Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB'den Şehir/Tur bisikletine Geçiş için yardım...

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında ONUR ÖZGÜR tarafından paylaşıldı.

?

ŞEHİR/TUR BİSİKLETİ SEÇİM..

1. Merida Crossway 500

29,2%
  2. Trek FX 7.4

41,7%
  3. Cube Nature Pro

16,7%
  4. Scott Sportster X30

12,5%
  1. ONUR ÖZGÜR

ONUR ÖZGÜR Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba,
    Mevcutta Merida Matts TFS 100 kullanıyorum.( İstanbul Anadolu-genellikle de Kadıköy-Pendik arası ) Öncelikle yeni bir Mtb arayışına girmiştim. Hatta bununla ilgili bir konu açmıştım. Baya araştırdım okudum ettim falan. Sonra kullanım amacım konusunda kesin kararımı verdim ve genel olarak asfaltta bindiğim için geçişe karar verdim.
    Bütçem 2000-2500 TL arası. 2600 TL'ye şu model var demeyin 1TL daha yukarı çıkamıyorum :) Mevcut bisikletimin alıcısı benim karar vermemi bekliyor. Üzerine yapacağım ekleme ile maximum 2500 TL olarak hesapladım.
    Öncelikle aklımdaki en önemli soru şu arkadaşlar. Bu fiyat aralığında 2-3 sene sonra geçmeyi düşündüğüm yol bisikleti mi almalıyım yoksa hakeden bir şehir/tur bisikleti mi almalıyım?
    Ben şu an kafamda olan tur bisikletine göre yazmaya devam ediyorum.
    Bir bisiklet sitesinde sadece FİYAT ARALIĞINA göre arama yaptım ve aşağıda olan bazı modelleri gördüm.
    Az-çok bisiklet hakkında teknik bilgim var. Modeller arası karşılaştırma kendimce yapıyorum ama farklı fikirler yorumlar duymak geçmiş tecrübeleri öğrenmekte istiyorum.
    Son olarak Asfaltta!! altında Mtb olup son sürat gitmeye çalışan, pedal ritmine baktığımızda çok daha yüksek hızlarda olması gereken arkadaşların o lastikler ve o kadrolar üstündeki halini gördükçe benim bu durumdan hemen kurtulmam lazım dedim kendime :) Lütfen bu kardeşinize bir yardım edin de en azından 1 kişi o görüntüden eksilmiş olsun :)
    Zaten Tv de Fransa Turu'nu izledikçe gaza geliyorum ve bisikletimin de hazır alıcısı varken şu işi kotarayım.
    Yorum yapmaya üşenen arkadaşlar olursa diye ki olabilir yadırgamam bir anket de ekliyorum. En azından bir tık da yeterli olur :)
    Herkese şimdiden çok çok teşekkürler.
    Not: Sıralama rastgeledir.
    1-Merida Crossway 500--- 2.450 TL
    http://www.mtbtr.com/katalog/katalog_ayrinti.asp?Secim01=60
    2-Trek FX 7.4---2.400 TL
    http://www.mtbtr.com/katalog/katalog_ayrinti.asp?Secim01=286
    3-Cube Nature Pro---2.490 TL
    http://www.mtbtr.com/katalog/katalog_ayrinti.asp?Secim01=422
    4-Scott Sportster X30---2.360 TL
    http://www.kackarbisiklet.com/tr/th...ages/bisiklet/scott/2013/227815.jpg&width=900

2. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    konfor eksikliğini, sürüş pozisyonunu hesaba kattığınızda size uyuyorsa bu bütçeyle iyi bir yol bisikleti alınır 2-3 yıla daha neden erteleyesinizki illaki sonunda alacaksanız :) ama yok ben turlara çıkacam, kaşif gibi gezecem, bagaj takacam diyorsanız kesinlikle mtb yi bırakıp citye geçmek doğru karar. Bu yılki kullanım sayısındaki artışlara ve açılan konulara bakınca sanırım bu işi öğrenmeye başladık o kadar amaçsız kullanıyoruz ki mtb yi. Seçeneklere gelince merida donanım, görüntü ve fiyat oalarak daha çok hoşuma gitti. Fiyatlar sanki biraz yüksek gibi daha doğrusu xt ler slx ler city için gereksiz gibi sonuçta sakin kullanım olacak tur uçlarda kullanılmayacak bu donanımlar direk fiyata yansımış aynı konfor ve zevk yine aynı markaların daha düşük donanımlısıyla alınabilir düşüncesindeyim

3. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Şehir,tur bisikletinde bence hidrolik fren olmamalı. Slx,xt gerek dahi yok düşüncesindeyim bir tura çıkılsa dahi. Deore maksimum ya da sram x5. Kilitli maşa tarafındayım ben,dün mtb bisikletim de maşamı kilitleyip gezdim aman allahım.. ileride alışırım demek istemiyorum :)

Yol bisikleti istiyorsanız yol almak daha mantıklı ama tur da işin içine girecek ise yüksek maliyetli alım da işler değişir. 2500 liranın hepsini tur bisikletine vermektense 1000,1200 liraya kadar bir meblağ verebilirsiniz tura. Geri kalan parayı da üstüne bir miktar daha katarak yol bisikleti alırsınız. Gerçi ne almak istediğinizi bilmyiorum ama.. Ama trek fx 7.x serisinden bir bisikleti de yol bisikletine benzetebilirsiniz. Ama tur bisikletiniz olur hemde yola yatkın bir canavar edinirsiniz.

4. ONUR ÖZGÜR

ONUR ÖZGÜR Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Öncelikle yorumun için çok teşekkür ederim.

Uzun turlara falan büyük ihtimalle katılmam. Maximum İst içinde yada yakın yerlere günübirlik giderim. Yani ben bisikleti şehir içinde asfaltta kullanıcam. Bagaj takmayı düşünmüyorum kesinlikle.

Yol bisikletini sanırım gözüm kesmedi ilk başta tırstım mı ne :)

Ama kendimi tanıyorsam dediğim gibi mutlaka gidişat o yönde olacak.

Sizin yorumunuzdan ve başka arkadaşların yorumlarından şunu çıkardım.

Madem eninde sonunda yol bisikletine geçicem o zaman burdaki en çok oyu alan Trek fx 7.4 yerine nispeten donanımı daha zayıf olan ama arada 400 tl gibi fark olan ve genelde daha çok tercih edilen fx 7.3 düşünebilirim. Kalan 400 tl de ileride alacağım yol bisikletine eklenir.

5. ONUR ÖZGÜR

ONUR ÖZGÜR Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Onur Bey,

Öncelikle yorumunuza teşekkür ederim.
    Dediğiniz gibi 2 ye bölmekte bir seçenek. Ama yol bisikleti alacağım zaman iyi bir şey olmasını istiyorum ve zaten eğer şimdi tur bisikleti alırsam yol bisikleti alacağım zaman zaten satmayı düşünüyorum.
    Yorumlardan çıkan sonuç 2500 tl tur bisikletine verme :)

Herkese çok teşekkür ederim.

6. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  7. ONUR ÖZGÜR

ONUR ÖZGÜR Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  8. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Uzun tura çıkmayı, bagaj takmayı ve sadece şehir içinde asfaltta sürmeyi düşünüyorsanız,
    seçeneklerinizin arasındaki tek amortisörsüz bisiklet olan 7.4 FX'i almanızı tavsiye ederim.
    Seçenekleriniz dışından Giant Escape 0 ya da bütçenize göre Escape RX2 veya RX1'i alabilirsiniz. Ya da Merida Speeder serisinden bütçenize uyanı.
    Escape RX'lerde ve Merida Speeder serisindeki gibi bisikletlerde yol donanımı bulunur. Ayrıca lastikler daha ince ve slick lastiklerdir. Bunlar hızınızı arttırırken konforu azaltır.
    Seçiminizi yapmışsınız güzel ama şimdi ikinci bir seçim yapın. :) Şehirde daha konforlu sürüş mü yoksa, daha hızlı bir sürüş mü?
    Tabii hızlı sürüşün şöyle bir dezavantajı var; fitness sınıfına giren bu bisikletler yol bisikleti alma sürecinizi hızlandırabilir. :)

9. ONUR ÖZGÜR

ONUR ÖZGÜR Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Merhaba,

Seçim belli aslında tabi ki de daha hızlı bir sürüş :)
    Uzun süre asfaltta mtb kullandıktan :) ve arada arazi sürüşleri yaptıktan ve çamur toz toprağa batmış olmaktan zevk almadığımı keşfettikten sonra artık değişiklik yapmanın zamanı geldi diye düşündüm.Gerçi daha 15-20 gün öncesine kadar aklımda hala mtb almak vardı. Ve sanırım alışkanlıktandı.Yeni mtb ile ilgili forumları karıştırırken o konu bu konu derken bisikleti kullanım alanım konusu kafamı meşgul etmeye başladı. Gerçekten de biraz düşününce dağ bisikletini asfaltta kullanmak biraz acayip değil mi? En basiti herşeyi geçin sadece isimlere bakın o bile yeter.Bu arada mtb kullanıcıları sözlerimden sakın alınmasın çok arkadaşım var dağ bayır gezen ve altlarında süper bisikletleri var benimde çok imrendiğim modelleri olanlar vardı içlerinde.
    Ama genel olarak İstanbul Anadolu sahil kısmında bisiklete binen biri olarak sahilde gördüğüm 100 bisikletin en az 80'nin mtb olmasında bir sorun var gibi. Bu 80 içinde bende varım :)

Neyse öncelikle lastik kalınlığı ve sürüş pozisyonu farklılıkları sanırım biraz beni önce bir şehir/tur bisikleti ile alışayım sonra zaten ebedi istikamet yol bisikletine geçiş yaparım düşüncesine yöneltti. Bu sebeple de şu an şehir bisikleti aramaktayım.

Amacım mtb üzerinde iken harcadığım enerjinin karşılığını hız performans olarak daha fazlasını alabilmek. Konfor çok önemli değil benim için.

Bu arada söylediğiniz modelleri inceleyeceğim mutlaka. Önerileriniz için de çok teşekkür ederim.

10. ONUR ÖZGÜR

ONUR ÖZGÜR Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yapılan yorumlardan ve arkadaş dost tavsiyesinden sonra fiyat aralığını düşürmeye karar verdim.

Sebebi daha sonra alacağım yol bisikleti için kenara bir miktar para ayırabilmek.

Bu sebeple yeni fiyat aralığına göre yaptığım incelemede bu sefer başka modeller üzerinde şu an karar aşamasındayım. Evet modellerimiz şöyle :)

1- Giant Escape 0----1600 TL
    http://www.giant-bicycles.com/en-us/bikes/model/escape.0/11500/55829/

2-Merida Speeder T2---1500 TL
    http://www.merida-bikes.com/en_int/bike/2013/195/Road_Fitness/Speeder+T2

3-Trek FX 7.3---1500 TL
    http://www.trekbikes.com/ca/en/bikes/road/fitness/fx/7_3_fx/#

4-Specialized Sirrus Elite AF---1700 TL
    http://www.aktifpedal.com/index.php?route=product/product&product_id=3095

11. Hüseyin Sakaoğlu

Hüseyin Sakaoğlu Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Specialized Sirrus Elite kullanıcısı olarak şiddetle, ağır oldu :rolleyes: muhabbetle öneririm.
    Ben de karbon maşalı modeli var.Çok memnunum.Olmazsa, Trek Fx 7.3 de tercih edilebilir.;)

ONUR ÖZGÜR bunu beğendi.
  12. ONUR ÖZGÜR

ONUR ÖZGÜR Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Evet Specialized Sirrus Elite kullananlardan duyduğum hep bu yönde. Çok memnun olduklarını söylüyorlar. Benimde kafamda 2 beyazdan birini almak var :)

Ya Specialized yada Merida Speeder.

Arada 200 TL gibi bir fark var. Şu an onu inceliyorum bende.