Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Murat Çömez'e Teşekkürlerle

Konu, 'Teşekkürüm Var!' kısmında vahapaydin tarafından paylaşıldı.

1. vahapaydin

vahapaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikletimi alalı çok fazla bir zaman olmadı. Bir yıl dahi dolmadı daha, kısmetse Haziran'a... Tabi bu sürece sığdırabildiğim kadar tur, gezi, antreman vs... sığdırdım, sporcu sağlığı, kondüsyon, teknik bilgi gibi pek çok şey hakkında bilgi edindim, edinmeye de devam ediyorum. Öyle ki kendi vites ayarlarımı kendim dahi yapabilir hale geldim. Cesaret edip öğrendim.

Ancak bu süreçte, çamuru, toprağı, yağmuru, suyu bol rotaların dahi sonunda yapmaya cesaret edemediğim bir şey vardı; bisiklet temizliği.

Evet; ben zarar verme korkusuyla kendi bisikletini kendisi temizleyemeyenlerdenim. Bu yüzden her seferinde bisikletçime temizlik ve bakım işi için uğrardım sıklıkla. Geçtiğimiz günlerde forumda Murat Çömez'in bisiklet temizliği konusunu okuyana kadar böyleydi durum. Okudum, Safranbolu'ya kadar gittim geldim ve giriştim işe.

25 mt hortum, tazyik ucu, bir miktar fairy, bez ve oto yıkama fırçası temininden sonra suyu fairy ile köpürttüm güzelce, bisikleti duru su ile tazyiksiz olarak ıslattım. Lekeleri yumuşattıktan sonra biraz tazyik açarak yine durulamaya devam ettim.

Sonra fırça ile güzelce köpükleyip tazyikle duruladım. Kuruması işleminin ardından (ki kuruma iki aşamalı oldu; önce bir bazle üzerindeki suları sildim. Sonra oda sıcaklığında kurumaya aldım. En sonunda da kuru bir bezle güzelce sildim baştan aşağı) zincirini bol miktarda Zefal'in DRY LUBE yağı ile yağladım ve bekleme salonuna aldım.

Söz konusu konuyu açıp paylaştığı, bana da cesaret verdiği için özellikle teşekkürü borç bilirim.

Kendisinin konularını da yazılarını da olabildiğince takip etmekteyim. Bunlar için de bir teşekkür borcum var idi kendisine, onu da aradan çıkartayım :)

Saygı ve sevgilerimle :)

Not: Fotoğrafları flaşla çekince çıplak gözle göremediğim su lekelerini de görmüş oldum, onları da bir sonraki yıkamada hallederim artık :cool:

BFOkuru ve ERTUNGA bunu beğendi.
  2. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    Bol değil, yeterli miktarda yağlamak lazım. İdeali, zincirdeki her bağlantıya birer damla yağ.
    Fazla yağlayınca sağ baldırımıza yazık ediyoruz :p

BFOkuru bunu beğendi.
  3. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Aynen, ben de o videodan cesaretle bisikleti banyoya soktum hiçbir problem yok tertemiz oldu

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Vahap arkadasim öncelikle hakimda iyi düsüncelerin icin tesekkürü ben bir bor bilirim. Sunuda konuya eklemek isterim, actigim konudada bu tür yikamalardan sonra belirtigim gibi 6 ayda bir su kacacak yerleri bir bakimdan gecirirsen iyi olur, ben öyle yapiyorum.
    Zincir yaglama isine gelince, baris arkadasimiz dogru söylemis bol degil de gerektigi kadar yaglamak gerekiyor.
    Zinciri yaglarken... Zincirin üzerinde hafif yag tabakasi olusana kadar aynakolu 2-3 tur cevir ve sonrasinda 2-3 defa vitesleri attir böylece dislilerde yaglaniyor, bunu yaptiktan sonra 1-2 dakika bekle ve elinin icine bir bez al ve zinciri de bezin icine al, aldiktan sonra zinciri cok sıkmadan aynakolu tekrar 1-2 tur cevir ki zincirin üzerindeki fazla yagi alsin. Eger böyle 2 haftada bir yaglarsan zincirin ve dislilerin tertemiz kalir, toz falan sarmayacagi icin ömrü uzar ve sonra temizlemesi de kolay olur.
    Ama ne olur böyle yaglamalar icin su mesur wd40 yada makine yagi falan kullanmayin, bir kac lira fazla verin ve özel zincir yagi alin. Özel yaglarin özelligi sürtünmeden dolayi kolay isinmaz, toz tutmaz ve normal yaglar gibi akip gitmez arti zincirin ömrünü artirir.

Konu icin tekrar tesekkürler. :)

BFOkuru, ERTUNGA, vahapaydin ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  5. vahapaydin

vahapaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Rica ederim abi; gerçekten büyük cesaret verdi senin yıkama konun :)

6. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    vahap abi safranboluda çekildiğimiz fotoğrafı hala bekliyorum :)

7. vahapaydin

vahapaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel kardeşim; o fotoğrafı kim çekti nereye yükledi ne yaptı bilmiyorum ama aklımdasın ;)

8. vahapaydin

vahapaydin Kıdemli Üye

Seviye: