.

saygılar.