Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB yarışlarında SPD?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında H.Sages tarafından paylaşıldı.

1. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Yarışlarla ilgili aklıma takılan bir sorum olacak. SPD ayakkabıların özellikle tırmanmada performansı pozitif yönde çok etkilediğini biliyorum. Ancak özellikle zorlu ve hızlı inişlerde ayağın pedala kilitli olması tehlike yaratmıyor mu? Yoksa bilmediğim bir teknikle iniş esnasında kilit açık mı tutuluyor? (bu mümkün mü onu da bilemiyorum açıkçası. Acil bir durumda ayaklarımın serbest olması fikri daha çok hoşuma gittiği için hiç spd kullanmaya yeltenmedim) Ya da herkes SPD kullanmayabiliyormu yarışlarda (takip ettiğim kadarıyla herkesde var.Düşünce ne oluyor diye kendime soruyorum açıkçası)

Özellikle yarışlara katılan arkadaşlar bilgilendirirseniz sevinirim.

2. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğer tehlikeli spd takmazsanız ayağınız kayar ve kötü bir şekilde düşebilirsiniz.

3. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    spd hem inişlerde hemde çıkışlarda dengeli bir sürüş sağlar. çıkışlarda performansı arttırdığı gibi inişlerdede sizin sandığınızın aksine bisikletle bedeni tek bir parça yapıp daha kontrollü bir iniş sağlar , ayağnızın pedaldan kaymasını önler.. Eğer düşerseniz zaten tık diye atıyor spd.. Ben baya bir zamandır spd kullanıyorum ve pek çok kazamda oldu , bisikletin ayağımdan çıkmadığı olmadı hiç.. Kaynak yapmıyorlar ya :) neyse spd faydalıdır , tehlikeli değildir, zaten tüm yarışçılar spd kullanıyorlar. tek tehlikesi ilk zamanlar ayağınızda olduğunu unutup durduktan sonra ayakpedaldan çıkmadıı için hooooop yana düşersiniz. 1 düşmeden sorada zaten onu beyniniz kaydeder. Tabi dikkat ederseniz ondada düşmezsiniz...

Umarım açıklayıcı olmuştur.

İyi pedallamalar....

4. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim. Ancak tam anlayamadığım nokta şu;
    Örnek vermek gerekirse iniş esnasında ön teker bir yükseltiden ya da yumuşak topraktan dolayı hızla kaydı, spd yoksa reflex olarak ayağımızı hızla pedaldan çekip yere basarak düşmeden kurtulabiliriz.SPD de bu tip bir reflex işe yaramayacağından kesin düşülecektir diye düşünüyorum.Düştükten sonraki zorlamada SPD açılıyor ve ayağımız pedaldan kurtuluyor olabilir. Ancak örneğimde yanlışmı düşünüyorum?

5. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    spd inişlerdede çok başarılı.ayağı kaydırmadığı için dengeli inişler oluyor.tabanı sert ayakkabı tavsiye ederim,yarışlar için ve mtb için.ama yürüş yada gezi olursa yumuşak taban iyi olur.spd rampalardada çok başarılı.1 ay oldu alalı,normal pedallı bisiklet kullanmaya çalışınca çok zor oluyor :D spd alışkanlık yapar zaten kullanımdan sonra.kesinlikle tavsiye ederim ;)

H.Sages bunu beğendi.
  6. ozan ulutaş

ozan ulutaş Aktif Üye

Seviye:
    Eğer pedalınızın ayarı yumuşuksa bu tip bir reflex işe yarar. Düşme anında ayağınızı yana açma eğilimi olacağından pedal ayağınızdan çıkar en azından bana böyle oluyor.

Barış Kılınç ve H.Sages bunu beğendi.
  7. evren şahin

evren şahin Yeni Üye

Seviye:
    Ozan arkadışımın dediği gibi, düşme riski oluştuğunda ayağınızı yere koyma refleksi devreye giriyor, bu esnada topuğunuzdan başlayarak ayağınızı bisikletten(pedaldan) uzaklaştırmak istediğinizde kolaylıkla kilit atar.
    Bu arada geçen hafta Hacettepe de yarış vardı. MTBTR den veya başka platformlardan yarış fotoğraflarına bakınız. Donumuza kadar çamurla(ayakkabımız çamurdan gözükmüyordu) o dik merdivenlerden indik. Kilitli pedallarımız olmasaydı en azından ben oralardan inmeyi göze almazdık. Çünkü illa ayağımız kayar burnumuzun üzerine düşerdik...;)

H.Sages bunu beğendi.
  8. cesar çakas

cesar çakas Forum Demirbaşı

Seviye:
    siz spd ayakkabıyı bi giyin emin olun bildiğiniz gibi değil,

ben yeni başladım spd ye 2 .3 defa kullandım ya kullanmadım ..

şuana kadarda hiç düşme riski bile duymadım ,aksine olumlu bir sürüş sergiliyor gerçekten,

eğer normal olarak sizin bisiklet üzerinde dengeniz yetersizse düşme olasılığı olur,mesala diyelim önünüzde araba var ve yavaş bir şekilde ilerliyorsunz eğer dengenizi bi türlü sağlıyamıyorsanız,düşme riskindesiniz,

benim spd'ye hızlı alışabilmemi dengemin ve street hareketlerin bana dengeyi sunduğuna borçluyum,

ben de yeni başladım spd'ye EMİN OLUN BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL, Bİ GİYİN VE SÜRÜN

AYNI DÜŞÜNCEYLE BENDE BÖYLE BİR KONU AÇMAK İSTİYORDUM SPD'Yİ KULLANMADAN ÖNCE,AMA ŞİMDİ İSE ÇOK GEREKSİZ DEMİŞ OLUYORUM KENDİME.:in:
    ÇÜNKÜ BİR ŞEYİ İYİ ANLIYA BİLMEK İÇİN ONU UYGULAMAK GEREK,SİZDE DEDİĞİM GİBİ ALIN AYAĞINIZA SPD'Yİ BAŞLAYIN PEDAL ÇEVİRMEYE,VE AÇTIĞINIZ İLANIDA AÇMADIM OLARAK VARSAYIN,SÜRÜŞE DEVAM ETKİSİNİ VE NE TÜR DÜŞÜNLERİ AKLINIZA GETİRDİĞİNİZİ ANLIYACAKSINIZ,ZATEN SİZ BİSİKLETE BİNDİĞİNİZ ZAMAN AKLINIZADAN ÇIKMAYACAKTIR SPD ÇIKARMAK MERAK ETMEYİN:D

yarışlarda ise süper performans sağlıyor EN ÖNEMLİSİ OLARAK AYAĞINIZDA KİLİTLİ OLUP AYAĞINIZ HAREKET ETMEMEKTE,İŞTE ORADA OYALANMAMIŞ OLUYORSUNUZ,AYAĞINIZ PEDALDAN ÇIKMIYOR İSTEDİĞİNİZ ÇUKURA GİRİN SARSILIN,

ali çakas ve H.Sages bunu beğendi.
  9. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    evet bu tip çok hızla gelişen olaylarda gerekli hızla ayağınızı kurtaramassınız..tamam panik-reflex anında ayaktan çıkıyor ama hızlı düşme esnasında ayağınızı yere koyabilecek hızda çıkmaz...çıkana kadar düşmüş olursunuz..Ancak burda fayda-zarar dengesi ortaya çıkar..yarışta kiltli pedal kullanılarak elde edilecek fayda düşerken çıkmaması durumundaki zarardan kat be kat fazla olacağından bütün yarışçılar kullanıyor..yani yarışçıların pek fazla düşersem ayağımdan çıkmaz gibi bişey düşündüğünü sanmıyourm..

aynen motor sporları yapanların kaza yapacağını düşünmediği gibi..yoksa zaten o hızlarda araç kullanamazlar..

H.Sages bunu beğendi.
  10. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Gayet mantıklı bir cevap oldu bu fayda zarar dengesi örneği. Teşekkür ederim.
    Yine de DH yarışlarında SPD kullanılmaması (sonuçta XC yarışlarında benzer iniş parkurları olabiliyor gözlemlediğim kadarıyla) beni şüphye düşürüyor. Ama dediğim gibi DH de çıkış vs performansına gerek olmaması gibi konular ve sizin fayda zarar dengesi örneği konyu aydınlatıyor.

Bilgi veren herkese teşekkür ederim. Fiyat olarak uygun ancak performansı iyi (bisiklet üzerinde değilken de çok rahatsız etmeyecek) ayakkabı , pedal takımı öneriniz varsa severek dinlerim.

gurkankas bunu beğendi.
  11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Şüphe etmeden SPD alabilirsiniz, alıştıktan sonra yarışlarda hiçbir sorun yaşamayacaksınız...

BULUT ÇELİK ve H.Sages bunu beğendi.
  12. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    benim bildiğim shimano sp m520 ler fiyatına göre oldukça iyi ama ayakkabı konusunda bi bilgim yok bnde spd ye geçmeyi düşünüyorum... ama ayakkabı kısmı muallakta

H.Sages bunu beğendi.
  13. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    pd-m520 pedallar 40 lira....ayakkabıda ise uzun süreli giymeniz için kaliteli markaları tercih etmenizi öneririm...150 tl aşağısına kaliteli bir ayakkabı bulmak zor.

H.Sages bunu beğendi.
  14. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    spd zaten sürücüyle bisikleti tek bir parça haline getirdiğinden kontrolü olabildiğince kolaylaştırıyor ve performans artıyor normal pedal her zaman daha tehlikeli

H.Sages bunu beğendi.
  15. ördek

ördek Üye

Seviye:
    ayakkabım northwave.. alalı yaklaşık 5 sene oldu.. hala da canavar gibi kullanıyorum.. fiyatı da oldukça uygundu o zamanlar :)) bence bu kadar sorgulayacağına ayakkabı alıp pratik yapmalısın.. bu teoriyle anlaşılacak bi olay değil :)) ilk başlarda biraz zorlanıyor insan ama çok kısa sürede hemen alışıyor..

H.Sages bunu beğendi.
  16. hüseyin karakurt

hüseyin karakurt Aktif Üye

Seviye:
    Mtb ile bayır aşağıya indiğin zaman sele de oturmazsın ayakta inersin. Ayağın kuru iken tmm problem yok diyelim kaymadan indin. Peki bol çamur lu bir yarışta yada turda ne yapacaksın ? 40 km ile bayır inerken o sallantıda ayağın pedaldan kayarsa olabilecekleri düşünebiliyormusun ? kadronun üst demiri vicudunun nerelerine darbe yapar iyi düşün :)

2 ay kullan spd reflex oluyor beyin faliyetinden çıkıp omurilik faliyetine geçiyor merak etme

Saygılar

H.Sages bunu beğendi.
  17. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    saglambı parkurda dik bi rampa tırmanırken nefesınızın kesıldıgı ana gelırsenız o zaman spd yi cıkarmak zulüm olabiliyor helekı bıde kramp gırdıyse camurlu dık bı rampada dırek yana yatın bu anda cıkartabılenler varsa helal olsun ben bı turlu beceremedım :)

H.Sages bunu beğendi.