Nasıl Yapılır: Doğru bisiklet ayakkabısını seçmek...

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Doğru bisiklet ayakkabısını seçmek
makale.jpg

Doğruyu söyleyin;
İlk olarak kendinize dürüst olmalısınız. Yeni bisiklet ayakkabılarınızı nasıl bir sürüş tarzı için kullanacağınız konusunda dürüst olmalısınız. Eğer çoğunlukla her hava koşulunda, tüm yıl boyunca, trafik içinde bolca dur-kalk yaparak bisiklet sürüyorsanız; 500TL’lik, süper hafif, karbon tabanlı, çılgın havalandırmalı bir yarış ayakkabısına ihtiyacınız yok. Ayaklarınız üşüyecek, ıslanacak; ayakkabılar ilk sürüş sonrası mahvolacak ve sonra da işyeri merdivenlerinde düşmenize neden olacak.

Pedallarınızla eşleştirin;
Pedal seçimi de önemlidir. Birçok yarış ayakkabısı 3 vidalı sisteme ve tek taraflı pedala uygundur. Bu ayakkabılar trafikle pek de iyi anlaşamayabilirler. Şehir içi kullanımlar için çift taraflı pedal ve yürüyüşü kolaylaştırması için gömülü kalleri olan bir ayakkabı rahat etmenizi sağlayacaktır. Eğer ağır tur ayakkabıları performans konusunda içinize kurt düşürüyorsa, dağ bisikleti ayakkabıları veya kros yarışı ayakkabılarını düşünebilirsiniz. Bunlar da ortalama bir yarış ayakkabısı kadar hafif olacaktır.

tablo.jpg

Şeklinizi belirleyin;
Bisiklette ayak problemleri genellikle ayakkabı şeklinin ayağa uymaması nedeniyle gerçekleşir. Yanlış bir seçim yapmamak için, çıplak ayakla beyaz bir kağıdın üzerine basarken ayağınızın çevresini çizin ve ayakkabı almaya gittiğinizde alacağınız ayakkabının tabanlığının ayağınızın şekline benzemesine özen gösterin. Ayakkabıları denerken, ayakkabının çok sıkı olmadığından emin olmak için ayağa kalkın ve ayağınızın ön kısmı ile tabana baskı uygulayın.

Ağrıya gerek yok;
Ayakkabıdan ayrı alınan tabanlıklar, ayağınızın daha çok rahat etmesini sağlayabilir. Bu tabanlıklar, ayak tabanınıza hem daha çok destek sağlayacak hem de pedala basarken topuğu daha iyi kavrayacaklardır. Ayak hatta diz problemlerinin önüne geçmek için yapılabilecek en iyi şey; ayak taramaları ve dinamik pedala basma analizleri yapabilecek bir ayak hastalıkları uzmanına gidip size özel bir tabanlık önerisi almak olacaktır.

Kaynak: Cycling Plus, Mart 2014 (Sayı:285) , Sayfa: 137
Çeviri ve eklemeler: Edip Dinçer
(link)

Scudo

mekonzA

Aktif Üye
Tepki
31
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Spd ayakkabılar hakkında bilgim yokta birley sorucam kaller ayakkabının altındamı geliyor ayrımı satılıyor?

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.278
Bisiklet
Scott
@Atakan Y

Kaller normalde pedalların yanında gelir. İsterseniz ayrı olarak da satın alabilirsiniz.

Tepki
2
Merhaba,
Temmuz ayının başında bisikletime kavuştum. O gündür (link) model koşu ayakkabısı kullanıyorum. Yapıca sağlam bir ayakkabı, Pegasus 28'ler kolay şekil değiştirmişti mesela. Wildhorse GTX'in Goretex özelliği en büyük avantajı, yağmurlu havalarda bilekten su sızmadığı sürece ayaklarınız ıslanmıyor. Hava geçirgenliği "nispeten" iyi diyebilirim, günlük hayatta giyerken ayağımın içinde sıcaktan kaynadığı oluyor ama bisiklette hiç rahatsız olduğumu hatırlamıyorum. Spor mağazalarında 220 TL civarına bulunabilir.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
Teşekkürler gerçekten çok işime yaradı. konu yukarı çıkmasa az kalsın forumu kapatıyordum. yarın sabahtan ayrı ayrı spd ayakkabı ve pedal alıcaktım. pedal tipine göre spd ayakkabı olduğunu öğrenmiş oldum. bu konu olmasa kafama göre gidip alıcaktım uyumsuz model :alkis: