Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neden bizim ülkemizde bu işler böyle.

Konu, 'BMX' kısmında ÖzgürKöse tarafından paylaşıldı.

1. ÖzgürKöse

ÖzgürKöse Yeni Üye

Seviye:
    Bmx'e baslamayı düşünüyorum. Öğrencıyım. Aldıgım para belli harcamalarım belli . Bizim ülkemizde normal bir yeni baslayanlar için 14 kg bisiklet örnek verıyorum 300 TL SIFIRI. 2. el alim desen onlarda 350-400 arası ve de başına ne geldigini vsvs bilmiyorsun alacagın bisikletın.Benım demek istedigim neden bizim ülkemizde çok pahalı bu bisikletler . Diyeceksinizki dışardan gelıyor bizim ülkemız üretmıyor diyecek bazı arkadaşlar. Peki ülkemizde herşey üretiliyorda Devlet büyükleride dahil buna esrar,eroin vsvs herşeyi üretiyorlar bu ülkede sebze , hayvan uyusturucu dahil herşey üretiyorlarda neden bmx bisiklet üretmiyorlar doğru düzgün.Aslında üretiyorlar üretmesınede bisiklet 15 kilo olmuş nerdeyse fiyatını sorsan 400 tl. Ben bu yazımda kimseye laf atmıyorum yada kimseye laf etmiyorum kimse üstüne alınmasın. İYİ FORUMLAR

2. selçuk yavuz

selçuk yavuz Yeni Üye

ülkemizde herşeye zam gelirken uygun fiyatlı,kaliteli üretim beklemek zor hocam.

3. Doqukan2662

Doqukan2662 Yeni Üye

Kardesim Benim Sana Tavsiyem 300 tlye Ümit Freestyle Veya Ümit Blackmagıc Al Sonra Mongoose Logo Geçersinbenim Var 13.5 kg 360 derece donebılen gıdon çokta saglam Şimdiden 30 cm fln bunnyhoop yapabılıyorum.Yardımım Olduysa Ne Mutlu bana :)

4. AtakanK.

AtakanK. Yeni Üye

Seviye:
    Benim Ümit goldrushum var cok memnunum .

5. janberk

janberk Yeni Üye

Seviye:
    Bizim ülkemiz üretim yaparak geçinen bir ülke değil . %80-90 vergi ile sermaye döndüren bir ülke . Her ne kadar devlet büyüklerimiz dünyaya hava atsada aslında dünyada hiç bir şeyiz .

En bariz ve en açıklayıcı örnek : Akaryakıt . Bir litre benzin 1.6Tl dir . Bunun üzerine vergi eklenince 4.5Tl oluyor . Tek geçim kapımız akaryakıt .

Şimdi neden bu bisikletler yurtdışına göre pahalı . Açıklayayım :

Dükkan sahibi kendine mal getirecekki para kazanabilsin . İnternetini açıyor siteye giriyor bisikleti seçip alıyor . Bisiklet 200dolar diyelim . Bisiklet gümrüğe gelince %20 - 30 -40 gibi vergi ödemeniz gerek . 200doların %20si 40dolar 240Dolar etti . Birde kargo ücreti nerden baksanız 50dolarda kargo ücreti etti 290dolar . Bu adamın dükkanının elektiriği - suyu - elemanı - yemeği - interneti - ıvırı zıvırı inciği boncuğu gibi giderleri aylık 2500tl olsun . ayda 50 tane bisiklet satsa 2500tl / 50 : 50Tl bisiklet başına düşen miktar . Dolar 1.8Tl 290x1.8 = 522TL + 50TL = 572TL oldu bisiklet . Adamın dükkanını döndürmesi ve eve ekmek götürebilmesi için elde etmesi gereken kar aylık 2000bintl olsun . 50 bisiklet sattı bisiklet başına 40Tl kar edecek bu adam . 572TL + 40TL = 612TL oldu bisiklet sana . Pazarlık payınıda koydunmu 650-700Tl etti bisiket .

Şimdi kim ne kadar kazanıyor ona bakalım .

200dolar olan bisikletin üreticisi kazanıyor .
    40 dolar devlet kazanıyor .
    50 dolar PTT ( devlet ) kazanıyor .
    Satıcı ise 40TL kazanıyor .
    Elektirik su dan devlet bisiklet başına 10Tl kazanıyor .
    İnternet şirketi bisiklet başına 1-2 lira kazanıyor .
    Bisikletçideki eleman bisiklet başına 15tl kazanıyor .
    Dükkanın sahibi bisiklet başına 20tl kazanıyor .
    Diğer ıvır zıvırlarda hava olup uçuyor dükkan bu eksiği elbet olacak 3tl .

Devlet baba hiç bişey yapmadan bir bisikletten satıcının 2-3-4 katına kadar kar ediyor . Burda neden pahalı bunlar diyeceğiniz kişiler esnaf değil oy verip seçtiğiniz hükümet .

Şimdi ülke vergi ile değilde üreterek kazansaydı fiyat ne olurdu .

Devlet baba bizden yüksek vergiler almazdı
    Benzin için servet ödemeyeceğimizden kargo fiyatları yarı yarıya azalırdı .
    Elektirik su gibi kaynaklar özel ihiyaç olmaktan çıkıp gerekli ihtiyaçlar arasına girseydi azda olsa piyasa rahatlardı buda bisikletlere yansırdı .
    Bir ekmek 1Tl olmasaydı kendi ürettiğimiz baklagilleri - etleri yeseydik bisikletçinin kazanması gereken para azalacaktı buda dolaylı olarak bisikletere yansırdı .
    Yukardaki madde gerçek olsaydı elemanında giderleri düşeceğinden buda bisikletlere yansırdı .

Yani 360 liralık bisiklete 600-650tl ödemeniz yerine 450-500tl öderdiniz .

Yukardaki maddeler gerçek olsaydı sizinde giderleriniz düşerdi . Dışa bağımlılığımız kalmazdı . Böylece dolaylı olarak parmız değerlenir dolar 1.8 yerine 1Tl ye eşit olurdu '' belkide '' . 200dolar 1.8 kur ile alırsan 360TL - 1 kur ile alırsan 200 lira böylece bisikleyi yurt dışı fiyatına almış olurdun ve almak için sıkıntı çekmezdin .

Ne güzel oldu dimi :D

Saygılar .

Fatih.Kökovalı bunu beğendi.