Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Müflis tüccar misali...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    İflas eden tüccar acaba alacağım varmıdır diye eski defterleri karıştırırmış. Epey bir süredir bisikletforuma yorum yapacak bir konu bulamıyorum. Çoğu sade suya tirit benzeri konular. forum sanki geçmiş yılların ekmeğini yiyiyor. Şimdi birer klasik haline dönüşmüş pek çok yazıyı geçmiş yıllarda bulabiliyorsunuz. Ta 2006 da yapılmış bir turun altına insanlar halen yorum yapıyor. Demekki son günlerde yapılan turlar pek kayda değer bulunmuyor. Bisikletforumun metaanlatıları tarihe karışmış gibi. Hoş bizde çok şey bilmiyoruz. Bisiklet hakkında bildiklerimizide bu sayfalardan öğreniyoruz. Donanım-teknik konularda bilirkişi niteliğiyle aktif olarak foruma katılan bazı şahısların isimlerine son bir kaç yıldır hiç rastlamadım. Küstülermi, öldülermi, bisikleti mi bıraktılar belli değil. Birbirinin kopyası yazılar, mesajlaşılıyor tarzında girişler. Benmi yanılıyorum bilmiyorum.

2. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bu tip şeyler her forumda oluyor maalesef.
    forum sitesinin ilk zamanlarında yeni sitenin hevesiyle gerçekten bilgili olan üstadlar insanlara yardım etmeye çalışırlar,
    ama bir süre sonra birşey bilmediklerinin farkında olmayan kişiler (hayatında çok kısa bir süreliğine market bisikletlerinden başkasına binmemiş kişiler)
    veya klavye başında ego tatmin etmek isyen kişiler,
    veya neyi kırıp döktüğünün farkında olmayan bazı ergenler,
    vb, vb, vb,
    benzer örnekler yüzünden bu kişiler foruma küser ve uzaklaşırlar (sadece bu foruma haz değil, tüm forumlarda aynısı olur.)
    .
    örneğin; tamamen şehir içinde bisiklet kullanacağım diyen kişiye 10 kişi kendi kullandığı MTB'yi önenirse, sizin o konuya 11inci kişi olarak farklı tipde bir bisiklet önermeniz pek birşey ifade etmiyor.
    "MTB al, ormana girerken dur kenarda, çantandan kalın lastiği çıkar onu tak, ormandan çıkarken onu sök ince silik lastiği tak" diyenide gördü bu forum.
    .
    yani çoğunluk "ben zaten bu işi biliyorum" havasına girdiğinde,
    siz istesenizde pek faydalı olamıyorsunuz

3. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bisikletforum'un eski yıllarını bilmiyorum. Eskiden müdavimi olduğum bir forum da aynı durumdaydı, durumun vehametini anlayabiliyorum. Bu durumun düzeltilmesiyle ilgili ne desem boş. Şimdiye kadar ne bir inceleme ne de bir tur yazısı yazmışlığım var, bisiklete bindiğimden çok forumda takılıyorum Çetin Şahinöz abimin dediği gibi.
    Beni en çok üzen forumdaşlarımızın gereksiz yere birbirlerine girmeleri ve birbirlerinin kalplerini kırmaları ve eminim bununla ilgili çok şey yapabiliriz.

4. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Bence asıl neden bazı sözüm ona '''''türkce profu güzel yazı yazma sanatı uzmanı diye ortalık'da dolaşan arkadaşlarımızın'''' bazı konuda bilgisi olmayınca,nasıl sataşsam nasıl buna lafı koysam'dan kasıtlı ooo noktalama işaretlerine dikkat edin,yok işte felan yazıyı yazamamışsınız gelip burda ahkam kesmeyin demesi burda en büyük sorun kültür ve bilgi çok,çok güzel yazılar yazmakla olmaz herkes güzel yazılar yazamaz ama her güzel ve muntazam yazılar yazanda kültürlüdür diyemiyoruz.ozaman insanın yazı yazmak ve bir şeyleri aktarmak için hiç bir isteği azmi kalmıyor.

Mehmet H., Tahir Keskin ve ismail eren bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    her forumda bu iş böyle yürüyor.
    çünkü forumculuk ne onu bilmiyoruz.
    " burnu aksa " buraya " burnum akıyo napıcam " diye konu açanlar oluyor.

Forumculuğun özü ; tecrübe edilmiş faaliyet bilgisinin aktarımıdır.
    Yani varsayım , tüme gelim , tümden varım burda iş yapmaz.

Birde fanatikler var.
    Nedense hep sahip olduğumuz en iyi en tutarlı , sahip olamadığımız tırt dandik gereksiz..

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu konuda bende yorum yapmak isterdim fakat, konu saç teli kadar ince ve hassas bir konu. Uzak'tan izlemeyi tercih ediyorum.

MehmetAliB. ve SongülB. bunu beğendi.
  7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ben bu mesajınıza pek katıldığımı söyleyemem maalesef. Noktalama işaretleri, bir metnin daha anlaşılır olması, daha akıcı okunabilmesi için var. Bana kalırsa bu da kaliteyi gösteren bir unsur. Tabii hepimizin yaşadığı ortam -örneğin yurt dışında yaşayan arkadaşlar- hem yazma hem de konuşma dilimizi etkiliyor ama birazcık da olsa dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Onun dışında aynı konuların dönüp durduğu, en basit sorular için başlık açıldığı doğru. Hatta benim de böyle başlıklarım vardır muhakkak. Bu sebepten, aradığımıza ulaşmak için site içi arama motorunu kullanmanın önemi de artıyor.

Bu arada, zamanında yazım kurallarına uymayan bir arkadaşa hakaret etmekten dolayı kısa süreli uçurulmuş biri olarak söylüyorum bunları :eek:ha:

8. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kanoyu bisiklet ile harmanlayıp son dönemin en orjinal yaklaşımlarından birini foruma hediye eden Yusuf yılmazvural a teşekkür ediyorum.

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Deme öyle yau, utanırım :utn:

Mehmet H. bunu beğendi.
  10. Nyusha

Nyusha Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    burda bi yanlış anlaşılma var. öncelikle şunu söyleyeyim ben böyle birşey söylemedim. siz beni yanlış anlamışsınız.
    benim yaptığım yorum bu
    ''bisiklet endüstrisi sağolsun ama herkes yol için yol,dağ için dağ bisikleti almak zorunda değil, belki de imkanı yok. sadece lastikleri değiştirerek yolda daha hızlı gitme gibi bir imkanı varken neden yol bisikleti alsın ki'' burda anlatmak istediğim şu. biz arkadaşlarla 1hafta kros,1hafta asfalt yolda tur yapıyorduk

aşağıdaki iki fotoğraf kros turun rotası. dişli asfalt ve toprak yol var. eğimli yolda 40-50km hızlara çıkıyoruz. şehir bisikletinin göbeği imkanı yok dayanmaz bu yolda. ben bu yolu mtb ye taktığım yol lastiğiyle gidiyorum. mtb olmasına rağmen göbeklere bişey olacak diye korkuyordum,ben bile titreyerek gidiyorum,bisikletin nasıl titrediğini siz düşünün

bu da asfaltta yaptığımızın turun rotası

şehir bisikleti alsam jantın inceliğinden dolayı kros turda dayanmaz. mtb ye yollastiği takarak her iki yolda da konforlu bir şekilde gidebilirsin. ben bunu anlatmaya çalıştım ama siz yanımda yedek olarak lastik taşıdığımı ve yolun durumuna göre lastik değiştireceğimi anlamışsınız

ismail eren bunu beğendi.
  11. ayilmaz20391185

ayilmaz20391185 Üye

Seviye:
    sn. Mehmet Sunu bey,
    Bisikletin donanımı, tamiri, aktualitesi, parça bilgiler vs. zaten forumun ilgili sayfalarında yer alıyor.
    Bu konunun açılması can sıkıntısından kaynaklanıyor diye düşündüm bir an. :)

12. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hakan Bey niye üstünüze alındınız anlamadım ama sözüm size değildi :)
    bakınız aşağıda gösterilen alıntı (http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=25158 sayfa 3)

Nyusha ve Barış Onur bunu beğendi.
  13. Nyusha

Nyusha Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    o mesajımın ardında ihsan gencer arkadaşımız bu yorumu yapmış ve benim söylediğimi kastedmiş. ve bu yorumu beğenmişsiniz. onun için üstüme alınmıştım :rolleyes:

MTB'ye yol lastiği takma hakkında

14. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bir an ortalık gerilecek sanmıştım, iyi, tatlıya bağlanmış.

Tüm foruma benden çay o zaman, üç şekerli :D

Tahir Keskin bunu beğendi.
  15. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    mevsimden kaynaklanıyor biraz, bahar gelip turlar başlayınca canlılık gelir yine. ayaklar çalışmayınca çeneye vuruyor. :)

16. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle dil ve imla konusuna değineyim. Kimseden edebi eserler yazması bir forumda elbette beklenemez, ancak burası da bir chat platformu değil. Bir forumun değerini ve içeriğini kullanıcıları belirler. Zevk olsun, bir gireyim çıkayım, sadece soruma cevap bulayım yeter diyenler olduğu gibi cidden bilgi ve tecrübelerini başkalarına aktarmak, düşüncelerini paylaşmak için vaktinden feragat edip birşeyler yapmaya çalışan insanlar da var. Ve kimse kusura bakmasın, bu insanların paylaşımlarına en azından saygı olarak, noktalama işaretleri içermeyen, ne denmek istediğini anlamak için iki kere okumak gereken, chat diliyle yazılmış yazılar şahsi fikrimce forumun imajını yok ediyor. Belli bir süreden sonra forum düzgün içerikli yazılardan ziyade, Türkçe'nin katledildiği, ne demek istediği belli olmayan bilgi harici konu çöplüğüne dönüyor. Bu konuda hassas olan insanları, Türkçe dilinin kullanımına dikkat edenleri ''türkce profu güzel yazı yazma sanatı uzmanı diye ortalık'da dolaşan arkadaşlar" olarak nitelendirmek, kusura bakmayın, ayıp kere ayıp!

Bir diğer konu, bir çok kişi için forum=help desk. Foruma asılan bir soru mutlaka kullanıcılar tarafından cevaplanmalı, hem de hiç geç kalınmadan!! Belirli bir süre sonra aynı soruların sorulması, konuların aynı eksenlerde dönmeye başlaması, forumdan gerçekten paylaşım ve bilgi sağlamayı amaçlayan duayenlerin sıkılıp gitmesine sebep oluyor. Üstelik sorulara hızlı cevap verilmediği takdirde konu yukarılara taşınsın diye güncelleyen, gene cevap alamazsa bozulan falan da var :) Bu arada kuvvetle muhtemel sorduğu sorunun daha önceden çözümü veya cevabı mutlaka var tabii forumda ama kim şimdi aramayla falan uğraşacak, birileri nasılsa cevaplar.

Son olarak da.. İnsanların dikkatini bilgi veya paylaşım amaçlı konular çekmiyor. Forumun aktif olan ciddi bir kısmı sadece problemine çare arıyor. Belirli bir kesim hariç güzel tur yazılarını, genel bilgi makaleleri, bisiklet sporuyla ilgili bilgileri, bisikletle ilgili paylaşımları takip etmiyor, ilgilenmiyor. Hadi insanlara yaptığınız turları, gezdiğiniz yerleri göstermek farklı bir zevk; ancak gerçekten bilgi paylaşımlı bir yazı astığınızda pek az kişiyi enterese ediyor. Zaten uzun yazı bizim insanımızı bozuyor.

Ha, bu söylediklerim salt buraya has şeyler değil. Genel olarak bütün forumların dinamiği hep bu yönde ilerliyor. Biraz şanslıysanız çekirdek bir kadronuz vardır, o kadro kalabildiği kadar kalır, çoğunlukla ya izole hale gelir kendi aralarında muhabbete başlarlar, veya komple yazmamaya başlarlar. Onun dışı maalesef kalabalıktan başka birşey olmuyor.

Bakmayın gene bisikletforum herşeye rağmen bu konuda iyi bir forum. Beterin çok daha beteri var.

17. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Mert bey adın mert ama malesef kaçak dövüşüyorsun varsa derdin buluşalım bana ozaman konuş senin benim yazdıklarımı yada yazılanları pek anladığın yok galiba.ben türkçe profu gibi davrananlar derken onlar zaten çok güzel yazı ve paylaşımlarda bulunanlar onlara ne lafım nede sözüm olacak.ama kendisi bile yazı yazmayı beceremez iken başkalarına çemkürenlere anladın umarım.

18. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Oğuzhan bey, sizin bu mahalle kabadayısı tavrınızı muhattap almak istemediğim için alıntı bile yapmadım dikkat ederseniz. O yüzden sizinle derdim olamaz(!) merak etmeyin.

Yazdığınız cümle tam olarak bu. Bu cümlenizde de Türkçe'nin ırzına geçtiğiniz için anlaması zor, burdan yukarda bahsettiğiniz "onlar zaten çok güzel yazı ve paylaşımlarda bulunanlar onlara ne lafım nede sözüm olacak" anlamı çıkıyorsa, sorunu biraz Türkçe kullanımızda arayın derim.

Ha bu arada, bu yazışma da (benim yazdıklarım dahil) işte insanların neden foruma girmekten sıkıldığının bir başka sebebi.

suat akman bunu beğendi.
  19. ihsangencer

ihsangencer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    hakan bey ben "barış onur" için ve daha çok genel için yazdım, bu aynı zamanda tartışma ortamı, pek üzerinize alınmaya gerek yok

Barış Onur ve Nyusha bunu beğendi.
  20. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Mert beye de cyclist dergisinden yapmış olduğu çeviri için teşekkür ederim. Karbon malzeme konusunda son dönemdeki en doyurucu yazılardan birisiydi.

suat akman bunu beğendi.