Nazara inanan var mı?

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
selamlar,belki bu konuyu hiç açmamalıydım ama dün başıma gelen bir olay beni gerçekten çok üzdü.gidon ortadan ikiye ayrıldı.bisiklete binerken olmadı.fren tellerini değiştirmek için üç yıldır tanıdığım ve izmirin en mükemmel ve en profesyonel bisikletcisi olan ferhun beyin işyerine gitmiştim.tel değişme işlemi sırasında yan dükkandaki bir kişinin ilgisini benim bisikletim çekti ve incelemeye başladı.çok beğendiğini buna benzer bir bisikletin yıllar önce kendinde olduğunu söyledi ve dikkatli bakışlarınıda sürdürmeye devam etti.tel yenileme işlemi tamamlandı tam bisiklete bineceğimki gidon ortadan ikiye ayrıldı,şimdi bu nazar değilse nedir.gözüm gibi baktığım ve yaklaşık 15 yıldır bindiğim bisikletimin gidonu elimde iki parça halinde duruyor.çok üzüldüm ama neyseki izmirin mükemmel bisikletcisi ferhun abimiz gidon olayını hallediyor.(yanlış anlamayın bu konu reklam değildir)kendisi ile üç yıl önce tanıştım bisiklette bütçem oranında inanılmaz değişiklikler yaptı. kendisine ayrıca minnettarım.buradan benim gibi bisikletine gözü gibi bakanlara nazar değmesin diyorum,saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram
Scudo

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
bende nazara inananlardanım

ne kadar kimsenin gözü değmesin diye arkadaşlarıma istersen binebilir deneyebilirsin deyip de versem de yine de nazar değdi

ne kadar sakınırsan o kadar şey başına geliyor

(sakındığın göze çöp batar misali)

durduk yere arkadaşı ararken ayakta bisiklete duracak kadar hızlı ike binerken önümdeki 7cm lik kaldırım çıkıntısını görmedim ve maşanın yaylanması ile kendimi çene üstü yerde buldum
sonuç : çenede 3 dikiş :)

kimin nazarı değdiyse artık bilmiyorum....

Allah herkesi nazardan saklasın

küçük bir nazar boncuğu sticker ı bulsam yapıştıracağım kron'uma :)

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
evet kesinlikle nazara karşı önlem almak lazım... :D
genede her zman sağ duyulu sürüşler dilerim herkese..
gidon kırılması sık görülen bir olaydır. özellikle gidon boynunun kenarları keskinse..

muratsafa

Üye
Tepki
4
abiler bende nazara inananlardanım bu gun duzenli olarak antremanlara baslayayım dedim basladım baslamasına neyse 10 km den sonra ara vereyim dedim parka oturdum yan banktakiler ne guzelmiş bende bunu bir değişi var vitra diye konusuyorduk birisi keşke benimde olsa dedi kısmet
yarım saat geçti bisikleti park etmiştim kendiliğinden düştü aradan bir saat geçmedi farklı bir yerde bir kız arkadas güzel bisikletin varmış dedi ayrıldım her zaman indiğim merdivenlerden iniyordum... GÜM.. dizim yarıldı dirsekte biraz çizik var elimde eldiven olmasa bişiler olcaktı elimede...

Allah herkesi Nazarlardan saklasın

muratsafa

Üye
Tepki
4
Ayrıca boynuz çizildi pedalın içindeki bolum kırıldı plastik olduğu için ses geliyor pedaldan:(

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Benim pek batıl inancım yoktur, ancak nazar gerçekten varmış, güvenilir insanlardan duyduğuma göre, bakarak insanı hasta eden, çiçekleri solduran, güce sahip insanlar var, bunlar genellikle bu özelliklerinden dolayı üzgünler zarar verdikleri için ama bunu çoğunlukla kontrol edemiyorlar ne yazıkki...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
@hakan_the_rider

hakan abinin dediği doğru
dedem babannem derdi ve hala derler babamın annemin de şahit olduğu olaylar var tabiki de

bazı insanlar var ayaktaki danayı devirir (öldürür)
yeni doğmuş çocuğun gözünün rengini değiştirir

gibi olaylara şahit olan tanıdıklarım var...

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
geçmiş olsun.. üzüldüm. umarım bisikletiniz kısa zamanda tamir olur ve eskisinden de iyi olur.
bu arada bende geçen gün ferhun beyin yanındaydım. yakında onun yardımlarıyla benim bisikletide 9lu sisteme geçireceğiz inşallah.

Tepki
3
Fotoğrafta görünen bisikletse eğer bisikletin, gidonun kırılması biraz normal değil mi? Nerdeyse 15 yıl olmuş dediğin kadarıyla ve bisiklet de biraz miadını doldurmuş gibi göründü bana :eek: .

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@timurdigital

Geçmiş olsun,

Bundan sonra ilk fırsatta bisikletine bir küçük nazar boncuğu tak bence.
Hakikaten bazı kişilerin bakışları , düşünüşleri, nazar deydiriyor. ee bunları önlemek içinde nazar boncukları var. Sende bunlardan edin ve bisikletine tak.

Ben de bisikletimi alır almaz küçücük bir tane taktım. Nazara gelmeyelim diye.

Sana neşeli, mutlu, bol pedallı günler dilerim.
Hoşçakal.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
artık bundan sonra nazar boncuğu takarsın bisikletine geçmiş olsun

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Aslında bu olaydan bende de var galiba ama nazar gibi değil de, genelde beni üzen kalbimi kıran insanların başına hep bişeyler geliyor, belki tesadüftür bilmiyorum, bu nazardan faklı bir şey, eskiden de yanımızda çalışan bir eleman bizim paramızı çalıp kaçan eleman, aynı günü arabanın altında kalıp heryeri kırılmıştı hastanede babam bulmuştu sonra onu sargılar içinde kulağından falan kan geliyormuş, başka bir olayda bir yarışçı arkadaş düşüp omzumu incitip yarışa giremediğim için benle dalga geçmişti (sanki bahane edip yarışa girmekten kaçıyormuşum gibi) sonra hemen o günü yarışta arabayla çarpışıp hastanelik oldu ve saatlerce acı içinde kıvrandı, bir diğeri forumların birisinde benim kalbimi kırmıştı sonra çok kötü bir şekilde dolandırıldı, ben tabii bela okumuyorum ama o anda herhalde bişeyler oluyor, allah bilir nedir kimbilir ...

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
@Orbea

sayın arkadaşım yanlış anlamazsan birşeyler demek istiyorum.amacın tartışmak polemik yapmak veya senin bisikletine laf atmak değil,ayrıca forum yönetimi de sakın olaki sayın orbea arkadaşımıza sataştığımı zannetmesin.miladını doldurmuş dediğin bisikletimin üzerinde şuanda orjinal weinmann fren papuçu bile hala duruyor bilmem anlatabiliyormuyum.acaba siz kullandığınız bisikleti aynı fren pabuçu ile 15 yıl kullanabilecekmisiniz merak ediyorum.inşaallah uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanırsınız, saygılarımla.......:)

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bende bi nazar olayını anlatmak istiyorum.bundan bir hafta önce zuhal ablanın point marka gözlüğünü çok beğenmiştim.( şahsen kendisinede çok yakışıyordu zaten ) çok güzel filan dedim ve o akşam nazara gelmiş gözlük ve elinden düşürüp kırmış. buradan çok özür diliyorum kendisine

okan_ergun

Daimi Üye
Tepki
40
HAKAN abi bahsettıın olay bendede war... aşırı derecede kın beslediğim ve süreklı zarar wermeyı düşündüğüm eskı okul mudur yardımcımız en son yaşadığımıs olay dan soora benı çok sınırlendırmıştı(törende benı ve 2 arkadaşımı çıkarıp kursuye okulda olup biten tum olumsuzlukları bıze yuklemıştı bisi okulun başıan gelen felaket ılan edıp sınıflarımısı dağıtmıştı)soora ertesı akşam abisini öldürdüler abısınınj eşi yoktu ve şu anda abısının 3 çocuğuna o bakıo,
bı rındede eskı kıs arakdaşıma çok kısmış tım aşırı derecede zaten aşırı HİPER bi insanım her yerde aramıştım tum mersını karış karış gesmıştım am bulamayınca aradan da zaman geçınce sınırmde geçmıştı ertesı hafta 6aylık kardeşi öldu birden bire...
haaa en son olay war bıde bisim yazlık sitesinin kıl yönetıcısı geçen hafta ewe kıs arakdaşımla gittiğim için ewin kapısını çalıp 2 saat tantana yapmıştı burada aileler yaşıo die felan şimdide onun oğlu kan kanseriymış ve en son safhasındaymış...
yanı biz bişi yapmasak bile doğanın adıl adaletı herzaman yanımısda...
belkıde gökturk atalarımısın ruhlarıdır...

shealien

Aktif Üye
Tepki
39
nazar vardır yada jedi ların dedigi gibi dark side of the force iş başındadır
bisikletlerimin hepsinde bir kucuk camdan nazar boncugu bulunur eger kırılır yada kaybolursa yenisini alana kadar bisiklete binmem. o yuzden genelde evde yedek birkac tane dha boncuk bulundururum - neolu ne olmaz
herkese tavsiye ederim

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Doğrudur Okan, bu olaylar tabii bizim bildiklerimiz haberdar olduklarımız, bir de haberdar olmadığımız neler oluyordur, ilahi adalet herzaman tekerrür eder, her yapılan artarak sahibine geri döner...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
noluyor ya birileri hasta oluyor ölüyor felan dur okan

kaşlarını fazla çatma sen nolur nolmaz aman ha

şaka bir yana İLAHİ ADALET bir şekilde yerini bulur

ya burda
yada diğer tarafta...

birisi birisine haksızlık etmiş ise ve sonucuna katlanmış ise bence bu nazar değil ilahi adalet dir...

nazar mesela off kıza bak çok güzel dersin
kız pat herkesin içinde yere düşer...

off ne süper telefon markası ne bunun felan
akşama camı ortadan çizilir

işte bu NAZAR :)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Nazara inanmak

Nazar Arapçada bakış demektir.

Türkçede de aynı manada kullanılır. Bu genel anlamın dışında, yaygın bir inanışı dile getiren bir terim olarak "Nazar Değmesi"; az çok herkeste bulunan, mavi gözlü kimselerde daha fazla bulunduğuna inanılan ve böyle kimselerin bakışlarından fırlayan zarar verici, çarpıcı ve öldürücü güç anlamında kullanılır.

Cahiliye Arapları arasında "Nazar Değmesi" son derece yaygın bir inanıştı. Nazarının değmesi konusunda bazı kimseler çok marifetliydi. Bilhassa "Beni Esed" içinde bu özellikteki insanlar çoktu.

Cahiliye Araplarından bir kimse hasetlikle ve düşmanlıkla birine bakınca, o bu bakış sebebiyle hasta olurdu. Onlar bunun için "Falan kişiye nazar değdi" derlerdi.

Rivayete göre Araplardan bir kimse, iki veya üç gün yemek yemez, aç kalır. Sonra çadırının perdesini kaldırır, beklerdi. Oradan bir deve veya bir koyun geçerken görürse: "Bugün bu deveden daha güzelini görmedim" derdi. Böyle dediği hayvan, birkaç adım atar ve düşer ölürdü. Bir Arap şairi şöyle der: Bir (toplantı) mahal(inde) karşılaşınca karşılıklı nazar ederek bakışınca, basılan yer ayaklarının altından kayıverir.

İbn Abbas, bir topluluğa uğrayınca bakışlarıyla kendisini tehdit edenler için şu şiiri söylemiştir: (Onlar) bana kızarmış gözlerle, keçinin kasabın (elindeki) bıçağına baktığı gibi bana keçi bakışıyla baktılar (korkak ve ürkek şekilde.)

"Nazar Değmesi" Cahiliye Araplarının çok yakından ilgilendikleri bir güçtür. Onlar bunu sadece bilmekle kalmıyorlar, etkisinden korunmak için de birtakım tedbirlere başvuruyorlardı. Bunların başında "Temaim"adı verilen nazarlıklar geliyordu. Ayrıca nazarı dokunan kimseye bir kap içinde ellerini ve ayaklarını yıkamasını söylerler, bu yıkanılan suyu, nazara uğrayan kimsenin üzerine dökerek, böylece nazardan kurtulacaklarına inanırlardı. (Sürecek)

Yasemin Boran

KAYNAK: HÜRRİYET/ KELEBEK
(link)

• Beğen
Tepkiler: obsolate