Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

nasıl fit olunur

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında omerrrr tarafından paylaşıldı.

1. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    4 aylık ve haftada yaklaşık çok fazla olmamakla beraber 25- 30 km bisiklete biniyorum. bu da hava şartlarına bağlı olarak düzenli olmayabiliyor.
    şunu söyleyebilirm kısa vadede hemen değil de uzun vadede farklılıklar hissettim. bacaklarım biraz daha şekle girdi kalçam dikleşti artık pantolon daha çok yakışıyor.:D Üst grup kaslara gelince.. kollarım biraz daha kalınlaştı özellikle bileklerim.
    demekki neymiş?? bisiklet faydalı bi spormuşş...:in:

2. metalman133

metalman133 Yeni Üye

Seviye:
    bunların hepsi 4 ayda ve haftada 25-30 km giderek mi oldu ? o 4 ay kısmını anlamadım da :) ???

3. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok hızlı bi gelişme olmuş ama ..:)

4. ozgurtex

ozgurtex Aktif Üye

Seviye:
    haftada toplam 25-30 km yaptıysan bisikletten o kadar olacağını düşünmüyorum, başka bişey vardır onda :D
    günde 25-30 km ile 4 ayda belki ...

tuninger_haa bunu beğendi.
  5. gültekin

gültekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Gültekin Gültepe
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    hadi hayırlı olsun :)

6. orco

orco Yeni Üye

Seviye:
    demekki dört ay daha binsen, 600 ıspartalıda ( 300 spartalı II :) sana da bir rol verebilirler :)

kona bunu beğendi.
  7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Klasik bir laf vardır , spor yapmaya ilk başladığınızda gelişim hızınız Ferrrari gibidir, daha sonra Lamborgini gibi olur, daha sonra BMW gibi olur zamanla azala kamyon hızında gelişmeye başlarsınız. Bu önce dik olarak yükselen ve gittikçe düzleşen bir eğridir, antrenörlerce asıl işin "sanat" olarak yorumlanan kısmı bu son düzleşen performans seviyesinde gelişme yapabilmektir, bu noktada %1-2 gibi bir gelişme bile inanılmaz çaba ve çok akıllıca programlanmış antrenmanler gerektirir...

Sign-on, fatkan, tuninger_haa ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  8. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet Hakan Bey çok haklı.
    İnsan belli bir süre sonra gerçekten olduğu yerde sayıyor.Bende bu durumu yaşıyorum ve insanın canını oldukça sıkyıor açıkcası.Ama azimle çalışmaya devam ediyorum :) bakalım zamanla umarım fark eder.
    Hakan Bey bu arada beslenmeme şu sizinle konuştuğumuz zamandan beri (2 ay kadar önce)çok dikkat ediyorum ve haftalık sürüşlerim 450-550km.arası oluyor.Vücudumda müthiş farklılılar görüyorum.Kilom 57.5 :) eskisine göre çok daha yağsızım :) göbeğim gitti,bacaklarım ciddi anlamda inceldi ve şekle girdi.Artık baldırlarım çizgi çizgi :) antrenmanda sıkılınca bacaklarıma bakıp tekrar motive oluyorum :D
    Tavsiyeleriniz için tekrar çok tşk...
    Bu duruma gelmemde önemli ölçüde etkili oldunuz,görüşmek üzere...

9. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Mesajı yazdığım tarihe baktım da 2 ay olmuş biraz atıp tutmuşum diycem ama Hakan Bey'in dediği gibi grafiğin yükselmiş olduğu bir döneme rastlamış yada kendimle çok barışık olduğum bi zaman dilimi ehehee. Yoksa bu kadar üstadın arasında bana bişey demek tabiki düşmez. Yada fitness salonlarında günlerce vakit geçirip pazısı şişenler bisikletle bu iş olur mu demişlerdir.
    Haftada 25- 30 km az görünüyo tabi. Ama şu an daha fazla ve tempolu. Yani en azından formda kalmak için güzel bi spor. Kardiyo amaçlı bence bu.
    Çalıştığım yer Siverek bu arada. Yani izmir sahilde bisiklete binmek kadar eğlenceli olmayabiliyor. Aynı caddeden bi kaç kez geçebiliyosunuz. Hafif şehir dışı aktiviteleri için de fena sayılmaz bölge-misal Atatürk Barajı ( ki bize 100 km) yada daha yakın küçük göletler. Herşeye rağmen heryerde pedala basılıyor. :))

10. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    ilkte saydıgınız seyler ergenlıkte de oluyor ama sız ergenlıgı gecelı bıraz zaman olmus :)

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Çok sevindim Sevgili Murat, sana o zaman, zaman içinde herşeyin oturacağını söylemiştim, nitekim doğru antrenman ve beslenmeyle 2 ay içinde kayda değer çok güzel gelişmeler olmuş ve eminim daha iyisi de olmaya devam edecektir, yeterki istikrar ile devam edelim programlarımıza...

12. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba
    Bisiklete binmek benim için yavaş yavaş yaşam biçimi olmaya başladı.Evden işe ve başka yerlere genelde bisikletle gidiyorum.Bu arada bisikletlerimi kendime göre değiştirdim.Asfalt yolda yol bisikleti karışık arazide dağ bisikleti kullanıyorum.
    Bundan dolayı antrenman olayıyla da yakından ilgilenmeye başladım.2-3 ay önce antrenmansızken vücudu fazla zorladığım için kalbimde çarpıntı oldu.O günden beri nabız saati ve beloc (antiaritmik) ilaç kullanıyorum.Yakın zamanda polar'ın cs400 modelini aldım ve sitesini incelemeye başladım.Ordaki fitness testle ilgili bölümde aşağıdakiler yazıyor:

How soon can the improvement in fitness be seen:

It takes a minimum of 6 weeks on an average to achieve a noticeable change in cardiovascular fitness. Less fit individuals see progress even more rapidly and for more active individuals more time is needed. An average change in cardiovascular fitness for adults is 12-15% in 10-12 weeks if moderate intensity exercise is performed 3-4 times a week for at least 30-40 min each time.

Benim burdan anladığım kadarıyla kardiyovasküler sistemde gelişme olması için en az 6 hafta gerekli.Haftada 3-4 defa en az 30-40 dk orta dereceli antrenmanla 10-12 haftada yetişkinlerde kardiyovasküler sistemde %12-15 lik gelişme oluyor.

Diğer fiziksel gelişmeler hakkında şu an için bir şey diyemiyeceğim ama kalp ve akciğer gelişimi için bisiklet en yararlı birkaç spordan biri diye izlenim edindim.

Ayrıca her bölgenin kendine göre bir güzelliği vardır.İzmirde sahilde rüzgarda bisiklete binmek bazen pek hoş olmayabiliyor.

13. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    Valla aktif olarak bisiklete başlayalı 2 yıl oldu,haftada 3-4 kez binerim ve bacak kaslarımın geliştiğini gözünüz görerek anlıyosunuz.

Bazı antranörler fazla kaslı olmanın yarısta insanı yordugunu söylerler(Ağır pedal çevirmekten)Önemli olan kasları fazla büyütmeden parçalamak..(Mış)

14. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Önemli olan kuvvetle dayanıklılık kaslanmadan ziyade, fazla kaslanma vo2max ı (maksimal oksijen taşıma kapasitesini) düşürüyor.

bachibouzouk bunu beğendi.
  15. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Sayın hocam;
    Bir şey diycektim; hani şu klasik lafa göre, spor yapmaya ilk başladığımızda gelişim hızımız Ferrari gibi oluyormuş ya..
    Sonra da azala azala kamyona dönüyormuş..
    Pekiiiii...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
    Biz başlar başlamaz bırakıp tekrar tekrar bi daha baştan başlasak.
    Hep Ferrari ayarında kalabilirmiyiz acaba? :eek: :003: :boese153: :003: :7: :003: :7: :003:

Yoksa böyle bir soru çok mu saçma olur, hiç sormamış mı olsaydım keşke..:( :( :(

16. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
    Mesut abi fikrine gönülden katılıyorum..Hatta aklıma çok yattı bu fikri uygulamalarım arasına koymayı düşünüyorum..Hazır spora ara vermişken kendimi nadasa çekip bir süre sonra tekrar başlamak en iyisi olur sanırım:)

17. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Ferrari olmayı kafaya koydun yani ha. ??? :rolleyes:

Valla benden hızlısın o zaman ...;) :)

18. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Hocam aslında mantıklı gibi :D Şaka bir yana bir platoya (gelişme de ileryememe bir türlü) varan bir çok büyük sporcu hayatlarında olan bir şeyden dolayı mecburi olarak ara verdiklerinde çok büyük gelişmeler gösteriyorlar bazen.
    Hocam dediğin şeyi tekrar düşündüm şöyle bir örnek verilebilir sanırım, 3. ligden süratle ilerleyerek 2. lige yükselip sonra kendini salıp 3. ligin dibine geri inip sonra yine süratle 2 lige yükselen ve bunu devamlı tekrar eden bir futbol takımı nasıl hissederdi ? Onun gibi bir şey. bir standartı yakaladınız mı altına düşmek istemezsiniz genellikle