Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nasıl Oluyor Anlamadım Bir Yardımcı Olur Musunuz?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Dizdar MERT tarafından paylaşıldı.

1. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selam arkadaşlar sizlere bir sorum olacak şimdi :

Mesela bazıları para biriktirme deyince direk borsaya gir diyorlar ama ben bu borsaya girme işini nasıl yapacağız anlamadım. :(

Misal elimizde 300 TL var..

Bununla nasıl borsaya borsaya girilir de bu para katlanır hem ne kadar karlı olacağını bilmiyorum hem de ne yapacağımı..

Bir yardımcı olursanız sevinirim.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkrüler...

2. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    Tavsiye,borsaya hic girme dostum anlatirdim ama girme para katlanir diyenlerede bakma o is cok zor...

Dizdar MERT bunu beğendi.
  3. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Genelleme yapmak elbette doğru olmaz ancak; küçük yatırımcının borsa da uzun vadede kazandığını hiç duymadım.

4. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    Kucuk yatirimci bi denizdeki kucuk kum tanesi gibidir buyuk dalgalar seni nereye gotururse yerin orasi olur,cok paran varsa buyuk dalga olursun ve bircok kucuk kum tanesinin yerini degistirebillrsin onlari ya denizin dibine yollarsin yada bi kumsala...

5. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bence altın düşün ya da euro dolara girme çok düşcek diyolar

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    O paranı alıyorsun güzelce bankaya gidip tasarruf hesabı açtırıyorsun, eline geçenlerin de %20 sini o hesaba ekliyorsun, yakın zamanda gayet güzel paranın katlandığını göreceksin ;)

7. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    adam yöneticiliği hak edio :D yazı yazıo sanki sakince konuşuyomuş gibi hissediyorum okuyunca sesi içimde yankılanıyor :D

Mustafa Volkan Koca ve Hakan Yazman bunu beğendi.
  8. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Küçük miktarlarla anca elinden uçar gider,borsa işi çok karmaşıkmış... Sen Hakan abinin dediği gibi bankaya at ve unut o parayı uzun seneler,o zaman katlanır anca.

9. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  10. Dizdar MERT

Seviye:

Öncelikle teşekkürler. :)

Tasarruf hesabı derken mesela yatırdığımız paraya her ay için %x koyan hesaptan mı oluyor bu ?
    Birde elime aylık 300-350 bazen 400 tl yakınında para geçiyor neden %20 koymalıyım mesela hepsini yatırsam daha kazançlı olmaz mı?

11. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aylık 300-350 mi????nerden buluon o kadar parayı ben aylık 100 :S

12. Dizdar MERT

Seviye:
    ben de okul zamanı 200 falan aylık ama yazın ve onun dışında bazen çalışınca onlarıda koyup harçlıklarla toplayıp 12 ye bölünce aylık okadar düşüyor.

Yoksa her ay harçlıktan net okadar olsa daha ne isteyeyim +çalışma 1 senede dizmiştim dura ace setli karbon kadrolu bisikleti :D

13. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    nerde çalışıon bende bakım bi.

14. Dizdar MERT

Seviye:
    Gitar çalıyorum ben nerde olacağı belli olmaz biraz çalıştırıp sonra ayrıldığında geri gireceğinde almayan yerler oluyor.

Mesela geçen sene grup yapmıştık elektrocuyla baterist kaçtı izmire güme gitti 1 sene.

15. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    vah yazık D ben daha değişik iş düşünüodum hızlı servis yada marketlerdearaba toplamafalan .D:D en iyisi ben ticaret yapıyım 20ye alıyım 30 sa satıyım :D

16. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:

Rica ederim, tasarruf hesabı uzun zamanlar dokunmayacağınız bir hesaptır yani bir nevi kumbara gibi, vadeli de açabilirsiniz vadesizde, normalde vadesizlerde de günlük bir fon (gelir) işler paranıza otomatik olarak açtırdığınızda. Birkaç bankanın müşteri temsilcileriyle görüşün değişik alternatifleri değerlendirin.

Bir de şöyle güzel bir yöntem var mesela iki hesabınız var, birisi normal kullandığınız diğeri de birikim için olan bankaya talimat veriyorsunuz siz haberinizde olmadan bile her ay atıyorum normalden oraya 50 tl yatıyor ama elinizle yatırmadığınız için bilmeden tasarruf yapmış olursunuz, sonra bir bakarsınız bir sürü paranız birikmiş sene sonunda.

Tabii paranızın hepsini de yatırabilirsiniz ama elinizde kullanmak için biraz kalması gerekmiyorsa. Bir de şöyle bir şey var parayı zevk içinde kullanmalısınız ki daha çok kazanmaya motivasyonunuz olsun. Mesela kazandığınızın yaklaşık %20 sini eğlenceye ayırmalısınız örneğin sinema tiyatro lunapark vb gibi, paradan zevk aldıkça para daha çok size gelir... Elbette %20 ya da %50 her neyse sizi sıkmayacak kadar tasarruf yapın, çok kazanırsanız sepet yapabilirsiniz mesela biraz tl biraz döviz biraz hazine bonosu, biraz hisse senedi vb, yine duyduğum kadarıyla altın almadan da altın hesabı açılabiliyor, banka sizin için sanal gibi alıyor. Herzaman söylerim işten artmaz, dişten artar yani tutumlu olmakla para arttırılır ;)

17. kayhan

kayhan Misafir

borsada hisse senedi alıp satmak için bir aracı kurumda yatırım hesabı açıp, aracı kurum vasıtası ile işlem yapabilirsiniz. sizin gibi genç bir arkadaşın yapabileceği en iyi yatırım paranızı gezmek görmek okumak spor yapmak gibi etkinliklere harcamanızdır.

genel kültür olarak borsa kısaca şudur. Türkiyede faaliyet gösteren çeşitli şirketler vardır. bunların bazıları Anonim Şirkettir. Bu A.Ş. lerin bazılarıda halka açıktır. Yani halka açık bir A.Ş. nin örneğin 100.000 adet hissesi vardır. Yani mahalledeki bakkalın 1 sahibi varken, halka açık bir A.Ş. nin birçok sahibi vardır. ve bu sahiplerin elindeki sahiplik belgesi olan hisse senedi adeti 100.000 adettir. bir kişinin elinde elinde en fazla 100.000 en az 1 hisse senedi olur. İşin farklılaştığı nokta bu hisse senetlerini insanlar birbirlerine satabilirler. Bu satış işlerinin yapıldığı yere de borsa denir. Fiyat nasıl oluşur? şöyle örnekleyeyim. Delta bisiklet bir AŞ ve halka açık. Delta çalışanları 6 kilo ağırlığında hiç esnemeyen bir bisiklet yapıp sadece 500 liraya satmayı başarıyor. Bu gelişme üzerine herkes bisikletini delta dan almak için sıraya giriyor. ve delta bisiklet çok fazla kar yapmaya başlıyor. Bu kardan pay alıcak olan sahiplerden bazıları ben kar dağıtımını(temettü) bekleyemem elimde daha önceden 1 liraya aldığım delta hissesini üzerine fark koyup satıcam alan varmı diye pazarda, borsada yani ekranda ilan ediyor. delta hissesi 3 lira diye soruyor. bir başka insanda alırım diyip 3 lira ödüyor. Bu arada delta bisikletin bu atağını gören shimano delta'yı almak için görüşme yapmaya başlıyor. elalemin ağzı torba değil büzesin dedikodu yayılıyor. 3 liradan alanlar, shimano haberi üzerine 6 liradan ekranda satmaya başlıyor. laf kulaktan kulağa yayılıyor. sokaktaki sıradan adam yahu delta diye bişi varmış 1 liradan 6 liraya çıkmış diye sıraya giriyorlar. oldumu sana delta 20 lira.
    Bu anlattığıma beklenti deniliyor. İnşaat sektöründe canlanma beklenince çimento fabrikalarının değerlenmesi. ya da iphone nun tutması üzerine apple'ın değerlenmesi gibi. yada toyota arabaları geri çağırdı toyota nın değer kaybetmesi şeklinde. ama tabi bu daha çok çeşit ve usul içeren bir alışveriş yeri

18. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Garanti'nin fon biriktiren adında bir uygulaması var, ben onunla para biriktiriyorum. Elinize düzenli para geçiyorsa ve biriktirmek istiyorsanız çok iş görür. Fon biriktireni aktif hale getirdiğiniz zaman, her ay sizin belirlediğiniz günde sizin belirlediğiniz tutarda parayı ister mevduat hesabından ister kredi kartından alıp sizin belirlediğiniz fon tipine dönüştüyor ve bloke ediyor, bloke edilen paraya şubeye bizzat gidip yazılı talimat vermedikçe dokunamıyorsunuz. B tipi likit, B tipi değişken, altın fonu gibi seçenekler var, istediğiniz zaman yatırım yapacağınız fon tipini değiştirebiliyosunuz, ama dediğim gibi bloke edilen fonlar istediğiniz zaman bozamıyorsunuz. Bir nevi bireysel emeklilik gibi sayılır aslında, para biriktirmeye mecbur ediyor. Altın fonu uzun vadede mantıklı, ama riski sevmeyenler için b tipi likit en garanti, yıllık %13-14 brüt getirisi garanti, vadeli mevduat ile hemen hemen aynı getiriye sahip...

Başka bankaların da başka adlar altında benzer uygulamaları bulunuyor, ben garanti ile çalıştığım için oradan örnek verdim...

19. kayhan

kayhan Misafir

güzel bir uygulama ama bireysel emeklilikte vergi iadesi var, buna karşın bireysel emeklilikte fonlarınızı hemen nakite dönüştüremiyorsunuz. 5 yıldan önce birikiminizi isterseniz kesintiler yapılıyor.

20. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    amacı bakımından benzerlik gösterdiğini kastediyorum aslında. yoksa bes sistemi tabi ki farklı bir sistem...