Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nabız Sorunu

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında tuna karahan tarafından paylaşıldı.

1. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    selamlar, son 5-6 aydır nabız saati de kullanmaya başladım sürüşlerde, bunla beraber ilginç bir şeye de rastladım. nabzım kolaylıkla 200 üstüne çıkıyor. bunun düzenli antreman yapmamakla mı ilgisi var başka bir sağlık sorunu belirtisi mi bilemiyorum. evde otururken ise 55-60 arasında geziyor. 200 üstü değerlere çıktığımda ise farklı bir şey hissetmiyorum her zamanki gibi her şey. düzenli sürüşlerle makul seviyelere iner mi acaba. ya da hiç zorlamayayım mı ?

http://app.strava.com/activities/65433287
    misal bugün yine çıktım ve kısa bir tur yaptım dur kalkların yoğun olduğu yokuşlu bir rotada 5-6 yerde 200 üstüne çıktı nabız.

2. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    dostum bana sorarsan bi anormallik var bu kadar fazla olmaması lazım ayrıca sana bir sorabilirmiyim strava programı için internete gereksinim var mı ben ipod touch kullanıyorum ve internete giremiyorum bu program işe yarar mı

3. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bir bisikletçi için normal nabızlar. Zaten kalp atışlarımız tempolu bisiklet sürerken 185+ olmalı diye duymuştum bir videoda.

4. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    http://www.taylankumeli.com/nabiz_hesaplama.asp?menu_id=4

Kardiyoloji doktoruna danistigimda bana ,yukaridaki link icerisindeki hesaplamayi vermisti.Bunun uzerine cikildiginda normalin uzerinde oksijen gereksinimi duyulacagini bunun icinde kalp yorulacaktir demisti.

Benim yasima gore 200 ve uzeri nabiz ciddi siddetli olur hesaplamaya gore. 130 benim icin ideal sayilir max . da.

Kalp ciddi bir konu.Bu konuda kafandaki soru isarein icin bir dr. dan bilgi almani tavsiye ederim.

5. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Yaşınız Kalp atış hızınız (HR) Zone (60-85%) Tahmin edilen maksimum kalp atış hızı

Yaşınız 20 ise normal kalp atış hızınız 120-170 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 200 olmalıdır.
    Yaşınız 25 ise normal kalp atış hızınız 117-166 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 195 olmalıdır.
    Yaşınız 30 ise normal kalp atış hızınız 114-162 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 190 olmalıdır.
    Yaşınız 35 ise normal kalp atış hızınız 111-157 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 185 olmalıdır.
    Yaşınız 40 ise normal kalp atış hızınız 108-153 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 180 olmalıdır.
    Yaşınız 45 ise normal kalp atış hızınız 105-149 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 175 olmalıdır.
    Yaşınız 50 ise normal kalp atış hızınız 102-145 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 170 olmalıdır.
    Yaşınız 55 ise normal kalp atış hızınız 99-140 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 165 olmalıdır.
    Yaşınız 60 ise normal kalp atış hızınız 96-136 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 160 olmalıdır.
    Yaşınız 65 ise normal kalp atış hızınız 93-132 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 155 olmalıdır.
    Yaşınız 70 normal kalp atış hızınız 90-128 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 150 olmalıdır.

Alintidir.Yine verdigim hesaplama yontemi ile hesaplanmis bir tablo.Ama ilk verdigim linkdeki otomatik hesaplamada bir yanlislik var sanirim.Doktorun bana verdigi hesaplama ile sonuc bu yukaridaki tablodaki gibiydi.

6. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    internet gereksimi yok direkt bisiklet bilgisayarının kayıtlarını yüklüyorum.

bir bisikletçi için normal olduğunu sanmıyorum pek. 175 max ile çıkıyor arkadaşlar benim 200 gördüğüm yokuşu.

7. batuhandeha

batuhandeha Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    nabız ne kadar düşükse o kadar iyidir diyorlar. şahsen nabız ölçer yüzükle takip ediyorum bazı dinlenme günlerinde 52'ye kadar düştüğünü görüyorum. bazende 80-100 den aşağı inmiyor yorgunluğa bağlı olarak. yokuş çıkarken 180-190 gördüğüm oluyor. düz yolda 110-120 arasında gidip geliyor. kafaya takılacak bir şey yok bu değerlere seviniyor olman lazım dinç bir kalbin var.

not: sarsıntı olunca nabız ölçerler sapıtabiliyor başka cihazlarla dene olmadı.

8. erhan.d

erhan.d Üye

Seviye:
    200 çok yüksek bir değer. Normal bir bünye sağlıklı ise bile bu değeri 5-10 saniyeden fazla kaldıramaz. Ölçüm cihazınızla ilgili bir sorun olmasın?

9. erhan.d

erhan.d Üye

Seviye:
    Max nabız değerleri uzun süreli olarak sürdürülebilir değerler değildir. En ağır anaerobik ve aerobik egzersizlerde bile sürdürülebilir maksimum nabız değeri %85 dir. Tabii çok elit atletler için biraz farklı olabilir bu.

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Nabız saatinin ne kadar doğru ölçüm yaptığı da önemli.
    200 nabız çok çok yüksek bir değer. Yaşını bilmiyorum fakat %100'e çok yakın, belki üzerinde pedal çeviriyorsun demek.
    Öyle normal hissedemezsin 200 nabızda.

11. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Hesaplanan maksimum nabız değeri = 137,90
    Hesaplanan minimum nabız değeri = 118,20

Bana söylediği maksimum nabız 138bpm.

Son turumda 160 ortalama nabız değerim var. O zaman ben bu tempo ile 3-5 sene sonra öleceğim, kalbim çok "yorulacak".

Ek olarak hangi spora göre bu nabız değerleri. Mesela koşu'da bisiklete göre 10-20bpm daha yüksek nabız değerleri alınıyor çünkü vücudun üst kısmı da aktif olarak çalışıyor.

Uzun lafın kısası, bu tür bilgileri herhangi bir doktordan değil, spor ile ilgili bir doktordan alınız. Yoksa böyle 130 nabızda sürmeye çalışırsınız bisikletinizi.

12. erhan.d

erhan.d Üye

Seviye:
    Yağ yakımı için tavsiye edilen ideal nabız değeri 130 civarıdır. Belki doktor o yönden tavsiyede bulunmuştur arkadaşa. Tabii tempolu bir sürüşte bu kadar düşük bir ortalama olamaz.

13. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bu benim de aklımdan geçti ama evde dinlenirken 55-60 arası gidip geliyor. farklı cihazla ölçtüğümde de değişmiyor

14. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Benim sorunum yada anlamadığım konu şu, 5 km koşuyorum nabız ortalamam 175-180, fakat bisiklete binince yüksek nabızda süremiyorum ortalamam 155-165 e düşüyor. Neyle alakalı bir durumdur.

15. domino.tr

domino.tr Üye

Adı:
    Orhan T
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    konuyu takipteyim ciddi durumlar

16. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Hasan Saylık koşu yaparken tüm vücut ağırlığınızla haraket edersiniz bisiklette durum biraz farklıdır ağırlığınızın bir kısmı kadro aracılığıyla kompanse edilir

bir kullanıcı 185 nabız ortalama olmalı diye yazmış kesinlikle katılmıyorum anaerobik alanda en fazla 5 dk dayanabilirsiniz.kardiyo çalışması yaparken öncelikle maksimum nabzınızın %70-%75 aralığında ortalama ile turu tamamlarsanız kardiyovasküler sisteminiz gelişir.muhtemelen zamanla %70 lerde tırmandığınız bir yokuşu %65 ortalamalarınızla çıkmaya başlayacaksınız bu da size daha fazla hızlanabilme şansı tanıyacaktır

Alberto bunu beğendi.
  17. scitakoglu

scitakoglu Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Herkes doğru yazmış . Max nabız evet 220-yaş tır. Ayrıca max nabız yüzde değerlerine göre yağ yakma dayanıklılık falan filan klasikler vardır. Ama bu yaklaşık değerlerdir.

Nabzın artması zorlanma yani oksijen yetiştirme derdinden :)
    1- Kalbin yeterince güçlü değil ise zamanla güçleniyor. Benimki aynı performansta eskiden 170 lerde iken şu an 150 lerde.
    2- Buf yada benzeri nefes almana direnç yaratan bişey kullanıyormusun
    3- Nabzın çıktığı hızla düşüyor mu
    4- Baş dönmesi göğüs ağrısı varsa hemen dikkat
    5- Yaşına göre bir eforlu ekg ve kardiyolog kontrolü.
    6- Kan yoğunluğun yani trigliserid in

Yani hepsi etkiler. Ama burdan hiç birimiz doktor olanlar dahil uzaktan kumanda işi çözemeyiz.
    Aman sağlığa dikkat . Kendine iyi bak . Kontrol ettir. Benim fikrim Nabzın hızla düşüyorsa bişeyin yok :)

18. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bisiklette, koşuda, yüzmede ve kürekte laktat nabız birbirinden farklıdır. Fikir vermesi için: Determining Your Heart Rate Training Zones

Benim max nabız: 185, resting nabız: 55, yaş: 48; buna göre

Bisiklette:

upload_2016-4-28_11-9-48.png

Koşuda:

upload_2016-4-28_11-10-55.png

Bu farkın nedeni her bir sporda oksijen ihtiyacı duyan kas miktarının farklı olması.

şamilkafkas ve scitakoglu bunu beğendi.
  19. baristr

baristr Menderes / İZMİR

Adı:
    barış
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Aynı sorun bende de var. Solunum yoluyla alakalı bir durumdan kaynaklanıyormuş sanırım. kışın falanşit olmuştum ve ciddi bir nefes alma problemi vardı. 20 gündür boğazımda bir ağrı var ve nabzım bir anda 195lere çıkabiliyor.
    S3 ST4 HST ve Hemogram testlerini yaptırmakta fayda var belki guatr olabilir.

20. enginbey35

enginbey35 Yeni Üye

Adı:
    Özgür
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben buraya takıldım.Normal evde dinlenirken 55-60 eviyesi nabız normal bir rakam değil diye düşünüyoruım.Burada bir tuhaflık sözkonusu.Ya cihazınızda bir problem var yada söylemek istemiyorum ama kalp ritminiz olması gereken düzeylerde değil.Yetişkin bir insanın dinlenirken kalp hızı çoğu kişide dakikada 70 civarındadır.
    Buna ilaveten şimdi okuduğum bir yazıda doktor açıklaması şu şekilde:Temel kalp hızı kişiden kişiye değişse de düzenli egzersiz yapan, fizik kondisyonu yüksek olanların kalp hızları genellikle yavaştır. Kişi düzenli spor yapmayı bırakıp haraketsiz bir yaşama geçerse, bir süre sonra nabızının eskiye göre hızlandığını fark eder.