Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nasıl Yaşıyorsunuz? "Bilmek ister misiniz?"

Konu, 'Tüketim Karşıtı Çevreciler' kısmında ZekiAlper tarafından paylaşıldı.

1. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Doğadaki Ayak İzlerinizi Azaltın

Endüstri Devrimi'nden günümüze, dünya nüfusu sekiz katına çıkmıştır. Son 100 yılda endüstriyel üretimin yüz kat artması sonucu kapasitesinin üzerinde kullanımla karşı karşıya kalan dünya, aşırı bir baskı altındadır. İnsan etkinliklerinin ve nüfusun inanılmaz artışı, çevre üzerinde önemli ölçüde olumsuz etkiler yaratmıştır.

Dünya 200 yıldan kısa bir süre içinde 6 milyon km2 ormanlık alanını kaybetmiş, belli başlı nehirlerde toprak erozyonu nedeniyle biriken tortu miktarı üç kat artmış, toplam 100 km3 olan yıllık su kullanımı miktarı 3600 km3'e çıkmıştır.

Atmosferdeki önemli değişiklikler, insanların ve diğer canlıların yaşamını olumsuz etkileyen iklim değişiklikleriyle kendini göstermeye başlamıştır.

Havanın, toprağın, denizlerin ve tatlı su kaynaklarının kirlenmesinin insan sağlığı ve diğer canlı türlerinin yaşamı üzerinde çok önemli olumsuz etkileri vardır.

Dünyanın kaynakları sınırlıdır. Hayal edilebilecek en iyi teknolojiler bile yeryüzü kaynaklarını istediğimiz kadar genişletmeye olanak tanımayacaktır. Dünyanın belirlediği sınırlarla yaşamanın en temel koşulu, hızlı nüfus artışının önüne geçmek ve mevcut tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmektir.

Alışverişlerimizde nelere dikkat etmeliyiz?

Aşırı tüketimden kaçınmalıyız!

Alışveriş yaparken, öncelikle gereksinimlerimizi çok iyi belirlemeliyiz. Aşırı tüketim sonucu;

* tükettiğimiz ürünlerin ambalajlarıyla çöp dağlarını gereksiz yere büyütürüz;

* kullandığımız ürünlerin içeriğinde bulunan kimyasallar, hem bizim, hem de çevremizdekilerin sağlığına daha çok zarar verir;

* tüketicilerin taleplerini karşılayabilmek için daha fazla üretim yapılacağından, hem daha fazla zararlı atık doğaya karışır, hem de üretim merkezlerinin su ve enerji tüketiminin artmasıyla doğal kaynaklar daha fazla zarar görür.

Dayanıklı tüketim mallarını satın alırken, uzun ömürlü ürünlere yönelmeli, daha dayanabilecekken sık sık eşya değişikliğine gitmemeliyiz.

Geri dönüşümü bir yaşam biçimi olarak benimsemeli, geri dönüştürülemeyen ambalajlarda satılan ürünleri almamalıyız. Seçimimizi olabildiğince camdan yana yapmalıyız. Cam ambalajın binlerce yıldır geri döndüğünü ve içindeki ürünün camla hiçbir etkileşimde bulunmadığını unutmamalıyız. Başta PVC olmak üzere, plastik ambalajlardan kaçınmalıyız.

Organik gıda tüketmeye özen göstermeliyiz. Böylece, bir yandan sağlığımızı korurken, diğer yandan doğayla dost, sürdürülebilir bir tarım şekli olan organik tarımı desteklemiş oluruz.

Gıda, temizlik malzemesi, kozmetik gibi ürünleri alırken; mutlaka kullanım şekillerini ve içindekiler bölümünü okumalıyız. Tüm dünyadaki üretimi yılda 400 milyon ton olan kimyasal maddelerden korunabilmek için, bu konuda bilinçlenmeliyiz.

Üretim süreçlerinde doğa dostu yöntemleri tercih eden üreticilerin ürünlerini satın alarak onları desteklemeliyiz.

Alıntıdır ..
    KAYNAK: http://www.wwf.org.tr/nasil-yardim-edebilirsiniz/nasil-yasiyorsunuz/

2. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Üçer, beşer çoğalıyoruz.

:)

3. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    zeki alper dostum
    bu çok önemli bir konu evet hemen kendimin öz eleştirisini
    yapayım evet deterjan almıyorum artı haci şakir sabunu ile bulaşıkları yıkıyorum yerleride arab sabunu bulamazsam gene haci şakir ile temizliyorum asla deterjan sanayisini zengin etmedim evet doğal besinlere yöneliyorum bulabildiğimce
    çok az giyim eşyam var ve artı çok fazla ev eşyam yok zati çok eşya hiç sevmem 65 m2 evde oturuyorum bu ev bana büyük geliyor 40 m2 bana yeter iki adet oda bomboş duruyor
    büyük evleri sevmiyorum düşüncelerim dağılıyor komik gelebilir küçük evleri severim
    dünyanın bu futursuzca kirletilmesine üzülüyorum ama yapılacak bir şeyde yok gibi çünki insanların beyinlerini öyle bir güzel hem internette hemde tv lerde yıkadılarki herkes tüketim çılgını oldu bunun bedelini yakında herkes ağır ödeyebilir bir başka sorun yeraltı su kaynakları
    yeraltı su kaynakları bitebilir ve su savaşları başlayabilir garantisi yok evet birde önemli bir konu dünya nüfusunun kontrolü artı tüketim alışkanlıklarının hemen değiştirilmesi
    bütün dünya insanlarını ilerde çok büyük sınavlar beklemektedir

4. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    abi gerçekten sana hayret ediyorum. ve hayranlıkla bakıyorum. keşke herkes senin gibi düşünebilse.

ZekiAlper ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  5. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    yeni nesiller olarak size asla şöyle yapacaksınız böyle yapacaksınız demem ben gençlere asla akıl satmam
    ama kendi gençliğimi size anlatabilirim anılarımı
    12 yaşında ağbim beni gitar derslerine verince artık müzisyen olmanın yolu bana açılmıştı önceleri sevmedim gitarı ama sonra çalmayı başardıkça- gitar çalmayı çok sevdim lise mezunuyum sonra norveçe gittim paralı lisan okulu okudum her zaman söylerim vede söyleyeceğim iki şeyi çok sevdim gitar çalıp şarkı söylemeyi ve bisikleti en çok da onlar oldu yaşamımda
    hatırı sayılır bisikletim ve gitarım oldu bunlar bana artılarla geldi ruhumu besledi benim ruhumu beslemeyen her türlü teknolojik aletlerin yanından bile geçmem hiç bir şeyi mezara götüremiyeceğiz yeni bir şey aldığınızda o şeyin başına bir şey gelirse üzülürsünüz değilmi ben yeni şey olarak en fazla bisiklet ve gitar almışımdır 12 telli gitarım kırıldığında üzülmüştüm ama sonra yenisini aldım müzik ve spor beni besledi dostum

6. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    abi senin gibi bi hayatım olmasını isterim. gerçekten örnek bir yaşam. keşke herkes böyle düşünse:D

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  7. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    düşünüyorumda biz bu kadar temiz ve doğaya nispeten daha az zarar vererek yaşamamıza rağmen hepimiz aynı zararı görüyoruz ve göreceğiz.
    içim karardı gece gece.ormanların azalması beni çok korkutuyor.cidden moralim bozuldu ama birçoğunu daha dikkatli uygulayacağım yukarıdaki maddelerin...

mziyaeddin, ZekiAlper ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  8. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu cidden çok önemli bir konu.National Geographic'in 6 derece ısınma dünyamızda neleri değiştirir gibi bir belgeseli vardı.Onu izledim tavsiye ederim bir de BBC'nin Dünya:Gezegenin Gücü adlı belgeseli.Dünyamız son kez 6 derece soğuduğunda son buzul çağı yaşanmış ve İngiltere'nin olduğu bölgede 1,5 km kalınlığında bir buz örtüsü hüküm sürmüş.Bunlar çok önemli şeyler ama ondan önce merak edenler Permiyen Yokoluşunu araştırabilir.250 milyon yıl kadar önce artan ortalama sıcaklık (aynı bugünkü gibi) okyanuslardaki su altı akıntıları durdurmuş ve durgun suda biriken zehirler tüm su canlılarını ölüme götürdükten sonra denizlere sığmayan zehir artık havaya karışmış ve kara hayatını etkilemiş.İlk okuduğumda şok olmuştum çünkü bu dönemde Dünya hayatının %95'i ortadan kalkmış.
    Bir başka dikkatinizi çekeceğim konuda Sibirya.Bugün Sibirya'nın buz örtüsü altında inanılmaz bir metan deposu var.Metan gazı bu buzların içinde hapis durumda fakat eriyen buzlarla beraber bu gaz atmosfere karışmaya başladı.Şunu da belirtmek lazım herkes karbondioksit gazı şöyle etkili sera gazı böyle etkili derken metan gazı karbondioksitten 23 kat daha etkili bir sera gazıdır.
    Bu noktadan sonra hala yapılabilecekler var fakat benim pek bir ümidim yok ve en büyük sorun ne eriyen buzullar,ne yangınlar,ne de küresel ısınma.Şu anki en büyük sorun biziz,daha 2. Dünya Savaşı'ndan önce sayımız 2 milyarı geçmezken şimdi 6,5 milyarı zorluyor.Sayımızın azalması demek tüm diğer tehlikelerin ortadan kalkması demektir bence.Dünya umarım bu kadar çabuk oluşan değişikliklere uyum sağlar.

mziyaeddin, ZekiAlper ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  9. mziyaeddin

mziyaeddin Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet Ziyaeddin UYANIK
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    küresel ısınmanın sonu buz devridir. Yani her şey böyle devam ederse yakın tarihte yeni bir buz devri başlayacak:boese157:

ZekiAlper bunu beğendi.