Nacizane yol bisikleti hakkında düşündüklerim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle merhaba :)

Yol bisikletine yeni binmeye başladım ama öğrenci adamız maddi zorluklar yüzünden araştır baba araştır bir çok bilgi edindim gerek bu forumdan gerekse yabancı forumlardan bende yeni başlayacaklara ve yol bisikleti ile alakalı olanlara ne biliyorsam paylaşmak istedim.Yanlışlarım olabilir düzeltirseniz sevinirim.

Öncelikle yabancı ve yerli markalar konusunda bildiğin gibi bir tartışmadır gidiyor.Benim görüşüm; Trek,Specialized gibi markalar bence markalarını satıyorlar fiyatları uçuk gereksiz ve yersiz.Bu markaların yerli markalardan üstünlüğü bisiklet kalitesi bakımından pek yok(bence).Tek üstünlük kurumsallık örneğin;Salcano bayisine gidip abi bunun üst borusu kaç cm diye sorarsanız yav gardaş vallahi bilmiyrem cevabı alırken Specialized bayisinde onun üst borusunun uzunluğu geçin bütün açılarını size söylerler :). Bisiklet kalitesine gelirsek 2010'lardan itibaren bütün firmalar kadrolarını Asya'dan almaktadır(Focus hariç başka markalarda olabilir)tabi ki yerli firmalarda aynı şekilde demek ki işçilik aynı denilebilir.Malzeme kalitesine gelirsek Cannodale mağazına gidip sormuştum arkadaş senin farkın ne Sedona'dan dediler ki malzeme kalitesi banada gram inandırıcı gelmiyor alüminyum ve karbon Asya'ya gidiyor işleniyor kadro çıkıyor malzeme aynı nasıl fark yaratırsın ki ? Bence tek fark mühendislik bu fark max %1-2 fark eder %10 fark etse Konya Torku Salcano kullanmaz herhalde demek ki o da güzel bisiklet .Benim bindiğim grupta 10 tane yabancı marka varsa 1 tane yerli var insanlar daha çok verince daha çok güvenirler aldıklarına ve kendilerini daha iyi diye yönlendirirler bu böyle Türkiye insanıda marka sever doğruya doğru. Karbon en dayanıklı malzemedir alüminyumdan çok daha fazla dayanıklıdır esneme gibi bir ihtimali olmaz haddinden fazla zorlanırsa asla esnemez çatlar veya direk kırılır ki bu durum yoğun çaba gerektirir :)

Fiyat yönüne gelirsek ;

Bir Specialized bisiklet almaya kalksam en basit başlangıç bisikleti diyelim.Alüminyum(Double butted)(Allez) kadro, karbon maşa, tiagra(9-9.5kg yanlış olabilir tahmini değer) donanım diyelim fiyatı 3200-3300 lira en az .Sedonadan ben 2013 haziran ayında 621 aldım. Alüminyum kadro(triple butted double'a göre daha hafif daha rijit)karbon maşa sram apex(tiagra ile kıyaslanmaz herhalde 105'den 300 gram hafif) donanımlı bisiklet(8.4kg)2500 tl ye aldım.Performans olarak benim bisikletim daha üstün minimum 500 tl ucuz.

Yabancı markalardan tek beğendiğim Focus kadro Almanya'dan geliyor fiyatlar diğer yabancılara göre uygun(Sedona'dan ucuz) bir daha ki bisiklet kesinlikle ya focus ya da Salcano XRS010 Force olucak hangisi hoşuma giderse onu alacağım:)

Birazda geyik yaparsak burdan Sedona'ya sesleniyorum bir tane karbon bisiklet çıkarıyorsunuz en büyüğü 55 kadro bu ülkede en uzun adam 1.80 mi arkadaşım kendine gel :p

Biraz yardımcı olduysam çok sevinirim:)

(Herhangi bir markanın reklamını yapmıyorum aman yanlış anlaşılmasın her marka bisiklete binen insana sonsuz saygım var bende bisikletimin görüşünü çok sevip üstüne atlamıştım sadece fikirlerimi paylaştım )

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ya tabi ki pahalı o markalar dibine kadar haklısın da şimdi o yav kardeş vallahi bilmiyorum meselesi servise gelince bisikleti yapamıyorlar mevzusuna geliyor doğru mudur, evet doğrudur. :) Focus kalite bir marka zaten ama euro'dan sattığı için pahalıya geliyor biraz ama specialized, trek kadar pahalı değil. Eğer o markalardan isteniyorsa sezon sonu beklenmeli diye düşünüyorum. Ben öyle yapıyorum, scott alacağım gelecek ay. Yazın 3300 e satılan modeli 2500 e alacağım.

• Beğen
Tepkiler: Berke

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Berke1903

Kadro boyu bulursan şanslısın dostum :) Tabi ki bende o kadar sabır yok maalesef:)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert-Demir

Bisiklet hazır da bütçeyi tamamlıyoruz bende zor dayanıyorum bakma :D

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
şu menşei konusuna bizim toplum hala alışamadı. kızmasın, darılmasın kimse ama alışamadı. yakın bi zamanda da alışamayacak.

ürünün üretildiği yere bakıp kalitesi hakkında %99 oranında tutarlı yorum yapılabileceğini hala nasıl düşünebiliyosunuz anlamıyorum.
bir ürün tayvanda,korede yada çinde üretildiyse o akıllarda otomatikman 2. sınıf yer ediniyor.

kadroların %95i uzakdoğuda üretiliyorlarmış hemen hemen aynıymışlar :) peki

iphone de çin malı zaten

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Lammarth

2.sınıf demiyorum ben şahsen zaten bütün üretimler orda sadece aralarında farkın dağlar olmadığını belirtmek istedim eleştriniz için teşekkür ederim :) Bir de cahilliğimi gidermek için buradan farklarını yazarsanız gerçekten sevinirim öğrenmek ayıp değil :D

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Lammarth

Doğru bir nokta, Sony'de Japonya'da üretiliyor ama yıllardır bir numara.

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
şuan piyasada japonya'da üretilen bir sony ürünü malesef yok
anca eski ürünlerde made in japan ibaresi bulabilirsiniz artık..
konudan epeyce uzaksınız sanırım
bildiğim kadarıyla sadece SHARP, televizyonlarını ısrarla japonyada üretmeye devam ediyor. ve bu sebeple sharp televizyonlar gereğinden fazla pahalıdır. asla uygun fiyatlı sharp televizyon bulamazsınız

"karbon" denen şeyin tek cinsi olmuyor, kullanılan karbon kalitesi farkeder.
asıl önemli olan, kadro tamamlandıktan sonra ona yapılan testler. tüm testleri geçmiş bir kadro satışa sunuluyor. ve büyük firmalar ömür boyu kadro garantisini bu yüzden sunuyor. evde karbon kadro yapmak bile mümkün. internetten bulabilirsiniz

ayrıca sizlerin değenlendirmesine göre dünyanın en iyi kadrosu focus :)

yucel gulesenoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
360
Bisiklet
Pinarello
@Lammarth

dün vestel in fabrikasındaydım sharp tv ler kamyona yükleniyordu :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
beni daha da haklı çıkardığınız için teşekkür ederim
sharpı da listeden silebiliriz :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Lammarth

En büyük fark mühendislik ve kurumsallık bunları yazmıştım zaten ayrıca en iyi kadro focus diye bir iddiam yok sadece Almanya'dan geldiğini biliyorum.Ama testler konusunda kesinlikle haklısınız. benim gibi hobi kullanıcıları için yerli marka ürünleri yeter diye düşündüğüm için böyle bir yazı yazdım:)

sedir90

Üye
Tepki
23
İsim
Kürşat ERKAN
Değerli arkadaşlar marka savaşına girmemiş arkadaş sadece nacizane olarak fikirlerini beyan etmiş ve bence gayette haklı zira bir bisiklet üretiminde elbetteki firmanın kurumsallığı ve kadronun imalı sonrası uyguladığı testler ve en önemlisi satan firmanın malının arkaasında durması ancak konuyu açan değerli kardeşimizin söylediği bir hususta yerlilik konusundaki düşünceleri ki bence gayet de haklı.Her ne kadar yerli firmalarımıza çoğu zaman iletişim bilgilerinden dahi ulaşmak zor olsa da çoğu zaman bisikletimizde arıza çıktığında yapacağımız şey servis yerine kendi bisikletçimize gitmek.Dikkat edin çoğu zaman diyorum.Gönül istiyor ki kurumsallık olsun ve aynı zamanda müşteri geri dönüşleri ciddi değerlendirilsin ama zamanla o da olur diye düşünüyorum.Ben şahsen bu konuda bir bisikletin kadro açılarının önemli olduğunu ve bu hususunda ancak 30 km üzeri turlarda en net bir şekilde anlaşılacağını düşünüyorum.Yada yoğun sürümlerde.Dolayısıyla kadro açısındaki ufak ayrıntılara ciddi paralar veriliyor ve tabiki kompenetlere bunun dışında hobiyse mesele ve amanda aman uzun turlara çıkılamıyacaksa ilk etapta yerli ürün bir çok avrupa markası kadar hatta daha fazla ihtiyaca cevap verecektir.Ancak sonrasında hobinin ciddi anlamda sevdaya dönüşmesi durumunda bu hususların değer kazanacağını ve zaten sonrasında yapılacak olan seçimlerinde ihtiyaçlara göre şekilleneceğini düşünüyorum.Herkese iyi sürüşler.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yucel gulesenoglu

Vestel'de çalışıyorum. Sharp'ın yanı sıra 100'lerce (hatta 1000'lerce diyebilirim) duymadığımız bilmediğimiz markanın yanı sıra Hitachi, Jvc, Toshiba, Whirlpool, Electrolux, Panasonic, General Electric, Daewoo, White Westinghouse, Fagorbrandt gibi tanınmış hatta kalburüstü markalara da üretim yapıyoruz. Sürekli bunları görüp yaşadıktan sonra marka ürünlere bakışınız değişiyor. Elbette aralarında kalite farkları var ancak benim kanaatim artık bir ürüne sırf markası için kat kat fazla para verme devri bitmiş. Nihayetinde aynı banttan çıkıyorlar. Aynı sistemin ürünleri...

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Konuyu hortlatmak gibi olacak ama..

Trek'e, Specialized'a o kadar para verirken üstündeki etikete verdiğinizi düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Tıpkı aynı donanımdaki Mercedes'e üstündeki etiket için Volkswagen'den daha çok para vermediğiniz gibi. (İkisi de Almanya'da yapılıyor oysa)

Veya şöyle söyleyim: Nasılsa tüm kadrolar Tayvan'da yapılıyor, e o zaman hepsi aynı. Hayır hepsi aynı değil. Tayvan -yanlış bilmiyorsam- dünyanın en büyük bisiklet kadro üreticisi. Envai çeşit firma var.

Türkiye, dünyanın tek fındık üreticisi. Pazara çıkın, envai çeşit fındık var, farklı farklı fiyatlarda. Niye?

Çünkü fındık'ın bile farklı farklı türü var, organiği var, soyulmuşu var, acısı var, tatlısı var.

Sizin yerli bazı üreticilerle pek fark görmeseniz de, büyük firmalar araştırmaya geliştirmeye ciddi para harcıyorlar. Sen baktığında Sedona ile Specialized'ı aynı görüyorsun, ama arka planda Specialized kullanıcının eli kolu beli bileği ayrılmasın diye Body Fit Geometry diye en uygun duruş pozisyonunu sağlayacak kadro, elcik, sele, gidon için milyonlar harcıyor.

Sen sadece karbon gidon diye okuyorsun etiketi, ama büyük firma dünyadaki adına leke sürebilecek bir hadiseden kaçınabilmek için en dayanıklı karbon komponenti sunuyor sana bisikletinde.

Bunun satış sonrası var, servisi var.. Global bir markanın güveni var. Trek konusunda memnuniyetsizlik mi yaşadınız, twitter'dan TrekBike'a gönderin bakalım yaşadığınız memnuniyetsizliği, neler oluyor. (Trek yerine Specialized, Scott, Merida, ne koyarsanız koyun)

Specialized'ın global hesabına (@iamspecialized) bir konu hakkında soru sordum twitter'dan, bir kaç saat içinde cevap verdiler, sonrasında sorduğum sorulara da cevap verdiler, nihayetinde isteklerime göre bir bisiklet tavsiye ettiler, eğer alırsam mutlaka deneyimlerimi onlarla paylaşmamı istediler. Müşterinin karşısında ciddi bir muhattap bulmasıdır bu.

Kadroların büyük çoğunluğu Tayvan yapımıdır, ama her Tayvan'dan çıkan kadro iyi değildir, tıpkı hepsinin kötü olmadığı gibi. Hepsi farklıdır. Bunun Tayvan'la alakası yok. Merida, bir Tayvan markası olduğunu gururla belirten bir markadır, Tayvan'ın en iyi bisiklet üreticilerinden birisidir, ar-ge'si Almanya'da kuruludur, uluslararası müsabakalarda madalya koleksiyoncusudur.

Gelgelelim, günün sonunda iş dönüp dolaşıp bütçeye geliyor. Tabii ki herkes bütçesi elverdiğince bisiklet alıyor, optimum donanımda, en iyi şartlarda olan bisikleti seçiyor. Bundan doğalı da yok zaten.

Ama burdan yola çıkıp "ben daha az para verdim, fazla vermeye gerek yok, zaten hepsi aynı bunların" demek haksızlık oluyor.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Arkadaş örneği de yanlış vermiş zaten. Allez kadroların A1 çift dipçiklenmiş modeli de var, E5 üç kez dipçiklenmiş modeli de var. Sırf tripple butted diye para verilecekse Mosso'da daha ucuza model de var ama tripple buttedliği baya tartışılır. :D
Focus karoların tamamının üzerinde made in Germany yazıyor. Peki bütün kadroları Almanya'da mı üretiyorlar acaba? Bir kadronun üzerine made in X yazmak için içeriğinin %60'ının o X ülkede toplanması yeterli diyeyim.
Merida'ya gelirsek içlerinden en delikanlısı galiba o. Almanya'da ar-ge yapıp ürün tasarlıyor. Tayvan'da imal ediyor. Diğerlerine göre de fiyatları uçmuyor.
Peki dünya devi Trek? Üst seviye modelleri hariç tamamen Made in China. Ürünü kalitesiz mi? Kesinlikle hayır. Bütün ürünlerinde tecrübe var.
Ayrıca iyi bir firmadan bisiklet alırsan ömür boyu garantisini de satın almış oluyorsun. E bu da fiyata etki ediyor tabi.
Türk markalarımızın Türkiye'de imal (birleştirme) etmelerinden dolayı kısmen ucuz olduğunu görüyoruz. Bu ucuzluğun diğer tarafında ise kullanılan malzemelerin jant, lastik vb. kalitesizliği yatıyor. Bisiklet markası vermeden bir jant markası vereceğim Tughra. Hangi ülkenin malı? Bilinmiyor. Nerede kullanılıyor? Meşhur bir Türk bisiklet markasında.
özetle bisiklet dünyasında ne kadar ekmek o kadar köfte

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sadece ucuz iş gücü için Tayvan a gidiyorlar, o iş gücünün yaptığıda amelilik ve kolay işler, asıl işi ve mühendisliği yine Specialized ve Trek mühendisleri yapıyor fakar diğer firmalar taşeron firmaya verip yaptırıyor...

Fatih Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Scott
M.Ersun abimin dediklerine ilaveten, yol bisikleti almak aslında çok kolay bir iş değil. Yeri geldiği zaman uzun ve performans turları için de kullanılacağı düşünüldüğünde, kendi vücuduna ve sürüş tarzına en uygun bisikleti alman gerekiyor. Her bisiklet her insanın sürüş tarzına uygun olmuyor malesef. Specialized bisikletler bildiğim kadarıyla konforuyla biliniyor. Head tube'ün kalınlığı inceliği uzunluğundan tut kadronun her ayrıntısı konfora, hıza veya çekişe etki ediyor. Salcano'nun 500 liralık alüminyum kadrosuyla, specialized'in 1500 dolarlık alüminyum kadrosu arasında gerçekten dağlar kadar fark var. Anca deneyerek bunun hakkında yorum üretilebilir. Pahalı olmasında tabi ki gümrük vergileri vs büyük rol oynuyor, ama ben verilen paranın yine de değeceğini düşünüyorum.

Son olarak ben şahsen bisikleti severek süren biriyim. Bisikletimi her gördüğümde içim gider. Çıkıyım bi tur sürüp geliyim isterim. Bisikletin tasarımı bu konuda bence çok önemli.

Musti S.

Aktif Üye
Tepki
58
Bisiklet
Salcano
Sapla Samanı karıştırmamak lazım :) bir ürün aynı ülkede yapılıyor diye aralarında dağlar kadar fark yok demek yanlış olur, aksine dünyalar kadarda fark olabilir. yapan firmalar kişiler farklı farklı, ki aynı firmada bile farklı kalitelerde ürün yapılır. kısaca arkadaşlarında belirttiği gibi ne kadar ekmek o kadar köfte

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Eski konuyu hortlatiyoruz ama ben de nacizane deneyimlerimi paylasayim.

@tekkir

Burada sayilmis olan firmalarin biri icin calisiyorum ve camasir makinesi kategorisinin en düsük serisi, söylenildigi gibi Vestel fabrikasinda üretiliyor. Türkiye dahil bircok Avrupa ülkesinde de satiliyor. Ancak üretilen makineden firmanin bölge satis mühendisleri bile memnun degil. Ki ayni üretim bandinda üretilmesine ragmen -yine firma mühendislerinin verdigi bilgi dogrultusunda- ayni sartlarda üretilen bir ürün de degil. Firmanin Vestel'e üretim icin sundugu minimum sartlar, piyasada bulunan bircok yerli markanin üzerinde. Buna ragmen en cok olumsuz dönüs alinan seri. Diger taraftan firmanin Cin fabrikasinda üretilen diger seri cihazlar cok daha kaliteli ve müsteri beklentilerini karsilayan ürünler. Dolayisiyla ürünün nerede üretildigi degil, kim tarafindan hangi standartlarda üretildigi önemli.

Tepki
65
konunun uzmanı olmasamda sadece bisiklet değil genel olarak yerli üretim ürünlerle ilgili problemlerimiz var malesef.
herhangi bir alanda dünyaca ünlü bir markamız var mı? yoksa neden yok? bunu kendimize sormalıyız önce.
specialized, trek, scott, carvelo vs. bu adamlar sadece bisiklet üretmiyor, birçok takıma ve sporcuya sponsor oluyor, onların görüşlerine göre sürekli ürünlerini geliştiriyor.
bizimkilerin birçoğu malesef; gösterişli olsun, üzerinde birkaç bilindik marka komponent olsun, en nihayetinde bisiklet, kullanıcı zaten aradaki farkı anlamaz matığında.
tayvana ver siparişi gelsin...
sadece komponente göre ürün alınacaksa hyundai i30 mercedes c200den daha donanımlı.
o zaman kimse mercedese binmesin, sony tv almasın, apple kullanmasın vs.vs.

• Beğen
Tepkiler: Musti S.