Mutluluk

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Zülfü Livaneli’nin ünlü romanı Mutluluk, yönetmen Abdullah Oğuz tarafından sinemaya uyarlandı. Film, günümüz Türkiye’sinde hala geçerli olan töre kanunları üzerine kurulu bir öykü anlatıyor… Talat Bulut, Özgü Namal ve Murat Han filmin başrol oyuncuları… Filmin senaryosunda Kubilay Tunçer, Elif Ayan ve Abdullah Oğuz’un imzası var…

Çekimleri Marmaris, Bodrum, Karaman Taşkale Köyü ve İstanbul’da gerçekleşen filmin görüntü yönetmeni Mirsad Heroviç, müzikler ise, Zülfü Livaneli’ye ait…

Mutluluk, son dönemlerde gösterime giren nitelikli Türk filmlerinden biri... Görüntüler harika, müzikler harika... Eğer bir Türk filmine gitmek istiyorsanız, Zülfü Livaneli'nin romanından uyarlanan bu film bence iyi bir seçim olacaktır...

Filmin konusu:
17 yaşında tecavüze uğrayan Meryem, töre gereği evlerinin ambarında öldürüleceği günü beklemektedir. Öldürme görevi ise, askerden yeni gelen Meryem’in amcasının oğlu Cemal’e verilir. İnfaz İstanbul’a giderken, yolda gerçekleştirilecektir… Ancak Cemal, Meryem’i öldüremez… Askerlik arkadaşının yardımıyla Ege kıyılarında ıssız bir koydaki balık üretme çiftliğine yerleşirler…

Çıktıkları ölüm yolculuğunda yolları, iyilik meleği varlıklı bir adamla, profesör İrfan Kurudal’la kesişir… O da yaşadığı hayattan bunalmış, İstanbul’daki hayatını geride bırakarak teknesiyle Ege kıyılarında dolaşmaktadır… Demirlediği bir koyda Cemal ve Meryem’le karşılaşır… Bu karşılaşma üçünün de hayatlarını değiştirecek, mutluluğa doğru bir yolculuğun başlangıcı olur…

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/forum/mutluluk/f3.jpg

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/forum/mutluluk/f2.jpg

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/forum/mutluluk/f1.jpg

Mutluluk
Yönetmen: Abdullah Oğuz Oyuncular: Talat Bulut, Özgü Namal, Murat Han, Lale Mansur, Mustafa Avkıran, Emin Gürsoy, Şebnem Köstem, Meral Çetinkaya, Alpay Atalan Senaryo: Kubilay Tunçer, Elif Ayan, Abdullah Oğuz (Zülfü Livaneli’nin Mutluluk adlı kitabından) Görüntü Yönetmeni: Mirsad Heroviç Sanat Tasarım: Tolunay Türköz Yapım: 2007 Türkiye-Yunanistan ortak yapımı (ANS Yapım) Gösterim Tarihi: 16 Mart 2007

Scudo

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
süleyman abicim teşekkürler bilgi için. bu filme gitmeyi düşünüyorduk şimdi gitmeye kesin kararlıyız.

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
okuduğum en etkileyici kitaplardan biriydi mutluluk...filminin çekildiğini duyduğumda üzülmüştüm çünkü romandan uyarlama filmlerin kitabı okurken kurduğum hayallere ters düştüğüne tanık oldum çoğu kez....ama çok yanıldım...beni yanıltan bu filme emeği geçen herkesin eline sağlık...

Tepki
116
Abicim bilgin vardır kesin ama
Semih Kaplanoğlu'nun 44. Antalya altın portakal film festivali'nden 7 ödülle dönen filmi "yumurta" da vizyonda. Film şehir hayatı ile doğup büyüdüğü kasaba arasında sıkışıp kalmış bir karakterin, yusuf'un öyküsünü beyazperdeye taşıyor. Oyuncular nejat işler, ufuk bayraktar, saadet ışıl aksoy ve tülin özen…

Saygılarımla,

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Mumcu

tua_na

Üye
Tepki
3
Herkes için mutluluğun başka bir hikayesini anlatan izlenilebilecek bir film...

sakalli

Üye
Tepki
19
ben izledim ve çok etkilendim. profesörün herşeyini bırakarak hayatın ve insanların kirlenmişliğinden kaçması etkileyici.düşünsenize tek başına mavitur.meryemin ise saflığı ve bazı ufak olaylar karşısındaki mutluluğu ve şaşkınlığı da görülmeye değer.cemalin ve ailesindeki bazı kişilerin agresif tavırlarıda çok sinirimi bozdu.daha birçok söz söylenebilir.izleyin ve görün buna değer

• Beğen
Tepkiler: lepidoptera

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
@SAKALLI

Yorumlarınıza katılıyorum izlenmeye değer bir film ayrıca okunmaya değer bir kitap.İzlememişlere bir tavsiye önce kitabı okursanır filmden daha çok zevk alırsınız.Ayrıca eklemek istediğim birşey ;beni Meryem'in babasıda çok etkilemişti kızını seven ancak çaresiz kalan bir baba...

Tepki
0
filmi bende izledim, ve gerçekten çok hoş gerek profosörün herşeyi geride bırakıp yaşama tekrar başlama cesareti, gerekse meryemin saflığı ile birlikte cemalin inanılmaz derecede sahip çıkışı, neymiş, gerçek sevginin önünde hiç bir engel duramazmış,