Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ne aşil tendonuymuş...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında şans topoğraf tarafından paylaşıldı.

1. şans topoğraf

şans topoğraf Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili forum üyeleri,hayatımda ilk kez 3 günde 240 km pedal çevirdim...
    4. gün,sağ aşil tendonumda sıkıntılar yaşamaya başladım.
    -Merdiven inerken sıkıntı..
    -Bileğimi aşağı,yukarı hareket ettirince gıcırtı(sanki yağsız dişli gibi) :D

2-3 gün bisiklete ara verdim,sonrasında 20km kadar yol yaptım ve yine aynı dert nüksetti!
    Başlangıçta ısınıp,düşük tempo gidiyorum fakat 15-20km sonra sağ bileğim gerçekten sancımaya başlıyordu...
    Tam ben iyileştim derken,1 mt yükseklikten bisikletle atladım.Ayağım pedaldan kaydı ve sağ ayağımın ön kısmıyla pedala basabildim,tekrardan aynı acı..

20 gün geçti hala sağ aşil tendonumun acısından kurtulamadım.Sol bileğimide 2 sene önce,iniş yaparken kırmıştım.Yoğun spor sonrası,sol bileğimde hala sızlıyor...

Güldüğüme bakmayın,gerçekten her bisiklete binişim işkenceye dönüşüyor.Sol bilekteki kırığın ağrısı,şimdide sağ tendon...Önerisi olan,bu tarz bir sorun yaşayan varsa yardımcı olsun sağ tendonuma :)

Herkez iyi forumlar

Kamil BULUT bunu beğendi.
  2. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kardeş,ayağının yerinde ben olsaydım,yine de allah göstermesin,kırılırdım.;D.

Eskiden ağrılar için;bengay krem kullanırdık.Böyle hararetli hararetli yakardı,sonrasında o ağrı bir haftalık tedavi ile geçerdi.Şimdi Türkiyede yasaklanmış herhalde,orjin krem çıkarmışlar,aynı sorunu hallediyor yani.

Profiline bakınca sofya yazıyorda,onun için yazımda Türkiye de dedim.Benim aklıma gelen orjin kremi böyle 5-10 gün kullanman,tabii ki bisiklet kullanmamak şartıyla.Sonrada çok zorlanmadan yine bisiklet kullan bakalım,yinede aynı ağrı var ise,doktora gitmeyi unutma kardeş.

şans topoğraf bunu beğendi.
  3. Serdar Hansu

Serdar Hansu Üye

Seviye:
    Bende de aynı durum vardı. Dr lif yırtılması demişti. Ayak burkulmasıyla başladı, önemsemedim ama bi süre sonra hep aynı yerden ağrı hissettim, en ufak hareketlerde bile burkulmalar yaşadım. Ortopediye gittim geçici bi süre alçıya almak gerektiğini söyledi :D maçlara hazırlandığımı söyledim kabul etmedim. NAPROSYN krem yazmıştı. Kremi sürüp bileği bandajla sarıp bi kaç gün dinlendim yararını gördüm. Bence sen de bi süre bandaj kullanmalısın.

4. Levent_K

Levent_K Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aşil tendonunu koparmış, ameliyat olmuş biri olarak;
    Bu tür ağrılı durumlarda fazla üzerine gitme.
    Buz tedavisi uygula.
    Koparma. Koparsa eski hali ameliyattan sonra 6ay gibi.
    Ama aşil tendonuda insan ilişkilerine benzer, bir kere koptumu birdaha eskisi gibi olmaz.
    Klasik: Bir doktora görünün.

Kamil BULUT ve şans topoğraf bunu beğendi.
  5. şans topoğraf

Seviye:
    Galiba en iyisi,bir süre ara vermek,tekrar nüksederse doktora görünücem.Sol bileğimde olduğu gibi kalıcı bir sorun yaşamak istemiyorum...

keyfim kaçtı :)

6. Serdar Hansu

Serdar Hansu Üye

Seviye:
    Yerinde bi karar almışsın.. Sağlık her işin başı.. Biraz dinlenmek iyi gelecektir.. Tekrardan geçmiş olsun..

7. fatih inan

fatih inan Aktif Üye

Seviye:
    geçmiş olsun

8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Akhilleus'un bi öyküsü var... namı diğer aşil....

homeros, ilyada... troya savaşı...

Akhilleus ölümsüzdür çünkü çocukken ölüler ülkesindeki stiks ırmağı'na daldırılmıştır ama Akhilleus'un topuğu büyülü suya değmemiştir. Akhilleus'un (aşil) ölümü ancak topuğundan alacağı bir darbeyle olacaktır.

Paris, attığı okla onu topuğundan vurur ve Akhilleus'u öldürür.

aşil... önemlidir... zayıf noktadır.... taaa yunan mitolojisinden beri...

çok geçmiş olsun... umarım en kısa sürede atlatırsın... aman diyim kahramanlık yapma... ciddiye al, dinlendir...

mustafa akman ve şans topoğraf bunu beğendi.
  9. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şimdi tıp doktoru gibi bir yığın latince sözcüğe boğmadan net yazayım.Derhal bir ortopedi cerrahına gözükünüz.Her ortopedist spor kaynaklı sorunlardan anlamayabilir ancak tüm ortopedist cerrahlar sorununuzu anlayabilir.Çok ciddi bir sorundur tendon,ihmal etmeye gelmez.

10. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    benimde 4,5 aydır geçmiyor. bisikletten düşme sonrasında şişmişti, her gün buz koyarak şişini indirdim. ancak her sabah yataktan kalktığımda yere ilk basışta ciddi bir ağrı ve sızlama oluyor. bir iki aksak üyürüyüş denemesinden sonra ağrı kayboluyor.

bende yakınlarda ortopedi ye gideceğim.

11. şans topoğraf

Seviye:
    Aynı dertten muzdaribim..
    biraz kocakarı muhabbeti gibi oldu bu :D :D

yurt dışındayım,yeni jant takımı parasınıda doktora bayılmak istemiyorum...
    Benimde boyle dert yanmak pek hoşuma gitmiyor,mazur görün :))

12. şans topoğraf

Seviye:
    Bu efsaneyi biliyorum,konuyu biraz değiştiriyim :) Aşil tendonlarınıza bakın bakalım üstünde ben var mı?

Kız arkadaşım,aşil tendonumda ki siyah beni görünce çok şaşırmıştı.Bu olayı arkadaşımla paylaştığımda,hepsi aşil tendonlarını açıp baktı...5 kişi'den 2 sinin aişl tendonlarında ben vardı!!Şeytan tüyü gibi bişey olsa gerek :))

13. Sabri Atalay

Sabri Atalay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçmiş olsun,
    Mayıs ayında aşil tendom'um yırtıldı vücüt kendi kendine 6 aydan önce yarayı iyi edemiyor.Yeni yeni doğru dürüst yürümeye başladım ama hasarlı tendomum olduğu ayakla vucudu taşıyamıyorum.Muhakkak doktora gitmelisin.

Yüksek topuklu ayakkabı giyin.
    Ve ayakkabınızın içine silikon tabanlık kullanın.Yani ayağın topuk kısmı yüksek burun kısma alçakta olmalı.Evde bile düz terlik falan giymeyin.Amaç tendomdaki gerginliği stresi azaltmak faydasını göreceksin.

14. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    cümlenin gidişine bakınca ben de 5'te 4 falan diyceksin zannettim : ))))

(kontrol ettim 5'te 3'lük kısma giriyorum ;) )

15. Çagatay Çimşit

Çagatay Çimşit Kıdemli Üye

Seviye:
    Yaklaşık 10 sene önce aşil tendonunu kopartmış biri olarak tavsiyem mümkünse kopartmamaya çalışın :) Tam bir kopma söz konusu ise ve hayatınızı aktif şekilde sürdürüyorsanız ameliyat olmanız gerekir. Ve emin olun ameliyat işin en kolay kısmı. Ardından ilk 2 hafta süren ağrı ve 6 haftayı bulan fizik tedavi süreci mental olarak bile zor.

Kamil BULUT bunu beğendi.
  16. Kamil BULUT

Kamil BULUT Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun.Bence daha büyük sakatlıklara mahal vermemek için bir an doktora gidiniz.

17. MehmetAkın

MehmetAkın Yeni Üye

Benzer bir sorunla ben de karşılaştım. Tur sırasında aşil tendonumda ve bileğin dış kısmında şişme oldu. İlk günler önemsemedim, ısındıkça ağrı kesiliyordu ve turu yarıda bırakma fikrini aklıma getirmek istemiyordum. Rota planını değiştirip 2 gün konaklama kararı aldık ama
    durumla karşılaşınca ve de ağrılar geçmeyince tendonu koparmamak adına turu yarıda bırakmak zorunda kaldık.

Buz uygulaması ve kremlerle çok şükür durumum iyi. DR. a görünmeye gerek yok diye düşünüyorum ama tecrübelerinizi dinlemeye de açığım. Eylül ayına kadar bisiklete ara vermeyi düşünüyorum.

Sizce bu durum neden kaynaklanabilir? Zorlama dışında bir fikri olan var mı? Yani tur boyunca iyi beslenememem gibi durumlar etkili olmuş mudur? Benzer durum yaşamış arkadaşlar, bu duruma neden olan doğrudan/dolaylı etkenler hakkında fikriniz var mı? Glucosamin&Chondroitin gibi ek besin takviyeleri önerir misiniz?