Ne Tür Bir İlan Hazırlamalı ? Fikirleriniz nelerdir ?

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Merhaba Arkadaşlar,

Ben ve 2 arkadaşım, Diyarbakır'da bisiklet kültürünü ve sporunu yaygınlaştırmak istiyoruz.

Ben her hafta bisikletçilerin önünden geçerken bisiklet alan insanları görüyorum. O kadar bisiklet alınıyor ama kimsenin biribirinden haberi yok. Bu yüzden :

Bir iki arkadaş birşeyler yapmak istiyoruz. Mesela a4 ebadında bir afiş yaptırmak gibi. Bunu da bisiklet satan dükkanlara asmak gibi. Sizler ne düşünürsünüz bu konu ile ilgili ?

Aşağıda basit ve düzenlenmesi gereken bir metin sunuyorum ve sizlerden görüşlerinizi paylaşmanızı istiyorum. Düzenlemeler de yapabilirsiniz. Nasıl düzenli ve daha güzel bir metin çıkarabilirim? Fikri olan ?

Metin şu :

Sevgili Bisiklet Severler ve Bisiklet Tutkunları Bu Çağrımız Size!!!

Biz Diyarbakırlı bisiklet tutkunları olarak sizlere bir çağrıda bulunuyoruz. Gelin hep beraber bisiklet sporunu, bisiklet kültürünü,bisiklet hobisini,bisiklet faaliyetlerini Diyarbakır'a hep beraber tanıtalım.

Zamanınıza güzellik katmak istemez misiniz ? Hep beraber düzenleyeceğimiz turlarla, yapacağımız faaliyetlerle ( Offroad, arazi, düz yol, piknik vb.) sağlıklı ve zevkli bir yaşama adım atalım.
Unutmayalım ki; Bisiklet spordur, Bisiklet kültürdür.
Detaylar için bize;
Facebook sayfamızdan : (link)

Scudo

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Bence çok iyi düşünmüşsünüz ama a4 biraz küçük bence bir pankart şeklinde afiş yapsanız ve caddelere veya bisikletcilerin önlerine assanız daha ilgi çekici olur.Yada hiç para harcamadan bu işi facebook gibi sitelerden duyurmanız daha kolay olur.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Afişlerden önce bence kesinlikle çok iyi turlar yapmalı ve resimlerini detaylı şekilde face deki adresinizze koymalısınız. bu turlar hergün 100km pedal çeviren bir kişi içinmiş gibi görülmemeli fakat bakınca bende bir bisiklet alayım ya da bendeki bisikletle bu hafta sonu bende şöyle bir tura katılayım denebilmeli. 3-4 saatlik 25-30km lik ama görsel açıdan iyi tur fotoğrafları ve hikayeleri ile face adresinizi süsleyin ki adrese giren insanlar imrensin.

Afişin yanında bisikletçiler ile görüşün ve a4 yada a5 boyutlarında bastırdıklarınızı gelen insanlara yada bisiklet satın alan kişilere dağıtmalarını isteyin. bisikletçileri ise turlara başlayan insanlar bisikletlerine daha çok bağlanır daha çok bakım gerektirir, parçalar çok kullanımdan eskiyeceği için yedek parça satışınızda olur gibi sözlerle ikna edebilirsiniz. düşüncem size yardım edecekleri yönünde. 5-6 kişilik turlarınız için güzel bir forma yada tshirt tasarlarsanız, şehir içinde turlarkende reklamınızı yapmış olursunuz.

Birde ilk tavsiyem olan turlarda 40-50 yaşındaki bisiklet severlerinde olduğunu bunun yanında 15-16 yaşında bisiklet severlerinde olduğunu ve turlara çıkabildiğini gösterin. kısacası bisikletin her yaşa hitap ettiğini vurgulayım.

Girişiminizden ötürü sizi kutlarım, fikir bazında elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırım, girdiğiniz bu uğraşınızda size kolay gelsin.. :)

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
Uğraşınız çok hoşuma gitti :)
Afişe gelirsek..2. cümlede,2 kere ''hep beraber'' yazılmış.Kulağa biraz garip geliyor :)
bide facebook sayfanızı belirttikten sonra,bisikletforum adresinide verseniz? :D

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
@şans topoğraf

Teşekkür ederim.

2.cümle düzeltilebilir. merak etmeyin face'den sonra bisikletforum adresi de erilecektir. O çok eksiği olan, düzenlenmesi bekleyen, sizlerin örneklerini bekleyen bir yazı henüz.

Alper'in de yazdıkları çok hoşuam gitti, her zamanki gibi çok mantıklı yazmış. Ben seviyorum onun düşünce yapısını. Hepinizi seviyorum arkadaşlar.

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
Bir çok afiş vb. tasarlamam gerektiğinden şunu söyleyebilirim ki
başlığın altındaki yazıyı 100 kişiden sadece 3-5 i ancak okur.

Bu yüzden sayfa içinde açıklama yapmak yerine insanların kolay ulaşabileceği bir yere yönlendirme yapmalısınız.

Birde oraya yazacağınız facebook adresini kimse bir kenara kolay kolay not alamaz.

Ya bu ince şeritler halinde kesilmiş iş ilanları şeklinde yapmalı yada çok sade ve akılda kalıcı kısa bir adres telf. vb. bulunmalı.

- yani Başlık bir satır en fazla 3 kelime
- açıklama bir satır en fazla bir cümle
- iletişim bir satır halinde yapmaya çalışırsanır olabildiğince vurucu olur ;)

• Beğen

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Güzel girişim , güzel amaçlar, umarım istediğiniz seçkin kitleyi oluşturabilirsiniz.

Günümüz şartların insanların büyük bölümü bu ilanı para karşılığı yapılan bir işmiş gibi algılayabilir.

Yazının bir yerinde, bunun tamamen gönüllük üzerine kurulu bir yapı olduğunu ve ücretsiz olduğunu vurgulamanız gerekiyor bence.

• Beğen

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Ömer Ayyıldız ve Soner Sarıhan Dostlarım,

Deneyimlerinizden ve olgunluğunuzdan kaynaklanan bilgilerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim.Belirtmiş olduğunuz noktalarda, kesinlikle çalışmamızda yer vereceğizdir.

Ersin Erbeden

Forum Demirbaşı
Tepki
234
Bisiklet
Carraro
şimdi takıldığım nokta şu bir şehirde herhangibir aktiviteyi gerçekleştirmek için aktiviteyle uğraşan insanlar lazım.Yani bir sürü bisiklet satılabilir, birçok kişi bisiklete binebilir.Burada asıl olan konu bisiklete binen değil bisikletle uğraşan insanların çokluğudur.Bu da sizin gözlemlerinize dayanır ve basit ve ucuz gibi görünsede buradaki herkesin bildiği gibi bisiklet aslında çok pahalı bir iştir.İşin özü gözlemlerinizi iyi yapın bisikletle uğraşmak isteyen insanlar vamı diye sonra hayal kırıklığına uğramayın.

• Beğen

can ayan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.791
yazıdan çok görsel kullanın. okumaz kimse uzun yazıları.
göz tembeldir.
baktığı an ne görürse odur.

yazılar kısa, öz ve dolambaçsız olmalı.
derdiniz neyse onu söyleyin, edebi bir metin olarak düşünmeyin.
bir çağrı yapıyorsanız ki öyle insanları çağırın o kadar.

en az 35x50 cm olsun bence.

birde rutin bir turunuz olsun.
sürekli tekrarladığınız. ilk bir kaç turunuzda katılım az olsa da devam edilşmeli.
kuralları baştan konulmalı. herkes haberleşmeden bilmeli ki herkes.

o gün o saatte tur yapılacak.

bir süre sonra katılım artacaktır.
vazgeçmeyin.

güvenliği mutlaka ön planda tutmalısınız. kask, eldiven vs. gibi

kolay gelsin.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Can Ayan Abi,

Dedikleriniz dikkate alınmaktadır. Teşekkür ederim.

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
@Ersin Erbeden

Kesinlikle çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Alt yapı çalışması bir işin en önemli noktalarındandır.

İşin %60 kısmını oluşturmalıdır.

Bu noktada şöyle bir fikir vermeye çalışayım, öncelikle bisikletçileri kendi tarafınıza çekmelisiniz. Niyetinizi tam olarak açıklamalısınız ve onlarında bu işten karlı çıkacaklarına ikna etmelisiniz.

Daha sonra onlardan ortalama olarak yılık sattılan bisiklet sayısı kaba taslak alınmalı ve bunlarla beraber kaç adet kask gözlük satıldığı bilgisi de bilinçli kullanıcı potansiyelini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
(link) gibi kısa ve akılda kalıcı bir link alırsanız ve bunu ilana yazarsanız çok işinize yarayabilir :in:

Didem Üstünol

Aktif Üye
Tepki
86
@Ahmet Can Yakışır

Ben de bu öneride bulunacaktım, erken davranmışsın :)

Kesinlikle kısa, öz bir yazı olmalı. O kadar ayrıntı vermeye gerek yok. Facebook'ta Can'ın da dediği gibi akılda kalıcı bir link oluşturursanız daha çok kişiyi çekersiniz, duyurularınızı da orda yaparsınız. Tasarım konusunda yardımcı olmaya çalışırım eğer hala bir çalışma yapılmadıysa.

cem deviren

Daimi Üye
Tepki
200
bence PAB (Perşembe Akşamı Bisikletçileri) Diyarbakır kurulabilir.Hem daha fazla kitleye daha hızlı şekilde ulaşırsınız.