Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

nabız ve performans bağlantısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Arkadaşlar bugün bikeforums.net'teki bir konu dikkatimi çekti. konu geçen yıl açılmış bayağı ilgili görmüş bugün de güncel (60 bin kez izlenmiş, 2600 yanıt var). amerika'da bir arkadaş garmin edge 705 cihaz almış ve bu cihazla yaptığı yol bisikleti turunun sonuçlarını internet'ten paylaşmış. adres şu:

http://connect.garmin.com/activity/29500020

benim dikkatimi çeken şey bu konuda yapılan tartışma değil. yukarıdaki adreste geçen değerler.

bu arkadaş, bana göre iyi performansa sahip. neden böyle diye inceledim.

1.5 saatte 50 km gitmiş (ben 2 saatte gidiyorum). 70 km/s max hız yapmış, ortalama 32 km/s ile gitmiş.

rotayı merak edip aynı adresten google earth'e geçtim. yakın plan inceledim. yolu hem en yakın haliyle gördüm hem de amerika'da sokak görünümü modunda yolu adeta turlamış oldum. yol etkileyici benim gittiğim yollarda beni bisikletin üstünden atabilecek her faktör varken bu yol ideal görünüyor.

ancak takıldığım şey bu değil. orada olsam yine o değerleri yakalayamam.

heart rate konusu dikkatimi çekti. max hr = 191, ortalama hr 173 bpm.

benim yaşım gereği max hr değerim 177 bpm (yaş 43), ben bu değere geldiğim zaman duraksamam gerekiyor, çünkü o tempodayken vücut beni uyarıyor. ortalamam ise 155 bpm.

yani biyolojik olarak sınırım bu mu? ben mi yanılıyorum? şu an 20 yaş genç birinin 177 bpm deki durumunu hissedemediğimden bu performansı yorumlayamıyorum. umarım ben yanılıyorum da sınırım bu olmasın.

Tolga Gürgün bunu beğendi.
  2. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Bahadır Bey ,

Bölüm moderatörü arkadaşlar mutlaka daha bilimsel bilgi geçeceklerdir .

Sizin gittiğiniz yollarda sizi bisikletin üzerinden atabilecek bir çok faktör varken 50 km yi 2 saatte alıyorsanız , Amerika'daki etkileyici dediğiniz ( burdan tehlikesiz ve kaliteli bir asfalttan bahsettiğinizi düşünüyorum ) yolda giden arkadaşla aynı performansa sahipsiniz bence .

Kendinizi küçümsemeyin , çokta nabzınızı zorlamayın . :)
    Evet biyolojik olarak sınırınız 177 bpm . Zaten o değeri görüyorsanız daha ne olsun . :) Vücudunuz o değerde nasıl bir tepki veriyor .

Birde şunu merak ettim . 50 km yi 2 saatte aldınız zamanmı max heart rate 177 ve ortalama 155 ? Yolda eğim varmı , rüzgar ? İstanbul ' un neresinde bu güzergah ?

Selamlar,
    Tolga Gürgün

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  3. aykut yiğitel

aykut yiğitel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Maksimum nabiz hakkinda soyledikleriniz dogru Bahadir bey. Her yasin bir maksimum nabzi ve spor yaparken arada kalinmasi gereken bir faydali nabiz araligi var.

Ancak biyolojik sinir soylemi yanlis. Soyleki; sizin maksimum nabzinizda yaptiginiz birim is degiskendir. Ornegin, hic antrenmansiz biri 177 nabizda 50 kadansla giderken, antrenmanli bir sporcu 177 nabizda 90 kadans yapabilir (ornekler tamamen uydurma). Siz antrenman yapip iyilestikce, maksimum nabzinizdaki performansiniz da artar.

saygilar

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  4. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Aslında nabız/kalp ölçer cihazı bu hafta alınca kafam karıştı. ilk olarak her hafta yaptığım maçta denedim. 177'yi görünce nefes nefese kalmıştım; vücut otomatik olarak beni durdurdu. bir gün sonra akşam maltepe sahilden başıbüyük tarafına bisikletle tırmanınca (yaklaşık 150 m yükselik) bu değere ulaştım. ancak 50 km'lik rotada henüz ölçmedim, önceki yazımda bu ikisi birbirine karışmış yeni farkettim. yarın 50 km yolu turlayıp göreceğim. ancak 50 km turlarken nefes nefese kalmıyorum, maçtaki temponun yarısı gibi yorgunluk oluyor, yine de test edip öyle yazayım. turladığım yer maltepe-kadıköy fb stadı-güzelyalı-maltepe

Tolga Gürgün bunu beğendi.
  5. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    evet, bu doğru galiba. sanıyorum benim bisiklet sürme tekniğim yetersiz ki yanlış viteste-yanlış kadansta fazla yoruluyorum. özellikle rampa çıkarken.

6. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bugün nabız ölçer cihazı bisikletle deneme imkanım oldu. sabah 6'da yollarda su birikintileri vardı yolu kısa tutmak durumunda kaldım. 35 km lik yolda denedim.

alet giriş seviyesi olduğundan bilgisayara doğrudan aktaramadım.

selamlar...