Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB'de kadro boyu yanlış seçilirse...

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında CandanC tarafından paylaşıldı.

1. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    arkadaşlar benim ciddi bi sorunum var ve gerçekten fiziksel bi sorun mu psikolojik mi anlamadım :S

whistle'ın en küçük kadrosu s, onu kullanıyorum... boyum 1.54... bildiğiniz mtb kullanıcısım...

pedal sele boyu için düzgün bi yükseklik ayarladığımda, dik inişlerde selenin arkasına kayıp ağırlığı geri verdiğimiz pozisyona (youtube'dan izlediğim, görüdğüm kadarıyla :) ) geçemiyorum... seleyi indirdiğimde de, yokuş çıkışım kötüleşiyo (en azından ben öyle hissediyorum...)

benim bu durumum, internet üstünde yaptığım araştırmalar sonunda edindiğim bilgiler sonucu edindiğim bi şartlanma olabilir mi? yani sadece psikolojik olabilir mi?

çok uzattım, esas sorum şu, (yukarıda belirttiğim boylarda bi bi mtb kullanıcısı için) s kardo ve xs kadro arasında gerçekten ciddi bi fark var mı?

(aynı soruyu s-m, m-l için cevaplarsak, belki pek çok arkadaş için de cevap olur :) )

2. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kollarınız kısa geliyorsa gidon boğazını kısaltabilirsiniz, belki o zaman dik inişlerde selenin arkasına geçebilirsiniz?

3. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    şimdi gerçekten acemiye yakışır bi cevap vericem :) gidon boğazım 3 parmak (benim parmağımla) daha kısasını bulabilir miyim : ))))

4. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Daha kısası olsa da kurtarmaz :) genelde 90-100cm oluyor sizdeki max 40-50cm daha kısasını görmedim

5. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    en kısası 40-50 cm derkeen ??? 40 cm'lik gidon boğazı :S

(gidon boğazı maşayla gidonu bağlayan aparat dil mi, o nasıl 40 cm oluyo... ya da ben nasıl bi mantıkla neye gidon boğazı demişim :S)

6. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Doğru demişsiniz,gidon boğazı 40 cm olamaz,sanırım uzunluktan bahsetmiş.O da en fazla sıfır olur.Gidon boğazı 3 parmaksa da yapılacak pek bir şey yok,anca kıvrımlı gidonlardan alıp yönünü kendinize çevirebilirsiniz o da yapsa yapsa 1 parmak fark yapar.Sele boğazından seleyi öne kaydırmayı denemediyseniz onu deneyin birde.

7. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    40-50mm diyeceğime 40-50cm yazmışım arkadaşlar özür :)

CandanC bunu beğendi.
  8. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    m ve l arasında fark büyük.İnanılmaz hissedilir.Kollarınız zar zor yetişiyorsa eğer direksiyona ve sele arkasına geçmeniz zorsa seleyi biraz öne alıp gidonu da boğazı sayesinde kısaltabilir yada açılı gidon kullanabilirsiniz.

CandanC bunu beğendi.
  9. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sevgili Candan,
    Eğer bağlantı yerleri hariç 3 parmaksa forumda 2. el daha kısası satılıyordu 1 parmak kadar, ama tamamı 3 parmaksa yapacak birşey yok.
    Ayrıca Burak doğru söylemiş seleyi biraz öne alabilirsin böylece mesafe kısalır.

Ama benim anlamadığım şu;
    Arkaya geçemeyecek kadar fazla ise aradaki mesafe normal kullanımda ne kadar yatıyorsun bisikletin üstüne, belin iç ağrımıyor mu?
    Yoksa seleyi aşmakta mı sıkıntı yaşıyorsun?
    Eğer seleyi aşmakta sıkıntı yaşıyorsan kenarları kesik seleler var arkaya kaymak kolay olsun diye onları düşünebilirsin.
    Lafı uzattım sen anlamışsındır demek istediğimi zaten...

M.Burak KARADAĞ ve CandanC bunu beğendi.
  10. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sele öne alınırsa, bu seferde diz ile pedal hizası bozulur, bacaklarda değişik bölgeler zorlanmaya başlar, o da rahatsız eder, erken yorulmaya vs sebep olabilir.

Sele yüksekliği, sele ileri geri ayarı ve gidon boğazı uzunluğu ayarı. İlk 2 ayarda zaten opsiyonunuz yok, kendinize uygun ayarı bulduktan sonra gidon ile aranızdaki mesafe fazla geliyor ise gidon boğazını kısaltabilirsiniz.

CandanC bunu beğendi.
  11. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    gidon boğazı, bağlantı yerleri hariç üç parmak... demek ki yapılabilecek bi'şeyler hala var :)

seleyi öne almayı denedim, olmadı... pedala basarken sıkıntı yaşadım.

şöyle anlatıyım, hani sele borusunun kadroya girdiği boru, biraz eğimlidir ya.... seleyi aşağı indirdiğimde, sele gidona yaklaşmış oluyor, bu sayede arkaya
    kaymam, hem aradaki mesafe kısaldığı hem de selenin boyu kısaldığı için çok rahat oluyor.... seleyi yukarı kaldırdığımda, biraz önce anlattıklarımın tam tersi nedeniyle, zorlanıyorum.. hatta bi kere gidonu elimden kaçırdım :S

normal şartlarda sırtımda belimde bi ağrı hissetmiyorum, gayet rahatım.... xs kadroları da denedim, ama onlar da çok küçük geldi, kendimi üstlerinde çok büyük hissettim.. ama bunun nedeni de s kadroya alışmış olmam olabilir mi bilemiyorum...

işte bu noktada karar veremiyorum... sorunum acemilik mi, yoksa gerçekten boyutlardan kaynaklanan bi sorun mu :S

sanırım en iyisi biraz daha dik/ciddi iniş çalışmak... zamanla sorunun ne olduğunu anlarım harelde :)

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  12. goktugX

goktugX Aktif Üye

Seviye:
    Kadro boyunun yanlış seçimi ölümcül olabiliyor. Mesela boyunuza göre büyük kadroya binerseniz bir kaza anında bisikletin ortasına bacaklarınızın arasını geçirir hastanelik olursunuz.. Bacaklarınızın arasıyla kadro arası en az 2 parmak boşluk olmalı bence. Birde kadroları sayılara göre değil, binip kendiniz deneyerek almanız daha faydalı.

CandanC bunu beğendi.
  13. Kerem İldeş

Kerem İldeş Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben yorumları okuyunca şaşırdım, bence kimse sorunu anlamamış:SSSSS Arkadaşım yanlış biraz sende galiba yokuş yukarı çıkarken selen zaten performansın açısından tam bacak boyuna göre olmalı yani yüksek... Tepeye çıktığında ise bi mola verip bi su falan iç, terlemiş t-shirt ünü değiştir, ve bu arada iniş yapacağın için sele borusunu aşağıya indir. Kadro boyun falan yanlış değil, sele borusu yüksekken kıçını arkaya atabilmen zaten imkansız...

14. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    dur, t-shirt değiştir, seleyi indir devam et... bana uygun bi tavsiye olmadı. yine de teşekkürler :)

15. Kerem İldeş

Kerem İldeş Kıdemli Üye

Seviye:
    O zaman seni melekler korusun...:D

CandanC bunu beğendi.