Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ne zaman termal giymek gerekir

Konu, 'Giyim' kısmında no haşhaş no vitamin tarafından paylaşıldı.

1. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Havalar pek soğumadı aslında, akşama doğru 15 dereceye kadar iniyor, hava rüzgarlı olduğundan hız da yapınca üşütmeyelim diye bugun bisiklet forma altına termal giyeyim dedim demez olaydım. kışın beni 0 derecelerde hiç üşütmeyen ve terletmeyen termal uzun kol üst içlik pedal kestiğim anda inanılmaz terletti beni. yalnız termal üstüne bisiklet forma üstüne termal rüzgarlık da giymiştim biraz terleyince de dayanamadım önünü açtım bisiklet formanın. üşütecem diye zor attım eve kendimi. sonra gittim termali çıkardım 2 bisiklet forma üstüne rüzgarlık giydim yine fark etmedi, yine terledim pedal keser kesmez.

altta uzun tayt onun üstüne pantolon, üstte uzun kol termal içlik üstüne bisiklet forma üstüne de termal rüzgarlık giymiştim. çok mu kalın giyinmiş oldum hava rüzgarlı diye 21 mil rüzgar gösteriyordu hava durumu anlık olarak fazla soğuk da sayılmazdı 15 derece falandı.

bir alışamadım şu havalara. siz bu havalarda nasıl giyiniyorsunuz.

2. Murat L

Murat L Üye

Seviye:
    Bence bisiklete binerken insanların büyük kısmı çok fazla giyiniyor. Vücut çalışırken zaten ısı üretiyor, fazla kat giyince de pişiyor. Normalde ilk bir kaç dakikada hafif üşüyecek kadar giyinerek evden çıkmak doğrudur. Sonra vücut ısınır ve üşüme geçer. Yani başta dışarıya çıktığınızda ve bindiğinizde serin, hatta üşümenin eşiğine yakın olmalısınız. Ben 18 dereceye kadar şort ve kısa kollu formayla çıkıyorum. Emniyet içinse yanınıza bir termal şapka alabilirsiniz, durduğunuzda hemen giyerseniz üşümenizi önemli oranda keser, insanın vücut ısısının %30 kadarı kafadan kaybedilir. Bir de kol ısıtan nesneler de çok pratik oluyor, ve hemen ısıtıyor.

3. Reha Oğuz Altuğ

Reha Oğuz Altuğ Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:

Rüzgarlık giymek yanlış.

5. Murat L

Murat L Üye

Seviye:
    Sıkça ihmal edilen en basit iş: bisiklete binerken vücut ısısı regülasyonu. Tırmanış varsa eforunuz artacak, vücut ısınız yükselecek bu nedenle dışarısı soğuk bile olsa formanın veya ceketin fermuarını açmak iyi olur. Yoksa vücudunuzun ürettiği ısı dağılmaz ve gereksiz yere terleriz. Yokuş aşağı ise fermuarı tamamen kapatarak rüzgarın aşırı soğutma etkisiyle mücadele edilir.

Bir de nadiren de olsa insanların hala üstlerine pamuklu T-shirt veya sweat shirt giydiğini görüyoruz, malum, pamuklu kıyafet teri emer ama kurumaz, hele soğuksa hemen T- shirt de soğur ve vücut kaçınılmaz olarak üşümeye başlar. Islak havluya sarınıp bisiklete binmek gibi.

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    15 derecede ben uzun kollu forma, kısa kollu ince kısa atlet ve kısa tayt giyiyorum. Yanıma da daha soğuma ihtimaline karşı yelek alıyorum.
    İlk çıktığınızda biraz üşümeniz gerek.

(Antrenman yapmıyorsanız bunların bi anlamı yok)

7. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu konuda ben de çok muzdaripim çünki çok terliyorum.Benim gibi kişiler yukarıda bir mesajda da belirtildiği gibi neredeyse üşür halde sürebilecek şekilde giyinmeliler bunun için de ilk dışarı çıktığınızda üşüme hissetmeniz gerekiyor.Bu bahar ayları büyük sıkıntı güneş vuran yerlerde hemen terleme yapıyor biraz gölge veya açık alana geçince soğuk veya rüzgar vurmaya başlıyor.Bisikletinde çanta olanlar muhakkak yedek içlik,forma gibi bişey almalılar yanlarına bence.İlk çıkarken bir içlik bir forma ile çıkılıp belirli bir noktada içlik değiştirilerek devam edilmesi ve bitişin muhakkak evde yapılması önemli hemen duşa girip vücuda soğuğu aldırmamak için.

Bir de ufak tavsiye çok terleyenlere , parkuru mümkün olduğunca önce eğim aşağı veya düz,kolay başlatıp eve doğru rampa yukarı veya zor şekilde ayarlıyorum yani ilk yarıda fazla terleme olmadan rüzgarı yemeden sürüyorum , eve dönüş tarafında terleme olsa da hiç kesmediğim için vücut ısıyı kaybetmeden eve varıyorum hemen duşa girip üstümü değiştirerek olayı çözüyorum.

8. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben Rotterdam ile ilgili bir kaç belgesel izledim.Hava 5 derece civarında insalar normal kışlık kıyafetleri ile bisiklete biniyor. Tamam performance sürüşü yapmıyorlar ancak ben normalde sürsem terlerim o kıyafetler ile.

9. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    pedal kesmiyorlardır belki ondan terlemiyorlardır. onlar da bisiklet ulaşım aracı gibi olduğundan, biz de genelde dikkat ediyorum 5 km git yorulunca 15 dakika mola ver. tabi performans yapınca da durur durmaz terliyor insan termal de olsa formada olsa fark etmiyor bir de terli terli formanın önünü falan açıyoruz sonra da rüzgarı da yedik mi al sana zatüre

onlarda öylemi onlar da yaşam tarzı bisiklet. mesela atıyorum evden çıkıyor üstünü giyinip bisiklete atlıyor hiç pedal kesmeden işe gelir gelmez üstünü çıkarıp öyle kapalı ortama giriyordur. tabi bir de hollanda danimarka da genelde bizde ki gibi mtb yol tur bisikletleri yerine dik durumda kullanılan postacı bisikletleri olduğundan onlar da sonra biz de ki gibi istanbulda her 2 km de bir rampa olmadığından her yolları denize dolgu dümdüz yollar olduğundan terleme olmaması olası onlarda...

aşırı terlemede performans yaparak bir anda pedal kestikten sonra soğuk ortamdan kapalı ortama gelince, yada bir anda durup 5 10 dakika mola verince oluyor.