Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mutlu Sonla biten bir ses hikayesi

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında ratm tarafından paylaşıldı.

1. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Bisikletden çıkan istenmeyen sinir edici sesler ile ilgili şimdiye kadar çok defa yazılar yazıldı, yorumlar yapıldı. Belki bununla ilgili de yazılmış olabilir ama ben karşılaşmadım, o yüzden konuyu paylaşmak istedim. En azından arşivlere girsin, bu konuda bir arama yapan olursa belki faydası olur. Yabancı kaynaklarda da sesi giderme rehberlerinde rastladığım bir şey değildi.

Dağ bisikletimle 1.vitesle dik bir yokuş çıkarken "çıt çıt çıt" diye ince tonda ses gelmeye başlamıştı son dönemde. İlk başta çok önemsemedim, eski deneyimlere dayanarak hemen bulurum sandım ama gün geçtikçe karamsarlığa kapılmıştım. Denediğim şeyler bir türlü sonuç vermiyordu.
    Pedal, aynakol, arka tekerlek mili ve bağlantı yerleri, kadro kulağı, vites, jant telleri, pivotlar, kadro (çatlak var mı diye), arka göbek gibi kendimce bakılabilecek her yere bakmıştım.

En son olarak denemeler sonunda sesin Sram kasetden gelme ihtimalini gördüm. Ama nasıl ve niye ses yapabilirdi. Lockring üzerindeki 40 Nm gözüme çarptı. Sonra internetden baktım kaset ses yapabilir mi diye, evet belirtilen tork değerinde sıkılmazsa ses yapabileceği yazıyordu.
    Aslında arka göbeği açma aşamasında birkaç kez kaseti çıkartıp lockring i takmıştım ama bu derece sıkılması gerektiğini düşünmedim, daha önce de başka bisikletlerimde defalarca açıp sıktığım ve sorun yaşamadığım bir zavazingoydu.

Neyse, daha önceden başka işler için aldığım tork anahtarı burada işe yaradı en azından, tam 40Nm sıktım kaset kilidini. Ve sonuç mutlu son. Ses gitmişti.
    İnşallah yazı ilerde birilerine de faydalı olur ;)

Elzem, Arda Oral, Atilla G. ve 2 kişi daha bunu beğendi.