Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nasıl bir sele almalıyım!!!

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Cüneyt Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Kılıç

Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. sele konusunda karasız kaldım ne alacağımı bilemiyorum. Öncelikle hafif ve inanılmaz rahat bir sele arıyorum. Selle italia ya da Fizik bakyorum. Ancak fiyatlarının da aşırı uçuk olmasını istemiyorum. Benim baktığım bir kaç model var ancak nasıldır bilmiyorum.
    1.Fizik Tundra
    2.Selle Italia SHIVER Gel Flow (özellikle şekil açısından rahat gözükmüyor ama kullanan varsa merak ediyorum)
    3. Selle italianın ortası boşluklu olan modelleri olabilir.

bunların dışında da önerileriniz varsa belirtiniz. şimdiden teşekkürler..

2. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    aynen ya o ince seleler hakkında bilgi veren olursa iyi olur.

3. Erhan1

Erhan1 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba , altta bağlantısını verdiğim sitede ayrıntılı bir inceleme var .Düşündüğünüz markalara Prologo seçeneğini de ekleyebilirsiniz.Şu an kullandığım Prologo Nago modelini tavsiye ederim ince ,hafif ve rahat. İyi günler.

http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=760

laciverti, kizak ve Cüneyt Kılıç bunu beğendi.
  4. Serkan Çelik

Serkan Çelik Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben antremana giderken hocamız bize sele ne kadar ince olursa o kadar ii olur demişti yani büyük seleleri kullanmayın dedi.Herhalde bisikletle yüksek hızlara ulaştığınız zaman rüzgarı engellemek amacıyla arkaya doğru kendimizi ittirip öne eğilerek rüzgarı kesmekmiş(aklımda kaldığı kadarıyla)Eğer büyük bi sele olursa arkaya kaymayı engellermiş.

Kuruzeytin ve Cüneyt Kılıç bunu beğendi.
  5. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Süspansiyon etkisi yaratıp pedala gerektiği gücü vermemizi engelleyeceği için yumuşak büyük seleler kullanmanız tavsiye olunmaz ancak her vücudun rahat ettiği seleler farklıdır eğer antreman amaçlı kullancaksanız ince, sert ve hafif sele kullanabilirsiniz fakat vücudunuzun buna uyum sağlayıp sağlamayacağı yolda belli olur eğer zayıfsanız çok problem olmayabilir fakat bacak ve kalça bölgeniz kalın ve geniş ise etekli olarak tarif ettiğimiz seleleri tercih edin onlarında hafif olanları mevcuttur, selle italia , fizik , specialized'ın güzel seleleri vardır ama size uygun olanını bulmak kolay olmayacaktır, ince ve sert seleler içinde specialized'ın çok beğenilen bir selesi var modelini hatırlamıyorum,selle italia'da ise slr modeli çok yaygındır ,fizik ise bütün modelleri ile beğeni toplar beni soracak olarsanız san marco concor light kullanıyorum yurtiçinde yok yabancı sitelerden 100 dolar civarına bulabilirsiniz etekli ve geniş olmasına rağmen ağırlı fena değildir 206 gr ve oldukça memnunum,kolay gelsin iyi günler.
    etekli sele olarak bahsettiğim kendim selem

6. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Geniş ya da dar olması kişiye göre değişir, seleye oturduğumuz zaman yük binmesi gereken kemikler (ischium) arasındaki mesafeye uygun olarak sele seçmek lazım. Seleye oturduğumuz zaman vücut yükü kemikler tarafından seleye aktarılmalı,kemikler arasında kalan yumuşak bölgeye gelen yük ne kadar çok olursa, konfor seviyesi de o kadar düşer.
    Ayrıca haddinden fazla geniş seleler de pedal çevirilmesi sırısında sürtünmeye sebep olacağından rahatsızlık verir.
    Bu yüzden deneyip de sele almak en mantıklısı, yorumlara bakarak sele almak biraz riskli, biri için çok konforlu olan sele bir başkası için aynı sonucu vermeyebilir..

Cüneyt Kılıç bunu beğendi.
  7. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

8. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bilgiler için teşekkürler.

9. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "selle italia slr 135" geçen sene internette okuduğum olumlu yorumlara bakarak satın almıştım. kullananlar ağırlığı 135-140gr arası tartmış. çok rahat aynı zamanda sportif bir sele , deri kaplaması da kaliteli ve sağlam. fiyatı 280 tl civarı

10. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Cüneyt bu sele işi gerçekten biraz deneme yanılma ile oluyor ve al sat derken zarar ediyorsun ama benim ve arkadaşların uyarılarını göz önüne alarak bir sele seçersen daha iyi olur , bütün almayı düşündüğün seleleri gözünün önüne getir ve ona göre bir seçim yap 50gr. ağır hafif takılma çok, mühim olan yolların azap olmaması ayrıca aktif pedaldaki seleleri kalça genişliğine göre veriyorlar 130mm. 140mm. gibi bu konuyuda araştır sana hangi genişlikte sele gerekiyor onu bul sonra ona göre bir seçim yap ben bu konuyu çözene kadar bayağ muzdarip olmuştum,kolay gelsin

Emrah Pektaş ve Cüneyt Kılıç bunu beğendi.
  11. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bilgiler için teşşekkür ederim. ağırlık konusunda pek takıntım yok aslında. bütün uyarılarınızı dikkate alırım.

12. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selenin insan sğlığı açısından bilinmesi açısından çok güzel bilgiler teşekkür ederim saygılar