Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nabız 240 olur mu?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ali.K tarafından paylaşıldı.

1. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Yukarıda belirttiğim gibi nabzın 240 olma ihtimali var mı?

2. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Hayır olamaz.

3. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Bugün benim oldu da acaba çok ekstrem bi olay mı onu merak ettim biraz öyle gibi ancak ben de olmaz diye biliyom 220 den yaşı falan çıkar diyolar.Yalnız ben ölçümü elimi kalbime koydum ve öyle yaptım boyundan veya bilekten değil 10 sn de 41 kere attı.SoNRA 60 sn tuttum 239 attı baya tırstım değişik bi şey oldu yorgun olmamama rağmen o an pedal çeviremedim

4. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    240 belki olamaz ama 220 den yaşını çıkartıp hesapladığın nabız da maksimum nabızın olmayabilir.

5. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Valla bilmiyom 5 dk içinde 3 4 kere ölçtüm hepsinde 220 240 arası çıktı ben de baya şaşırdım heralde içtiğim suyu tam yutmadan sprinte kalkınca oldu yoksa 200 ü geçtiğimi hatırlamıyom.

6. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Yok be abi arkadan geelen kamyonu kaçırmayım diye suyu yutamadım boğazıma düğümlendi.Kamyonu yakaladım 4 5 sn'de(zaten yavaştı)sonra 40 ile giden kamyonu takip edemedim ve bir sorun olduğunu anladım sağa çektim.

7. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hocam öncelikle kalp atım sayısıyla, nabız sayısı farklı şeyler. Yani elinizi göğsünüze koyupta ölçtüğünüz rakam zaten yanlış, o sizin nabzınız değil. Ki zaten 200-220 defa kalbinizin çarpması da imkansız bir durum. Damardan 15 sn. kadar nabzınızı ölçün ardından 4 ile çarpın doğru rakamı bulacaksınızdır. Kalp atım sayınızı nasıl 240 olarak buldunuz onu da anlayamadım açıkçası.

8. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Kalp atım sayınızı nasıl 240 olarak buldunuz onu da anlayamadım açıkçası.[/QUOTE]

İşte bunu ben de çok merak ediyorum

9. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Nabız sayısı ve kalp atış sayısının farkını biraz izah edebilirmisiniz?

10. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Kalp atışı ile nabız arasındakı ilişki kalbin her değişik atışında bir miktar atar damaralara atılır bunun için atılan atar damarların dolup genişlemesidir Nabız sayısı, atardamarın bir dakikadaki vuruş sayısıdır Her insanın kalp hızı farklıdır Beden hareketleri (koşma, yürüme bisiklet vs ) o an ki duygusal durumumuz (üzüntü, endişe, mutluluk) karnımızın aç tok olması veya havadaki sıcaklık gibi pek çok faktör kalp hızımızı etkiler Kalp hızınızı bulmak için 10 dakikalık bir istirahatin arkasından nabzınızı sayabilirsiniz Dakikada 60-100 arasında atıyorsa kalbinizin hızı normal demektir Uzun yıllar spor yapan kişilerde normal kalb atış hızı 50, hatta 40a kadar inebilir Bunun sebebi spor yapmaya bağlı olarak kalp kaslarının güçlenmesi ve her seferinde daha fazla kan pompalayabilmesidir ( Lance Armstrong’un kalbi istrihat esnasında dakikada 32 atıyormuş ) Eğer kalbinizin dakikada atım sayısı düşükse (ve hiç bir şikâyetiniz yoksa) üzerinde durmayın. Birlikte halsizlik, başdönmesi, bayılma gibi şikâyetler varsa mutlaka doktora görünün

gok bunu beğendi.
  11. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Nabiz sayisi - Kalp atis sayisi. Bu iki sayi arasindaki farki hala anlamis degilim!:)

12. mesut...

mesut... Üye

Seviye:
    arkadaşımın kalp rahatsızlığı var , zaman zaman nabzı 250 lere çıkıyor , ilacı var onu içince düzeliyor. bence sizin acil olarak bir kalp doktoruna görünün.

13. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Allah'a şükür kalbimden sıkıntım yok ilk defa öyle bir şey oldu 5 dk falan sürdü ama dediğiniz gibi doktora görünmekte fayda var sonra nabzım 240 oldu dedim dedim inanmadınız bakın ne oldu???hikayesine dönmesin.

14. Kir-pi

Kir-pi Biyomedikal Enginar

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Benim ev arkadaşımdada benzer sorun var mesut ortalama nabzı 110-130 civarı ayrıca bazen hastalığından(taşikardi atağı) dolayı bazı zamanlar 200-210 seviyesine çıkıyor isteyene ecg çıktılarını taratıp koyabilirim 200 nabız olmaz diyenler için. "kalp atım sayısıyla, nabız sayısı farklı şeyler" denmiş iksinin hiç bir farkı yoktur nereden çıkarttınız bu bilgiyi tansiyon ile karıştırıyor olmayasınız siz tamer bey?

ihtiyar bunu beğendi.
  15. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet kusura bakmayın yanlış bir bilgilendirme olmuş, dediğiniz gibi bir karışıklık oldu :) 200 nabız olmaz derken normal şartlarda olmaz demek istemiştim, taşikardi gibi bir durum varsa zaten kişinin doktora görünmesi gerekiyor. Birden bire bisikletle giderken 250 nabız sayıp 5 dk. sonra yola devam etmek pek normal gelmediği için mümkün olmadığını söyledim.

16. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Bu tür konularda yanlış bilgilendirme olmaması lazım bence.Eğer tam olarak emin değilsek yorum yapmamalıyız ben zaten bir bilene sordum fakat sırf internetten öğrendiği bilgileri doğru sanan kişiler de var.Ayrıca nabzın 235 240 arası atmasının ekstrem bir olay olup olmadığını sordum,normal şartlar altında demedim.

17. M.Cevat Bayhan

M.Cevat Bayhan Forum Bağımlısı

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bir Hekim olarak sizlere yardımcı olayım.
    Kalp atımı ve nabız aynı şeydir.Normal bir yetişkinde 80-100 atım/dk normal kabul edilir. 120'ye kadar normal diyen hocalarımız da var. Hastalıklara bağlı olarak (Kalp yetmezliği,yüksek tansiyon,yüksek ateş gibi), stres,heyecan,çay kahve gibi uyarıcılar,ağır efor gibi durumlarda 120 atım/dk üzerinde Taşikardi olarak kabul edilir.
    200-250 lere çıkar mı ? Çıkar...Anlık çıkışlarda yapacak bir şey yok.Bir hastalığa bağlı değilse, 1-2 dk sürüp geçiyorsa muhtemelen ağır efor,heyecen gibi durumlarda olmuş demektir.Vücut adrenalininin yükselmesine bağlı kabul edilir.
    Fakat çarpıntı yani taşikardi sürekliyse,yani bir hastalığa bağlıysa,atımlar 200-250'lere çıktıysa ve kendiliğinden atımlar azalmıyorsa bu durumlarda "Fibrilasyon" denilen bir durum ortaya çıkar ki bu kardiyolojik acillerin başında gelir.Kişinin monitorize edilip ilaçlarla tedavi edilmesi hatta gerekirse elektroşok uygulanması gerekebilir.
    Hipertiroidi denilen,halk arasında Guatr olarak bilinen Tiroid hormonunun kanda yüksek olmasına bağlı çarpıntılar olabilir.Bu durumda hem tiroid düzeyini indirici ilaçlara ek olarak taşikardiyi azaltıcı Dideral denilen bir ilaç verilir.Bu hastalarda kalp atım sayısı 120-150 civarındadır.Bu ilaçlar yeterlidir,alınınca kalp atımını normal düzeylere indirir.Yukarıda bahsi geçen şahıs muhtemelen bunlardan birini kullanıyordur.
    Bisiklet kullanırken veya yüksek rakımlarda yürüyüş yaparken dokuların artan Oksijen ihtiyacı nedeniyle kalp atımları 120'nin üzerine çıkar hatta 200'lere bile gelebilir.Bunlar gelip geçici durumlardır.Dinlenince,normal rakımlara inilince ( Aladağlar tırmanışında başıma gelmişti) normal düzeylere iner.
    İnmediği durumlar olabilir mi? Çok nadir olarak olabilir.Hemen acile gitmek gerekir.
    İnşallah bilgilendirici olmuştur.
    Sormak istediklerinizi zamanım oldukça cevaplarım.

18. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Peki düşük olursa bir sorun olur mu? Benim nabızım dinlenik durumdayken 58 atım/dk çıkıyor.

19. M.Cevat Bayhan

M.Cevat Bayhan Forum Bağımlısı

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    60'a kadar müsaadesi var.60'ın altı problem olabilir ama bazı bünyeler buna alışkındır.58 çok sınırda bir rakam.Tek başına değerlendirilmez.Tansiyonla da direk ilişkisi var.Ama temel bir prensip olarak yavaş çalışan kalp daha sağlıklıdır denir.Yüksek devirli motorların kısa ömürlü (Formular araçları gibi),düşük devirli motorların (gemi motoru gibi) uzun ömürlü olması buna örnek gösterilebilir.
    Senin yaşında ve bu kalp atım sayısında anormal bir durum yok bence...

20. Selcuk ASLAN

Selcuk ASLAN Üye

Seviye:
    Gülle, halter, disk atma,güreş vb. anlık olarak patlayıcı kuvvet ve yük altında kalınan sporlarda nabız anormal derecede yükselebilir. 230nabız değeri kaydettiğimiz güreşçi arkadaşım var :) Yaptığınız sporla ilgili olarak kalbin çalışma şekline bağlı bu durum. Kardiyak debiden kaynaklı, bir güreşçinin veya gülle atan sporcunun kardiyak debisi bir bisikletçiye göre çok düşüktür. Onun için anlık maksimal kuvvet uygulamalarında(diski fırlatırken, güreşte rakibi kaldırıp savururken) kasların ihtiyacı olan kanı pompalayabilmek için kardiyak debisi az olan kalp çok daha yüksek nabza erişecektir.

Dinelik nabızda 58 değeri normal bir değerdir, antrenmanlı sporcularda 30 lara kadar düştüğü görülür. Ancak sedanter bünyede 50 nabız görüyorsan yine doktor yoluna düşmek gerekir :)