Nasıl Başlayabiliriz?

Tepki
17
Merhabalar bir arkadaşımla beraber bisikletle şehirlerarası seyahat etmek istiyoruz.En azından yakın mesafeler İstanbul - Ereğli gibi yerler düşündük.Ama bisiklet olarakda çok kötü bisikletlerimiz var :) bunlarla bu yolculuğu yapabilirmiyiz? Bu konuda neler gerekir başka , bisiklet kiralayarak bu yolculuğu yapabilirmiyiz ?
Yardımlarınızı bekliyoruz teşekkürler...

Scudo

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
istanbul ereğli başlangıç için biraz uzun değil mi sizce de :) 292km

◘ kondisyonunuz ne durumda? en önemlisi bu. en uzun bisiklet sürüşünüz kaç saat/kaç km oldu bugüne dek?
◘ bisiklet konusunda çok seçici olmanıza gerek "bence" yok. çünkü dünya turu yapan kişilerin altındaki bisikletlere bu forumdaki biçok kişi burun kıvırır :)
◘ tur için yaz mevsimini seçmeniz bence daha doğru olacaktır. yağmurlar başlamak üzere, biliyorsunuzdur :(
◘ bisiklet kiralamanızı önermem. bilmediğiniz, ilk kez kullandığınız bir bisikletle böylesine uzun bir yola çıkmak büyük risktir.. bisikletinizi tanımalısınız

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Lammarth

Katiliyorum :)

vahapaydin

Daimi Üye
Tepki
175
İsim
Vahap
Bisiklet
Merida
Öncelikle İstanbul içinde 100 km ve üzeri mesafeleri kat etmeye alışmanız gerekmekte. Sonrasında bu mesafeleri yokuşu olan güzergahlarda kat etmeye alışmanız gerekmekte. Bu da ciddi bir kondüsyon demektir.

Tepki
17
Ümraniyeden Şileye Ordan Karadeniz yolundan Ereğli 210 km 1 gün biyerde kalıp ulaşılabilir diye düşünüyorum aslında kondisyon olarak genciz 19 yaşındayız ikimizde buda bir avantaj olsa gerek günde 6-7 saat kullanabiliriz diye düşünüyorum.

Tuna Kalın

Aktif Üye
Tepki
37
Bisiklet
Cannondale
6-7 saatte kaç km gitmeyi hedefliyorsunuz ?

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
hesabınız aslında doğru. 15km/h ile gideceksiniz aşağı yukarı, 6-7 saatte 100 km yapar
ama..
ilk günki 100 kmyi yaptınız diyelim, uyudunuz. eğer bu mesafeye alışık değilseniz bacaklarınızda ağrı olacaktır, ve bu ağrıya rağmen diğer 100 kmyi de tamamlarsanız unutamicağınız bir anı olur sizin için

ben ilk kez 70 km yaptığımı hatırlıyorum çünkü :) acı olmuştu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Talip Durmuş

talip dostum,
daha önce çalışma yaptınızmı yani 100 km gittinizmi ,ve kaç saatte aldınız referanslarınız ne idi. bunlar önemli,
evet hiç gitmedi iseniz tecrübe eksikliğiniz var demektir ,yorulacaksınız yorulduğunuz an dikkat kalmayacak ve düşecek kaza yapacaksınız kafada kaskta yoksa direk betona vuracaksınız kafanızı,
evet bisiklet kiralama olayı ise tanımadığınız bisiklet olursa ne olacak serkan -lammart -dostum doğru demiş,tur için baharı seçin ,bu arada kışında çalışma yapma imkanı olur 100 km de antreman yapın ,
şimdi derdiniz zamana karşı değil ise gezi amaçlı ise sorun yok demektir ,ama genede hazırlıklı ve idmanlı olmak lazım ,istanbulda 100 km lik etap seçin gezi amaçlı gidin hazırlık olur,
yalnız artık kış geldi tabi hafta içine ayar çekeceksiniz pazar genelde hep yağmur olur ,
birde konum yalnış olmuş buraya değil serbest kürsüye açılacak idi konu,

Tepki
17
Gerçekten devamlı yapacağımı bilsem bisiklet alabilirim ama şuanda kiralamaktan başka çarem yok hevesim var ilk böyle denemek istiyorum hevesim geçerse bisiklet almadan devam edeceğim.Ama dersemki bu çok güzel birşeymiş devamlı yapmalıyım bu spora adam akıllı başlamalıyım ozaman bisiklet gerekli ekipmanları vs almak istiyorum.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Talip DurmuşBisiklet kiralamayı unutun derim. Günübirlik turlar size bisikletinizin uzun yola gidip gitmeyeceğini söyler zaten. Frenler iyi çalışsın; vites, transmisyon ve gidon problemsiz çalışsın; kadro/maşa/jantlar çarpık olmasın yeter. Öte yandan, günü birlik turlar *her* bisikletle yapılır. En kötüsü olsa, evden 50 km ötede teker çıkar, maşa kırılır, dişliler dökülür vs. Bisikleti orada bırakıp eve otobüsle dönersiniz, daha sonra bisikleti arabayla gidip alırsınız.

Vites aralığı düşükmüş, bisiklet ağırmış, görüntüsü döküntüymüş, vs. bunlar fasa fiso. Redüksiyonu yetersiz bisikletle dik rampaları yürürsünüz. Hafif bisikletle 120 km gideceğinize, ağır bisikletle 100km gidersiniz - yarış değil ki bu sonuçta. Turdan zevk alıyorsanız, bisiklet OK demektir. Burada şunu vurgulamak istiyorum: Bisikletle tur, zevktir, eğlencedir, özgürlüktür - yarış, performans testi, hamallık değildir. "Şu kadar km yapmam lazım", "akşama şuraya varmam lazım" gibi zorunluluklardan sıyrılıp kendinizi özgür bıraktığınızda turun zevkini daha çok çıkarırsınız. Varsın yol performansınız iyi olmasın. 10 günlük tur 12 günde biter - 2 gün daha fazla eğlence! :)

Bir de, bisiklet çürük olmasın - yani yoğun kullanım altında sağı solu dökülmesin. Bisikletiniz bu şartlara uygun değilse veya çürük bir şeyse, uzun tur için düzgün bir bisiklet almanızı tavsiye ederim.

Tur öncesi İstanbul içi günübirlik uzun geziler yapmanızı tavsiye ederim. Sabah çıkıp akşam eve dönecek kadar uzun yoldan bahsediyorum. Yüksüz bisikletle günlük 30 km'den başlayıp 100+ km'ye kadar çıkabilirsiniz. Bunun bir çok faydası olur:

1. Bisikletinizi ve kendinizi stres teste tabi tutmuş olursunuz. Uzun yolda çıkacak olan kondisyon ve teknik problemlerin çoğunu elimine edersiniz.

2. Kondisyonunuzu geliştirirsiniz. Aslında yolda hastalanacak kadar kondisyonsuz değilseniz, yola çıkmadan evvel kondisyon yapmanıza da çok gerek yok bence. İlk günler düşük viteslerde gidersiniz, daha az km yaparsınız, biraz oranız buranız ağrır, biraz daha çok uyursunuz... neticede kondisyonu yolda kazanırsınız. Başka ifadeyle, kondisyonunuz neye izin veriyorsa o kadar gidersiniz. Günde illa 100 km yapacaksınız diye bir şey yok. İlk 4-5 günü atlatıp istim tuttuktan sonra günde ortalama 50 km yapabiliyorsanız sizden iyisi yok. Günde ortalama 20 km yapan çift de gördüm. Sonuçta gezi bu, yarış değil.

3. Tura çıkmadan önce optimum zamanı kollayarak vaktinizi değerlendirmiş olursunuz. (Okul, iş, aile, hava durumu vs.)

Daha sonraki aşamada yolu ikiye katlayabilirsiniz. İlk gün sadece gider, geceyi varış noktasında geçirir, ikinci gün dönersiniz. İki günlük turların avantajı: Hem vakit bulmak kolay (Ct. ve Pz.), hem yağmursuz iki gün bulmak -nispeten- kolay, hem de uzun yolun diğer cilvelerine alışırsınız (yemek, kamp, yüklü bisiklet, vs.) Ayrıca, uzun turlarda gerekecek birçok teçhizatın eksikliğini çeker ve tamamlarsınız.

Buna da alıştıktan sonra, aylarca süren turlara çıkacak bilgi ve tecrübe birikimine sahipsiniz demektir. Uzun turlara Haziranı atlattıktan sonra çıkmayı tavsiye ederim. Dağ başında soğuk ve sert rüzgarlı yağmura yakalanmak çok eğlenceli olmuyor...

Bol şans. :)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Yaşayacağınız her şey, büyük bir kaza dışında,
öğretici ve eğlenceli olacaktır.
Siz zaten konuyu açarak ilk adımı atmışsınız.
Yolunuz açık olsun.

Tepki
17
Bugün ilk tecrübeyi yaşadıktan sonra daha iyi anlıyorum :) tavsiyeleriniz için teşekkürler..

Küçuksu caddesinin başından saat 2 de yola çıktık.Yola geç çıkmamızdan dolayı dönüşte karanlıkta dönmek zorunda kaldık.Ama yavaş gittik hiç risk almadan akşama hava kararcağı için molada veremedik kararmadan dönelim diye gps vs yanımızda yoktu tabelalardan bulduk.Dönüşte küçük bir yol kaybı yaşandı fazla sürmedi fazla hız yapmadık arabalardan vs korktuk.Bu yüzden çokda eğlenemesekte iyi oldu ilk tecrübeye göre :)
Tahminime göre 40 km civarı nerdeyse hiç mola vermeden sürdük ama akşam eve döndüğümüzde çok yorgunduk ve son 5 km yi çok zorlandık.

http://k1311.hizliresim.com/1h/b/udf92.jpg

http://p1311.hizliresim.com/1h/b/udf9h.jpg

http://r1311.hizliresim.com/1h/b/udf96.jpg

http://r1311.hizliresim.com/1h/b/udf9t.jpg

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Açılışınız hayırlı uğurlu olsun. :)

Bu arada, siz "bisikletim çok kötü" deyince, ben de eski, çubuk frenli, demir borudan mamul, vitessiz bir şey bekliyordum. Veya marketlerde 179.99 TL'ye satılan "sezonluk" bir bisiklet de olabilirdi. Oysa sizin bisikletiniz uzun yol için harika. Ön ve arka yüklükler + çantalar + gidon çantası, ve bir su kafesi daha takıp her türlü uzun yola çıkılır bu bisikletle. Belki fren, vites, akord ayarı ve yağlama da gerekebilir. Hiç yeni bisiklet almaya gerek yok bence.

Edit: Arka çamurluğu siz mi imal ettiniz? Ben de benzer bir şey yapmak istiyorum. Şu an dağ bisikletimin arka teker tam çıplak. Arkaya takacağım yüklük, aynı zamanda çamurluk vazifesi de görecek. Geriye arka tekerin iç tarafı (sizdeki çamurluk olan bölge) kalıyor. Oraya da sizinki gibi yarım çamurluk takacağım. Sizinkini o yüzden merak ettim.

Tepki
17
Öncelikle teşekkür ederim bisiklet konusunda size yardımcı olamayacağım kendi bisikletim o sezonluk diye tabir ettiğiniz bisikletlerdendi ama masraf yapmadan yola çıkamazdım onunla oyüzden kiralama bisiklet bu kiraladığım yerin sahibinin bisikleti bundan önce kimseye kiralamamış bana kiraladı ilk defa sadece vites sisteminin 750 tl olduğunu söyledi ben hiç anlamıyorum.
Bugün haberlere bakınca Egemen Bağış Polonezköy Muhtarlığını ziyaret etmiş bizde yoldan geçen o siyah arabalar neydi diyorduk :) bilseydim yol keserdik :D

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Talip Durmuş

Bisiklet gunluk kira bedeli ne kadar bilmiyorum. Ancak bahsettiginiz tur icin minimum 3-4 gun bisiklet kiralayacaksiniz ki bu da elinizdeki bisikletin bakim ve ihtiyaclari icin yeterli olacaktir sanirim. Eh tur oncesi surekli antrenman yapmanizda gerekecegine gore en az 15-20 gunluk kiralama bedelini ve yapmaniz gereken tamir bakim giderini karsilastirarak karar verin bence. Bu arada kiraladiginiz bisikletin vites donanimi ne kadar detay olmadan soylemek zor. Cunku standart bir Salcano Astro degil. Amoeba sele borusu, alex jantlar, rockshox masa, maxxis tekerlekler piyasaya gore kaliteli malzemeler. Arka aktarici deore XT sanirim ama modeline gore fiyati degisen bir sey...

Yine de iyi bisiklet pahali donanimli, pahali aluminyum / karbon kadrolu bisiklet degildir. Size sorun cikarmayan, bildiginiz, ergonomisi size uygun ve alistiginiz bisiklettir. Pek cok kisi turlarda Lammarth arkadasimizin da soyledigi gibi forumdaki pek cok kisinin donup bakmayacagi bisikletler hatta hi-ten bisikletler kullanabiliyor.
Kararliliginiz ve antranmanalara basladiginiz icin sizi tebrik ederim. Fikir sahibi olmak icin bu konuyu okumanizi tavsiye ederim:
(link)

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
@Talip Durmuş
ilk resimdeki arka tekerin önüne takılan çamurluk mu yoksa sizmi oraya bir parça taktınız ilk defa böyle gördümde

Caner GÜR

Üye
Tepki
43
Bisiklet
Scott
@Talip Durmuş

Bence bir bisiklete sahip olarak şehir içi gezintilerle başlaman daha doğru olur. Ayrıca bisiklet sadece spor ve hobi amaçlı birşey değildir, ayrıca bir ulaşım aracıdır, dolayısı ile günlük hayatta kullanabilirsin. Kiralık bir bisiklet ile uzun yola çıkmak için birdaha hiç kullanmayacağın kask, pompa gibi bazı ekipmanlar zaten edinmen gerekiyor. Bana göre bisikletin güzel olan yanı doğa içinde keyifli turlar yapmaktır, direkt uzun yolda başlamak zevk almadan bırakmana neden olabilir.