Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mütevazi Bir Tur Bisikleti İçin Parça Önerileri?

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Burak B tarafından paylaşıldı.

1. Burak B

Burak B Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Epeydir forumda yazıp çizmemiştim, bir süre fotoğrafa, bir süre de müziğe yoğunlaştıktan sonra tekrar bisiklete geri döndüm. Öncelikle aklımda öyle yüksek donanımlı bir tur bisikleti planım yok. Parçaların ağırlıkları, 30 vites falan olması benim için önemli değil. Bunlardan ziyade amacım dayanıklı ve konforlu bir bisiklet toplayabilmek. Bisiklet sıklıkla ulaşım amacıyla kullanılacak, stabilize ve bozuk yollara da girilecek. Köy ve ilçe arasında yoğun kullanım planlarım olduğundan birazcık yükseltmenin iyi olabileceğini düşündüm, keza parçaları da zaman içinde ikinci el forumundan toplama niyetindeyim. Bisikletin frenlerinden ve vites geçişlerinden memnun değilim öncelikle bu sistemleri değiştirmekle başlamayı düşünüyorum. 27 sistem deore'ler var aklımda ama nedir de değildir, epeydir takip etmedim. Sram derseniz onları da araştırırım. Bisikletin ön çatalı çelik sonraki aşamada makul bir ön çatal planım var ama amortisör konusunda konusunda pek istekli değilim, aluminyum bir çatal daha makbul geliyor. Jant ve göbekleri de değiştirmeyi düşünüyorum en sonunda da. Daha önce de belirttiğim gibi makul ve amaca yönelik parçalarla uzun süreli bir çalışma olacak önerileri bekliyorum.
    Bisikletim ve üzerindeki parçaların listesi;
    GT TRAFFIC 4.0
    KULLANICI TIPI : YOL, HOBİ KULLANICISI
    KADRO : GT TRAFFIC 7000 SERİSİ ALUMINUM
    ÖN AMORTİSÖR : GT TRAFFIC RİGİD FORK WITH STEEL LEGS V-BRAKE
    ARKA AKTARICI : SHIMANO ALTUS 7 SPEED
    ÖN AKTARICI : SHIMANO SIS
    VİTES KOLLARI : SHIMANO EF-50 RAPID FIRE PLUS 7 SPEED
    RUBLE : SHIMANO HYPERGLİDE
    ZİNCİR : KMC HG-40
    AYNAKOL : SUNTOUR CW9 XCC 48, 38, 28
    ORTA GÖBEK : CARTRIDGE SEALED
    FREN ÖN / ARKA : ALLOY V-BRAKE
    FREN KOLLARI : SHIMANO EF-50
    ARKA GÖBEK : ALLOY
    ÖN GÖBEK : ALLOY
    GİDON : ALL TERRA ALLOY MTB RISER BAR
    BOYUN : ALLOY QUILL
    FURÇ TAKIMI : 1 1/8
    SELE : GT TRAFFIC WATERPROF COVER
    SELE BORUSU : GT DESING ALLOY
    JANT : ALEX Z-1000 ALLOY
    LASTİK : SCHWALBE ROADCRUISER 700X40C
    RENK : GÜMÜŞ
    JANT EBATI : 28"
    VİTES SAYISI : 21
    MATERYAL : Alu
    SIZE : L

2. 9magiko

9magiko Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat Ali Güneş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisikletiniz gerçekten şu anki haliyle bile şık ve derli toplu, zaten GT kadrolar görünüş olarak başarılı. Ön çatal olarak forumda da sürekli tavsiye edilen bir model var resimdeki (Suntour Swing, başka markalarda da benzer modeller var):

Biraz konfor ve darbe emiciliği katıyor ama sabit maşa özelliklerini de taşıyor. Onun dışında kendim şu an sizin bahsettiğiniz 27'li sistem Deore kullanıyorum ve gayet memnunum (sadece 3x9'dan 2x10'a geçmeyi düşünüyorum şehir içi çok kullanmadığım için ama Deore gerçekten kaliteli ve sorunsuz). Ayrıca Shimano'nun bence genel artısı nereye giderseniz gidin parça ve servis bulabilmek. Deore zaten şu an kullandığınız sistemden 3-4 sınıf yukarıda olduğu için bence çok iyi bir yükseltme olur. XT, XTR ve SRAM X5, X7 kullanan biri olarak bunlar arasında fiyat performans olarak en iyisinin Deore olduğunu ve fazlasının bir tur bisikleti için gereksiz olduğunu düşünüyorum.

V-frenler konusunda çok bilgim yok, tek V-fren bisikletimde Tektro/Acera karışık bir sistem vardı ve frenleme performansı orta düzeydi. Jant ve göbek konusunda ise bence 2 konu önemli. Elinizdeki jant ve göbeklerin sağlamlığı ve ağırlığı. Bunlardan memnunsanız performans için göbek ve jant değiştirmek çok büyük kazanç sağlamayacaktır, hatta kaliteli bir lastik kullanmak tecrübe ettiğim kadarıyla jant setinden de göbeklerden de çok daha fazla katkı sağlıyor. Eğer tüm parçaları yükseltip üzerine lastikleri de değiştirip halen memnun kalmazsanız ya da bisikleti hafifletmek, dayanıklılığını artırmak istiyorsanız o zaman jantlara ve göbeklere bakmak daha doğru olacaktır.

3. Burak B

Burak B Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu maşalardan haberim yoktu, tavsiye ettiğiniz çok iyi oldu. Gerçekten benim işime yarayabilecek bir maşa gibi, hem de tarz sahibi. Sanırım öncelikle 3x9 deore seti toplamakla başlayabilirim. 11-34 ruble, 26-36-48 ayna kol standart olarak sayılabilir sanırım tur bisikletleri için. V frenleri de deore tercih ederim bu durumda. Arka göbek eski sistem sanırım, 9'lu sisteme uyup uymadığını bilmiyorum ama olmazsa onu da değiştiririm.

4. burhanozer

burhanozer Forum Demirbaşı

Seviye:
    Buda benim bisikletim kesinlikle size tavsiye ederim.