ne yapmalıyım

Tepki
0
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım kendimi tanıttığım bi konuda açtım başta. şimdi kafamdaki düşünceler hakkında sizin bir fikrinizi almak istedim belkide yanlış düşünceler bana yol göstereceğinizden eminim konuya gelim şimdi. ben yaklaşık 5 yıldır bisiklet kullanıyorum ve aynı bisikletle bu sene bazı değişiklikler yapayım dedim. ilk başta downhill bisiklet araştırmaya başladım 2.elleri takip ediyorum 4000-5000 liraya bi downhill yada enduro bisiklet arıyorum. bir yandanda motor sevdam var yolda bikaç kez motor kullandım ama çok tecrübeli değilim acaba diyorumki 2.el 125cc i cross alıp kendimi motorda mı geliştirsem yoksa downhill de mi bu arada 16 yaşındayım ehliyetim olmadığı için araziyi tercih ettim ama araziyi yoldan daha çok seviyo olmam daha büyük bi etken araziyle ilgilenmemdeki

Scudo

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.872
İsim
Hakan Engin
Eren kardeşim, ikisi tabii ki birbirinden farklı hobiler. Birbirine benzemekle birlikte çok ayrıldığı noktalar da var. Bazıları hem motoru hem de bisikleti çok iyi başarırken , bazıları da bir konuda çok iyi olurken diğerinde pek varlık gösteremiyor.
Spor yapmak ve vücudunun kaslarının gelişmesi olarak bakarsan bisiklet sporu daha faydalı, sonuçta yaşın çok genç ve tam gelişme çağı. Bu zamanda bisikletle kendini geliştirirsen yaşın atıyorum 30 a geldiğinde harika bir kondisyona sahip olursun. Motorsikletde bunu pek başaramazsan. O da çok yorucu bir spor, ama bisikletdeki kaslarla motordaki kaslar genelde farklı.
Motorda kaslardan çok yeteneğinin konuşması gerekiyor. Zaten kasların konuşmaya çalışıyorsa motoru kullanamıyorsun demektir.
Diyelim ki motor hiç kullanmadın ve 30-35 yaşlarına geldin, eğer yeteneğin varsa o yaştan sonra motorsikleti çatır çatır kullanırsın, ama bisikletde aynı şey olur mu , sanmıyorum, bisiklet kondisyon ağırlıklı çünkü.
Sonuç olarak :) , önceliği bisiklete ver derim, ama paran yetiyorsa veya bir şekilde ilerde fırsat bulursan motor da al. Birlikte götür. Çin endurolarından 200cc bir motor alsan yeter sana.
Endurocuların genelde başlangıç motoru Ramzey 200cc oluyor. Onunla yeteneğini ve bu işten keyif alıp alamadıklarını tartıyorlar ,daha sonra da farklı motorlara geçiyorlar.
Umarım sana iyi bir fikir verebilmişimdir :)

Tepki
0
çok teşekkür ederim gerçekten çok mükemmel ve beni aydınlatan bi cevap oldu zaten ailemde bisiklete daha sıcak bakıyor şuan 2.el downhill bisikleti araştırıyorum 2.el iyi bi bisikletle başliycam sonra daha iyisine geçerim kask koruma gibi şeyleride alıcam şimdiki ihtiyacım downhill e başlangıç bisikleti

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Bende senin gibiyim aslinda yas 18 guzel bir yol bisikletim var hatta 1 sene para biriktirip aldim :) Ama motor ayri bir zevk he dersen 2.5 milyar biriktirdin motor alaydin ya almadim pisman degilim tabi asiri kondisyon gelistirdi ben bile hayret ettim ozellikle yokus cikarim ben devamli 20 kilo mtb ile oncelerinde simdi 8.8 kg ile ucuyorum bakalim universite kazanirsam annem alacak Honda Cbr 125 istiyorum hem tasaruflu hemde yeterli az basiyor ama (140) yakiti kokluyor benzin olmus 5.12 bi depo doldursam 50 lira 400 km :) Hizida aslinda az degil 140 (bazi yerlerde 160 basiyor diyolar ama bilemem) her neyse yasin genc ilk bisiklet tutkun varsa bisiklet sonra zaten 17 ehliyet motora yuklenirsin :)

Can_517

Aktif Üye
Tepki
59
Bisiklet
Diğer
Bir dönem hevesle 2.el 125 cc kanuni cheetah cross almıştım. motor hayatım. araziye çıkmaktan çok motorcuya itmekle geçmişti : ))

Tepki
0
Secimimi bisikletten yana yaptimsuanda 2.el iyi bi markanin dh fr yada enduro modelini ariyorum