Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

mtb

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında serhat satıcı tarafından paylaşıldı.

1. serhat satıcı

serhat satıcı Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    arkadaşlar iyi bir mtb kullanıcısıyım
    ama aklıma bir şey takıldı mtb lerde 29 inc mi 26 incmi daha iyidir

2. sspl

sspl 8240 Km'de Kısa Bir ara

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Şimdi bu bu şekil giyinir bu bu şekil... Baş örtü, gurban olduğum Allahtan gelmiştir. Ama fakat lakinki öyle değildir.

3. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Mtb ile dağa çıkıyosan 26 inçler daha seri ve ataktır 29er deniyor bu tür mtblere jantlar büyük olduğu için sorun oluyomuş ve onu heryerde tamir ettiremezsin 26 inç Türkiyedeki resmi bisiklet modeli olduğu için :) her yerde 26 inç parçası bulursun ama 29er parçası bulamazsın :) bence 26 inç mtb için daha iyidir ama bence daha prolar ne der bilemem

4. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    "
    1-29” bisikletlerde tekerlekler daha kolay döner ve engelleri daha kolay aşabilme imkanı verir. 29″ Lastiğin çapı daha büyük olduğu için, herhangi bir engele yaklaşma açısı 26″ lastiğe göre daha düşüktür bu da engelin daha kolay geçilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla daha büyük lastikler hâliyle daha konforlu bir sürüş sağlar.

2). Dönüş direnci söz konusu olduğunda da 29” tekerlekler avantajlıdır. Daha büyük tekerleklerin dönüş direncinin daha düşük olduğu bilinen bir gerçektir.

3).29″lik lastik, kum gibi yumuşak yüzeylere 26″e göre daha az batar, dolayısıyla bu tür yüzeylerde, 29” tekerlekli bir bisikleti kullanmak, 26″ bisikleti kullanmaktan daha kolaydır.

4).29“lik teker 26 “lik tekerden daha fazla bir alanla zemine temas eder bu nedenle virajlar daha kolay alınır ve arka tekerin boşa dönme oranı daha azdır.

5).29”lerin dikkat çeken geometrisinde özel olarak ağırlık noktası alçak konumlandırılmıştır. Bu büyük tekerin olumlu etkisini daha da arttırmaktadır. Kullanıcı sanki bisikletin üzerinde iki tekerleğin arasında oturduğu hissine sahiptir.

Dezavantajları:

1).Minyon yapılı kısa boylular için uygun değil ve atak olduğu da söylenemez. Hızlanırken, büyük ve biraz daha ağır tekerleri döndürmesi için, sürücünün daha fazla enerji harcaması gerekiyor.

2).Büyük tekerler, kadro ve teker arasındaki boşluğu daraltıp mümkün olan maksimum yaylanma payını kısıtladığından, 29-inç’in “fully” yani ön ve arka amortisörlüsü yok. Sadece önden amortisörlü olan “Hardtail” modeli var.Dar yollarda, 26-inç’ler biraz daha avantajlı.

3).Daha kaliteli /pahalı jant seti istemesi.

4). 26"jant ve lastikleri her yerde bulmak mümkünken 29" ler sadece belli başlı yerlerde bulunuyor.

Not: 29" Jant yoktur.29'' bisikletlerin jantları bildiğimiz 28'' tir. Fark 29'' bisikletlerin lastiklerinin daha geniş yanaklı olmasıdır.Mesela 29er olarak bilinen jantların çapı 28" dir. Ancak jant genişliği standart 28" jantlardan daha geniştir. " alıntıdır.

bende çok araştırmıştım bu konuyu 29 er diyorum ben

Samet Yurt bunu beğendi.
  5. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Jantlar büyük olduğu için ne sorunu oluyormuş?
    O jantın farkı nedir niye her yerde tamir edilmiyor?
    26 jant Türkiye'nin resmi bisiklet modeli ne demek?
    Mesela 29 jantın hangi parçası her yerde bulunmaz?

6. Ahmet.T

Ahmet.T Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben 26" kullandım ve şuanda 29er geçtim kullanıyorum kesinlikle 29er daha keyifli. Nedendir bilmiyorum ama daha güvende hissediyorum.

29er'den inip 26" bir bisiklete binince çok küçükmüş gibi geliyor. 29er başta kontrolü zor gibi gelse de alışınca sıkıntı yaşanmıyor. İlla sadece uzun boylular kullanacak diye bir şey yok her şey uygun kadro boyunda bitiyor. Ben 173cm boyum ile çok rahat kullanıyorum.

Arazide XC kullanım ve asfalt yolda kullanacaksan 29er en iyi tercih.

Çoğu 28"/700c lastikler uyumludur. ileride slick lastik takmak isterseniz sorun yaşamazsınız.

7. öner yıldırım

öner yıldırım Aktif Üye

Seviye:
    bir de 27.5 var, ikisinin arası deniyor. Denemeden bilinmez.