Nasıl bir tercih yapmalıyım?

Tepki
6
Şu an kardeşimden kalma eski bir mtb kullanıyorum. Çok dayanıksız ve güvensiz bir bisiklet. Semtimiz sınırları içinde kullanırken sorun olmuyor ama ben hedefi büyütüp başka illere ilçelere de bisiklitimle gitmek istiyorum. Fazla büyük bir bütcem yok. Nasıl bir mtb almalıyım? Boyum 1.81. Kilo önemli mi bisiklet seçimi için bilmiyorum ama vereyim, 75. Bütçem ise 700 tl. Önerilerinizi bekliyor olacağım. Öneriler yanında yeni başlayan birine verilebilecek bilgileri de vermek isterseniz çekinmeyin. Ben öğrenmekten gocunmam :) iyi günler.

Scudo

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
@uzun ihsan efendi

Bir sedonalara göz at derim.. hem başlangıç için iyi hemde sağlam iyi forumlar :)

• Beğen
Tepkiler: uzun ihsan efendi
Tepki
39
uzun ihsan efendi :) suskunları bende cok begendim..

salcanolar fiyat performans olarak çok uygun. şehir içi ve tur için city sport modellerini düşünebilirsin salcano city sport 24 vr ve 24 vs..

• Beğen

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
Ben igmanla başladım sayılır. Gerek gezilerde gerek pek bozuk olmayan yollarda güzel performans aldım. Kerata parasının hakkını veriyor. :)

• Beğen
Tepki
25
Öncelikle kendinize bisikleti ne amaçla kullanacağınızı sormalısınız;çünkü heyecana kapılıp en havalı görünenini satın aldıktan sonra pişman olan insan çoktur.
Eğer sadece dağda kullanacağım,patikalarda gezeceği,atlayacağım vs derseniz cevap bellidir:Dağ bidikleti..
Ancak şehir içinde ve şehirler arası uzun yollarda kullanacağım,arada hafif bozuk toprak yollara da gireceğim,ama,çoğunlukla asfalt yol olacak derseniz Hiybrid(şehir-tur)bisikletleri tercih etmelisiniz...bu bisikletlerin tekerleri 28" dir.ve uzun yolda dağ bisikletine göre üstündür.neden?çünkü daha az yorar insanı,kadro açıları daha dik oturmaya göre ayarlanmıştır vb şeyler... bunları araştırabilirsiniz...düz yolda ve yokuş inerken dağ bisikleti 5 pedal atıyorsa siz 4 ,belki de 3 pedalla aynı mesafeyi katedebilirsiniz...bunun yanında tekerleri daha incedir dağ bisikletine göre,bu serilik kazandırır bisiklete,ancak mazgallarda ve çukurlarda biraz daha dikkatli olmak gerekir...diğer yandan lastikleri yarış bisikletininkinden de kalındır,ve onun giremediği bir çok yola girebilir hybridler...
yol bisikletleri ise sadece asfaltta kullanılabilen,araziye,bozuk yola gelmeyen hızlı bisikletlerdir...
kısaca demek istediğim şu ki ihtiyaçlarınızı objektif değerlendirin,ve hangisi işinizi görürse onu alın...uzun turlar için düz maşalı bir şehir bisikletinde acaip rahat edersiniz..bulunduğum gruplarla geneldeşehir içinde,çok bozuk olmayan yollarda geziyoruz,ve karşıma keşke şehir bisikleti alsaydım diyen dağ bisikleti sahipleri çıkıyor bir sürü...pişman olmamak ve 10 gün geçtikten sonra bir ikinci el sitesine az kullanılmış ....tür bisiklet satılıktır ilanı vermemek için bunları dikkate almalısınız...sitede çok daha açıklayıcı yazılar da var,okumanızı öneririm...

Tepki
6
@Hasan Bildik

:)

(link) burada baktım dediğin modele. arazi yollarında kumlu taşlı yollarda bunu kullanmam sorun yaratmaz mı?

edit : imla

Tepki
6
@Tamer Kamalak

cevabın kafamda bazı şeylerin şekillenmesinde yardımcı oldu teşekkürler. bisiklet türleri arasındaki ayrımları farkları pek iyi bilmediğim için sorun yaşıyorum.
düşündüğümde şehir-tur bisikletleri daha uygun geliyor. zira bozuk arazide de kullanılabildigini söylüyorsun. yine kapsamlı bir araştırma yapacagım. belirttiğim fiyata uygun önerin var mı?

Tepki
25
@uzun ihsan efendi

bozuk arazi derken söylemek istediğim downhill olarak da kullanılabileceği değil.mesela yarış bisikletlerinin lastiği çok incedir,ama şehir bisikletininki daha kalındır,gidin görün bisikletçide...dağ bisikletininki kadar kalında değildir..şunu söyleyenler olabilir,dağ bisikletine slick lastik takarım uzun yola da giderim dağa da çıkarım...ama kadro açıları böyle söylemez,bir tur biskletiyle çok bozuk olmayan toprak yollara girebilirsiniz ama bir dağ bisikletiyle uzun yolda şehir bisikletini karşılaştıramazsınız..bir kere dağ bisikletine toz attırır ve çok daha az yorar ondan...
ben scott sub kullanıyorum ama bütçenize uygun sedona ve başka markalardan tur bisikletleri vardır..marka belirlemek başka konu tabi..önce siz karar verin tarzınıza...

• Beğen
Tepki
39
@uzun ihsan efendi

çok çetin arazi şartlarında kullanmayacaksan hiç bir sorun yaratmaz. Eğer ki biraz daha konforlu olsun dersen vs modelini (ön amortisörlü olanı) tercih edeblirsin 1,5 kg daha agırmış ancak. benim sana naçizane tavsiyem turlara çıkacaksan dag bisikletlerinden uzun durmandır. Çogunda bagaj takmak için yer olmuyor, arkaya koydugun heybe çanta topuguna çarpıyor ve uzun kullanımda sırt ve bel agrılarına neden olabiliyor. Tur bisikletleri 28 jant arka heybe için uygun ve daha dik bir oturum şaglıyor. Daha uzun süreli kullanım için yapılmıs ve daha hızlı.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Özkara
Tepki
0
sizinle soyle bir tecrubemi paylasayim:

Bir arkadasimla birlikte, Urla-Karaburun-Urla turu yapmistik.
kabaca 130 kilometre. Yol olarak asfalt yol ama cok kaliteli degildi. Yani zift uzerinde cakil tasi vardi diyebiliriz. Ben manitou black masali, kalin lastikli dag bisikleti suruyordum arkadasimda da scott sub 30 vardi. Yolda birden cok kere bisikletleri degistik ve ben kendimde sunu gozledim, dag bisikleti on amartisoru sayesinde daha rahatti. scott'ta surekli titreyen gidon beni baya rahatsiz etmisti. Tabii ki scott ince lastik buyuk jant gibi ozelliklerden dolayi daha kolay suruluyordu ama bir o kadarda rahatsizdi. ben yeni bisiklet alacak olsaydim sizin kullanim amaciniza gore, ilk once denerdim sabit ve hareketli masali bisikletleri. konfor farki cok.

korhan1904

Üye
Tepki
1
kron xc 4000 i deneye bilirsin sağlam bisiklettir iyi idare eder performasıda oldukça iyi

çağrı ekşi

Aktif Üye
Tepki
20
yol bisikletine geçiceğim için şehir bisikletimi satıyorum ve tüm malzememi de yanında veriyorum..hemen hemen tüm parçaları üst düzey parçalarla modifiye edilmiştir.daha akıcı ve daha görsellik kazanmıştır.düşünürseniz bana ulaşabilirsniz..
0544 972 81 74(avea)

(link)