Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nabız Saati Problemleri

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında MehmetAliB. tarafından paylaşıldı.

1. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Sigma 2209 MHR ve Beurer PM 26 kullanıyorum. Biri bisiklet bilgisayarı diğeri de kol saati. Her ikisinin de nabız ölçme özelliği var. Yükseklik, hız vs her türlü bilgiyi hatasız veriyorlar. Yalnız iş nabıza gelince ikisi de sapıtıyor. Şehir dışında sürüş yaptığım zaman problem az oluyor ama şehir içinde sapıtmalar artıyor. Çoğunlukla Sigma bisiklet bilgisayarını kullanıyorum. Sürüş sırasında problemi daha az. Kol saatini laktik asit testi ve dinlenik nabzı öğrenmek için kullanıyorum.

Sorunlara gelirsek:
    Bazen ikisi de nabız ölçmüyor.
    Sürüşe ilk başladığım dakikalarda nabız ölçmedikleri oluyor. Sonra ölçmeye başlıyorlar.
    Rüzgarlı havalarda kimi zaman nabız ölçer ya sıfırlanıyor ya da sabit bir rakamda takılıp kalıyor. Bir müddet sonra, genelde terleyince düzeliyor. Bu durum yokuş aşağı giderken de oluyor.
    Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda ve trafik ışıklarının olduğu yerlerde sapıtıyor veya duruyorlar.
    Beurer kol saatini bisiklete taktığımda uzak konumda kalırsa nabız ölçeri çalışmıyor.
    Suyla kemerin iki ucunu hafifçe ıslatıp kullandım, yine aynı.

Bu arada ikisini birden kullanmayı denemiştim. Aralarında daima 1-3 nabız fark oluyor. Bazen bu fark 8-10 seviyesine çıkıyor.

Siz de böyle sorunlar yaşıyor musunuz, Bu sorunların çözümünü bilen var mı?

Engin Sarı bunu beğendi.
  2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ölçmeme nedeni büyük ihtimalle temas noktaları ile alakalı.

Bu tip ürünlerde (Garmin hariç) bana da oluyordu. Çözümü ise oldukça kolay, takmadan önce vericinin arkasını çok az bir şekilde ıslatırsanız (genelde tükürük daha çok işe yarıyor) bir sorun kalmayacaktır.
    Terledikten sonra bu yüzden çalışmaya başlıyordur. Sırf bu iş için satılan kremler var aslında, Spectra 360 Conductive Electrode Gel: Parker Laboratories, Inc. gibi...

3. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Şu jellerden alıp kullanayım bakalım nasıl olacak. Hastanelerde böyle jeller kullanılıyor aslında. Eczanelerde belki vardır.

Engin Sarı bunu beğendi.
  4. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Çözümü deneme yanılma yoluyla buldum. Km saatini dropbar gidonun sağına takıyordum. Bu hatalıymış. Nabız bandıyla km saatinin/kol saatinin mümkün mertebe birbirine yakın olması gerekiyor. Sonra gidonun soluna taktım. Düzeldi. Şimdi gidon boğazına takılı kullanıyorum. Sorun yok.

Asıl sorunsuzluğu ise şu sağladı. Önceden nabız bandını kalbe yakın olsun diye hafifçe sola kaydırarak kullanırdım. Daha sonradan gösün tam ortasında kullanmaya başladım. Oraya tam oturduğundan mıdır nedir artık sorun yaşamıyorum. Galiba nabız ölçen bandın sağ-sol algılayıcıları bu şekilde vücuda tam yerleşiyor. Böylece daha sağlıklı ölçüyor. Kol saatimde de durum aynı. Kullanma şeklim şöyle:

9837e438-45d8-4030-a199-4c1b4d800b3b__V302775649__SL300__.jpg
    Trafiğin yoğun olduğu yerlerdeki sapıtmaya ise, ki bu nadir oluyor, yapacak bir şey yok. Cihazın alıcı verici sistemi Bluetooth, ANT, kızılötesi... her ne ise başka cihazlarınkiyle karışıyor sanırım. Km saatim bu konuda iyi. Çünkü alıcı verici arasında bir tür şifreleme kullanıyormuş.

Rehaserdar bunu beğendi.