Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mudanya-İzmir(13-14-15 Ağustos 2010)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında makara tarafından paylaşıldı.

1. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhabalar,

Geçirdiğim son kazanın yaralarını sardıktan sonra hafta sonu için hem bisikletle gezeyim, hemde bahane ile aileyi göreyim diyerek, 13 akşamı bandırma-yeni foça gideyim dedim ama ne yazık ki bandırma feribotunu cuma akşamı eminönü-yenikapı araç yığılması yüzünden kaçırınca kısmet mudanyaya diyerek feribota atladım. Kafamda bir günde bandırma foça vardı ama zaten gezerim daha uzun sürer diyerek tam techizat hazırlıklı olduğumdan sorun yoktu. 13ü akşamı 8 feribotu ile yenikapıdan istanbula el sallayarak uzaklaştım.

Evde yola hazır bisiklet

Feribotta sıkıcı bir yolculuktan sonra nihayet mudanyada idim ve hava serin olduğundan direkt durmadan bursa yolunu öğrenerek yola başladım.
    Mudanya-Bursa arası

Feribotla gelen araçları yolcu ettikten sonra mudanya-bursa arasında boş yolda süper bir yolculuk başladı. Sonra bursa otobanına geldim ve hiç gitmedim bir otobana gireyim dedim, bisiklet giremez tabelasını gördüm kafamı sola çevirdim ve nedense büyük bir suçluluk duygusu ile otobana girdim. Ama otobanda sürmesi de eğlenceli idi. Tüm eğlence görükle ayrımına kadar sürdü ve polis eşliğinde otobandan görükle çıkışında ayrılmak zorunda kaldım:D.Sonrasında İzmir yoluna kadar sürüp normal yoldan devam ettim.

Arkada otoban polislerle konuşup beni görele de attıkları nokta
    Yollar yeni yapıldığından oldukça kaliteli ve sorunsuz gidilebiliyor. Yolda minteks te bir kahve molası ve gölbaşı köftecisinde süper köfte molası veridm.

Minteks

Gölbaşı Köftecisi

Karacabeye kadar devam edip yol bozulmaya başlayınca hava aydınlanıncaya kadar kısa bir uyku molası verdim. Ama yarınki sıcakları bilseydim molayı hiç vermezdim büyük ihtimalle.

Sabah sisli ve serindi ama sadece 1-2 saat kadar

Karacabey-Susurluk Arası

Balıkesir-Bursa sınırında

Sabah gün ışırken kalktım ve sabah serinliğinde 9 civarı susurluğun meşhur ayranı için belediye parkına oturdum ve parktaki ufak topa bakarak neden bir parkta bir top vardır soruları ile kafamı meşgul ederek geçirdim.

Susurluk Belediye Parkı

Susurluktan yola çıkarak balıkesire doğru yola koyuldum ve hava sıcaklığı yüzünden inanlmaz su içerek devam ettim. Balıkesir içinde hızlı bir turdan sonra izmir yoluna tekrar çıktım. Ve balıkesir-akhisar arasındaki süper yola devam ettim. Otobüsle sürekli gittiğim yollardı ama güzelliklerini yeni gördüm.

200 ödülüm Nizamda Yoğurt oldu

Aradaki tepelerde sıcaktan bunalıp molalar verdim ve yol kenarındaki süper köy yollarını keşfettim. 200 kmyi görünce Nizamda durup kendime yoğurt ısmarladım. Akhisara gelmeden hava kararmaya başladı ve geceyi akhisara 30 km kala bir benzin istasyonunda geçirdim.

Balıkesir-Akhisar

Manisadayım

Sabah 630 gibi tekrar izmire doğru yola koyuldum. Sabahın körü olmasına rağmen çok sıcaktı ve neredeyse ağzımda su şişesi ile yol alıyordum. Akhisar sonrasında sıcaklar iyice arttı ve neredeyse her 2 km de bir litre su tüketmeye başladım.

Garip isimli benzin firmalarından biri daha

Manisaya az kala 300 km oldu

Manisaya geldiğimde neredeyse öğlen oldu ve 300 kmden fazla olmuştu. Niyetim emiralem üzerinden menemene geçmekti ama yerel bir abimiz Manisa-İzmir arasını tünel yapacaklar, sabuncabeli geçidi olmayacak diyince bende gaza gelip gelmişken geçmemek olmaz diyip tırmanmaya karar verdim. Mesirde güzel bir 300 km kutlaması yaptım ve 580m ye acayip bir sıcakta tırmandım. Rampadaki çeşme kurtarıcım oldu.

Manisa çıkışı

Banyo Yaptığım çeşme

580 metredeyim tırmanış o sıcakta azaptı ama iniş mükemmeldi

Sabuncabeli -Bornova arasında dayanamayıp frenleri bıraktım ve süper bir iniş yaşadıktan sonra bornovaya girdim. Süper bir rüzgar beni karşıladı ama insanı bezdiren, sıpsıcak bir rüzgardı. Bornova,karşıyaka üzerinden menemene doğru devam ettim.

Akşam 7 ve İzmirde sıcaktan mayışmış kediler

Yolum az kalmıştı ve toplam km 360 olmuştu, neredeyse bitmiştim ama yeni foçaya sadece 50 km kalmıştı ve bu kadar kala pes etmek olmaz diyip yola ağırda olsa devam ettim. Çiğli menemen arasındaki 11 km lik yolu, rahat bir tempoda geçip, menemende yayık ayran ve boyoz klasiğimi yaptım. Menemen sonrası oldukça şiddetti sağımdan ve karşıdan esen bir rüzgar yenifoçaya kadar eşlik etti. Yenifoçaya dönünce rüzgar arkama geçince birden pedal çevirmeden de gidebildiğimi farkettim. Hava kararmıştı ve 400 km yi geçince fotograf için durdum. Eve sadece 10 km kalmıştı ve arkadan süper bir rüzgarla oldukça rahat yeni foçaya girdim.

Yeni Foça

Yeni Foça Girişi

Evde bisikleti kaldırdıktan sonra

Rota ve yükseklik bilgileri

Eve girdiğimde feribottan indikten sonra 414 kmyi 47 saatte geldiğimi farkettim. 47 saatin 12 saatinde uyudum, sıcaktan bunalıp verdiğim molaların sayısını , ve kaç litre su içtiğimi bilmiyorum ama kaza sonrasında bisiklete hasret giderdiğim bir haftasonu gezisi oldu. Pazartesi her ne kadar çok yorgun olsamda ailemin ve yeni foça denizinin kucaklaması ile tüm fiziksel yorgunluğumu aldı.

Yollardaki iziniz eksik olmasın

2. Ömer aydogan

Ömer aydogan Yeni Üye

Seviye:
    Güzel ve yorucu bir tur, tebrikler.

makara bunu beğendi.
  3. cembarlasic

cembarlasic Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler.

makara bunu beğendi.
  4. Barış Özkan

Barış Özkan Kıdemli Üye

Seviye:
    süper bir tur olmuş ayaklarınıza sağlık ;)

makara bunu beğendi.
  5. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok heyecanlı ve bir o kadar da güzel olmuş.Teşekkürler.

makara bunu beğendi.
  6. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok güzel bir tur.Tebribler:)

makara bunu beğendi.
  7. Eray Aksoy

Eray Aksoy Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel olmuş ama fotograflar açılmıyor

makara bunu beğendi.
  8. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  9. Aydın Akyokus

Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    paylaşım iiiçin teşekkürlerr güzel bir gezi olmuşş

makara bunu beğendi.
  10. ali cihan çelebioğlu

ali cihan çelebioğlu Yeni Üye

Seviye:
    süper bir tur olmuş ayaklarınıza sağlık.. bu tür uzun gezilerde arkadaki çantalarda neler kesin olmalı, çantaların agırlıkları vs. bu tür bilgiler veren bi konu başlıgı varmi.. ilk defa uzun gezi yapıcak kişinin aklında çok soru işaretleri oluyorda bilgi verirseniz sevinirim.

makara bunu beğendi.
  11. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çantanı fazla yükleme, ihtiyacın olan ne varsa o kadar doldur, portbagajlar genelde 20-25 kilo max taşıyacakları için fazla yüklememeye dikkat et.

Çanta içerikleri forumda vardır muhakkak ama benim çanta içerikleri ise aşağıdaki gibi:

1. Uyku tulumu/mat/çadır(çadırı bu turda almadım, bu sıcakta taşımaya hiç gerek yoktu açıkçası, yağmur veya soğuk olasılığı varsa alırım)

2. Alyan anahtarları, yama takımı, 2 iç lastik, 1 dış lastik, pompa,2-3 jant teli , 3 levye, zincir anahtarı, 1 diş zincir, 1 fren ve 1 vites teli, akort anahtarı

3. Oksijenli su(plastik kapta taşı ama), elastik bandaj, pudra, yara bandı, ameliyat bandı (büyük sürtmeler için),Volteren, kas gevşetici, terramycin, ağrı kesici

4. 1-2 konserve, lokum,çerez,1-2 meyva suyu

5. Cep telefonu, fotograf makinesi şarj aleti, ışıklarım için yedek piller, romantik olmak için ve hoş koku için de bir iki kokulu mum ve kibrit.

6. Yağmurluk, 2-3 tane şort, 2-3 tane tşirt, 2-3 tane çorap, 2-3 iç çamaşırı,1 tanede eşofman altı. Bunların sayısı hava koşullarına ve sıcaklığa göre değişir. Soğuksa polar veya termal bir sweatshirt, içlik, bere olabilir.

7. 2 tane battal boy çöp poşeti, 6 tane cırtcırtlı geniş kablo sarma bantı, inanılmaz işe yarayabiliyorlar. Mataraları veya yolda topladığım ne varsa onlarla sabitliyorum.

ali cihan çelebioğlu bunu beğendi.
  12. Sercan Balcı

Sercan Balcı Kıdemli Üye

Seviye:
    Hocam gezinizi keyifle okudum anlatım ve fotoğraflar ayrı bir güzellikte memleketimiz malum bu aralar çok sıcak olduğu için su gereksinimi fazla oluyor.Neyse ben daha fazla uzatmadan çok teşekkür ederim bu muhteşem gezinizi biziimle paylaştığınız için kazasız bol pedallamalar saygılarımla....

makara bunu beğendi.
  13. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok güzel bir tur olmuş.paylaşım için teşekkürler...

makara bunu beğendi.
  14. ozan çanakçı

ozan çanakçı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    gerçekten mükemmel bir tur olmuş. keyif aldığınızda her halinizden belli.katettiğiniz güzargahı balıkesir'den itibaren bilen biri olarak bunu tahmin ettim. paylaştığınız için teşekkürler.iyi pedallamalar.

makara bunu beğendi.
  15. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Sıcakların yogun yaşandığı bir dönemde güzel bir gezi olmuş ayaklarınıza sağlık.
    Bol pedallı günler...

makara bunu beğendi.
  16. mehmet özata

mehmet özata Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    süper bi gezi olmuş çok keyifli olmuştur eminim gerçekten kutlaarım

makara bunu beğendi.
  17. Ozan Yılmaz

Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş.Yükseklik grafiğini hangi siteden veya programdan çıkardınız?

makara bunu beğendi.
  18. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    mapmyride.com sitesinden rota ve yükseklik bilgisini çıkartıyorum.

19. oguzhanzed

oguzhanzed Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel paylaşım.teşekkürler ve hoşgeldin.

makara bunu beğendi.
  20. Ozan Yılmaz

Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben de aynı siteyi kullanıyorum;fakat sizin görsel biraz farklı geldi.Yeni versiyonu mu kullanıyorsunuz acaba?