Nasıl antremanlar yapmalıyım?

Tepki
2
merhaba arkadaslar ben 17 yasında genc bir bisikletseverim aslında bu bisiklet olayına henüz cok yeniyim ancak 2-3 yıl içerisinde bisikletimle bir avrupa turuna cıkmayı dusunuyorum cogunlukla bisikletimle seyahat edecegim ancak arada trenleride kullanmayı planlıyorum bu gezi esnasında fiziksel olarak asırı derecede zorlanmamak için antremanlar yapmaya baslamayı planlıyorum, siz abilerim bana ne tür antremanlar yapmamı öneririsiniz evde veya sokakta yapabilcegim egzersizler gibi, simdiden cok tesekkürler bol pedallı günler diliyorum :))

Scudo

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
Eğer yeni başladıysan ilk başlarda 15-20 km mesafeleri sindire sindire alıp daha sonraları da aldığın yolu ve hızını artırarak bu tür antremanlar yapabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Güney DÜNDAR

nime

Daimi Üye
Tepki
78
Yavaş yavaş mesafeleri uzatmaya çalış ama zamanla ! Seçtiğin yollar değişik olsun yokuşlu inişli düz vs. Zira Tek tarz yol iyi bir idman sayılmaz zira gerçek bisikletçi yokuşta belli olur. Saygılar.

• Beğen

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
@Ziya Yurdakul

katılıyorum yeni başladıysan en azından 1 km çok seri bi şekilde pedal cevir sonra normal temponda git

kondiyonunu arttırmak için yokuşları hızlı çıkmaya çalış zaman ilerledikce mesafeyi uzatarak dayanıklılıgını arttırırsın

• Beğen

fanatikcimbomlu

Forum Bağımlısı
Tepki
227
senın su anda sadece serı cevırmen yeterlı 2000 km serı cevırceksın ondan sonra yıkus antremanı teknık gıbı antremnlar yapman lazım

• Beğen
Tepki
2
tesekkürler arkadaslar bugun 20 km sürdüm ve yüksek kadanstada sürdügümü düsünüyorum :) istanbulda oturuyorum acaba yokus yukarı antremanlarımı nerde yapabilirim istanbulda trafik cok seri aktıgı için bu konuda yardım edebilrmisiniz ayrıca teknik antreman olayını biraz acabilirseniz sevinirim :))

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
Yokuş olarak E5 Bakırköy civarı,Ortaköydeki portakal yokuşu ,(3. aynada çıkıyorum artık :D)istinye parkının ordaki bi yokuş vardı.E5 hariç bu yokuşlar hemen hemen en sağlam yokuşları.Teknik antrenmanı ise dağ bisikleti yapacaksan arziye girerek düşe kalka teknik iniş ve çıkış yapacaksın.Mtb yapmayacasan da temel kaçış haraketlerini öğrenmen yeterli bunny hop,frenleri kontrollü kullanmak vs.

• Beğen
Tepki
2
bilgiler için teşekkürler ancak bu konuda cok yeni oldugum için bu teknikler hakkında bir bilgim yok bunlar hakkında bir bilgi alabilcegim bir site yada forumda bir baslık varmı?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Güney DÜNDAR

Öncelikle bir nabız ve km saati edinmelisiniz, km saaati kadanslıolursa iyi olur.
Nabız saatiniz olunca Forumda nabız aralıkları ile ilgili arama yapabilirsiniz ve buna göre antrenman yapabilirsiniz.

Genel olarak antrenmanlarda ağırlıklı olarak dayanıklılık antrenmanı yapmalısınız, bu da biraz terliyeceğiniz ama nefes nefese fazla kalmayacağınız antrenmanlardır, bunun dışında haftalık menüye biraz yokuş biraz sprint biraz zamana karşı tempo sürüşü eklenebilir, bilmediğiniz terimleri zamanla öğrenirsiniz, forumda arama fonksiyonunu kullanmayı unutmayın hemen herşey hakkında bilgi vardır....

M.Kaba

Forum Bağımlısı
Tepki
685
düz bir yolda fazla dur kalk yapmadan orta viteste 80-100 kadans arası seri pedal çevirmeni aralıklı olarak su içmeni tavsiye ederim