Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ne yapmalı ki Türkiyede dünya çapında bisikletçilerimiz olsun

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Hasan Hakan Koç tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili dostlar neyapmalı ki Türkiyede bisiklet sporu daha ileriye gitsin, varsa neleri eksik görüyorsunuz :) . Biri birimizi kırmadan bu zamana kadar verilen emeklerin değerini bilerek yorum yaparsanız;) çok sevinirim:)

Örneğin ben kendi adıma başlangıç olarak şunu diyebilirim .

Şu : Ben gerçekten birazcık daha diğer sürüşler için de bir şeylerin olmasını, onların da yüzeye çıkmasını istiyorum 20 tane yarış olacağına Türkiyede uluslararası standartlarda çok iyi organize edilmiş dünya çapında ünlenmiş, çokta rağbet gören bir yada max. iki tane bmx ,trials, Downhill-freeride, maraton, triathlon için uluslararası düzeyde(UCİ) bir şampiyona olabilir . :) :rolleyes:
    Ayrıca Engelliler için bir bisiklet şampiyonası olsa sonrasında bu uluslararası düzeye taşınsa.:( :)

ne güzel olurdu:rolleyes:

Hepinize sevgi ve saygılarımla .:)

rochas bunu beğendi.
  2. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Bu hafta içinde yeni lisans çıkartıcam.. Yarış kazanmaktan çok eğlenmek istiyorum yarışlarda.. İstanbul'dan G.antep'e, Ürgüp'e kadar tüm yarışlara katılmak istiyorum.. Bu yüzden yarışların sayısının azalmamasını istiyorum.. Ne kadar çok şehirde yapılırsa okadar çok kişiye bu bisiklet sporu ulaştırılmış olur diye düşünüyorum.. Ama tabii ki de belli bir kalite; daha doğrusu Avrupadaki standartlar yakalanmalı.. Triatlon sadece yol bisikletine bağlı olmamalı, mtbye de bağlı olmalı; ki yurt dışında daha geniş kapsamlıları da var: Yüzme+Koşu'nun yanında +Kano gibi.. Paten, kaykay ve bmx için akrobasi parkları yapılabilinir.. Ama dowhill'in Türkiye gibi ekonomisi gerilerde seyreden ve de bu işlerde daha yeni olduğundan olmasının şimdilik biraz hayalcilik olduğunu düşünüyorum; sonuçta ilk atlayışta bile bisiklet elimizde kalabilir; zengin işi birazcık..

3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hakan abi ilk önce açtığın bu konu için seni tebrik ediyorum çünkü çok güzel bir konuya parmak basmışsın...

İlk olarak yarışlar konusunda Türkiyenin en meşur iki yarışı Kapadokya ve Alanya C1 yarışları bizi yurt dışında yeterince temsil etmeyi başarıyor diye düşünüyorum çünkü yabancı katılımı ve organizasyon kalitesi yüksek oluyor. Bu da bize reklam olarak ve bisiklete katkı olarak geri geliyor. Bu yarışlar satyesinde Kapadokya ve Alanyada bisikleti turizmi bile yapılmış oluyor yarışların dışında.

Onun dışında tabiki bir DH yada daha kaliteli maraton yaışları zamanla olacaktır elbet. Şuan yapımı hızla süren ve kullanılabilir durumdaki BMX parkurumuz ilerde yarışlara şampyonalara ev sahipliği yapabilecek düzeyde ama herşey zamanla... Unutmayalım ki Alanya bu sene 11. kez yapılıyor ve her seferinde güzelleşiyor...

Sporcu konusunda ise Avrupa ve dünya çapğında olabilmek için bisikletçiye daha çok değer vermemiz gerekiyor. Bisikletçilerimize sadece bisikletten para kazanabilir hale getirmeli ve bu sayede, nasıl 10 yaşındaki çocukları futbola özendiriyorsak bisikletede özendirebilmeliyiz... Dünyadaki sporcular binlerce Avro ve Dolar kazanabiliyorsa bizim sporcularımızda kazanabilmeliki tek işleri antreman tek sonuçlarıda başarı ve başarılar olabilsin... Ama bisiklete binerken diğer taraftan ekmek parası için koşturan biri elbetteki mutlak başarıyı yakalayamaz...

tabi bunların hepsi birbirine bağlı şeyler... Biz iyi yarışlar düzenledikçe yabancılarda gelecek, yabancılar geldikçe katılımlar arttıkça insanlar daha çok değer vermeye başlayacak bisiklet sporuna. Doğal olarak daha çok tanınacağız ve daha çok paralar kazanmaya daha doğrusu para kazanmaya başlayabileceğiz. 40 yaşında bisiklete binip yarışmasak bile teknik ve teorik bilgilerimizi paraya çevirebileceğiz.

Durum byle olunca çocuklarımız daha küçükken özenecek bisiklete binmeye ve işte o zaman gerçek bisiklet sporcularımız yetişeye başlayacak...

4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben de konu için teşekkür ederim Hakan abi,
    Ben de bunların olması için yaptığım kendi açımdan projelerimi belirtirsem, yeni bir yarış takımı kuruyorum hatta kurdum sayılır bile, sporcularımı en iyi şekilde yetiştirip onlara destek olmak için gereken şeyleri yapmayı istiyorum. Yeni bir bisiklet sitesi kuruyorum. Bisikletforumda da mümkün olduğunca insanlara yol göstermeye çalışıyorum. Kendimi ve çevreme en iyi şekilde örnek olmaya çalışıyorum bir bisikletçi ve bisiklet sporcusu olarak...

5. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle büyük firmaların bu işe destek olması, geleceğe dönük yatırım yapması gerekir.

Bu firmaları bulmak, iletişime geçmek, toplantı yapmak, çeşitli öneriler ve tekliflerde bulunmak, bisiklet dernekleri ve kuruluşlarının görevidir diye düşünüyorum.

Yani ilk önce derneklerin ve bisiklet kulüplerinin daha profesyonel çalışması gerekir. Sanki özel bir şirketmiş gibi işlerin peşinden koşturmalı, toplantı, tanıtım, organizasyon vs.. tek işlerinin bu olması gerekiyor.. Durum böyle olunca bir gelir kaynakları da olması gerekir. bunuda üyelerden ve yine sponsorlardan karşılamalılar. Kısaca çark kendi kendine dönebilmeli...

Ben In-line skate sporu ile uğraşırken Unilever, red bull, progress software gibi dünya markalarının sponsorluklarını almıştım. Firmaları kendilerine bu işin reklam olarak geri döneceğine ikna ettiğiniz anda artık konu nekadar destek olabilecekleri konusuna geliyor..

Yabancı firmaları referans alarak Türk firmalarla iletişme geçip onlara sponsorluğun korkulduğu kadar pahalı olmadığını onların da bu büyük markalar yanında yer alabileceklerini anlatıp, onlarıda sponsorlar arasına katarak bir büyüme yakalanabilir diye düşünüyorum.

Maddi durum çözümlendiğinde ise akıllıca planlanan organizasyonlar sayesinde (Bu ap ayrı bir konu bence bu konuda da çok eksiğimiz var) ciddi bir büyüme grafiği çizilebilir.

Uzun lafın kısası, bisiklet sporunun yeteri kadar ilgi görmesi, profesyonellerin bu işten ekmeğini kazanır hale gelmesi ve dünya çapında başarılar elde edilmesi için; bilinçli, akıllı, hızlı hareket eden, teknolojinin nimetlerinden faydalanan, kurumsal yapıya sahip bir oluşum gerekir. diyeeee düşünüyorum.....

çok konuştum yine :D

6. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Ne güzel söylemişsiniz. Biz de elimizden geleni yapalım dedik bir kulüp kuruldu. Ancak şu var ki 3-4 haftadır sponsorluk için koşturuyorum. Yaklaşık 10 küçük/büyük firma oldu Eskişehirde görüştüğüm. Ya bizim Eskişehirli firmalar spordan, reklamdan anlamıyorlar ya da hakikaten ekonomik sıkıntı var. Bi firmaya gidiyorsun bizim durumumuz iyi değil diyor. Yüzlerce çalışanı, onlarca mağazası, şubesi var, Eskişehir'in en işlek en pahalı yerinde bir dükkan daha açıyor.

Çalışmalar devam ediyor. Biraz daha detaylı dosya hazırlayacağım bundan sonrakiler için. Cevap beklediğim birkaç büyük firma var. Sponsor bulabilirsek birşeyler yapmak istiyoruz. Bulamazsak Eskişehir çapında kalıcaz gibi.

Türkiyede dünya çapında bisikletçilerimizin olması için sponsorluklar gerektiği aşikar. Daha çok yol alması gerkiyor bu sporun malesef.

7. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende cok dusundum bu konuyu ama nedenlerın bazıları bellı gıbı yukarıda abılerımız yazmıs zaten (sponsor,sporcunun maddı olarak devamlı zarar etmesi veya hıc kazanamaması,yapılan organızasyonların tanıtımların yetesizliği,yollar,destek çıkmayıp ustune ustluk kostek olanlar vs)
    Bu gibi konularda Türkiye'nİn daha çok gelişmesi gerekiyor sadece bisiklet değil yüzmede de hiç sporcumuz yok hatta yüzme nin durumu bisikletten daha kötü diyebiliriz
    aslında bize müthiş görev düşüyor bisikletle gerçekten ilgilenen kaç kişi var ki Türkiyede benim bir katklım oldu mu diye düşünüyorum ara sıra akadaslarla konusurken hıc bılmeyenlere anlatmak onemını vurgulamak ıstemek dısında hıcbırsey bulamıyorum bizimde cok caba sarf etmemeiz bunu yenmemiz gerekiyor gibi ....

8. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    eYa bence çok güzel bir adım atmışınız. 3-4 hafta değil belki 3-4 yıl koştuman gerekecek. ancak 1-2 firma reklamını aldığınızda özellikle bu firmaların rakipleri busefer sizin kapınızı aşındıracak. biraz sabır ve zaman gerekiyor bu işler için.. Ama eminim bu işe başlarken enine boyuna düşünmüşündür.

sabır ve başarılar diliyorum, yapabileceğim birşey olursa kulübünüz için seve seve yardımcı olurum.

eYa bunu beğendi.
  9. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ben umutluyum er ya da geç bir sponsor bulunacak inşallah. İşin en zor kısmı kurulmasıydı, çoğu aşama atlatıldı. Eskişehirden ayrılsam da kulüp için çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum. Dernek de zaten herkes gönüllülük esasıyla çalışıyor. Biz olmasak bile bu işi devam ettirecek bir çok insan var. Biz elimizden geleni yapıp biryerlere getirebilirsek ne mutlu. Sponsorluk kısmında tıkandık kaldık. Sponsor olmadan yarışlara gidemiyoruz. Derece yapabilecek arkadaşımız da var.

Yapabileceğin birşey olarak, sponsorluk konusunda yardımcı olabilecek tanıdık v.b. firma sahibi, müdürü, çalışanı her kim olursa yardıma ihtiyacımız var :in:

Haber beklediğimiz birkaç yer var, aceleye gelmiyor malesef, çünkü firmalar, fabrikaların satış temsilcilerinden tepedeki yetkiliye kadar epey yol kat etmesi gerekiyor konunun.

Hiç bi yardımınız olmasa dualarınız, temennileriniz yeter arkadaşlar ;)