Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ne Kadar Uyursunuz?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında mecaoz tarafından paylaşıldı.

1. mecaoz

mecaoz Forum Demirbaşı

Seviye:
    BU KİTABı yeni gordum ve bunun hakkında bilgisi olanların paylasmasını rica ederim[​IMG]

Servet Gungoren bunu beğendi.
  2. semihcelikoglu

semihcelikoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu kitabı bende görmüştüm ilgimi çekmişti ancak alıp okuma fırsatım olmadı.4 saat uyumayı başarmak ve bunu yaptığında 8 saat uyumuş gibi hissetmek kulağa hoş geliyor keşke yapabilsem.Başka kitaplarda 6 saat uyku yeterli diye okumuştum.Ama bu gerçekten ilginç.

3. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Kitabın yanındaki yazıyı büyük bir ilgi ile okudum.

Henüz düzenli bir hayata sahip olmadığım için ne zaman uyumaya başlayıp ne zaman uyandığım saatler günden güne değişiklik gösteriyor. Sanırım ortalama uyku sürem 6 saat. Fazla uyumanın vakit kaybından başka bir şey olmadığına inanıyorum.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu kitabın yazarı, seneler önce notere gidip "ben dünyanın en zeki insanıyım" deyip, bunu notere onaylatan bir şahıs. Bu her ne kadar sanki onun dünyanın en zeki insanı olduğunu noter onaylamıştır gibi algılansa da aslında sadece "bu şahıs bu yönde bir demeç vermiştir"i onaylamaktadır. Ancak bu sayede bir çok seminere konuşmacı olarak katılan ve ciddi paralar kazanan enteresan bir arkadaş.

Bir iki konuşmasını dinlemiştim, çok inandırıcı gelmemişti bana. Şu klasik "iddialı bir başlık at, güzel bir reklam yap, inandırıcı konuş ve para kazan" taktiğini uyguluyor gibi bir hali vardı. Hani hep bu garip kitap isimlerini Amerika'da duyarız ya, bu da onlardan birisi bana kalırsa :) Ancak öz ve öz, %100 yerli...

Sign-on ve Tugfox bunu beğendi.
  5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    4 saat bence oldukça yetersiz, 8 saat ise mükemmel denebilir neredeyse, uykuda ruhen ve bedenen dinleniriz...

6. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Günde üç öğün yerine iki günde bir öğün yiyerek yaşayabilirmisiniz? Hem yemek yerken kaybettiğiniz vakti de kazanmış olursunuz.

Uyku da tıpkı beslenme gibi vücudun ve özellikle beynin bir ihtiyacı.
    2.5 günlük kesin uykusuzluktan sonra çoğu kişide tıbben psikoz(bir tür ruh hastalığı) belirtileri dahi görülebilmekte.

İnsanların uyku ihtiyacı bebeklik ve yaşlılık çağında daha fazla olmak üzere ortalama 8 saattir.
    Daha az uyuyan kişilerde beyin hücrelerinin aşırı yorgunluğundan dolayı sürmenaj denen durum ortaya çıkabilir.
    Günde 4-5 saat yada daha az uykuyla yaşayan insanların çoğunda endokrin(hormonal) sorunların altta yattığı tesbit edilmiştir. Yada insomnia denen psikiyatrinin ilgi sahasına giren başka bozukluklar söz konusu olabilir.

Her şeyin normali, orta yolu ve sağlıklısı iyidir.

Son yıllarda uyku üzerine etkili genin bulunarak daha az uyku ile idare etmenin bilimsel yolları araştırılmıyor değil. Ancak bu araştırmalar henüz hayvan deneyleri aşamasında.

Az uykunun özellikle kadınlarda şişmanlığı artırdığı da diğer bulgu.

Uykunun çoğu gibi azı da organizmanın metabolik, hormonal, fiziksel performansı üzerine olumsuz etkilerde bulunmaktadır.
    ABD'de yapılan bir araştırma, Amerikalıların uykusuzluk yüzünden evliliklerinde sorunlarla karşılaştığını, işlerinde hata yaptığını ortaya koymuştur.

Öte yandan uykunun toplam saati kadar kalitesinin de önemli olduğunun altını çizmek gerekli.

Spec bunu beğendi.
  7. nyx

nyx Kıdemli Üye

Seviye:
    ya bi de ben uyumayı çok seviyorum zaten..
    gerçekten çok keyifli oluyorum,depresif bi yapım olmadıgı halde..
    niye bu süreyi kısaltayım ki?:)

8. imhoteb

imhoteb Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sadece aptallar 8 saat uyur demek valla o zaman yazın ben dünyanın en aptal insanı oluyorum ve de bu kitabı yazanın normal bir insan olduğuna inanmıyorum insanın en temel ihtiyaçlarından biridir uyku uzmanlar bile günde 7-8 saat uyumak gerektiğini söylerken adamın birinin böyle demesi hiç doğru değil bence

9. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    8saat de uyusak, 18saat de uyusak, spor yapan insanlar olarak spor yapmayan insanlardan daha akilliyiz ;) Bunu bilirim bunu soylerim :)

HaliliOzturk bunu beğendi.
  10. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Dünya' nın en akıllı insanını bulmak için tüm insanları zeka testinden geçirmek gerekir ki, bu imkansıza yakın ve gereksiz bir şey.

Az uyuma ile yazarın öğretmek istediği, hırsla para kazanmanın yollarından biri. Bu adam sadece parayı düşünen biri gibi görünüyor. Çalışmak için daha fazla zaman, eşittir daha çok para. Daha az uyku, eşittir daha kısa bir hayat.

Adamın bu şeyleri açıklaması için doktor olması lazım ama ülkemizde pek çok kişi uzman olmasa bile uzmanlık alanı dışındaki mesleklere de bulaştığı için gayet normal bir durum.

11. cakhiy

cakhiy Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben bu yazarın ''yerim seni öss'' kitabını okudum baya akıcı ve öğütleyici bir kitapdı. ben ce güzeldi sınav sınıfındaki avantajları anlatıyordu.ve bu adam hani kitabın sağ köşesinde heralde şeker tarzı bir şey var yerim seni össde aynıydı.orda bulduğu bir şeyin avantajını veriyor. yani böle yaparsanız böle olur diyor. belki de doğruluk payı vardır.belki ben okuycam okumanızı tavsiye edrim ilginç şeyler oluyor.

12. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    çabuk bulun o adamı bana aptal demiş uleeeyynnn ne var kardeşim 8 saat uyuyosak yasakmı :D valla arkadaşlar sizleri bilmem ama şahsen ben 8 saatin altına yatmam kardeşim ayılamıyorum sora

13. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    nereye farkındaysan hepimize demiş gibi :D getirin huleyn o adamı buraya :D

14. mecaoz

mecaoz Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben okul zamanları 6 saat okul dısında 10 dan fazla uyurum dogru mudur bilmiyorum benim durum ama bende boleyım

ayrıca okuyan olursa (yada benim okuma fırsatım olursa) buraya da adamın demek istediği yazılırsa sevinirim

15. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Hiç kimsenin, başkasının sözüne bakarak bir kitabı okumaktan vazgeçmesi doğru değil.
    İstiyorsanız okursunuz. En doğal hakkınız.
    Hatta, yazılanları doğru buluyorsanız hayatınızda denersiniz. Fayda görürseniz devam da edersiniz. Ancak 7-8 saatten az uyumanın tıbbi sakıncalarına da muhattab olabileceğinizi unutmayın lütfen... İnşallah bu sakıncalarla muhattab da olmazsınız.. :)
    Selam ve sevgiler.

16. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Kitabı geçen sene okumuştum hatırladığım kadarıyla savunduğu mantık daha az uyu daha çok yaşaydı...

Tabi daha çok yaşayıp sosyalleş demiyodu genel olarak daha az uyu daha çok çalıştı Halil'in de dediği gibi anlatılmak istenen...
    Anlatımı biraz farklı bir kitap bilimsel verilerin hikayeleştirip anlatılmış gibi bir havası var...

Ben okuduktan sonra uykumu daha aza indiremedim :) bana yararı olmadı anlatılanların.Aslında yararlı olabilmesi için biraz hırslı olmak gerekiyor...

17. ehumehu

ehumehu Yeni Üye

Seviye:
    Ben yaz tatilinde 10 -11 saat uyurum uyumak cok tatlı bişiy :)

18. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    valla bende uyumayı çok seviyorum özellikle üniversite zamanlarımda uyumak benim için bir zevkti.:D

19. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Adam uykuda geçirilen zamanı gereksiz görüyor. Farklı bir bakış açısı.

Sonuçta ortalama 12 saat uyuyan biri hayatının yarısını yaşamamış sayılır:)

Sağlığı bozmamak kaydı ile mümkün olduğunca az uyumayı becermek en iyisi bence...

20. Murat YILMAZER

Murat YILMAZER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kendisi 4 saat uyuyarak gelsinde herhangi bi spor dalında başarılı olsun bakalım becerebilecekmi,belki 4 saat uyku rutin bi iş hayatına yetebilir ama bi sporcu için hiç sağlıklı olmadığını düşünüyorum...