Ne oldu bisikletemi düştün

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
evet arabayı satmıştım motosiklete geçtim geçen sene motosikletemi düştün diyenler oluyordu pek aldırmıyordum, neyse geçen arabayı sattığım yere gittim bisikletle ve sattığım arabanın bir üst modelini sordum ve bir alt modelini sattığımı söyleyince şimdi ne yapıyorsun bisikletemi düştün dediler

nedir bu toplumda ki bisikleti bu şekilde fakir aracı gibi görmek anlamıyorum

fiyatını söylesem bisikletin ağzı açık kalacak tipler arabasına benzin alamazlar neyse :confused:

ben 2 sene arabaya binmesem 20.000 lira benzin parası kar'ım olacak

sonra vergisi bakımı onları saymıyorum onlarla birlikte cebimde sıfır km yerli araç parası olucakken neden araba alayım

bisiklet işimi görüyor hemde çok daha çabuk gidiyorum araba gibi trafikte saatlerce 5 km yolu gitmek için beklemiyorum

sonra motosiklette ki gibi 120 140 ile giderken ruzgar kopruden geçerken vs savurmuyor fazla hız yok bisiklette o yuzden motor da uygun olsada o da sonuçta 3 - 3-5 litre benzin yakıyor. o yuzden son 4 aydır arabada yok hayatımda motosiklette :cool:

Scudo

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Söyleseydin fiyatını :D Esirgemeyeceksin böylesinden.

• Beğen
Tepkiler: Cem Ç

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Tahir Keskin
arabanın lastiğinden pahalı lastikleri var diyorum :D kış günü 100 liralık starmax yazlık lastik kullanırlar 1 tonluk arabasında bisikletemi düştün derler benim bisiklet 12 13 kilo 250 liralık lastik var diyorum

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
Ben de 3 yıl önce arabamı satıp bisiklete geçmiştim. Araba ile istanbul trafiğinde 20 km uzaklıktaki evime 50 dakika da giderken, Bisikletle 65 dakikada gidiyorum. Hafta sonları çocuklarla çıktığımda taksi kullanıyorum. Sinirim ve stresim geçti. Arabada yarattığım küfürlerin hepsini unuttum. Huzurlu bir adam oldum :)

Tolga.Yuzuncu

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Geotech
@osmankitay

Benim gibi bekar biri için arabanın gereksiz bir şey oldugunu söylemek yanlıs olmaz ama . Evli isen Allah korusun hastalık var sağlık var iyi kötü evinin önünde her zaman bir tane ayağını yerden kesecek birsey olmalı.

Amaaaaa iş bisikleti fakir aracı olarak görmek durumuna gelip bisikletliyi hor görürlerse o adama

Colnago, Pinarello, Specializied,Trek markalarından 2 sinin fiyatını söylerim orada zıçıverir valla

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@osmankitay

Araba kullanmanın küfür dağarcığına + etkisi var. :)
Hakikaten taksi daha ucuza geliyor olabilir. Hesaplamak lazım.
Tebrikler.

Attan inip eşeğe binilmez ama
arabadan inilip bisiklete binilir.
Bunu katırlar anlamayabilir o ayrı. :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Dunyada bisiklet kullaniminin yaygin oldugu ulkelerdeki insanlarin daha huzurlu ve mutlu oldugundan bihaber haline acisaydiniz keske o organizmanin :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Arkadaslar tamam bisileti sevebiliriz ama bisiklet var diye arabadan vazgecilmez. Bisikletin yeri ayri arabanin yeri ayri. Tolga arakadasin dedigi gibi, bunun hastaligi var acil durumu var varda varda. Herzaman taksiye binilmezki, ailecek biryere gitmek istesen bisikletlemi gideceksin? Aylik alisveris yapinca bisikletlemi tüm posetleri getireceksin. Misal ben DH hastasiyim ve arabam olmasa istedigim yere DH bisikletimi götüremem. Yanlis düsünüyorsunuz bence, Bisiklet tamam güzel ve spor icin iyi bir sey ama arabada bir yerde sart. Sahsen ben bisikletsiz, arabasiz ve motorsuz yasayamam. Yazdiklarim benim sahsi görüsümdür, lutfen yanlis anlamayin.

• Beğen
Tepkiler: Emre G.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@murat cömez
Evet,
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

:)

Bizimde arabamız var, :) mümkün olduğu kadar az kullanmaya çalışıyoruz.
Bu biraz sistem meselesi.
Mesela acil durumda neden araba lazım. Almanya'da lazım değil.
"Hastaneye kaldırdık" diye bir şey yok.
Çünkü misal 1 milyonluk Köln deki cankurtaran sayısı ile 15 milyonluk İstanbul'daki aynı diye biliyorum.

Daha bizde cankurtaran dahi yok. Cankurtaran özel üretim bir tür minibüs olmalı özellikle ABD de falan böyledir.

Tankerden itfaiye, kargo minibüsünden cankurtaran olmuyor. Oluyor da tam olmuyor. :)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@murat cömez

Yok sistem meselesi derken almanya hollanda da arabayı daha az kullanmanız için ayarlanmış sistemler var demek istemiştim.
Yada şöyle söyleyeyim, orada yaşayanların arabalarını daha az bisikletlerini daha fazla kullanmak için daha fazla fırsatları oluyor, bunu
ulaşım, yol politikaları belirliyor.

• Beğen

Onurcan Ökse

Daimi Üye
Tepki
30
İsim
Onur Can Ökse
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklette Güzel Ama İnsanı Strese Sokuyo Yinede yav Dengesiz İnsan Dolu yolda mesela ben yolda geçmişim sağa evime yetişicem diye yardırıyorum sokaktan kafayı çıkarıyo araba bakıyo bisikletli geliyo yola atlıyo sonra sıkıştırıyolar mesela geçen gün yolda gidiyorum sağım solum su dolu arkamda araba var bende az daha pedallara asıldım adam korna çaldı bende yol verdim yanımdan geçerken el kol hareketi yapıyo bana yaşlı bide arabadan daha stresli ya aynasızlar var bide renault master minibüsün aynasına kafa atıyodum az kalsın
dengesiz dengesiz insan dolu yolda bisiklet bile sürmek istemiyorum bazen bu yüzden. Ha şu var benim bisikletimin lastikleri 29er olduğu için bazıları yolda durduğumda kardeş bisikletin çok güzelmiş nerden aldın lastiklere bak filan böyle yüzümü güldürcek şeylerde oluyo ama dediğim gibi saygısız bisikleti küçük gören insan çok.

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Soner Sarihan

Ben almanyayi cok iyi tanirim ama sizin düsündügünüz gibi almanya hakkinda ben düsünmüyorum. Oralari iyi tanimak gerekiyor, tanimak icin de 1-2 hafta yada 1-2 ay yetmez. Bu süre de sadece iyi taraflari görünür. %30-40 olarak bir gercek payi var düsüncelerinizin ama malesef %60-70 gercekler sizin düsündügünüz gibi degil.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@murat cömez

Bu yaz 5. kez gideceğim daha çok anlamaya, tanımaya çalışırım.
Teşekkürler.

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Bence insanlara anlatmaya gerek yok. Fosil yakıt rezervleri belli. Elbet tükenecek, biz göremesek de yavrularımız görecek. O zaman dünya bugünkü gibi olmayacak. Bırakalım dünya temiz kalsın :)

Enerji tüketimini sıralayayım.

-Fosil yakıt
-Hibrit
-Hidrojen
-Elektrik
-Pnömatik
-Buhar

-İnsan/Hayvan gücü

Kendi gücümüz hariç hepsi bir gün tükenecek. Eskiden de insanlar yaşayabiliyormuş. Arabam olmazsa ne yaparım diyen yoktu. Atım olmazsa ne yaparım diyorlardı.
Neden insanlar sanki 1000 yıldır motorlu taşıt kullanıyormuş gibi davranıyor anlamam. 100 yıllık dedelerimiz var yahu, torunlarına hiç ders verememiş :)
Karbon ayak izinizi hesaplayın ne demek istediğimi anlayacaksınız :)

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bu yaz 5 defa almanyanin neresine gideceksiniz, buyurun sizi misafirim edeyim. Tanimanizada yardimci olurum, herzan gördügünüz güzel taraflarini degilde gercek yüzünü gösterebilirim. Ben burada dogoup büyümeme ragmen 41 senedir almanyayi tam ögrenemedimki siz 5 defada nasil ögreneceksiniz.

Misafirlik konusunda ciddiyim, buyurun gelin. Sizi tanimak isterim. Yada nereye geleceginizi bana bildirin, uzak degilse ben sizi bulurum. :)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@murat cömez

İş özel mesajlaşmaya dönmesin diye son kez yazıyorum,
Bizi bulmak sorun değil de takip etmek lazım gelebilir. :)

2008 berlin hamburg bremen amsterdam paris
2011 frankfurt basel münih viyana budapeşte Prag Berlin
2012 Amsterdam Berlin Prag ... İstanbul
2013 Hamburg Stokholm Hörnesand
arasında ailecek pedalladık, ben "acı gurbet almanya ya" rastlamadım.
hele bisiklet kültürü açısından bakınca.

Konunun başlığına dönmek gerekirse, Almanya'da bisiklete mi düştün
diyen kişi sayısının daha az olacağını sanıyorum.

Elbette bunun 3-5 kere gitmek yada kaç yıl yaşamakla ilgisi yok. :)
Sizin oradaki tecrübelerinizin kıymetini ve değerini anlıyorum.
Yaşadıklarımızı karşılaştırmak gibi bir niyetim de yok. Lütfen samimiyetime inanın.

( sözüm meclisten dışarı, forumda bir cevap ve laf yetiştirme yarışı yerleşmiş sanki benim
aktif olmadığım dönemde. Yada biraz ara verip geri gelince böyle gibi geldi bana )

Biz hep iyi insanlarla karşılaştık şükürler olsun.
Size de misafir olmayı çok isteriz, yeter ki rotalar çakışsın.
Sevgiler...

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Serkan Mıstınoğlu

Hocam aslında olay tam tersi. Adamlar daha huzurlu ve mutlu olduğu için zaten bisiklet kullanımı yaygın.

Hep derim.
Sabah böyle en iyi modunuzla metrobüse binin. Kulaklıklar, sevdiğiniz şarkı çalıyor. Hava güzel. Karşıdan güzel bir kız geliyor, her şey yolunda.
Binin metrobüse. İnsanlar o kadar karamsar, o kadar stresli ki; bütün enerjinizi emiyor. Küfür ede ede okula gidiyorum sonra.

Tepki
19
İsim
oğuzhan saykın
Sıkıntı ettiğin şeye bak. Karşındaki seni anlaması için seninle aynı dili konuşuyor, anlıyor olması gerek. Biri eksikse olmaz.Onlara fiyat söylesen ;denilen lafı söyleyeyim. ''ya bunda hiç kafa çalışmıyor arabası var bisiklete biniyor.veya
''Olum sen manyakmısın bu karda kışta bisiklete biniyorsun ya sende hiç kafa yok kaç milyar para vermişsin birde araba alsaydın''
diyorum ki:
''araba zaten var işime yaramıyor ailevi işler hariç''
o:
''sktr et bisikleti ikinci arabayı al''
ben:
''senden anlamanı beklemıyorum zaten''
bunlar bir iki kişi değil tabi çok.
Her seferinde işten bisikletle geliyorum eve kahvenin önünden geçiyorum denilen:
Gülüyorlar::D''nerden işten mi olum etme kendine eziyet bu kadar. ''
ben :
''asıl eziyeti siz yapıyorsunuz diyorum
tabi diyorum anlamadınız .
şöyle:
Hergün kahvede kağıt oyna çay iç küfür et yanındakine 4 duvar arasında .
onlar:
''olum bu oyun vakit geçiriyoruz nee yapalım senın gibi 25 senedir bisiklete mi binelim.''hahahaha gülüyorlar.
ben:''HAKLISIN SÖVMEDEN VAKİT GEÇMEZ . istesende o g.tle binemezsin zaten. ''GÜLÜYORLAR''
''binseydin 25 sene önce binerdin .sizin vaktinizi almayayım diyorum devam edin oyuna vs.vs. böyle binbir türlü konuşmalar.

CAHİLE LAF ANLATILMAZ SEN BİN ONLAR KONUŞSUN.

HEE BİRDE MİLLET GÖRE GÖRE BAZI AKIL SAHİBİ OLANLAR BİSİKLET İSTEDİLER ALDIK TURLARA GİDİYORUZ FOTOLAR FALAN YİNE DENİLEN LAF.
''YA OLUM NERDE DELİ VAR YANINA ALMIŞSIN''
:D:D:D

BUNLAR MAL DEĞNEĞİ İŞTE NE DİYECEKSİN