Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nasıl bir program uygulanmalı ?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında emre özbay tarafından paylaşıldı.

1. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yaşım 13 bisikleti 6 yaşından beri kesintisiz tutkulu olarak sürüyorum can yoldaşım o benim. Herneyse 2 günde bir aralıksız 2km koşulara başladım ( hergün yapmalı mıyım)Ağırlıksız 15 li 3 set halinde squat hareketi yapıyorum Bacaklar ile karın kasları bağlantılı, ihtiyacımız var diye biliyorum 120mekik 120 diğer vb hareketler.Yediğime çok özen gösterdiğim söylenemez boyum 175 kilom 66-68 civarı barfix ve şınav çalışmalarım var bisiklet ile pek faydası olucağını sanmıyorum.Neden bisikletle turlara çıkmıyorsun derseniz yaşım 13 annemler pek fazla izin vermiyor bayırlık çok az var zaten kırklarelinin rakımı 203 tüm şehrin etrafını 30dk da dolaşabiliyorum bisiklet binmek pek antreman olarak sayılmıyor bu sebeple neler yapmalıyım ?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Mart 2014
  2. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    15 dk da şehrin etrafını dolaşmak ?

ihtiyar bunu beğendi.
  3. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bence arkadas ucmus

4. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    :D Şehir dediğimiz kırklarelinin imarlı yerlerin etrafını dolaşmak, tamam biraz sallamış olabilirim eğer hızlı tempoyla gidersem 30-35 mı alır. O kadar anlattım da o yönünü mü yakaladınız berk ve bahadır abi ayıp ediyonuz.Google earth dan bakabilirsin kırklareli merkeze ne kadar küçük olduğunu görebilirsiniz

5. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Şimdi senin tam olarak ne istediğini anlamadım bisiklete binmene izin vermiyorlar o yüzden evde mi kondisyon programı uygulayacaksın ?

6. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bisiklete binmeme izin vermiyorlar değil veriyorlar tabi de kas için 30-35 kilometrelik mesafeleri öneriyorlar benim öyle bir şey yapmam imkansız gibi bişey.Bisiklet'e yararlı kasları evde çalıştırmayı soruyorum

7. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bahadır abi şehrin etrafını dolaşmaktan ziyade rotam tam olarak bu google earth'dan teker teker mahalle aralarını hesapladım ortalama 9-10 km [​IMG] http://hizliresim.com/KlnbnQ

8. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bende bisikletin kaslara etkisini arastiriyorum son zamanlarda, senin ne istedigine bagli, sekil istiyorsan git bir spor salonuna bacak bas ama sana cok bi yarari olmaz sadece sisersin, ama guc apayri bir sey, 1 yildir fitness ile ugrasiyorum gecen yil 24 (102-78) kilo verdim senden cok buyuk degilim zaten 16'sindayim bende, boyum 1.82 kollarimda ve gogsumde o kadar parcali kas bulunmamasina ragmen gayet kuvvetli bir vucudum var ve agir agirliklari kaldirabiliyorum, bisiklet 1 aylik arastirmama dayanarak, ilk basta kic bolgesi kaslarini calistiriyor (son nokta bu forumda konuldu konu sporcu odasinda duruyor) ardindan yapis turune gore karin ve kol kaslari seklinde devam ediyor, ben kilo verirken bisiklet kalori yakmama cok yardimci oldu, karsiyaka sahildeki bisiklet kiralama sistemini kullaniyordum bende, su an baldir kaslarim baya kuvvetli (sekilli demiyorum kuvvetli), ayrica bisiklete yararli kas diye bi sey oldugunu dusunmuyorum, o kaslar zaten bisiklet ile gelisiyor (bu konuda beden egitimi hocamla 1 saat konustum) ben de evde program uyguluyorum fakat bisikleti de programima katacagim

programa gelirsek anladigim kadariyla ufak bir yaglanma problemin var, bunu kardiyo ile cozebilirsin, dumbell falan bosver simdi, senin yasina gore cok kasa girmene gerek yok (ben de bu yoldan daha yeni gectim :D) sen yapabildigin her sporu yapacaksin, kasa gerek yok simdi, sonra kisa kalirsin (arkadasim var 13 yasinda 8 pack vardi simdi boyu 160) kos, basket oyna (bana en cok yarari dokunanlardan biri), kapali havuz varsa yuz, bi de en onemlisi yediklerine dikkat et, ben bazilari gibi karbonhidrattan uzak dur falan demiyorum, onemli olan her allahin gunu mekdanilds'a falan gitme (simdi reklama falan girmesin) evde pisen yemekten bi kahvalti tabagi kadar ye, bu senin gozunu doyurur, zaten karin doyar

kardiyo hergun yada 2 gunde bir olabilir sorun yaratmaz, kas calismasina girmedigin icin ardi ardina kosular sana iyi bile gelecektir, bisiklet buu acidan cok iyi, yapabilirsen cok iyi olur, kirklarelinin kosullarini bilmiyorum
    ama mekik sinav falan ardi ardina cekme, gereksiz, 20x5 yap mesela, squad da cok girme, uzun vadede diz kapaklarinda sorun yaratiyor, istersen bana ulasabilirsin, elimden geldigince sorunlarini cevaplarim

ayrica 30 km 1.5 saatte yapilir gibime geliyor en fazla

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Mart 2014
  9. Yakup ADIGÜZEL

Yakup ADIGÜZEL Kıdemli Üye

Seviye:
    Emre evde çalışmak bisikletin yerini tutmaz, dışarıda rüzgar bir gün arkandan eser bir gün önünden,zor yokuşlarla karşılaşırsın.Sen fotoğrafını attığın güzergahta tekrar tekrar sürerek çalış sana tavsiyem.

10. Furkan B.

Furkan B. Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Anladığım kadarıyla kas tutmak, hacim kazanmak istiyorsun. Bunda altın kural periyodik çalışma ve düzenli ağırlık arttırma. Vücut ağırlığınla çalışırsan vücudun şekil alır sıkılaşır belli bir miktar büyürsün ama büyüme kısıtlı olur anca güçlü olursun.

ek olarak çok ayrıntılı bilgim yok ama bisikletle belli kas gruplarını çalıştırabilirsin işe yarar ama bisiklet daha çok kardiyoya giriyor.bununla varsa vücudundaki yağlardan kurtulursun. Aslında ne yapmak isteğini açık yazsan daha iyi yardımcı olabiliriz :) vücut geliştirmeyse konu biraz yardımım dokunabilir.

11. Tugay Sonsuz Sert

Tugay Sonsuz Sert Road Cyclist

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yaşça küçük olduğun için sana kardeşim diye hitap edicem. Kardeşim öncelikle bisiklet , treadmill , eliptical bu gibi aletler yani bacakların ana merkez olarak çalıştığı aletler kardiyo aletleridir ve vücudundaki fazla yağlardan ve kilolardan kurtarırlar seni. Zamanla arttırdıkça hızını güçlendirir seni kondisyon sağlar fakat pek fazla şekil vermez. Şekil ve hacim almak istiyorsan ağırlık aletleriyle çalışmalısın buda yaşına göre pek iyi bir durum değil bence. Sen sporunu yap benim sana önerim bisiklet + yüzme kesinlikle yap. Boyun uzar ve kusursuz bir fiziğe sahip olabilirsin.

ihtiyar bunu beğendi.
  12. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu yazilanlara katiliyorum. Sadece biraz ekleme yapacagim.

Ben de " torunum" diye hitap edecegim :)
    -Birincisi ; 13 yasinda belirli sabit bir tek spora yönelik antrenman yapman tamamen yanlistir.
    - Ikincisi; gelisme cagindaki vücuda, hangi yönüyle olursa olsun asiri zorlamalar yanlistir, yani agirlik kaldirmak, kas yapmaya calismak..... gibi.
    - Ücüncüsü; Eger ailen bisiklete binmene izin veriyorsa, biraz anlayis gösterip Kirklareli' nda ki bir bisiklet klübü ve grubuyla iliskiye gecsinler. Eger ailen bu kadar ilgilenemiyorsa, bisiklete hic spor gözüyle bakma, yasinin ilerlemesini bekle!

13. Tugay Sonsuz Sert

Tugay Sonsuz Sert Road Cyclist

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok haklısın abi. Kardeşimiz bu yaşta tek bi spora bağımlı kalmamalı hele ki bodybuilding ( Vücut Geliştirme ) sporu yaparsa ileride bazı sorunlarla karşılaşabilir.