Nabız düşüklüğü

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
Arkadaşlar,
Günlük hayatta 55
Dinlenir pozisyonda 40-45
Uyku halınde 35-40
arasında gezinen nabız degerlerim var.

Bu konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: Kamil BULUT
Scudo

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
konunun bilgi sahibi birisi değilim ama benim bildiğim kadarı ile çok ii spor yapan biri için normal olabilir bu değerler. çünkü spor yapma ile dinlenme halindeki nabız düşer, bu bir ölçüttür aslında. ama sizdeki değerler biraz fazla düşük gibi geldi ama boy kilo yaş ve ne ağırlıkta spor yaptığınızıda yazarsanız daha sağlıklı bilgi verebilir bilgili arkadaşlar...

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
10 yıl kadar basketbol oynadım çeşitli amatör kulüplerde, parelelinde 30 yıldır da düzenli bisiklet kullanıyorum.
Emin olamadım, bu kadar düşük olması normal midir diye?
Bir doktora mı görünmeliyim acaba...

Frédéric Lapointe

Forum Demirbaşı
Tepki
1.356
@Fatih Balkış

Bence gerek yok ama endiseleniyorsaniz gidin.
Geçen gun televiziyon'da doktorlar:
1. nabiz araba motor'ila karsilasiyorlar:motor o kadar yavas donse o kadar uzun yasar
2. nabiz yavas atanlar ortalama daha uzun sure yasiyorlar

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Çagatay Çimşit

Daimi Üye
Tepki
277
@Fatih Balkış

30 yıllık düzenli bisiklet geçmişiniz olması değerlerin normal olduğuna bir işaret gibi görünüyor.

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
@Fatih Balkış

Arastirdigima gore, otuzlarinda saglikli bir erkek icin dinlenik nabiz degeri(RHR) 70-75 arasinda olmaliymis. Bu rakam 85 uzerinde ise spor yapmiyorsunuz, veya baska bir sorun olduguna isaret ediyormus. Ozetle kalbimiz fazla mesai yapiyormus!
Eger dinlenik nabziniz 60'dan dusuk ise, fitness seviyesinin mukemmel seviyede oldugunu gosterirmis.
Heyecan, stres gibi durumlarda bu degerler %10 yukselebiliyormus. Bayanlarda ise bu degerler ortalama 3-5 atim fazla imis.
Dinlenik nabzi en dogru almak icin, sabah hemen uyandiktan sonra olcum yapin.
Ben de daha gecenlerde olcmustum, 50-53 gibi rakamlar cikmisti.
Sizin RHR datalari da, fitness seviyenizin oldukca iyi olduguna isaret.
Tabi yasla orantili olarak bu nabiz degerlerinin dustugunu de dikkate almak gerekir.

Lance, Contador gibi en ust seviye bisikletcilerde R.H.R.30 hatta daha da altina dusuyormus..
Dusunsenize, 2 saniyede 1 kez kalbiniz atiyor:eek:

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Bora bey yeterince bilgilendirmiş. gerçekten çok fantastik gelen durumlar 2sn bir nabız atması ama yüksek ağırlıklı sporda nabız değeri bir ölçüt kabul ediliyor.

Tepki
89
nabız düşüklüğünün tek sebebi formda bi vücut değildir. Antrenmanlar dolayısıyla düşen her nabız da iyi değildir. bunu sporcuyken anlamıştım. 36 dinlenik nabız atışım vardı ama 45 olan arkadaşımın performansı benden iyi olunca bu konuda biraz araştırma yapmıştım. bilgilerimi paylaşmak isterim:
1- nabız sıvı kaybından düşebilir. yetersiz sıvı alımı birkaç gün devam ederse nabız normalin altına düşer ki, bu iyi bi durum değildir.
2-nabız uzun yıllar yapılan dayanıklılık antrenmaları ile düşer. ritimsiz, düzensiz ve plansız yapılan antrenmanlar, kalp ritminin de düzensiz şekilde düşmesine sebep olur. yani her nabız aynı aralıklarla atmaz. bu şekilde çalışan bir kalp, size bir antrenman veya yarış içinde birden artan veya azalan düzensiz bir performans sağlar ki, bu da iyi bir durum değildir. bu durumda birkaç ay antrenmanlar bırakılmalı, ve düzenli bir antrenmana tekrar başlanmalıdır.
3- kalbin tek veya çift zamanlı çalışması da önemlidir. kalbinizi dinleyin. nabız atışı tek seferde ve yüksek volümde atıyorsa iyidir. ama nabız atışında iki ses duyuyorsanız, performans ilk durum kadar iyi değildir. bu nabız atışları genelde doğuştan gelen bir durum olsa da antrenmanlar da bunu etkileyebilir.
4- yaş yükseldikçe nabız düşer. dayanıklılık artar ama sürat azalır. çünkü kalbin maksimum atış seviyesi sürati belirler ve maksimum atış da düşer. bunu basitçe şöyle hesaplayın: 220-yaş. bu sizin maksimum nabzınızdır. mesela benimki 220-28=192. (bu kesin bir değer değildir, ortalamadır. kişiden kişiye değişebilir) 30 yaşını geçmiş bir 100m sporcusu çok az görürsünüz ama 40 yaşında çok maratoncu vardır.
ben bu kadar söyleyebileceğim şimdilik. ihtiyacınız olursa düzenli antrenman metodları ile ilgili de bildiklerimi yazabilirim.

Tepki
6
Dinlenme anındaki nabzın 36/dak olması ve dahi arkadaşınızınkinin 45/dak olması olağan yaşamla bağdaşmıyor, diğer tezlerinizin de doğruluğu tartışılır ; kaynak belirtebilir misiniz

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Uyku halindeki nabzı nasıl ölçüyorsunuz ? :) Ayrıca bu kadar aktif spor yapan birisi için çok normal aman ha birden sporu bırakmayın o zaman bu kalp büyümesi çok büyük sorunlara yol açıyor bkz:Kalp krizi

umutguclu

Üye
Tepki
17
gecen hafta doktora gittim rutin kontrollerım için yasım 35 oldugundan ve aılede ırsı kalp rahatsızlıgı oldugundan kalp kontrollerınıde eklıyelım dedı doktor hanım.kosu bandına cıkardılar .en son raddeye getırdıler egımı ve kosu bandı hızını.nabzımı zor bela ıstedıklerı sayıya getırdıler.sonra bana yaptıgın sporun faydası bu ıste dedı.nıormal ınsanlar cıktıgında en fazla 3. egımde ıstedıgı kalp atım hızına ulastıgını soyledı bende 5. seviyede zor bela cıktı.

bendede aynı atıs degerlerıne yakın bır durum var endıselenecek bır sey yokmus doktor kontrolunde..

saygılar..

Tepki
89
@hüseyin özer
arkadaşım halil akkaş, milli sporcu, 3000m avrupa üçüncüsü, ve dünya 4.lüğü var. google da aratabilirsin. ben de 1500m Türkiye şampiyonluğu yaşamış ve uluslar arası yarışlara katılmış bir sporcuyum. 7 yıldır atletizm antrenörlüğü yapıyorum, 5 yıldır beden eğitimi öğretmeniyim. 36 nabız konusunda sizinle tartışmayacağım. diğer söylediklerim de kesin doğrudur demiyorum. dediğim gibi tecrübelerimden edindiğimi aktardım sadecde

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@erdal kılıç

Genel bilgiler yerine ilginç tespitler , dayanıklılığa dair bilgiler verirseniz , memnun oluruz. Örneğin uzun mesafe koşularının , genel dayanıklılığa etkilerini artırmak için tavsiye edebileceğiniz antreman programları var mı?

Ufuk Yılmaz 45

Aktif Üye
Tepki
28
Herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa normaldir ki vermediği de spor geçmeşinizden anlaşılıyor.Doktora da görünmüşseniz yapacağınız başka pek birşey kalmamış.Aman dikkat edin sporu bıçakla keser gibi bırakmayın..

Tepki
6
Doğrusu bir Türkiye şampiyonuyla bu şekilde de olsa tanıştığıma sevindim,yaşadığım birinciliklerden daha büyük; özendim. 36 atım/dak konusunu tartışmamanızı da madem 'kaynak' benim diyorsunuz ben de tartışmayayım. Saygılarımla

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düşük olması iyidir ama her şeyde olduğu gibi fazlası zarar :)

• Beğen
Tepkiler: erdal kılıç

Çagatay Çimşit

Daimi Üye
Tepki
277
@erdal kılıç

Sıvı kaybında nabız artar. Yerine konmazsa şoka girersiniz ancak o zaman nabız düşebilir.

Normal kalp sesi ikili olur.

@hüseyin özer

Nabız sayısı antrenmanla azalır. 35 atım/dk dayanıklılık antrenmanları yapanlarda "normal" bir değerdir.

Tepki
89
Sıvı kaybında nabız artar. Yerine konmazsa şoka girersiniz ancak o zaman nabız düşebilir.

haklısınız, bu ifade daha doğru, teşekkürler. doktor farkı :)