Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mtb'den Yol bisikletine geçiyorum

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Machete01 tarafından paylaşıldı.

1. Machete01

Machete01 Misafir

Arkadaşlar artık mtb'den oldukça sıkıldım ve uzun zamandır yol bisikleti hasretim vardı.Ha bugün ha yarın satıp alırım derken Türkiye turu ve ardından Giro nun başlamasıyla iyice sabırsızlandım bir an önce almak istiyorum ayrıca Haziranın 17 sinde +600 km lik bir ege turuna çıkıyoruz 2 kişi ve mtb ile çıkmak hiç istemiyorum. 2. el bölümünde Giant'ım satılır satılmaz alıyorum.(İnşallah)

Hikaye yukarda ki gibi.Kysrium elite jant setli shimano 105 donanımlı giant tcr 1 yada scott cr1 gibi kadro üzerine toplamayı düşünüyorum.Sizin bu konuda önerileriniz görüşleriniz ve önerileriniz nelerdir? Teşekkürler.:)

2. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kadro alıp üzerine parça parça toplamak maliyeti anlamsızca arttırıyor. Zaten çoğu kadro herkese az çok hitap edebilecek farklı parça kombinasyonları ile satılıyor.
    Parça parça toplama gibi detaylarla ilgilenecek kadar meraklı iseniz ve scott cr1 de olası tercihlerinizden biri ise yol bisikletinde bilinen bir firmanın karbon kadrolu bir modelini seçip önceliklerinize göre zaman içinde şekil vermek daha uzun keyifli bir süreç başlatır. Sonuçta da zevkize çok uygun bir kombinasyona gider. ( Yazdıklarınızdan yarışmak için arayışta olmadığınızı düşünerek yorum yaptım)

3. Machete01

Machete01 Misafir

4. semih kavas

semih kavas Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    selamlar,
    600+ km tur için bence ideali cyclocross dur, 700x23 lastiklerin yüksek hava basınçları ve ince olmaları , türkiyenin yol şartları bu turunuzu çok konforsuz kılacaktır, minimumda 700x28-30 lastik kullanmalısınız , 700x35 olursa tadından yenmez.... caadx lere bakın derim..... tekrar selam...

Bora, Sinan Ceylan ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  5. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    600 km gibi uzun yol icin ben olsam TCR veya CAAD 10 gibi agresif yaris amacli dizayn edilmis bisikletler yerine konfor amacli dizayn edilmis Cannondale Synapse, Specialized Roubaix, Scott CR1 veya Giant Defy dusunurdum.

Korkut Sert, gok, Bora ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. Machete01

Machete01 Misafir

herkese selam.Önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Semih bey evet cyclocross türkiye şartları için en uygun bisiklet türü doğrudur fakat benim tasarım açısından pek hoşuma gitmiyor bu tür bisikletler.

Özgür bey evet konfora yönelik bir bisiklet almam turda rahat etmemi sağlar fakat performansa yönelik bir bisiklet almak istiyorum.Mtb kullanır iken de yarış kadroları kullandım hep.Yol bisikletinde de yarış geometrisine sahip bir bisiklet almak istiyorum.

7. semih kavas

semih kavas Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bartu dostum,
    Sen seçimini yapmışsın zaten. Kolay gelsin..... ( bu seçimle o yollarda pek kolay olmayacak ama :) :) ...)

gok bunu beğendi.
  8. Machete01

Machete01 Misafir

evet bir hayli zorlu olacak inşallah üstesinden gelirim :)

9. Machete01

Machete01 Misafir

Konya'daki yol durumunu bilmiyorum fakat Yalova'da yollar gayet düzgün.Ayrıca lastik patlamaları benim için hiç sorun değil her 2 turda bir kere patlar 5 dk da lastiği değiştirir yola devam ederim.Araç şöförleri faktörü malesef yol bisikleti mtb fark etmez tüm bisikletçileri etkiliyor.İlk defa yol bisikletine geçiceğimden parçaların ne derece sağlam olacağını göbeklerin ne kadar dayanacağını bilmiyorum bunu ancak uzun vadede kullanarak anlayabilirim fakat sanmıyorum ki narin olsun.Uzun yollarda ise yol bisikletinin beni yarı yolda bırakacağını hiç düşünmüyorum.Öyle olsa Türkiye turunda da mtb ile koşarlardı yarışı.

Tolga Günsezer ve gok bunu beğendi.
  10. Machete01

Machete01 Misafir

Sele önemli değil kaliteli bir pedli tayt ile bu sorun aşılıyor uzun yolda.Evet sizinde söylediğiniz gibi kendimi uzun yollara vurucam artık.Yalova konum itibariyle hem İstanbul'a hem Bursa'ya gidiş geliş mümkün ve yollar oldukça düzgün.

11. Machete01

Machete01 Misafir

Teşekkürler.Şuan için düşündüğüm bisiklet cannondale Caad10 105 2012

12. murat beyaz

murat beyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Yol bisikleti de tabii ki sağlamdır ama bir yere kadar. Malzemeyi daha çabuk tüketirsiniz yollar bozuk olunca.
    Profesyonel yarışlar ile mukayese yapmayın çünkü onların para derdi yok. 5000 euroluk kadro kırılıyor, 20 saniyede yenisi geliyor.
    ABD fiyatı 2500 dolar olan C50 jantları kırıyorlar, kenara atıyorlar, yenisi geliyor.
    Kısaca onlarla bizim şartlarımız farklı.

13. Kerem Demirel

Kerem Demirel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yol bisikleti hakkında bilip bilmeden konuşanları boşver hiç düşünmeden geç yol'a,çok da güzel modelde düşünmüşsün bende de caad10 var :) Parmağım kalınlığında parçaları bulunan cam şişe kırıklarının üstünden yavaş yavaş kıyıkk kıyıkkk ede ede kaç kere geçtim hatırlamıyorum,4000 km de bir kere patladı lastik.Güzel lastik ve her daim ideal basınçla üzmez seni yani.Ayrıca bundan önce baya düşük kalitedeki bir mtb den yol'a geçtim,sele konforu daha bile yükseldi diyebilirim,tabi bende kilo sorunu olmadıgı icin şuan çok rahatım o yüzden yol'dan soğutmaya çalışan kişileri hiç dinleme :D

Ayrıca yarışçılarla bizim şartlarımız farklı yazılmış,adamların kullandığı jantlar tamamen performansa yönelik,dayanıklılığı az modeller.O jantları her kim kullansa elbet sorun yaşar uzun vadede.Burada alınması muhtemel modellerde düşük dayanıklılıkta jant olmayacağından o da bir sorun değil...300-400gr daha ağır senin benim jantlar o kadar,arıza vermediği sürece gramında değilimdir ben

OzzYMKL ve Orhan Yıldız bunu beğendi.
  14. OzzYMKL

OzzYMKL Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kerem arkadaşında dediği gibi yol bisikleti düşündüğünüz kadar hassas değil dayanıklı bir jant seti ve lastikle şehirlerarası bozuk yollarda da çok sıkıntı yaşamazsınız, tabiki bu hiçbirşey olmayacak anlamına gelmiyor.Fakat yüksek basınçlı lastikleriniz, düz maşanız ve mtb'ye göre daha sert bir sistem olduğundan dolayı yolların bozukluğu yer yer aşırı şekilde titreşim yapacak ve hele ki mtb den yeni geçiyorsunuz bu canınızı sıkacaktır.Uzun kilometrelerde yol düzgün olmazsa bacak yorgunluğu haricinde hissedeceğiniz derecede vücut yorgunluğu oluyor.Başka bir sorun ise bagaj, muhtemelen sırt çantası ile yola çıkacaksınız (çoğu yol kadrosuna bagaj takılamıyor) bununda ayrı bir işkencesi olacak.Vites oranları da yüklüyken sizi baya yoracaktır büyük dişliye sahip bir ruble kullanmanızı öneririm (yüklü tur için) yok ben bacaklarıma güveniyorum derseniz o başka tabi ama dikkat edin dizinizi sakatlamayın.Hem mtb hemde yol bisikleti kullanıcısıyım ikisininde yeri apayrı tabi ki ama uzun dediğiniz tarz turlarda kesinlikle 1.50 üzeri lastikli bir tur bisikleti veya mtb daha iyi olacaktır bunu birçok turcu arkadaşa da sorabilirsiniz.

Ouz Deniz bunu beğendi.
  15. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Yol bisikleti gayette güzel kullanılır her türlü zeminde.Yeter ki doğru donanımlar kullanın.İlk etapta hazır teker seti önermem.32 delik kaliteli bir toplama teker seti dağlara taşlara mübarek dedirtir.Yol bisikletine alışınca yavaş yavaş hazır teker setlerine geçebilirsiniz.Bir de lastik havalarını doğru basmak çok önemli.Doğru ayarlanmış bir lastiği patlatmak çok zor.Yüksek hızda girilen derin çukurlarda bile jantların patlayıp,doğru basınçtaki lastiklerin patlamadığını bile görebilirsiniz.

Uzun turlarda 28 mm kaskata sahip,düşük basınçlı lastiklerle gayette hızlı ve konforlu turlar çıkarılır.Ozan kardeşimin dediği gibi vites oranı daha düşük seçilerek yüklü bir şekilde rahat tırmanışlar yapılır.34-50 aynakol ve 28-11 ruble güzel bir kombinasyon.

Korkut Sert ve OzzYMKL bunu beğendi.
  16. Machete01

Machete01 Misafir

Önerileriniz için teşekkür ederim yalnız bazı planlarım bozuldu yol bisikletini 2-3 ay ertelemeliyim.

17. Hakim Arslan

Hakim Arslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :cheer::10:Hayatinizin en doĞru karari olacak
    YALOVANIN YOLLARI ADIYAMANIN YOLLARINDAN KESİNLİKLE İYİDİR :)
    BURDA BİLE BEN CARBONA BİNİYORUM :)))) ONA GÖRE DÜŞÜNÜN BİŞİ OLUP OLMADIĞINI..
    CANAVAR GİBİDİR YOL BİSİKLETİ HİÇ BİŞEY OLMAZ

18. Coşkun Kumru

Coşkun Kumru Aktif Üye

Seviye:
    Hocam bana sorarsanız illa yol ya da mtb kullanıcam gibi bir kısıtlamaya gitmeyin ve mtb nizi satmayın :) daha uygun fiyata bir yol bisikleti almayı tercih edip ara ara ikisiyle de güzel vakit geçirebilirsiniz diye düşünüyorum... Zira benim gönlümde yatan da budur :)