Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

nasıl yaa

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında okanakyuz tarafından paylaşıldı.

1. okanakyuz

okanakyuz Yeni Üye

biliyorsunuz 3 gündür sürüyorum. Akşam kadıköyden geldikten sonra 3 tur site cevresinde atayım dedim vites mites takamadım yolda kesildim. Bisikleti sürüklemek sorunda kaldım. Herne kadar adi bir bisikletim olsa da %5-8 eğim yola cıkamamak ayıp oldu. Bana vites attırırken pedalı naapmam gerektiğini kısaca söylermisiniz. Lütfen teknik olmasın hayatımda yeni öğrendiğim birşey..

2. ApQ

ApQ Aktif Üye

Seviye:
    vites değişimi sırasında pedala fazla baskı uygulamayın yeter eğer ayarlarda bi sorun yoksa kolayca vites değişimi olur

okanakyuz bunu beğendi.
  3. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yaşınızı bilmiyorum, ancak yeni başlayanlar için yapılan hafif tempolu turlara katılın lütfen. Grup halinde bisiklete bindikçe uygulamada bilgi birikimininiz daha çok olacaktır.:in:

4. okanakyuz

okanakyuz Yeni Üye

Yaşım 27 yeni öğreniyorum.. Bisikletimin uzun turlar için uygun olduğunu düşünmüyorum. Ağır biraz. Denge sorunumu aşamamış biriyim. :) yeni öğrendiğimden olsa gerek. Teşekkür ederim

5. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yaşınızı sormamın nedeni turlar için ne kadar vakıfsınız onu öğrenmek içindi.
    Forumu takip edin lütfen yeni başlayanlar için gündüz turu düzenliyorum ben ara sıra.. Daha öncesinden de başka turlarada katılabilirsinz elbette.

Görüşmek üzere..

okanakyuz bunu beğendi.
  6. kayhan

kayhan Misafir

vites değişimini(zincirin dişli çark değiştirmesini) engelleyen unsurlar
    yağsızlık ayarsızlık çapraza düşme ve vites değiştirirken pedala çok basarak-güç uygulayarak zincirin gerilimini arrtırmaktır. eğer ayarlı ve yeterince yağ varsa vites değiştirmek için vites kolunu iterken ya da çekerken pedalı çevirmeyin kolu ittikten veya çektikten sonra çevirmeye devam edin. çok dik yokuşlarda ise tırmanmaya başlamadan evvel istediğiniz vitesi seçin. çapraza düşmek ise kısaca Zincir pedalın bağlı olduğu koldaki 3 dişliçark (aynakol) tan en büyük olan çarkın üzerindeyken arka tekerlekteki çark gurubunda(ruble) en küçük çarkın üzerinde olmamalıdır. Aynı şekilde zincir aynakolun en küçük çarkının (babane çarkı) üzerindeyken rublenin en büyük çarkında olmamalıdır. yani zincir mümkün olduğunca bisiklete paralel olmalıdır. kolay gelsin

okanakyuz bunu beğendi.
  7. aslan deniz

aslan deniz Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşların bisikletlerinin kadrolarında hep vites değiştirirken pedal çevirmeyin yazardı..

okanakyuz bunu beğendi.
  8. Veli Bahtiyar

Veli Bahtiyar Kıdemli Üye

Seviye:
    Nası yani. Hangi bisiklet ? Hangi yazı ?

okanakyuz bunu beğendi.
  9. okanakyuz

okanakyuz Yeni Üye

yani hafif pedallamayı keseceğim ve sonra çevirmeye devam. Hmm bugun denerim :).. Kız arkadaşımla tur atıyoruz şu aralar. Bir ara sabihagökçenden pendiğe ineceğiz ama cıkmak zor olacak :)

10. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tersi olabilir mi acaba?

Vites değiştirirken pedala normal kuvvetin çok altında bir kuvvet uygulanmalı ve zincir oturana kadar zinciri fazla germeden devam edilmelidir.

11. Recep Volkan ÇETİNCEVİZ

Recep Volkan ÇETİNCEVİZ Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence bir bisan ümraniyeden pendiğe kadar gidip gelebilir =) çünki hafta içi turuna katıldım ve bisikletde birşey olmadı olan bana oldu yoruldum =)
    bisan dağ kedisi ile
    biraz konu dışında da olsa ek bilgi vermek istedim
    bence bütün vites takımını değiştirin orta göbeğide değiştirin frenlerinde sorun yok ise istediği kadar ağır olsun sorun yoktur bence eyer sağlam ise evde güzelce bisikletin vites ayarlarını yapın bir yıldız veya düz tornavida alın ince ayarınızı kendiniz yapın üstdeki mesajda olduğu gibi zinciri yağlayın

12. çağdaş efe

çağdaş efe Kıdemli Üye

Seviye:
    sanırım biri şaka yapmış.
    yada bisiklet bozulsun da tamire gelinsin diye olabilir:D

13. grknmustangt

grknmustangt Aktif Üye

Seviye:

Merhabalar öncelikle turlara çıkmak için kaliteli bir bisikletinizin olması gerkmez tabi bence, donanımlarınız yerinde ve güzel çalışması yeterlidir bisiklet sürmek için bi arkadaş bulursanız daha iyi olur bence. Böylece sürekli nasıl gidicem nasıl sürücem derdinden kurtulursunuz. Canınız sıkıldığı için yoruluyorsunuz. Ne alaka diyorsanız deneyip görün. :in: