Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nabız saati bilgi danışma

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında kory tarafından paylaşıldı.

1. kory

kory Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam, ben bisiklette olmazsa olmaz olarak km saatini bilirdim ve her daim kullanırım. ancak yarış ve yarışlara katılmk çok farklı olduğundan yarışlara katılan bu işi prof. yapanlarda nabız saati olmazsa olmaz gibi birşey.
    Nabız saati kullanan arkadaşlar bu konuda ne söyleyebilir ben haftada 3 kez filan her binişte 80-100 km yaparak giderek gelişmek isteyen birisiyim. yani ortalama nabız max. nabız aralığını bilmek sürüş tekniğini yada kondisyonumun gelişimini izlememde banada yardımcı olacakmıdır.
    ve hangi marka almalıyım max. 60 euro yu aşmayan bi şey alsam bana yetermi öneriniz varmı ucuz modellerde ne gibi olumsuzluklar yaşanır...
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=25_77&products_id=1605
    bu modeli kullanan varmı ingilizce özellikleri tr ye çevirsemde bana bir şey ifade etmedi bir nabız saatinin genel özellikleri nelerdir. yanlış ölçer mi...
    şimdiden teşekkürler

2. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba, bir süredir nabız saati kullanıyorum elimden geldiğince size anlatayım. bir araba için motor devir saati neyi gösteriyor ve ne işe yarıyorsa nabız ve nabız monitor saati onu gösteriyor ve o işe yarıyor. ihtiyacınız olan gücü üretmek için gerekli olan enerji ve oksijen hücreye kan vasıtasıyla gidiyor. ne kadar ihtiyacınız varsa kalp sınırlı hacimdeki kanı pompalama sayısını arttırarak hücrelere yolluyor. böylece siz kondüsyonunuzu rahatlıkla hangi şartlarda nabzınızın ne kadar yükseldiğine bakarak tahmin edebiliyorsunuz. saat size anlık nabzınızı gösteriyor buna bağlı olarak başlangıtan itibaren yaktığınız kalori ve nabız sayınıza göre yaktığınız yağ miktarını gösteriyor. buda sizin durumuzunu en azından zihninizde tasavvur etmenizi kolaylaştırıyor.
    piyasada değişik özellik ve fiyatlarda nabız saati var. benimkini kipadan 35 liraya almıştım. önceki değerleri saklama gibi bir özelliği yok, zaten ihtiyacımda yok. diğer hendikapı ise dış radyo dalgalarından etkilenmesi. misal kablosuz km saatin varsa o zaman nabzının çok hızlı attığını gösterir veya süpermarketlerdeki kasa yanındaki güvenlik barlarından çok etkileniyor. yine aşırı nabız ve yanlış tüketim miktarı gösteriyor. ama ben ne zaman ne olacağını bildiğim için oralarda nabız saatini kapatıyorum. bunun dışında yürüyüş ve bisiklette daima kullanıyorum. yan faydalarıda var. mesela vucutta hararet yükselince nabız artıyor ama elde edilen güç düşüyor ve daha çabuk yoruluyor insan. şimdiki giyim tarzımda vucudun serin kalmasına dikkat ediyorum bu sayede nabzım ortalama 10 atım dakika düştü bununla beraber daha önce çıkamadığım rampaları çıkabilir hale geldim . kocaeli derince kipada nabız saatleri gördüm hafta başında, şimdiki fiyatı 39 lira idi. tchibo getirmişti 1-2 ay önce. 49 liraya sattı. onlar diğer radyo dalgalarından etkilenmeyeceğini iddia etişlerdi. nabız hakkındaki daha fazla malumat için forumda bayaa kaynak var. bunlardan bir tanesi de şu

Kamil BULUT, kory ve ozgur_jeo bunu beğendi.
  3. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisiklet kulanmaya (spor yapmaya) devam ettiğinizde aynı parkuru daha düşük nabız ortalaması ile tamamlama, yüksek nabızla antremana daha uzun süre dayanma gibi iyileşmeleri gün ve gün görüyorsunuz . eğer aynı parkurlarda bitirme süresi nabız ortalamanız vs not ederseniz ilerlemeyi bariz şekilde gösterebilirsiniz. ancak bu rakamlardan anteramanlarınızı yönetme ve programlamada nasıl faydalanırsınız bilmiyorum. (zaten antreman nedir tanımını dahi pek bilmiyorum).
    Benim nabız saatinden faydalanma şeklim ise tempomu ayarlamak. Mesela 160 üzeri nabız seviyelerini bir kaç dakikadan fazla devam ettiremediğim için bir rampada nabzım 170 e çıkmışsa hemen hızımı düşürüyorum. yoksa rampayı dura dura çıkmak zorunda kalacağım ki sürüş keyfini çok kaçırtan bir durumdur. ayrıca maksimum nabız sınırında fazlaca zorlamalar benim yaş grubum için pek sağlıklı da olmayabilir.
    Ben sigma onyx fit kullanıyorum. bisikletle kullanırken memnunum. İlk aldığım zamanlar koşu vs gibi sporlarda sinyal algılamada zaman zaman kopukluklar olabileceğini düşündürtmüştü ancak bisikletten başka bir aktivasyonda kullanmadığım için bu zafiyeti pek sınayamadım. Sigma bu modelin (diğer pek çok modelinde olduğu gibi) EKG hassasiyetinde ölçüm yaptığını iddia ediyor ki bu önemli. hedeflediğiniz nabız aralığı dışına çıktığınızda sesli uyarı veriyor (pek çok nabız saati de bu nu yapıyor ben olmazsa olmaz özellik olarak vurguluyorum). kalori hesaplıyor. başka cihazların sinyallerinden etkilenmiyor. maksimum nabız , ortalma nabız, antreman süresini veriyor. Sanıyorum sizin almayı planladığınız modelde bunları yapabiliyor. Günlük kullanım için bunlar fazlası ile yeterli . Ciddi bir spor faliyeti için başka özellikler de gerekli mi? değerlendirmek lazım.

Kamil BULUT ve kory bunu beğendi.
  4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Nabız saati amatör olsun prof olsun kendini geliştirmek isteyen ciddi antrenman yapmak isteyen herkesin edinmesi gereken bir yardımcıdır, nabız saati olmadan antrenman programı hazırlamak da zordur.
    Nabız saati alırken ortalama ve maksimum nabız belirteçlerinin olmasına dikkat etmek gerekir, yine ben pek kullanmadım ama alt ve üst seviye alarmlarının olması iyi olabilir. Göğüs bantının kodlu olması da sinyallerin başkalarınınkiyle karışmasını önler.

Kamil BULUT, kory ve Güney Tuncer bunu beğendi.
  5. Ekrem Özarslan

Ekrem Özarslan Kıdemli Üye

Seviye:
    Nabız ölçerli saatlerde var bunlar nasıldır acaba.

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Eğer yanında göğüse takılır bant geliyorsa olabilir.

Bir de kipalarda satılan saatler var, 35 tl gibi çok uygun fiyatları, gayet de güzel görünüyor özellikler olarak.

Ekrem Özarslan bunu beğendi.
  7. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hakan önerebileceğin bir marka/model var mı acaba ? Ben de bir tane almayı düşünüyorum.

8. kory

kory Kıdemli Üye

Seviye:
    yardımlarınız için çok sağolun arkadaşlar, polar markasının nabız saatleri biraz pahalı ben de sigma almaya karar verdim, alıp denediğimde sizlerle tecrübelerimi paylaşırım ancak ankara da 100 tl civarı bulabileceğim başka marka varsa yazarsanız sevinirim.

9. kayhan

kayhan Misafir

en ucuzunu al sonuçta içinde 10 centlik bir çip var. marka tutkunluğu fakirleşmeye yol açar:) yani ayna kol olsa xtr al derim ama bu basit bir elektronik alet. artan paranlada amzondan bisiklet antreman tekniği ile ilgili bir kitap sipariş edebilirsin. örneğin Joe Friel in
    http://www.amazon.com/Mountain-Bikers-Training-Bible/dp/1884737714
    kitabını alabilirsin

kory bunu beğendi.
  10. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bütçe rahat ise POLAR'dan şaşmamanızı öneririm, Bisiklet için olan serisi başlangıç modelleri olan CS100, CS200...... profesyonellere hitap eden 700 ve son model 800 serileri antrenman ile ilgili çok ayrıntılı bilgi veriyor. Bunun yanı sıra Polar saatinizi Polar Precision Performance bilgisayar programı ile kullanabilirsiniz, eğer biliyor iseniz antrenman analizinizi de yapabilirsiniz.

kory bunu beğendi.
  11. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Pazarlama yapmak gibi olmasın ama, yakında sıfır Sigma onyxpro nabız saati ilanı koyacağım. Garantiden sıfırlanıpta gelmiş olacak. Ortalama 40 TL indirimli şekilde 180 TL fiyat biçiyorum. Satma nedenim, içinde benim zaman ayırabildiğimden çok fazla fonksiyon var. Ki o kadar düzenli antrenman yapamadığımdan özelliklerini de kullanamıyorum. Yakında nabız saati alacaklara duyurulur :)

Tavsiye ye gelecek olursak. Düzenli antrenman yapan birisi için onyx easy fiyatına göre oldukça güzel bir model. Tavsiye olunur ;) Şunu da belirtmeden edemeyeceğim, sigmanın en üst modeli bile (onyx pro) sağlamlık olarak poların en alt model nabız saati bile etmez bence. Polar alırsanız bir çok doğa şartında sorunsuz kullanırsınız. Sigmada biraz nazik kullanmak gerek ;) Suya fln girmemek tavsiye olunur ;)

kory bunu beğendi.
  12. kory

kory Kıdemli Üye

Seviye:
    gönül isterki polar alalım ancak bütce az max 100 TL vereceğim. teşekkür ederim.
    beni endişelendiren yanlış ölçmesin manyetik alanlarda sapıtmasın. önceden bi kablosuz km saati almıştım eve gelip verilere baktığımda max hız 900 km filan yazardı:eek: :eek: :eek:

13. bisikletcanavari

Seviye:
    Onun testtini yaptım :) O açıdan onyx serisi başarılı ;) Kullandığım süre zarfından herhangi birşeyden etkilendiğini görmedim. Ayrıca kısa bir süre nabız saati ile Blackburn 4ç0 kablosuz km saati kullandım. İkisini aynı anda kullanırken bazen km saati sapıtıyordu. ma nabız saatinde herhangi bir etkilenme göremedim.

14. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Buna katılmıyorum. Düzenli olarak yüzüyorum. Sigma'nın PC 15 modelini kullanıyorum. Ve onunla defalarca havuza girdim. Sapasağlam çalışıyor.

Ayrıca Polar gibi bir markaya da tonla para vermeyi anlamsız buluyorum. Bence Sigma bütün ihtiyacı karşılıyor.

Kamil BULUT bunu beğendi.
  15. bisikletcanavari

Seviye:
    O zaman bu noktayı biraz açmak gerek. Sizin kullandığınız Pc serisi, benim kullandığım Onyx serisi. Açıkçası herhangi bir yerinde ''suya dayanıklı'' ibaresi görmediğim için direk suya maruz bırakmadım. Herhangi bir yerinde kasayı monteleyen bir vida da bulamadığımdan, olası bir arızaya karşı müdehale şansı yok, ve bu yüzden onca parayı riske atmak istemedim. Dış yapısını incelediğimde su geçirebileceğini tahmin ettim o kadar. Zaten suda kullanılmamasını tavsiye ediyorum, kesinlikle su geçirir gibi bir ibare kullanmadım ;) Ki bu bahsettiğim olay tüm sigma ürünleride kapsamaz. Aynı şekilde sigma 1606L km saati kullanıyorum. Km saati çamaşır makinasında renklilerle yıkandı ve su geçirmedi :D

Polar konusuna gelince. Böyle üst grup ürünlere verilen oara anlamsız değildir. Önemli olan cidden ona ihtiyacınızın olup-olmadığını bilmek. Haftanın ortalama 6 günü düzenli antrenman yapanve herzaman kürsüye oynayan bir sporcuya kesinlikle sigma ya da eşdeğer bir nabız saati almasını önermem. Ancak o kişinin ihtiyaçlarını polar karşılayabilir.Ve ancak uzun vadede Polar sağlam kalabilir. Ama elitlerde yarışmak için antrenman yapan, elitlerin gücüne ulaşmaya çalışan bir sporcununda sponsoru olmayacağını ve mali durumunun çok iyi olmama ihtimalini göz önünde bulundurarak Sigmanın bütçesine uygun bir serisini alıp, nabız verilerini işlemeyi öğrenip antrenmanşlarına adapte etmesini öneririrm. yine sağlıklı yaşam için ya da formunu korumak için düzenli bisiklet süren ve antrenman yapanlar içinse cidden bunu sağlıkları izin verdiği müddetçe yapmayı planlıyorlarsa öyle veya böyel paraya kıyıp polar almalarını, ama her an hayat ve yaşam şartlarının değişebilme ihtimali ile düzenli anltrenman yapamama durumu olanlar için sigma veya muadili ekonomik bir nabız saati almalarını öneririm.

Ali AKTAŞ ve kory bunu beğendi.
  16. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Selam Güney, Ali'nin de dediği gibi bütçe sağlamsa Polarlara bakılabilir, düşükse Kipa daki veya Media Mark takilere bakılabilir, orta seviye olarak Sigma Pc 14 vs bakılabilir, Sigmaların kodlu modelleri biraz pişmesi gerekiyor gibi geliyor bana. Bir da ithalatçısından Sigma nın polar da olduğu gibi bilgisayara veri aktarabilen modelleri gelecek deniyordu. Ben şu an için Polar S720i kullanıyorum bazı ciddi eksik yönleri olabiliyor bazen (mesela hız vericilerinin bazıları çok kısa mesafe vermesi gibi) ama nabız olarak bayaa iyi.

17. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Polar'ın kalitesini kullanan bilir valla, eğer nabız saatinden ciddi beklentiler içinde iseniz Polar idealdir, Yok ben nabzımı görsem yeter diyorsanız ekonomik bişi iş görür.

18. bisikletcanavari

Seviye:
    Benim bildiğim sigmanın bilgisayara veri aktarımı yapan şimdilik sadece Rox serisi var. Onlarda tam manasıyla bir nabız saati değil. Yani nabız verileri üzerinde yoğunlaşan bir alet değil.Genel bir bisiklet bilgisayarı diyebiliriz. Ama nabız verileri üzerinden 9 fonksiyonu bulunuyor. Bu da eğer nabız ölçümü işlevselliğini koruyorsa ortalama bir kullanıcı için yeterli sayılabilir. Bunun yanında geliştirilmiş altimetresinden tutunda, kablosuz kadans ölçümü , termometresi v.s bi ton özelliği mevcut. Ha bu arada bilgisayara veri aktarımı usb'den veri aktarım kablosu ile sağlanıyor. Sigmaların kablosuz km saatlerinin cidden pişmesi gerekiyor. Bunda hemfikirim. Fakat nabız saatlerindeki veri aktarımında en ufak bir pürüz görmedim açıkçası. (Not: Onyx serisinde)

19. Serkan Bostan

Serkan Bostan Yeni Üye

internetten inceleyebilirsin..

kory bunu beğendi.
  20. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    sigma Onyx Easy modelini bizim Ozan kullanıyor kıştan beri ve gayet memun sorun çıkartmadı henüz.. Ben Sigma PC15 kullanıyorum, geçen haftaya kadar hiç sorunu yoktu hatta göğüs bandını defalarca yıkadım sorun çıkartmadı ama geçenlerde göğsümün üstüne düştüm ve sanırım göğüs bandında gözle görülemeyecek çatlaklar falan oluştu ve içine su almaya ve oksitlenmeyei hatta kısa devre yapmaya başladı.. Narinliği konusunda yorum yapan arkadaşlara katılıyorum.. Şu an eski Sigma Fit watch saatimin göğüs bandını kullanıyorum gayet sorunsuz çalışıyor PC 15 ile.. Şu sıralar Sigma Onyx Pro modelini gözüme kestirdim. Maddi durumu düzeltince sanırım bir tane alacağım.. Tam istediğim özellikleri var..

kory bunu beğendi.