Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nabız hesaplama yöntemlerinden hangisi doğru?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Emrah Özşahin tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Çeşitli sitelerde farklı nabız hesaplamaları gördüm.

Yaş hesaplamasına göre max nabzım yaşıma göre 192 (28 yaşındayım).. yağ yakımı için bunun %60-%70 arası 115 min-135 max yapıyor

Ayrıca dinlenik nabzımda dakikada 60

Bu hesaba göre de yabancı sitelerde Fat Burn 136-149 görünüyor (https://www.exercise.com/tools/target-heart-rate-calculator)

Bu hesaplamalardan hangisi doğru acaba.

2. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yağ yakım nabzı diye birşey yok aslında, her nabızda yağ yakılır. Genel 2-3 saat gibi uzun süreli sürüş yapabileceğin nabız aralığı yağ yakım nabzı olarak kabul edilebilir. Yüzde olarak belirlemek kişiye göre çok doğru olmaz. Bu nabız aralığında uzun sürüşler yapmak gerekir, uzun sürmeyeceksen istediğin erimi elde edemezsin.

3. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben kilo vermek amacıyla evde trainer ile 40 dakika falan sürüyorumda. İnternetten araştırdığım kadarıyla yağ yakımı için %60-%70 arası nabız değerinde aktivite yapmak yağ yakımının fazla olmasını sağlıyormuş. Ancak 2 hesaplama türü görünce hangisini baz alacağımı bilemedim. Sanırım yabancı sitedeki doğru. Çünkü 220-yaş hesabına göre max nabız sayısı herkes için geçerli olmayabilir. Dakikada atan nabız değerleri herkesin farklıdır çünkü.

4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Max 192, Min 60

Aradaki fark, 132'nin %60'ını alırsak 79 eder.

60+79=139; bu alt limit.
    60+92=152; bu da üst limit. Bu iki değerin arasıdır yağ yakma değerleri, sizin verdiğiniz rakamlara göre.

5. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Arkadaşlar nabzı yükselterek antrenman yaparken sadece yağ yaktığınızı düşünmeyin.Yağ yakmak için bir çok faktör mevcut.Bunlardan en önemlisi beslenmedir.En doğru şekilde beslenme programınızı oluşturup var ise fazlalıklarınız ondan sonra uygun antrenmanlar ile ancak bunlardan kurtulabilirsiniz.Unutmayalım ki herkesin damar yapısı,genetik faktörleri,Yaşam biçimi aynı değil.Kalbi çok yormadan antrenmanlardan optimum düzeyde faydalanmak gerekir diye düşünüyorum.Mazallah yağ yerine kaslardan da yiyebilirsiniz.Bununla birlikte vücudunuz ve kas yapınız deforme olursa geri dönüşü zor olabilir.Her anınızı sağlıcakla geçirmeniz dileğiyle..

6. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Diyetisyenin verdiği program doğrultusunda beslenme programını uyguluyorum zaten. İlk kez geçen hafta tartıldım orada. 97.70 kg'yim. Bunun %26.80'si yağ.
    Tekrar Cumartesi günü tartılacağım. Şuan 1.7 kg verdim. Bunun ne kadarı yağdan gitmiş ona göre bir program yaparım.

7. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yaş hesabına güvenmeyin. Çok az insanın max nabzı yaş hesabına denk düşüyor. Herkesin max nabzı birbirinden farklı. Nedenleri arasında yaş, cinsiyet, genetik yapı, güçlü kalp kası vb. var. Benim uyguladığım yöntem şu: iki yıldır yaptığım sürüşlerdeki max nabız değerlerimi Strava'dan Veloviewer'a aktardım. Antrenmanları max nabzıma göre sıraladım. En üstteki fake olanları eledim (200+). Daha fazla sayıda birbirine yakın max nabız değerlerimi inceledim. Bu değerin 185 olduğunu gördüm (çünkü bir çok antrenmanda bu değere ulaşmışım). Benim yaşım 45; yaş hesabına göre max nabzım 175 olması lazım ama, ben 175'teyken kesik kesik de olsa konuşabiliyorum. Bir de max nabız ve nabız bölge hesabı yapan sitelerden bisikleti referans alanları kullanın. Koşu, yüzme, bisiklet değerleri farklı. Digifit.com'u incelemenizi öneririm.

Bu konuyla ilgili açtığım bir başlık var. Onu da inceleyebilirsiniz: http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=125913

Emrah Özşahin ve Cihan Şar bunu beğendi.
  8. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tahsil görmüş diyetisyenlere saygımızı eksik etmeyelim, metabolik problemler yüzünden kilo verme zorluğu olanlara onlar yardımcı olabilirler.
    Normal bireyler için kilo vermenin en basit formülü, alınandan fazla kalorinin yakılmasıdır.
    Şaka yollu söylersek : gerisi teferruattır. :)

9. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    daha önce 2 kez 20 kilo verdim ama tekrar geri aldığım için bu sefer diyetisyen eşliğinde uygulayalım dedim :) hedef 70'e inip bir daha kilo almamak. Daha önce 105-85 arasında gidip geliyordum