Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nasıl bir bisiklet almalıyım?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Kamil Taylan AVCI tarafından paylaşıldı.

1. Kamil Taylan AVCI

Kamil Taylan AVCI Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar hobi amaçlı bisiklet alıcam ama nasıl bir bisiklet almam gerektiğine karar veremedim.Üstelik profesyonel olarak bisiklet kullanmayı felanda bilmiyorum mesela pedala ayağın ortasıyla değil ayağın uc kısmı ile basılması gerektiğini 5 dakika önce burda öğrendim :D

Sizlerden ricam ilk önce bana bisiklet kullanmayı öğretmeniz sonrada bir bisiklet tavsiyesinde bulunmanız :D

Bisiklet sürüşü konusunda profesyonel bilgiye nereden nasıl ulaşabilirim birazdan forumu alt üst edicem ama sizdende link ler veya yazılar bekliyorum.

Ve bisiklet tavsiyesi.Sizce ne kadar bütçe ayırmalıyım bisiklete ? ben 600 ile 800 tl arası düşündüm.

Birde bu selenin oldugu bölümdeki amortisörlere güç israfı diyolar doğrumu ? alıcağım bisiklette orda amortisör olmalımı ? Verdiğimiz gücün yüzde 20 sini ordaki amortisör emiyo felan diye duymuştum.Ve bu direksiyondaki tutma yerlerinin aşşa doğru u şeklinde olan modelleri var genelde yarışlarda felan görüyoruz ordaki amaç nedir ? öyle bir bisikletmi almalıyım veya normal bisikletle o bisiklet arasındaki farklar neler ?

Cevap veren herkeze simdiden teşekkür ediyorum.

2. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Öncelikle bisiklet sürmeyi biz size öğretemeyiz burada ayağını şöyle bas, denge kur gibi sözler komik çevrenizden yardım almanız gerekir. Kimse bisiklet sürmeyi bilerek doğmadı zamanla sürüş iyileşir, bisiklet tavsiyesine gelince 100 liraya markette satılan bisikletler de var 25.000 liraya satılan bisikletler de var. Her bisiklette parasına göredir ne kadar yüksek bütçe ayırırsanız o kadar iyi model bulabilirsiniz. 600-800 liralık bir bisikletin başlangıç için yeterli ve ideal olduğunu düşünüyorum. Evet arka amortisör güç israfı ve gereksiz ağırlık o tarz bisikletlere hiç bakmayın. Ön süspansiyon her dağ bisikletinde var ve olmazsa olmazdır amaç bozuk yollarda darbeyi emip daha konforlu bir sürüş sağlamaktır. Düz yola girdiğiniz zaman süspansiyonu kitleyerek güç tasarrufu yapabilirsiniz.

3. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    nerelerde süreceksiniz? ne amaçla süreceksiniz?

düz yerlerde kullanacaksanız sahil kıyısı vb. şehir-tur bisikletlerine yönelebilirsiniz.

yok ben atlıcam zıplıcam uçarım diyorsanız o zaman dağ bisikleti düşünün.

nasıl ki jeep ler asfalt yol için gereksiz büyük ve hantalsa; ve bundan dolayı fazla yakıt tüketiyorlarsa sizde yanlış tercih yaparsanız aynı şekil hantal, yorucu ve konforsuz bir bisiklete sahip olmuş olursunuz.

bisiklet nasıl kullanılır muhakkaki detaylar teknikler var, ben bunları biliyormuyum hayır :D ancak bisiklet üstünde farklı pedal basışları, gidon tutma şekilleri deneyerek rahat pozisyonu bulabilirsiniz

4. Kamil Taylan AVCI

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

pekala salcano xrs300 ve xrs700 hakkında ne düşünüyosunuz alıyımmı ? veya hangisini alıyım ? yada sizin tavsiye ettiğiniz baska model varmı

5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Youtube da videolar izleyerek birçok şey öğrenebilirsin.

6. ÇEVİK

ÇEVİK Euzübillahimineşşeytanirracim

Adı:
    Volkan Ç.
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sanırım bisiklet sürmeyi tam bilmiyorsunuz.Buna göre dere tepe dağ taş bisiklet sürmeniz zaman alacaktır.O yüzden amortisörsüz güzel bir şehir bisikleti alın.Yeni alacaksanız sedona olabilir.İkinci ellere bakacaksanız 800'e trek fx serisi bulabilirsiniz.

7. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tekerleri olsun birkere

Ömer KARAN bunu beğendi.
  8. Kamil Taylan AVCI

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

Olur tavsiyeni dikkate alırım

Haklısınız bisikletten fazla anlamam daha doğrusu profesyonel olarak anlamam.Mesela bisikletlerin dağ bisikleti şehir bisikleti yol bisikleti vs diye ayrıldıgını ilk defa bi kaç gün önce öğrendim bisiklet sürmeye karar verdiğimde.

Yaşadığım şehirde 16 km lik sahil yolu var.O yolu bisikletçiden 5 liraya kiraladığım dandik bisikletlerle gitmeye çalışırken zorlanıyorum.Sanırım bu yolu yol bisikletleriyle gidersem hem daha hızlı hemde daha az enerji tüketerek giderim.Çünki baktım yol bisikletlerinde amortisör yok.Dün bisikletçi verdiğin gücün yüzde 20 sini amortisörler emer demişti.Düz yolda amortisöre gerek yok.Bende o düz yollardan uzun mesafe gidip gelmek istiyorum sanırım bi yol bisikleti benim icin daha uygun.

salcano xrs 700 var websitesinde.700 lira civarıydı sanırım fiyatı.Bu bisikleti tavsiye edermisniz ?

9. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Evet yol bisikleti düz yolların bisikletidir, daha hızlı gidip daha az enerji harcarsınız.
    Sahil yolundan çıkmayacaksanız alınabilir ancak 700 liralık Salcano yol bisikletlerinin tatmin edici olduğunu düşünmüyorum...

10. Kamil Taylan AVCI

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

Doğrudur ama benim 700 800 lira civarı bütçem var.Peki bisiklet websitelerini gezerken 1200 liraya bi bisiklet görmüştüm başlangıç bisikleti olarak forumdada tavsiye edilmişti markasını unuttum birazdan bulursam buraya eklerim sedona nın bir bisikletiydi sanırım şık bişeydi.Bu salcanonun 500 ve 700 liralık bisikletlerini saymazsak yol bisikletleri 1200 lira civarından başlıyor.Peki 1200 liralık bir bisikleti sizce ikinci el olarak 700 e felan alabilirmiyim ? 700 800 e ikinci el bisiklet bulabilirsem ikinci el almak daha mantıklı sanırım doğrumu

Edit:
    http://www.sedonabisiklet.com/sedona_bisiklet-610.html

dediğim bisiklet buydu bu ve emsalleri 1200 lira civarında bunların ikinci ellerinimi alayım o zaman ?

11. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  12. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    sen buraların yeni trollü müsün

13. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Gereksiz muhabbetler...

14. ÇEVİK

ÇEVİK Euzübillahimineşşeytanirracim

Adı:
    Volkan Ç.
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bence kesinlikle ikinci ellere bakın.Sırf sahilde sürmek için yol bisikleti almanıza gerek yok.Ama sanırım sizde yol bisikletine karşı tutku oluşmuş.Eğer sizde de yol bisikletine karşı bendeki gibi takıntı oluştuysa sahibinden.com da yada forumda ikinci el yol bisikletlerine bakın.

15. Kamil Taylan AVCI

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

Teşekkür ederim yorum icin evet bi tutku olustu açıkçası :) ama forumda gezindikçe dağ bisikletlerinede merakım oluştu şuan karar verme aşamasındayım kalabalık ortamları sevmem sinemaya felan gitmem alışveriş merkezlerini sevmem fazla arkadaşım yoktur yalnız takılırım pikniği felanda çok severim ailemle devamlı gideriz ama okul olduug için başka şehirdeyim ve okulumun oldugu şehirde bisikletle gidilebilecek çok güzel hem insanların olmadığı sakin temiz hemde ağaçlarla dolu yerler var.Zaten karadenizin heryeri yemyeşil.Sanırım bi dağ bisikleti alsam benim için daha kullanışlı olur hafta sonları alırım sırt çantamı meyvemi felan kendimi dağa taşa atarım diye bi fikir geldi bakalım araştırıyorum simdilik :)

16. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    alperK troll beyler vurun:D