Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nasıl profesyonel olurum?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında EmreOzgur tarafından paylaşıldı.

1. EmreOzgur

EmreOzgur Yeni Üye

Adı:
    Emre Özgür Elbir
    Arkadaşlar Merhaba,
    İsmim Emre. Buraya yazacağım soru diğerlerinden biraz farklı olacak ve okuması da uzun belki de sıkıcı olacaktır. Öncelikle belirtmek istediğim şeyler var. 24 yaşındayım. 12-19 yaşları arasında profesyonel olarak spor yaptım. Atletizm ve Futbol. Şu anda Anadolu Üniversitesinde okuyorum ve yaklaşık olarak 1-2 aydır youtube'daki videoların çocuğunu izlemiş bulunmaktayım. Her çocuk gibi bende çocukluğumda bisiklete aşıktım. Sanırım bu aşk bu sıralar ortaya çıktı ve farklı olarak yapabileceğimi düşündüğüm bir spor haline geldi. Bu spor dalında gerçekten iyi olduğumu düşünüyorum. Adrenalin ve macerayı çok seven bir insanım. Daha önceden de profesyonel olarak spor yaptığım için bu işte de üst seviyeye gidebileceğimi düşünüyorum. Kiralık bisikletlerle Tepe İnişi (downhill) denemeleri yaptım ve bir çok video çeken Türk'ten daha rahatlıkla yaptığımı düşünüyorum. Kiralık bisikletlerle de bir yere kadar. Buraya kadar okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. Verilecek her cevap benim için bilgi niteliğindedir. Herkese saygılar.
    Şimdi sizden asıl öğrenmek istediğim düşünceler şunlar;

1) Bisiklet sporunda ilerleyebilmek için futbol ve atletizmdeki gibi klüplerle birlikte çalışmam mümkün mü? Klüp imkanları var mı? Varsa da bunlardan faydalanmam mümkün mü?
    2) Profesyonel olarak Türkiyeyi bu alanda temsil eden bir sporcu olabilmek için neler yapmam gerekiyor? 3) Böyle bir alana girebilmek için önereceğiniz fikirler nelerdir ?
    4) Gerçekten köstek değil de destek olurum diyenler;
    ''Yedek bisikletim var, Turumda yanımda olur musun ? Ne kadar yeteneklisin görmek isterim. '' diyenlerle birlikte pedallamak isterim.
    Vereceğiniz her tavsiye ve bilgi için Teşekkür ederim en derin saygılarımı sunarım.

nazmi bilmez bunu beğendi.
  2. nazmi bilmez

nazmi bilmez Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eğer yapabiliyorsanız hayatınızı bi 100 yıllığına dondurun ondan sonra belki olabilir. Çünkü kask takan biriyle bile alay eden toplumdayız. Öncelikle iyi bisikletçiler yerine eğitimli insanların olmasıdır. Konu dışı belki ama durum böyle maalesef.

EmreOzgur bunu beğendi.
  3. mehmet ulaş

mehmet ulaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ülkede ne kadar acı olsada yabancı ülkelere göre çok geri onlar 100 ise biz 2 veya 3 üz o derece yani.Gelelim size böyle durumlar için iyi bir perfomans sergilemelisiniz kamplara gitmeli kendinizi göstermelisiniz ve hayatınız bu olmalı maalesef bi işim çıktı vss. Gibi nedenler hep kötü olur.

EmreOzgur bunu beğendi.
  4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

öncelikle Eskişehirde olduğunu düşünerek Eskişehirde downhili nerede yaptın cok merak ediyorum buradaki mtb parkurları bile mtb yarışlarına göre düz yol sayılıyor :) hangi bisiklet ile yaptın diyemeyeceğim down hll bisiklet kiralayan bir yer yok eskişehirde :)

neyse asıl konuya gelelim asıl amacın nedir bisiklet konusunda onu yazarsan daha nokta atışı yapabiliriz down hill mi yapmak istiyorsun mtb yarışları mı ne olarak ülkemizi temsil edecek seviyeye çıkmak istediğini tam belirtirsen dilim döndüğünce birşeyler yazmaya çalışırım madem Eskişehirdesin bende Eskişehirdeyim.

Barış TURAN ve pandelis bunu beğendi.
  5. mehmet ulaş

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
  6. nazmi bilmez

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @mehmet ulaş Neyse ki tayt kullanmıyorum o konu da bir şey diyemezler :D

7. EmreOzgur

EmreOzgur Yeni Üye

Adı:
    Emre Özgür Elbir
    Havaalanına giderken sağda kalan tepede ve hava alanını geçtikten sonraki dağdan aşağıya doğru. Kayalık olmayan fakat dikine bölgeler. Maksimum 5 dakika süren bir iniş deneyimi diyebilirim :) Kiraladığım bisiklet Standart MTB'ydi ve çok dayanmadı :/ @Ferhat Köse
    @mehmet ulaş kiminle kampa giricem kiminle çalışıcam? Bu tip insanları bulsam zaten gerekeni yaparım :/

8. mehmet ulaş

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @nazmi bilmez abi tayt kullan üstüne şort giy tabii uzaylı bakışları geçmiyo ama tayt giyince çok rahat hissediyom.Tayttan fırlayan bacak kılları ise ayrı bir tartışma mevzusu :D

emre özbay ve nazmi bilmez bunu beğendi.
  9. nazmi bilmez

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @mehmet ulaş hahaha :D ben bisikleti yükseltince bacak kıllarından da kurtulmayı düşünüyorum. Bir de senin alacağın şu yol bisikletinin adı neydi

10. mehmet ulaş

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @EmreOzgur kendi topluluğunu kur veya katıl abi aradığın olayı yapan eleman var forumda takip et haftasonları filan etkinlikler oluyo mesela çarşamba akşamı grubu var gel konuş belki adam çıkar belli mi olur

11. EmreOzgur

EmreOzgur Yeni Üye

Adı:
    Emre Özgür Elbir
  12. mehmet ulaş

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @EmreOzgur olur olur herşey zamanla :) bütçe oluştur ona göre yaparız hatta söyle foruma yardımcı oluruz biz toplama işlerinde olsun teknik şeylerde olsun :)

13. EmreOzgur

EmreOzgur Yeni Üye

Adı:
    Emre Özgür Elbir
    @mehmet ulaş Haklısın söylediğin şeyde fakat downhill tarzı bir bisikletin fiyatlarını biliyorsundur zaten :/

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Hekimdağdan bahsediyorsun ki toprak zemin ve öyle çok dik de değil ama kiralık bisikletin V fren olduğunu ve bakımsız olduğunu düşünerek yinede güzel cesaret :) asıl sorduğum soruya cevap vermemişsin down hill olarak mı kendini geliştirmek istiyorsun bisiklet yarışlarında mı .eğer down hill ise ülkemizde bildiğim öyle bir yarış yok işin çok zor hele hele bisikletin bile yokmuş iyi bir down hill bisikletin maliyeti düşünülürse işin gerçekten zor.Yok bisiklet yarışlarından bahsediyorsan 24 yaşında bu yıl başlarsan yarışmaya yeterli tecrübeyi kazanman en az 2 yıl sürecektir(haftada 6 gün antreman ve yılda en az 20 yarış) 26 yaşına geldiğinde anca tecrübeli bir yarışçı olacaksın (yarışları güçlüler ve yetenekliler değil iyi yarışçılar kazanır) 26 yaşından sonra da elite katagoride milli seviyeye cıkmak ciddi anlamda çok çok zor rakiplerinin çoğu 15-16 yaşından beri bisiklet yarışına katılan gençler tüm vucutları buna göre gelişimini tamamlamış ciğerleri bacak kasları ona göre şekil almış üstüne de 10 yıllık antreman yaşları ve yarış tecrübeleri var.

sen hangi dalda ilerlemek istediğini yazarsan bir iki tavsiyede daha bulunabilirim kendi anladıgım dilde.

15. mehmet ulaş

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @EmreOzgur şimdi bu downhill meselesi için biraz toto lazım sizde varmı bilmiyorum :D önce onun olduğundan emin olun sonra kendinizi geliştirebiliceğiniz bir biisklet alın dağ bisikletleti mesela onda gelişin gelişirken para kazanın sonra onu alın çünkü downhill ciddi
    Bi iş .

16. EmreOzgur

EmreOzgur Yeni Üye

Adı:
    Emre Özgür Elbir
    @Ferhat Köse O dağı 3 tarafından indim işte. Sadece o tepede 5 dakika harcadım. Zaten kayalık alanın çok fazla olmadığını söylemeliyim. Ama neredeyse 65-70 derecelik dikliğin olduğunu söyleyebilirim. Beni gören cros motorsikletçi bi arkadaş da tepeye çıkıp indi 30 saniyede :D Downhill tarzıyla uğraşmak istiyorum.
    Ferhat bey , ciğer ve kas dediğiniz şeyler bende de var. Mesele güç değil zaten. 1.74 boyunda 66 kiloyum. Profosyonel olarak Atletizm ve Futbolla uğraştım demiştim. Oynadığım klüp mahalle değildi, Bursa Tofaş kulübüydü. Dediğim gibi, Bana gerekirse yer gösterin bende orada antreman yapıp sizinle paylaşayım.
    @mehmet ulaş Herşeyi totoya bağlamayalım lütfen. Elbet bir kapı açılır :)

17. mehmet ulaş

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @EmreOzgur umarım downhill cesarettir ya :S zordur biraz :D hadi iyi geceler :D

18. EmreOzgur

EmreOzgur Yeni Üye

Adı:
    Emre Özgür Elbir
    Beni cezbeden kısmı da orası zaten @mehmet ulaş :) iyi geceler

19. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Emre arkadaşım mı diyeyim kardeşim mi bilemiyorum ben senin yaptıklarını küçümsemedim kendini bana ispatlamanın gereği yok, zaten down hill konusunda çok bilgili değilim ama 65-70 derecelik toprak inişleri mtb yarışlarında herkes yapıyor bir şekilde.O dağında her yerini taş taş bilirim yüzlerce defa cıkıp indim mangal yaktım :) ilk mesajımda da söyledim yaptığın şey kiralık bisiklet ile gayet güzel bir cesaret örneği asla küçümsemem ben yapamazdım büyük ihtimal.Yine dediğim gibi down hill ile uğraşacaksan işin çok zor çünkü öyle bir yarış ülkemizde yok dolayısıyle de milli takımı yok ülkemizi temsil edeceksen eğer kendi çabaların ile bir yere gelip sponsor bulup öyle gideceksin yurtdışı yarışlarına .

ciğer ve kas dediğim olay herkes de var ama 15 yaşında bisiklet yarışlarına katılan ona göre antreman yapan bir insan ile başka spor dalları ile uğraşan insan arasında fark vardır profosyonel olarak spor yaptıysan aradaki farkı bilirsin burada uzun uzun açıklamayayım her spor dalının kendine göre dinamikleri vardır ve ufak yaşta başlayan insan ona göre şekillenir.bisiklette teknik iniş ise büyük oranda tecrübe ister binlerce defa iniş yapılacak çeşit çeşit parkurlar çalışılacak strateji belirlenecek (uluslararası yarış için yazıyorum keyfi down hill yapan arkadaşlar zaten bu işin keyfinde kafalarına göre iniyorlar zaman kısıtlamaları akrobasi dertleri yok)

konuyu özetlemek gerekirse sen bir konu açtın birşeyler sordun bende kendi anladığım dilden yardımcı olmaya çalışıyorum ama yazdıklarından anladığım ben sadece yetenekliyim birileri bana ön ayak olsun (yanlışım varsa kusura bakma yazdıklarından anladığım bu) malesef ülkemizde böyle bir durum yok :) kişi özellikle bu tip farklı sporlarda önce bireysel olarak başarı sağlar sonra dikkat çeker sponsor bulur öyle direk sponsor bulup sıfırdan başlayan sporcu ben daha hiç görmedim yayın organlarında da okumadım.Yoksa ne yetenekli gençler gördüm 15-16 yaşlarında avrupada bir bisiklet takımında olsalar 20 yaşından sonra fransa turunda izleyebilecek kapasitede Allah vergisi yetenek sahibi. çoğu belirli yaştan sonra ya okul için yada meslek için bisikleti bırakmak yada hoby aracına çevirmek zorunda kaldılar.

İnşallah kafandaki sponsoru hiçbir başarı göstermeden bulursun da bizlerde okuyup seviniriz ülkemiz adına.Benim bu konuda yazabileceklerim ancak bu kadar.Sana amacında başarılar....

EmreOzgur bunu beğendi.
  20. EmreOzgur

EmreOzgur Yeni Üye

Adı:
    Emre Özgür Elbir
    Teşekkürler @Ferhat Köse Bu açıklama bana yardımcı oldu :) Benim bu işe bisikleti alarak başlamam şart anlaşılan. Umarım bisikleti almam çok uzun sürmez ;)

Ferhat Köse bunu beğendi.