Nabız saati seçimi...

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Selamlar,
Sporumu ve antrenmanlarımı artık daha bilinçli yapmak için bir nabız saati almayı düşünüyorum.Fakat sporumu, kendimi geliştirip profesyonel olmaktan ziyade, sağlıklı spor yapıp kondisyon sahibi bir sporcu olabilmek için yapıyorum.VE bu amacıma uygun bütçemi pek sarsmayacak benim için gerekli fonksiyonlara sahip bir nabız saati istiyorum.TAbiki dayanıklığında ön planda olması için bilindik markalar ön planda benim için.

Şimdiye kadar bir nabız saati kullanmadığım için bana tam olarak hangi fonksiyonların yeteceğini ve hangi marka-modelin tasarımının ve menülerinin daha ergonomik olduğu hakkında en ufak bir bilgim yok.Bu konularda sizlerden yardım bekliyorum...

Fiyat olarak şimdilik en uygun Sigma Sport PC3 modelini buldum.Bu saat benim için yeterlimi? Yoksa bulunması gereken bazı özelliklerden yoksunmu? Yeterince sarsıntıya,şoka ve özellikle suya dayanıklımı?

http://www.velespit.com/content_files/prd_images/bspc3[1].jpg

Şimdiden teşekkür ederim....

Scudo

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
bence sadece nabız saati degilde nabızıda gösteren km saat al derim çünki bisiklete iki ayrı saat takmak zorunda kalmayacağın gibi bisiklet üstünde değilkende diğer saat gibi kulanma imkanın oluyor ben şimdiye kadar pek çok markanın pek çok farklı modelini kullandım cat eye,vdo,sıgma,polargibi şu anda vdo 12.6 nabız göstergeli kablolu modelini kullanıyorum bu benim ikinci vdo km saatim ilk modellerin kızak ray mekanizması pek iyi değildi ama şimdiki gayet iyi saatin kendiside taş gibi sağlam zaten vdo otoların km saatlerini yapar bilirsin.eğer komple nabızlı kmsaat almaya karar verirsende kablosuz alacaksan sigmaya yanaşma derim çünki alıcı verici arası mesafesi kısa (42cm)yeterli olmuyor ve enküçük şeylerden etkilenip göstermemezlik yapıyor.kablosuzda cat eye öneririm(bulabilirsen). polarda iyi ama bazı alt modellerinin nabız bant pili değişmediği için komple yeni bant alıyorsun bant fiyatıda epey yüksek yani alırsan cs200 ve üstünü almak zorundasın.ama yinede bana sadece nabız saati olsun yeter dersende yine poların bant pili değişen sadece nabız saati olan modellerinden al derim çünki onlar kod sistemli ve kolay kolay dış etkenlerden etkilenmiyor ama sigmadan tabiki piraz pahalı.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Benim yavsiyem polar CS100 olacaktır sana fiyat belki 100€ civarı ama alırsan 1 kere alırsın memnuniyetsiz kalan görmedim polardan... Şahsen kendim sigma kullandım çıldırıyo bi süre sonra...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Fiyat performansı en iyi olanlardan sigmasport pc15 önerebilirim...

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@H.Çağrı

ya hasancım cs 100 iyi hoşta nabız bandı pili değişmiyor pil bitince komple bant almak zorunda kalıyorsun.bence 200 ü alırsa onun bant pili değişiyor zaten tüm özellikleri aynı neden 200 pahalı diyordum sepep oymuş.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Valla ben Carmin 301 Forerunner kullanıyorum hepsi bir arada ama fiyat biraz fazla tabi 260$ civarı sanırım onuda tavsiye ederim GPS ve bilgisayar bağlantısında bütün nabız ve yol bilgilerini haritaüstünde ayrıca grafikte gösteerebilme özelliğide mevcut... Ama bulmak sıkıntılı biraz...

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Benim Tavsiyemde Sigma BC 2006 MHR DTS. Özelliklerini araştırdım. Bir çok özelliklere sahip.

SIGMA DTS 2006 MHR nin özellikleri:

İRTİFA ÖLÇÜMÜ
NABIZ ÖLÇÜMÜ
HIZ ÖLÇÜMÜ
HAVA SICAKLIĞI ÖLÇÜMÜ

GENEL ÖZELLİKLERİ:

7 farklı dil seçeneği
Işıklı LCD ekran
Düşük pil uyarı özellikli
Chipe bilgi depolama
2 Ayrı tekerlek ölçü ayarı
Durağan zamanda ekranda isim ve saat göstergesi

BİSİKLET ÖZELLİKLERİ:

Hız
Ortalama Hız
Ortalama hız ve anlık hız karşılaştırması
Maksimum hız
Ara mesafe ölçümü
Programlı ara zamanlama
1.Sürücü mesafesi
2.Sürücü mesafesi
1+2 sürücü mesafesi

HEART RATE ÖZELLİKLERİ:

Kalp atışı
Ortalama kalp atışı
Maksimum kalp atışı

SAAT ÖZELLİKLERİ:

Saat
Kronometre
Sürüş Zamanı
1.Sürücü toplam sürüş zamanı
2.Sürücü toplam sürüş zamanı
1+2 Sürücü toplam sürüş zamanı
Geri sayım

Link

(link)

Resimi

http://picture.yatego.com/images/44fd90fc34e256.5/Sigma_BC_2006_HR_02.jpg

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Güzel görünüyor Mustafa, acaba tur sayacı (lap counter) özelliği var mı? Varsa bayaa iyi bence...

• Beğen
Tepkiler: MustafaOnderATiK

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Arkadaşlar önerileriniz için teşekkürler fakat ben fiyatı daha uygun birşey arıyorum.Yani spor yapan bir insan için gerekli olan temel özellikleri sağlayacak bir saat istiyorum.Alacağım saatin km ölçmesi şu anlık benim için önemli değil extra km saati almamın benim için bir sakıncası yok ve komplike ürünlerin daha fazla sorun çıkartacağına ve ergonomiden ödün vereceği inancındayım. Alacağım nabız saatinin doğru bilgiler vermesini durup duruken bozulmamasını ve nabız bandının pilinin değişmesi gibi özelliklerinin bulunmasını istiyorum. Şimdi belirli bir kondisyona sahip olmak için spor yapan bir insanın nabız saatinde olmazsa olmaz özelliklerin neler olması gerektiğini söylerseniz ve bu bilgiler ışığında sorun yaşamayacağim bir nabız saati önerirseniz sevinirim ;) Max bütçeyi de 100 tl ile sınırlandırmak istiyorum...

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@MaNiaC_oF_BiKe

çok iyi demişsinde bende özelliklerine bakıp aldım birkaç ilave özelliğinide ben söyleyeyim sana birincisi alttaki maşaya takılan algılayıcı yani verici ile ykardaki gidona takılan asıl saat yani alıcı arası 42 cm yi geçmesin diyor vericiyi maşanın en üst noktasına taksan bile bu mesafeyi benim bisiklette ben düşüremedim bisikletimi biliyorsunuz bu nedenden ötürü sanırım yolda km saat 10dakika çalışıyorsa 1 dakika duruyor ve 00 gösteriyor bazende hiçbir sebep yokken göstermiyor saati söküp takıyorsun geliyor .ikincisi yüksek gerilim hattı cep telefonu gibi şeylerdende etkilenip yine göstermiyorki bunu kitbındada kutusundada özellikle etkilenir diye belirtmiş . üçüncüsü .vericiyi maşaya incecik bir orig lastikle tutturmak zorundasın orada oynayıp duruyor dördüncüsü yükseklik sadece hava basıncı ile algılandığı için hava durumuna göre ,daha önce örneğin 130 metre rakıma ayarladığınız bir aktüel yükseklik ayarı ertesi gün -10 metre gösteriyor hadi yine ayarlıyorsunuz bu sefer gene ertesi gün hava değişiyor ve gene saçma bir değer gösteriyor.halbuki bende gene altimetre özellikli casio kol saati var ama o doğru dürüst gösteriyor.bilmiyorum ben memnun kalamadım ve sattım ayrıca sorun sadece benim alette değildi biz üç kişi aldık hepsi aynı.

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
@bts.elektronik

Ben kullanıyorum veya kullandım dememiştim. Sadece tavsiyemi belirttim. Araştırdım ve bilgilerimi sizlerle paylaştım. Ama dediklerinizde sizde haklısınızdır elbette. Yaşamış olduğum şehirde bisikletçi getirtmiş ve 150 dolara satıyor Kutusundan çıkartmadan biraz inceledim. Hoşuma gitti. Özelliklerini de internetten araştırdım. Öyle bilgilerimi sizlerle paylaştım. Ayrıca Hakan abiye yazacağım cevapta satın alabileceğiniz linkide vereceğim. İnceleyebilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

• Beğen
Tepkiler: bts.elektronik

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
@Hakan Yazman

Abi şahsen kullanmadığım için o kadar bi bilgim yok. Size satın alabileceğiniz linki de vereyim. İngilizce yani orjinal özelliklerini yazmışlar. Kendinizde görebilirsiniz.

(link)

Oradaki özellikleri burayada aktarıyorum. Sanırım benim verdiğim özellikler bu özelliklerin Türkçeleştirilmiş halidir.

Sigma Bc-2006 Km Saati

General functions

Language setting, 7 languages
LCD backlight
Low battery indicator
Backup function/through saving chip
Two wheel sizes adjustable
Clock and model name in standby

Bike functions

Current speed
Average speed
Comparison of actual and average speed
Maximum speed
Trip distance
Programmable trip section counter
Total distance bike 1*
Total distance bike 2*
Total distance bike 1+2*

Heart rate functions

Current heart rate
Average heart rate
Maximum heart rate

Time functions

Clock
Stop watch
Riding time
Total riding time - bike 1*
Total riding time - bike 2*
Total riding time - bike 1+2*
Programmable countdown timer forward/back

Altitude measurement functions

Current altitude
Total altitude per day uphill/downhill
Total altitude uphill bike 1*
Total altitude uphill bike 2*
Total altitude uphill bike 1+2*
Current temperature

Walking functions

Walking time
Current altitude
Total altitude per day uphill/downhill
Current temperature
Heart rate functions (like 1706 HR)
Timer
Clock

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@MaNiaC_oF_BiKe

ya bende zaten tecrübelerimi yazdım forumun amacıda bu değilmizaten herkez kullandığı malzemelerin iyi ve kötü yanlarını yazsınki seçimler ona göre doğru yapılsın.sen sakın üstüne alınma sana hiçbir sözüm yok olamazda zaten benim sözüm sigmaya. bu arada kadans yok bc2006da teşekkürler.

• Beğen

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Bu gün yeni bişey daha öğrendim nabız saatindeki verileri bilgisayar atıp arşivlemek ve bunun üzerinden program yapmakta oldukça önemliymiş.O zaman herhalde fiyatımız bayaa bir uçuyor.O zaman anlaşılan şimdilik öğreneceğim bilgileri ileriki bir zaman alacağım nabız saati için ön bilgi olarak kullanacağım gibi görünüyor...

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@bisikletcanavari

Bu çok çok büyük bir gereklilik değil, eğer ortalama ve anlık nabızlarınızı takip ederseniz ve gereken nabza uyarsanız gayet rahat uygularsınız programınızı kağıda geçirip... İlla bilgisayara atıp ekranda görmek isterseniz fiyatlar 300 eu lardan başlıyor, ama bence %90 bisikletçi için gerekli değil. Ben çalıştırdığım sporculara normal bir nabız saatiyle gayet rahatça program hazırlıyabiliyorum...
Bende de en üst düzeydeki saatlerden olan polar S720i var kadanslı olarak, özelliklerinin belki %40 dan fazlasını kullanmıyorumdur...

Nabız saatinde bence olması gereken en önemli özellikler ortalama, anlık, maksimum nabız, tur sayacı, maks nabzın % olarak gösterebilmesi, kronometre ilk aklıma gelenler...