Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neden GPS'li bir km sayacı gerekiyor. İşin içinden çıkamadım

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Fatih ÇT tarafından paylaşıldı.

1. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba herkese,

150-200 TL arasına kadans,nabız ozellikli bir km saati alacakken tüm arkadaşlar dur ne yapıyorsun diyor. Onun yerine GPS'li al, boşa harcama paranı, yarın öbür gün pişman olacaksın diyor.
    GPS'li bir km saatine neden ihtiyaç duyacağım, ben bir türlü anlayamadım. Yardımınızı bekliyorum. Aşağıya km saatinin avantajlarını ve dezavantajlarını yazıyorum. Tabiki kendi açımdan. Sonra da GPS 'in kileri yazacağım ve yanlarına da kısaca kendimce açıklama ekleyeceğim. Yanıldıgım yerlede beni düzeltmenizi ve sizlerin de fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Not: Ozellikle bu başlığa yazdım. Elektronik bölümü bir km saati önerisi içindi, belirli bir model önerisi beklemiyorum.

Düz- GPS'siz Km saatinin
    avantajları
    - Pilleri saatler ile ölçülmez, aylar ile ölçülür. Uzun bir gezi sırasında en küçük arada şarj etme gibi derdiniz yoktur.
    - Küçükler
    - Direk tekerden veri aldıkları için (doğru teker çapı girildiyse) , tam olarak ne kadar mesafe gidilmiş. Teker ne kadar süre dönmüş, ort hız gibi verileri, ne eksik ne fazladır.
    - Fiyatları ucuz
    Dezavantajları
    - Yok :)

GPS'li Km saatinin
    avantajları
    - Eğer eğim ve yükseklik gibi değerleri doğru bir şekilde görmek isterseniz uydu kalibrasyonu ile bunu otomatik yapabilirler. (Barometre ile bu değerleri ölçenlerin, %100 doğru olmadıgı söyleniyor, zaman zaman hava koşulları değiştikçe gün içinde bile tekrar tekrar kalibre edilmeleri gerekiyormuş.)

dezavantajları
    - En babasının pili 20 saat gidiyor. Diğer ürünlerin ortalaması 10-14 saat arasında. Yani neredeyse her eve dönüşünüzde şarj etmeniz veya her çıkışınızda şarjını kontrol etmeniz gerekiyor. (İphone kullanan biri olarak, data kullanımını ve WİFİ'yi kapattıgımda 48 saate kadar strava ile çok rahat turlarımı kaydedebiliyorum. )
    - Yine verileri bilgisayarda görebilmeniz veya strava'ya upload edebilmeniz için PC'ye bağlamanız gerekiyor. (Iphone strava uygulamasında otomatik olarak tüm turlar online olur olmaz upload ediliyor.)
    - Size rota çizebilirler (Üst veriyonlarda var ve çok pahalılar)
    - GPS ile ölçümde biraz hata payı bulunması. Harita üzerinden kaydedilen tura yakından baktıgınızda özellikle GPS ile ilk bağlantıyı kurdugu yerlerde çok fazla zig zag oldugunu göreceksiniz. Bu hatanın nedeni, GPS bir iki uydu ile bağlantı kurdugunda tespit edilen konum ile, yeteri kadar uydu ile bağlantı kurdugunda tespit edilen yer arasında fark çıkması. Bu sırada da sizin sürekli yerinizi düzeltmesi. Zaman zaman yolda giderken de bu durum olabilir. Özellikle maks hız verisi çok ucuk değerler olabiliyor bu yüzden.

2. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    GPS'li km saati diye bir şey yok. GPS li cihazlar var. Bunlar mesafe ve hız da hesaplıyor. GPS cihazlarının esas özelliği konum özelliğidir. Buna ihtiyacınız yoksa ilk tarif ettiğiniz cihazı alabilirsiniz.

3. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Garmin edge 1000 güzel olur :)

4. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Strava veya benzeri bir uygulama kullanmıyorsanız GPS'li km saatine (ya da üreticilerin ifadesi ile bilgisayara) ihtiyacınız yok. Fakat telefonlardaki uygulamalar çok sorunlu. Sizin telefonunuzun şarjı 48 saat dayanabiliyor olabilir ama benim dandik telefonumunki 6-7 saat anca gidiyor; Garmin almadan önce şarjını bitirdiğim olmuştu... Uydu sinyalini kaybedip sürüşün bir bölümünü yok etmesi gibi durumlar da telefonlarda çok daha sık yaşanıyor.

Hız/kadans sensörü olan GPS'li modeller de hız verisini tekerden aldıkları için ne eksik ne de fazla gösterirler. Büyük olmaları da (ki çok da büyük değiller) büyük ekran demektir, dezavantaj olduğu kadar avantajdır da yani. Dolayısıyla fiyat ve pil ömrü dışında pek bir avantajı yok aslında GPS'siz ünitelerin.

Şevket Özer bunu beğendi.
  5. Tahsin Y.

Tahsin Y. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Belki konuyla az alakali yada alakasiz olacak ama oyle bir cihaz ariyorum ki.

Egim
    Rakim
    Hiz
    Ort.hiz
    Tur suresi
    Toplam km
    Tur kmsi
    Sicaklik
    Tirmanilan toplam mesafe

Falan gostersin istiyorum ama cok pahalida olsun istemiyorum..

Boyle bir ihtimal var mi?

6. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Suunto Ambit2

7. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
  8. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Di2 sistem kullanılmıyorsa, cep telefonuna gelen çağrının, mesajın garmin üzerinden görüntülemek gereksiz ise Edge 1000 almak pek mantıklı gelmiyor.

9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Antrenman yaparken bütün verileri görmek ve bi arada bulundurmak, daha sonra bunları karşılaştırmak için GPS'li bir cihaz gerekiyor.
    Bu şekilde gelişimini takip edip, eksiklerini görüp, ona göre hareket edebiliyorsun.

Eğer böyle bir amacın yoksa, 10 liraya satılan km saatleri de aynı işi görecektir zaten. Yaptıkları mesafe, hız ve süre gibi değerleri hesaplamak. Bunun için boşa para harcamana da gerek yok.

İkisini karşılaştırınca şöyle bir tablo çıkıyor ortaya.
    Standart KM Saati;
    Mesafe: 67.3km
    Süre: 2:24:44
    Hız Ortalama: 27.9km/h
    Hız Max: 58.3km/h

GPS'li bir bisiklet bilgisayarı;
    http://www.strava.com/activities/171563588

Tercih senin. Neye ihtiyacın varsa...

ek olarak, GPS'li cihazlarla ilgili yazdığın çoğu dezavantaj aslında sadece kağıt üstünde öyle. Gerçek hayatta durum biraz farklı.

- En babasının pili 20 saat gidiyor. Diğer ürünlerin ortalaması 10-14 saat arasında. Yani neredeyse her eve dönüşünüzde şarj etmeniz veya her çıkışınızda şarjını kontrol etmeniz gerekiyor. (İphone kullanan biri olarak, data kullanımını ve WİFİ'yi kapattıgımda 48 saate kadar strava ile çok rahat turlarımı kaydedebiliyorum. )
    20 saatten uzun tek bir sürüş yapmayacaksın zaten. Yapacaksan bile, çoğu yeni modele ufak harici pil takıp kullanabiliyorsun. Piller 20-30TL.

- Yine verileri bilgisayarda görebilmeniz veya strava'ya upload edebilmeniz için PC'ye bağlamanız gerekiyor. (Iphone strava uygulamasında otomatik olarak tüm turlar online olur olmaz upload ediliyor.)
    Zaten uzun bir sürüşten sonra, duşa bile girmeden yaptığın sürüşün detaylarını görmek isteyeceksin. Bilgisayara bağlamak eksta değil, zevk olacak

- Size rota çizebilirler (Üst veriyonlarda var ve çok pahalılar)
    Rotayı çizme özelliği çoğu cihazda yok ama rota takip etme özelliği hemen hemen hepsinde var. Tek yapman gereken evde rotayı çizip cihaza atman.

- GPS ile ölçümde biraz hata payı bulunması. Harita üzerinden kaydedilen tura yakından baktıgınızda özellikle GPS ile ilk bağlantıyı kurdugu yerlerde çok fazla zig zag oldugunu göreceksiniz. Bu hatanın nedeni, GPS bir iki uydu ile bağlantı kurdugunda tespit edilen konum ile, yeteri kadar uydu ile bağlantı kurdugunda tespit edilen yer arasında fark çıkması. Bu sırada da sizin sürekli yerinizi düzeltmesi. Zaman zaman yolda giderken de bu durum olabilir. Özellikle maks hız verisi çok ucuk değerler olabiliyor bu yüzden.
    GPS hata payı barındırıyor, fakat bilgisayara attığınız veriyi bir kaç yönden düzeltiyor uygulamalar.
    Yükseklik verisi, mevcut bulunan harita verisi ile doğrulanıyor. Ayrıca barometre verileri de alınıyor.
    Ortalama hız vs. gibi hız verileri hem sensörle hem de konum/zaman olarak doğrulanıyor.
    Bahsettiğiniz zig-zag durumu da genelde sadece dar sokaklarda, uyduyu çok iyi göremediği ve elektrik hatlarının sokağın üstünü kapladığı durumlarda oluyor.
    Onun dışında böyle bir sıkıntı da yok.

10. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

1500 Liracık, sudan ucuz.

Triatloncu değilseniz, veya çok fazla koşu yapmıyorsanız saat şeklinde olanlardan almanın anlamı yok. O kadar para verdikten sonra Garmin 810 da alabilirsiniz, 1000'deki fantastik birkaç fonksiyon dışında hiç bir eksiği yok...

11. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:

Eylül de bir üst modeli çıkıyor ikinci el piyasadan çok uygun fiyatlı bulmak mümkün olacak.

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Garmin Edge200 olabilir.
    Verilerin hepsini gosteriyor. Ek olarak harita uzerinden ciziyor da.
    Edge500'den eksigi, sensor baglantisina izin vermemesi.
    Eger nabiz, kadans ve hiz sensorleri kullanilacaksa, o zaman en uygun secenek Edge500 oluyor.
    Ikisi de oldukca uygun fiyatlara bulunabiliyor yurtdisindan.

13. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Konuma ihtiyacım var ama bunu telefon ile hallediyorum. Şimdiye kadar IOS'da (iphone 4s) hiç kaydetmeme gibi bir hata ile karşılaşmadım.

14. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet hız bilgisini tekerden alanlar o şekilde. O kısmı atlamışım, haklısınız.

Strava olmazsa olmazlarımdan, bisiklet kullanımını kesinlikle artırıyor. Gaza getiriyor insanı :)

Aslında benim ihtiyacım olan, iphone uyumlu hız sensörü sanırım.

15. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Rota izleme diyecektim. Rota çizme yanlış olmuş. Garmin 200 modelinde de var mı?

Evet son madde de haklısınız, akıllı yazılımlar ile düzeltiyorlar bir kısmını.

Aslında arada kaldığım nokta sizin paylaştıgınız son stava etkinliği. Ben de iphone ile aynı strava etkinliğini kaydedebiliyorum. Tek eksik kadans, hız ve nabız sensörü. Kadans ve nabıza ihtiyacım yok, Hız sensörü satın alsam ve iphone ile entegre etsem diye düşünüyorum. Tabi bir de iphone tutucu lazım, siz demeden söyliyim, O da çok kaba duruyor :) Ya da her zamanki gibi iphone forma cebinde duracak. Bir problem yok aslında, böyle alıştım sanırım. :)

16. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Öyle ise şunu düşünebilirsiniz:
    http://www.wahoofitness.com/wahoo-blue-sc-speed-and-cadence-sensor.html
    Ekran sürekli açık olursa pil ömrünüz hayli düşecektir.

200'ü bilmiyorum ama 500'de var. 200, hız/kadans sensörü ve nabız ölçer desteklemediği için tercih etmezsiniz diye düşünüyorum.

17. Fatih ÇT

Fatih ÇT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Gönül ister base map desteklediğinden dolayı 810 olsun ama pahali
    hadi 510 olsun dersın o da sensorler ile birlikte 370 dolar. :)
    200 dolar falan vermişken 170 daha vermemek olmaz şimdi.

Sanırım VDO M5 alacağım 52 dolara.
    Tam sipariş verecekken içimden bir ses dur diyor. Git garmin al, sonuçta yıllarca kullanıcaksın.
    Kafa allak bullak oldu. Elinize sağlık :)
    Zaten yeni bisikleti alalı 2 ay oldu, 2 aydır karar veremediğimden km saatsiz dolaşıyorum.

Peki Garmin'lerin hız sensörleri ve kadar sensörleri arka tekerim maşasının alt kısmına takılabiliyor mu? Sensör 'ün range i yetiyor mu oraya?

18. Tahsin Y.

Tahsin Y. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Edge 500 arastiriyorum bende Turkiyede 2. Elde bulamadim temiz bir sey

19. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Garmin vericileri zaten arka çatalda alt tarafa takılmak için üretilmiş vericiler. Bu sayede hem kadans hem hız verisini tek bir verici ile alabiliyorsunuz.
    Hem trainer üzerindeyken de gayet işe yarıyor bu durum :).

20. Çağlayan Talih

Çağlayan Talih Aktif Üye

Adı:
    Hem kel hem fodul, hemde şişman.
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Öncelikle iPhone kullandığınız için şanssızsınız :) olayı telefon tartışmasına çevirmeden... :)

Ben şöyle bir sistem kullanıyorum, ve Garmin Edge 810 modelin yaptığı her şeyi yapabildiğini iddia ediyorum... Çok mu abarttım acaba :) Yani profesyonel sporcu değilseniz yazık o paralara demek istiyorum.

Android tabanlı bir telefonum var, Orux map programı yüklü, bu program açık kaynak ve tabi ki bedava, Türkçe desteği var, üstelikte sağdan soldan zıplayan reklam filan yok. Kullandığım birkaç özelliğini yazacağım ama bence bilmeyenler araştırsın, harika bir şey.

Öncelikle online ve offline birçok haritayı destekliyor, yani telefonda internet olması şart değil. Hatta offline harita oluşturma programına filan ihtiyacınızda yok, wifi den bağlanıp, istediğiniz online haritayı ve istediğiniz alanı seçip istediğiniz zoom değerlerinde otomatik kaydediyor ve yola çıktığınızda internetle işiniz kalmamış oluyor. Ya da internette dağıtılan offline haritaları yükleyip kullanabilirsiniz.

Yol kaydı tabiki yapabiliyor, ara noktalar oluşturup not veya fotoğraf ekleyebilirsiniz, yaptığınız kayıtları GPX, KML, KMZ formatlarında kaydedip paylaşabilirsiniz.
    Rota oluşturabiliyorsunuz, yada internet üzerinden bulduğunuz değişik rotaları yükleyebiliyorsunuz.

Kullanıcı arabiriminde görebildikleriniz (bu arada tamamen özelleştirilebilir bir arayüzü var, renginden görmek istediğiniz verilere kadar)
    GPS İZLEME MODU:.......
    Gerçek yol istikameti
    Rakım
    Hız (maksimum, minimum, ortalama... ayrıca toplam süre boyunca ve hareket sırasındaki değerleri ayrı ayrı görebiliyorsunuz)
    GPS hassasiyeti
    Gün doğumu ve gün batımı saat

YOL KAYIT MODU:.....
    Geçen süre (yol kaydından beri geçen süre)
    Mesafe (Tüm yol boyunca yada ayarlara bağlı olarak rota boyunca alınan mesafe)
    Ortalama hız
    Maksimum hız
    Eğim
    İrtifa kazancı
    İrtifa kaybı

GEOCACHING/ YÖNLENDİRME MODU:...
    Varış zamanı (rota sonu tahmini varış saati)
    Varış süresi ( rota sonuna tahmini toplam varış süresi)
    Hedefe olan mesafe
    Hedef ara nokta
    Ara noktaya olan uzaklık
    % tamamlandı
    Gecikme (öngörülmüş zamana karşı gecikme)

Ve en sevdiğim eğer ANT+ sensörleriniz varsa (ANT+ düşük güç veri iletişim protokolü gibi bir şeydir ve birçok profesyonel marka kablosuz teknolojilerinde bu teknolojiyi kullanır, garmin tabiki bunlardan biri )
    Teker dönüşüne bağlı olarak hesaplanan
    Hız, mesafe, ortalama hız, maksimum hız gibi değerleri bu programın ant+ sensörleri desteklemesi sayesinde ölçebiliyorsunuz. Yani kablosuz yol bilgisayarlarındaki tekere bağladığınız sensörün yaptığı işi yapıyor kısaca.

ve hatta hatta
    Ant+ destekli kalp monitörünüz varsa bu program size,
    Dakikadaki nabız hızı
    Minumum nabız
    Maksimum nabız
    harcanan kalori gibi değerleride verir.

Eğer yol kaydı yapıyorsanız bu kayıtları strava yada hangi siteyi kullanıyorsanız o sitelerde tüm içeriğiyle birlikte, hızından, eğimine, kalp hızından, mesafeye vs... hepsini grafik olarak görebilirsiniz.

Daha bitmedi :)) pazarlamacı gibi oldum ama unutmayın, bedava :)

Eğer GPSies.com Everytrail.com MapMyTracks.com kullanıyorsanız canlı izleme özelliği bile var :) o yüzden dedim Garmin 810 dan aşağı kalmaz diye :))

Bunlar dışında özellikleride var, çok kapsamlı ama hepsini kullanmıyorum açıkçası. Bana fazla fazla yetiyor, Dubaiden garmin 810 alma şansım vardı, gerçekten fiyat tr ile kıyaslanmaz, ama oturup bir Edge 810 almak için sebep aradım ve inanın bulamadım :))) sonra o parayla çanta aldık hanıma o da ayrı :))

Neyse.. bu benim bakış açım, bu işi profesyonel yapsaydım alırdım tabi, Garmin kızmasın ama o zaman da Polar v800 alırdım :)

andjustice4all, Kahveci ve tekkir bunu beğendi.