Mümkün mü?

Tepki
307
Arkadaşlar dış lastiğim artık çöpe atılmak üzere aşınmaya başladı ve hafta bir lastiğim patlıyor. Bende şunu düşündüm daha doğrusu hayal ettim:) Şimdi iç lastik ile dış lastik arasına dış lastiğe sabitlenmiş esnek ama sert cisimleri geçirmeyen bir maddeyi örneğin plastikten yapılan (tabi başka bir maddede olabilir) boylu boyunca sarsak. Yani dış lastikten gelen lastiği patlatan sert cisimleri engelleyici bir şey. Acaba bu mümkün olabilir mi?
Lastiğim çok sık patladığı için böyle hayaller kuruyorum artık:D

Scudo

bellamy

Üye
Tepki
18
yarın 60 kmlik bir tura çıkacaktım. tüm hazırlıklarımı yapmıştım. ancak bugün lastik patladı. :000002158 yedek iç lastik takılıydı o da gitti. bana da lastik dayanmıyor.
bira şişelerini gelişigüzel yola atan hanzoların bunda etkisi büyük.
uzun yola çıkmaya korkar oldum. lastik patlamasını engelleyecek basit çözümlere benim de ihtiyacım var açıkçası. :)

TRD8138

Aktif Üye
Tepki
27
@Ufuk Şahin

Sizin dediğinize benzer birşey çoktan yaptılar.Adıda: Tubeless lastik oluyor.
Hatta iç lastiği bile yok.Ayrıca sizin dediğiniz gibi bir şey yapmak mümkün olsa.Rakipleriniz muhakkak sizden önce davranırdı .
1.Goodyear(Goodyear'ın, NASA ile birlikte geliştirdiği proje kapsamında, ay yüzeyinde kullanılacak ağır ve uzun araçlar için esnek yaylı lastik geliştirdiği bildirildi.).
2.Michelin(Radyal olarak her ebatta Michelin Forklift Lastikleri. Dünya lastik pazarının lider şirketlerinden Michelin, 120. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Bugün 170 ülkede faaliyet gösteren Michelin’in temelleri 120 yıl önce Fransa’nın Clermont-Ferrand şehrinde, 12 hektarlık bir arazi üzerinde atıldı. 28 Mayıs 1889’da kurulan ve 50 çalışanla üretime başlayan Michelin, 120. yılında dünya çapında 110,252 çalışanı ile dünyanın lider lastik üreticisi konumunda bulunuyor.)
3.Bridgestone(FIA Formula 1TM’in tek resmi lastik tedarikçisi Bridgestone Bridgestone ve diğer lastik üreticilerinin de üzerine basarak söylediği Formula 1 pilotlarının her koşula uyum sağlayanabilen lastik çeşitliliği sunmaktalar. Her geçen yıl bir adım daha ilerleyerek yeni teknolojiler ortaya çıkarmaktalar bu yıl ECOPIA lastikler Make cars Green-Arabaları yeşil yapın çevreye zararı en aza inidiren lastik yaptılar.)

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@Ufuk Şahin

Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok :D

Bahsettiğiniz şeyin adı patlak önleyici şerit olarak geçiyor. Yassı şerit şeklinde hayal ettiğiniz gibi plastikten değil ama sert lastikten yassı iç lastiği komple bir tur saran ve tam hayallerinizdeki gibi iç lastik ile dış lastik arasında tampon görevi gören bir malzeme. Bende kullanıyorum ve çok memnunum.

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/Full/32392.jpg

http://i717.photobucket.com/albums/ww172/BRKGNG/APS.jpg

Yalnız şöyle bir durum var. Bu malzeme yanlış uygulandığında genellikle iç lastiği kesiyor. Bunun için ;

* Kaliteli mesela slime veya zefal marka olanları tercih edin.
* Mutlaka pudra ile birlikte kullanın. İç lastik ile şerit arasında kayganlık sağlasın aksi taktirde birbirlerini keserler.
* Şeritler iç lastiğin veya dış lastiğin iç kısmını tam bir turdan 5 cm. daha fazla saracak şekilde satılıyorlar. Fazla olan bu kısmı lastiğin dönüş yönüne göre fazlalık dış lastiğin iç kısmında kalacak şekilde sonlandırın. Fazla olan bu kısmı iç lastik tarafında bırakmayın iç lastiği kestirirsiniz.
* Şeriti kullanmadan önce şeritin her iki ucundaki (1. resimde sivri uçları görebilirsiniz) sivri kesik kısımları çakmak yardımı ile hafifçe yuvarlatın çok fazla değil.

Ve son olarak alırsanız güle güle kullanın

• Beğen
Tepkiler: Ufuk Şahin

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
patlak önleyici sıvı sıkmanızı tavsiye ederim ben kendi lastiklerime sıktım 1senedir patlamadı o kadar yol katetmeme rağmen

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Dış lastiğin içine yerleştirilen çelik şeritler satılıyor arkadaşlar.

Tepki
307
Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Yeni bir asfalt lastiği ve yanına da yeni iç lastik alacağım. Bunları yenileyim derken birde patlak önleyici sıvı almayı düşünüyorum. Siz ne marka kullanıyorsunuz ya da tavsiye edersiniz? Ve 26 jant bisiklet lastiğine kaç ml konulmalıdır?

frustrated

Aktif Üye
Tepki
81
kendinden patlak önleyici sıvılı iç lastiklerden alabilirsiniz..ben kullanıyorum memnunum..hutchinson marka benimkiler..olmazsa slime alıp 2 lastiğe uygulayabilirsiniz..zaten 2 lastiklik sıvı içeriyordu şişeleri yanılmıyorsam..